23 Mart 2018
  • BIST 117.110
  • Altın 168,129
  • Dolar 3,9332
  • Euro 4,8403
  • Isparta 15 °C
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 11 °C
  • İzmir 17 °C

11 Milyonun yansıması 25 Milyon TL’yi buldu

11 Milyonun yansıması 25 Milyon TL’yi buldu
11 Milyonun yansıması 25 Milyon TL’yi buldu

SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Yıldırım, 2011-2014 yılları arasında bir çalışanın usulsüzce hesabına geçirdiği yaklaşık 11,5 Milyon TL’nin hastaneye yansımasının yaklaşık 25 Milyon Lirayı bulduğunu belirtti.

Türkiye genelindeki üniversite hastanelernin mali sıkıntılar yaşadığını dile getiren Prof. Dr. Mehmet Yıldırım, “ SGK fiyat politikalarından dolayı doğalda bir sıkıntı var. Bu sıkıntıyı çalışanlarımıza ve hastalarımıza yansıtmamaya çalışıyoruz. Araştırma ve Uygulama Hastanesi devletin güçlü bir kurumu. Mali durumu yüzünden batacak diye bir şey söz konusu değil. Ayaktadır, desteğini alır. Siyasetçilerimizden ve Ispartalı hayırseverlerden destek bekliyoruz. 2011-2014 yılları arasında şuanda bir yargıda olan süreç var. Bu süreçte usulsüz bir kayıp söz konusu. Yargıdan sonuç bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Basın Kulübü’nde bu hafta, Isparta’nın sağlık üssü olma hedefi konuşuldu. Sağlıkta Türkiye’nin en iyi illeri arasında yer alan Isparta’nın gelecek vizyonu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunan Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uyguma Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Mehmet Yıldırım, 5 yıl önce 400 yataklı bir hastaneden 602 yataklı dev bir hastaneye dönüştüklerini söyledi. Prof. Dr. Mehmet Yıldırım şöyle konuştu: “Devasa bir hastane aslında. 3. basamak üniversite hastanelerinin tek bir misyonu yok aslında. Hem eğitim, hem araştırma hem hasta bakma gibi misyonları var. Bilimsel alt yapısıyla birlikte sunar bunu da. Günün geçerli tıbbi değerleriyle birlikte sunar.”

11 MİLYON KAYBIMIZ VAR

2011-2014 yılları arasında usulsüz olarak yaklaşık 11,5 Milyon TL kayıp olduğunu dile getiren Prof. Dr. Yıldırım, “Mali durumla ilgili üniversite hastanelerinin çoğunda sıkıntı var. Bu sıkıntıyı biz insanlara hastalarımıza yansıtmamaya çalışıyoruz. Araştırma ve Uygulama Hastanesi devletin güçlü bir kurumu. Mali durumu yüzünden batacak diye bir şey söz konusu değil. Ayaktadır, desteğini alır. Siyasetçilerimizden ve Ispartalı hayırseverlerden destek bekliyoruz. 2011-2014 yılları arasında şuanda bir yargıda olan süreç var. bu süreçte usulsüz bir kayıp söz konusu. Yargıdan sonuç bekliyoruz. Yaklaşık 11 milyon küsur kayıp var. Bunun yansıması belki de hastaneye 25 milyon olmuştur. Devletin kurumu üniversite olarak bunun üstesinden gelecek bir kurumuz. Mali yük ikiye katlanarak bir etkisi var” dedi.

HASTANIN KONFORUNU ARTIRIYORUZ

Göreve başladıkları günden bu yana hastaların hizmet kalitesini artırma yönünde çalışmalar yaptıklarını belirten Başhekim Yardımcısı Doçent Dr. Tolga Atay ise yaptıkları çalışmaları anlattı: “Göreve ilk geldiğimizde hasta konforunu artırmaya yönelik çalışmalar yapmak istedik ve bunu yaparken de gelen şikayetleri baz aldık. Bizim

hastalarımızın çoğu Isparta dışından geliyor. Isparta’dan daha az geliyor. Dışarıdan gelenler için 10 kişilik bir personel oluşturduk. Bu ekip hastalarımızı karşılıyor ve hastane içerisinde yapmaları gereken her uygulamada hastalarımıza yardımcı oluyor. Onları bir nebze hastanenin soğuk ortamından kurtarmaya çalıştık. Hasta zaten kötü bir durum ve ruh hali içinde hastanenin bir sağına bir soluna giderken büyük zorluklar çektiğini fark ettik ve onu ameliyata hazırlama ekibi kurduk. Hasta ameliyat olacağı zamana kadar yapması gereken bütün işlemlerin olduğu birimleri de bir araya topladık. Bütün tahlilleri hazırlanıyor ve hepsi bitince hasta ameliyata hazır hale geliyor. Sırf hastanenin içindeki karmaşa yüzünden ameliyattan vaz geçen hastalarımız oluyordu. Bunun hastanın konforunu artırdığını düşünüyorum. Hem de zamandan kazanç oluyor. Mümkün olduğu kadar fiziki şartları da düzeltmeye çalışıyoruz. Telefonla randevu sistemine başladık. Şu anda belli sayıda hasta kullanabiliyor. İnşallah bu da zamanla yerleşecek.”

HASTALAR İL DIŞINA GİTMEK ZORUNDA KALMASIN

602 yataklı hastanenin 94 yoğun bakım yatağı olduğunu belirten Başhekim Prof. Dr. Mehmet Yıldırım, bu yatak sayısının artık yetmediğini söyledi. Prof. Dr. Yıldırım, gelecekte 200-250 kişilik yoğun bakım hasta yatak sayısı hedefleri olduğunu belirtti. Bu sayıya mutlaka ulaşılması gerektiğine dikkati çeken Prof. Dr. Yıldırım, “Isparta’dan hasta il dışına gitmek zorunda kalmasın benim gerçekten bir hayalim var. İl dışından buraya yoğun bakım hastası gelsin. Böyle olursa ancak marka olabilirsiniz. Bizden dışarıya hasta gitmesin. İşte o zaman gerçekten sağlıkta marka olabiliriz” dedi.

EN BÜYÜK PROBLEM YOĞUN BAKIMDA

Yoğun bakım hasta yatak sayısını Tıp Fakültesi’nin en büyük problemlerinden biri olarak nitelendiren Prof. Dr. Tolga Atay, 150 yatak dahi olsa bu sayının Isparta’ya yetmeyeceğini vurguladı. Prof. Dr. Atay, “En büyük problem yoğun bakımda hastaların uzun süre yatması. Yatağı da işgal ediyorlar. 150 yatak da olsa bir şekilde yetemeyecek. Bu da hastane fiziki şartına bağlı. Genişlemesine imkan yok. İmkan olsa bir ek bina yapsak diye düşündük. Daha çok yer açarız diyoruz ama bunlar kısa vadeli çözüm olacak. Çünkü hastalar uzun vadeli yatıyorlar” şeklinde konuştu.

KANSER TEDAVİSİNDE EKSİĞİMİZ YOK

VATANDAŞ ŞEHİR DIŞINA GİTMESİN

Onkoloji merkezinde son teknoloji cihazlar kullanıldığına dikkati çeken Prof. Dr. Tolga Atay, kanser hastalarının Isparta’da dört dörtlük tedavi edildiğini söyledi. Bu konuyu Ispartalıların çok iyi bilmediğini belirten Prof. Dr. Atay, “Kanser için başka yere gitmelerine gerek yok. İşin her basamağında takibinde tanısında tedavisinde her aşamasında biz varız. Bunun alt yapısının Isparta da olması çok iyi, büyük şans. Bizdeki cihazların kalitesi Türkiye’de birkaç yerde ancak var. Dolayısıyla eski model değil. Isparta’yı doyurur, dışarıdan da hasta alabilir. Akdeniz bölgesine hakimiz. Afyon ve ilçelerinden burdur, Antalya, Konya ilçelerinden gelen hastalar var” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim