21 Haziran 2018
  • BIST 94.612
  • Altın 193,371
  • Dolar 4,7553
  • Euro 5,4936
  • Isparta 22 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 25 °C

10 bin'den kaçarken 500 bin TL ceza yemeyin

10 bin'den kaçarken 500 bin TL ceza yemeyin
2 yıldır uygulanan İş güvenliği sisteminin Isparta'da henüz yüzde 30 düzeyinde olduğu iddia edildi.

01.01.2014 tarihinden itibaren uygulamaya konulan İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu,  risk derecesine göre işletmelere bazı yaptırımlar getiriyor. İşletmelerin uymak zorunda olduğu bu kurallar da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından akredite edilen Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimleri aracılığıyla yerine getiriliyor. Isparta'da bakanlığın akredite etiği OSBG sayısı şu an için 7. Bu işletmelerde işyeri hekimi, işyeri güvenliği uzmanı ve diğer sağlık personelleri çalıştırılması zorunlu tutuluyor.

KAĞIT ÜZERİ UYGULAMALAR

İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nu işletmeler adına uygulayan OSGB'lerden birisi de Gül OSGB. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü (yetiştirme yurdu) karşısında 2014 Şubat'tan bu yana hizmet veren Gül OSGB, iş sağlığı ve güvenliği kanunu zorunlu olan şirketler adına uygulamak için 4 iş güvenliği uzmanı,  tüm zamanlı hekim, kısmı zamanlı hekim ve diğer yardımcı personel kadrosu ile hizmet veriyor.

Gül OSGB Sorumlu Müdürü Ferhat Karabıçak, kanunun uygulanmasında 2 yıl geçmesine rağmen hala da sistemde kaçaklar olmasından yakındı. İş güvenliği sisteminin kağıt üzeri uygulamalarından yakınan Karabıçak, sistem kapsamındaki iş ve işlemleri tam olarak yapmayan işletmeleri büyük cezalar beklediğini söyledi. Gül OSGB'nin işini düzenli yapman ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden  birisi olduğunu belirten Karabıçak, iş güvenliği alanında çalışılacak birimi seçerken dikkat edilecek hususlar hakkında şunları söyledi:

DÜZMECE EVRAKLAR İLE

KAĞIT ÜZERİNDE YAPILIYOR

"Bizim gibi 7 tane OSGB var. Bu OSGB’lerde şu yok verilmesi gereken şartları işverenler bilmiyor. Yani biz oraya evrak düzenlemiş olsak o evrağın içeriğinin ne olması gerektiğini kimse bilmediği için düzmece evraklarla insanlara kağıt üstünde yapılıyor. Hatta kağıt üzerinde bile tam yapılmıyor. Eğitim var bizde iş yeri eğitimi bu eğitim minimum 12- 16 saat ama bu eğitim hiç yapılmayıp direk belge veren kurumlar var.

BELGESİNİ KULLANDIRAN

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARI VAR

Yasa uygulamaya konulalı 2 yıl oldu. İşini düzgün ve düzenli yapanlar bizim gibi maliyetleri yüksek. Benim yaptığım işin maliyeti ona göre yüksek. Sistem kağıt üzerinde gitmemeli. Kağıt üzerinde gidenler için maliyet daha düşük. İş kazaları günümüzde oldukça artı onun en büyük sıkıntısı da şu: Belge verip belge kullandıran iş güvenlik uzmanları bulunmakta, bu yüzden kazalar oldukça artıyor. Sadece 'bana ayda 1000 TL 500 TL dışından para gelsin benim belgem kullanılsın benim adıma imza atılsın' diyen ya da işin hekimi olmadığı için her şeyin altına imza atan adamlar da var.

Bizim En fazla inşaat sektöründen müşteri profilimiz bulunmaktadır. Yeni yeni fabrikalar ortaya çıkmaktadır. Risk her yerde var. İnşaat korkutucu geliyor. Çalışanlarımızla bir farklıyız. Buradaki kişileri Isparta’daki herkes biliyor. Yani buradaki kişiler diğer OSGB’lerden daha iyidir, Herkes de kabul eder. Deneyimli personele sahibiz."

Gül OSGB Sorumlu Müdürü Ferhat Karabıçak, sistemde sık sık mevzuat değişmesinin sıkıntı verici olduğunu söyledi. Karabıçak, şöyle devam etti:

"Biz bir şey yaptırdıktan sonra tebliğ değişiyor bizim yaptırdığımız havada kalıyor. Sonra tekrar 'başka bir şey yapılacak' dediğimizde işverenle ters düşüyoruz. Şu an gündemde olan mesleki yeterlilik belgesi benim Isparta’da temin edebileceğim hiçbir yer yok. İşçilerin tamamından isteniyor. Şu an sizin içinde geçerli. Siz muhabirseniz muhabir yeterlilik belgesi alınması gerekmektedir. Belge verilmesi konusunda sıkıntı vardır. Belgeyi veren sadece 2 firma var. Bu da sıkıntı yaratıyor."

Isparta'da iş güvenliği sistemi uygulamasının yüzde 30 oranında olduğunu iddia edenKarabıçak, OGSB'lerin kişileri ve şirketleri doğru yönlendirrmesi gerektiğini ifade etti. Karabıçak, şöyle konuştu:

"Isparta’nın daha %30’u güvenlik hizmeti almaktadır. Sözleşme yapıldığında iş bitmemektedir. Zaten fark da burada başlamaktadır.OSGB’lerin kişilerin doğru yönlendirmesi gerekmektedir. Buraya Antalya’dan hizmet veren bir firma düşünün ayda bir kere gelecek, tehlikeli sınıf için kişi başı 8, çok tehlikeli sınıf için 10 dakika ayırması gerekmektedir. Yani 120 dakika ayırması gerekmektedir. Bu adam ayda gelip resmi defteri doldurduğunda işini bitiriyor. O da çay içmeye geliyor. Ceza var fakat uygulanmamaktadır. Şu anda yeterli iş müfettişi yok. inşaatlar mühürlenen yerler var, madde başı 1200 TL ceza yazılan yerler var, İş yeri kapatmalar var. Cezalar oldukça farklı.

Geçen hafta çıkan yasada işyeri mühürlendiğinde işveren çalışmayı devam 3 yıl ile 5 yıl arasında işverene hapis cezası çıkartılmıştır. Fakat bunu bilen var mı hayır. Ancak 100 kişide 1 kişidir. Şunu anlamalıyız. Bugün benim söylediklerimin değeri 10.000 TL. Ama bir iş kazası olduğunda bunun bedeli bu adama  500.000 TL'didir. Bana 50 yıl para yatırmış gibi. Ama biz de nereye kadar kaçabilirsek. Bunun farkında varmamız gerekmektedir.  Ancak 10 yıl sonra bu iş iyice oturacaktır. Bizden sonrakiler daha şanslı olacaktır. Bizim yaptığımız bu iş gereksiz gibi görülmektedir. Sanayidekilere ben bunu söylediğim zaman gereksiz görülmektedir. 2 kişi çalıştıran bir kişi ayda 150 TL veremiyecek mi?"

EĞER KAĞIT ÜSTÜNDE OLSAYDI....

Gül OSGB Sorumlu Müdürü Ferhat Karabıçak, işlerini yürüttüğü bir şirketin başına gelen iş kazasından şu örneği vererek iş güvenliği sisteminin önemini ortaya koydu:

"Estaş Grup Mühendislik firması var. Üniversite şantiyesinde 1 kişi düştü. 21 yaşında vücudunun 3 -4 yerinde platin vardı. Bizden evraklar istendi. Bunu direk savcı istiyor. Evraklar tam olduğu için hiçbir ceza almadı. Eğer evraklar olmasaydı çok büyük ceza alacaktı. Şirket iş güvenliği adına her şeyi yapmıştı. 21 yaşındaki kişinin hayatı bitiyor. 5 yılda bir o platin yenileniyor. İşveren ne yapmış işçi ne yapmamış bunlara bakılıp değerlendiriliyor."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim