24 Haziran 2018
 • BIST 95.852
 • Altın 190,976
 • Dolar 4,6622
 • Euro 5,4311
 • Isparta 18 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 23 °C

12 Milyon TL’lik Çağrı

12 Milyon TL’lik Çağrı
Bugüne kadar çıktığı 5 Mali Destek Programında 258 projeye destek veren Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı(BAKA) eş finansmanlarla birlikte toplam 128,4 Milyon TL’lik bir ekonomi yarattı. BAKA şimdi de 3 yeni alanda hibe desteği veriyor.

YENİ ALANLARA HİBE DESTEĞİ

BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, bu yılki hibe destek programından küçük esnafın da yararlanabileceğini belirterek, Küçük Ölçekli İşletmeler, Sosyal Kalkınma ve Sürdürülebilir Çevre alt başlıklarında 2016 Mali Destek Programları için teklif çağrısına çıkıldığını bildirdi. Proje başvuruları 15 Nisan 2016 tarihine kadar yapılabilecek.

BİZİ ANCAK GİRİŞİMCİLİK KURTARIR

Mevcut işletmelerin belli bir istihdam noktasına geldiğine dikkat çeken BAKA Genel Sekreteri Özen, “Yeni işletmelere ihtiyaç var. Bu da ancak girişimcilik yoluyla olabilir. Siz girişimciliği desteklemezseniz üniversitede olan insanlar kamu personeli olmak için yarışa girecekler. Dolayısıyla istihdamın büyük kısmı kamuya kaymış olacak” dedi.

 

Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), ‘Küçük Ölçekli İşletmeler’, ‘Sosyal Kalkınma’ ve ‘Sürdürülebilir Çevre’ alt başlıklarında 2016 Mali Destek Programları için teklif çağrısına çıktı. 19 Ocak’ta başlayan başvurular 15 Nisan 2016’da sona erecek. Konuyla ilgili bilgi veren BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, bu çağrı döneminin toplam bütçesinin 12 Milyon TL olduğunu bildirdi.

ÇOK FARKLI PROJELER GELECEK

Bazı kesimlerin yeni çağrı dönemindeki bütçeyi az bulduğuna dikkat çeken Özen, “Ajansımız 2010 yılında mali destek programına 10 milyonla çıktı. Geçen yıl 17 milyon liraydı ama bizde bütçemizi diğer programlara göre ayarlıyoruz. Bazı seneler çok olabilir bazı seneler az olabilir ama biz bölgemizi mali destek programsız şekilde bırakmak istemiyoruz. Bu yıl çok etkisini göreceğimiz çok farklı projeler gelecek” şeklinde konuştu.

BİREYSEL BAŞVURU ALAMIYORUZ

Hibe desteği için proje sunacakların kurum olmasının esas olduğuna dikkat çeken BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, tüzük gereği bireysel başvuruları almadıklarını bildirdi. Özen, “Bu da

programa göre KOBİ dediğimiz şirket gibi özel sektör tarafı da olabilir. Diğer tarafta dernek, vakıf, birlik ve kamu kurumları da başvuru yapabilir. Biz bunu ikiye ayırıyoruz. Kar amacı getiren ve kar amacı getirmeyen kuruluşlar diye” dedi.

BÖLGE PLANINA GÖRE HAREKET EDİYORUZ

Öte yandan 2015 yılının sonuna göre Bölge Planı yayınladıklarını hatırlatan Mehmet Sırrı Özen, bu plana göre çağrı döneminde alt başlıkları belirlediklerini söyledi. Özen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bölge planımız çok önemli. Bu plan 3 şehrimizi kapsıyor. Bölge planımızda gelişme eksenli dediğimiz alanlar var. Örneğin turizm kırsal kalkınma, sanayi, lojistik ve ulşaım altyapının geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi ve çevre planı. Bize söylenen şey şu; bizim bölgemiz bu alanlarda gelişmiyor. Planlı şekilde kalkınma üzerine çalışmamız gerekiyor. Plansız olduğu zaman yönünü bilemeyen bir gemi gibi her yöne gidebiliriz. Plan tüm kamu kurum kuruluş ve özel sektör temsilcileriyle hazırlandı ve kabul edildi. Buna göre değerlendirdiğimizde tüm desteklermizi plan doğrultusunda yapmak zorundayız. O yıl için aklınıza geldi hadi turizm yapalım demek yerine plan ne öngörülüyorsa ve stratejisi ne ise ona göre hareket etmek zorundayız. Bundan önceki 5 mali destek programında bazı alanlara çok yoğunluk verilmiş ama bazı alanlar da hiçbir şey yapılmamış. Bunu gördük. Bunu telafi edebilmek için bu yılki mali destek programını ona göre belirledik.”

HEMEN ŞİRKETİ KURUP DESTEK ALABİLİRLER

Diğer taraftan 12 Milyon TL bütçeli mali destek programının ayrıntılarını paylaşan Özen, şunları söyledi: “Mali destek programında 3 ana konumuz var. Bir tanesi KOBİ bileşeni. Bundan önceki 5 mali destek programında da özel sektöre bu destek verildi. ama bu yıl bir yenilik yaptık. Mali destek programlarımızdan en az yararlanan kesimler küçük esnaflar. Bunlar 1-9 işçi çalıştıran mikro işletmeler. Bir programı özel olarak bunlara açtık. Bu aslında bir girişimcilik programı. Daha önceki mali destekleri programında şirketlerin kuruluşlarıyla ilgili yönetmeliğimiz vardı. Bir şirketin bizim destek programımıza başvurması için başvuru süresinden 3 ay önce kurulma şartı vardı. Şimdi yok. Bir girişimcinin kafasında bir proje varsa hemen şirketini kurup, bize başvurabilir. Bu programda 3 milyon lira dağıtacağız. Limitleri de 50-150 bin lira olacak. Toplamda 300 binlik yatırımın 150 bin lirasını hibe olarak vereceğiz. İmalatla ilgili işkollarının olması gerekiyor. Bunu test edeceğiz. Başarı yakalarsak devam ettirmeyi düşünüyoruz. Şirketin cirosunun 1 milyonun altında olması gerekir.

PROJE YAZMA DESTEĞİ VERECEĞİZ

Bir de 10-49 işçi çalıştıran cirosu 1 milyonun üzerinde olan işletmeler de bizden imalat sektöründe 150-300 bin lira arasında destek alacaklar. Fikri olanlar bu alanda da hemen şirket kurabilirler. Bizden destek istenirse proje yazma desteği vereceğiz. Proje yazmak isteyenler ya bildikleri tanıdıklarıyla proje yazsınlar. Ya da kendileri yazsınlar.

KADINLAR, ENGELLİLER VE GENÇ İŞSİZLER İÇİN PROJE BEKLENİYOR

Kar amacı gütmeyen kuruşlar için hazırladığımız 2 program var. Bir tanesi sosyal destek kalkınma programı. Bu bizim için çok önemli. Çünkü daha önce bu konuda herhangi bir programa çıkmadık. Sosyal destek programında dezavantajlı gruplarımızda olan kadınlar, engelliler ve genç işsizler için gelen projeleri kabul edeceğiz. Onların kapasitelerinin geliştirilmesi ve ekonomik hayata katılımlarıyla ilgili projeleri kabul edeceğiz. Bunlara da tüm kamu kurumları ve STK’lar başvurabilir. Çok yenilikçi ve farklı projeler gelebileceğini düşünüyorum. Burada da yine sosyal destek programı için proje yazma desteği isteyenlere destek vereceğiz. Buradaki destek de 150 bin lira. 170 bin liralık bütçenin 150 bin lirasını hibe olarak verebiliyoruz.

ÇEVRE PROGRAMINDA YÜZDE 90 HİBE DESTEĞİ

Son olarak da çevre programımız var. burada çevre bilincinin geliştirilmesi, denizler ve iç sulardaki kirliliğin önlenmesi, atık üretim sistemlerinin geliştirilmesi, tarım ve sanayi ağırlıklı kirliliklerİN önlenmesi için bir programımız var. burada altyapı çalışması çok çok az. Çünkü çevresel altyapı programları çok büyük. Baktığımızda 3-4 milyondan başlıyor. Ama soft projeler gelebilir. Oradaki limitimizde 150 bin lira. Yüzde 90 hibe desteğimiz olacak. Örneğin erken uyarı sistemleri olabilir, atık üretim sistemi kurulabilir. Başvuru sahipleri olaya eğitim gözüyle bakmasınlar.

BİZİ ANCAK GİRİŞİMCİLİK KURTARIR

Mevcut işletmelerin istihdam kapasiteleri belli bir noktaya gelmiş durumda. Yeni işletmelere ihtiyaç var. bu da ancak girişimcilik yoluyla olabilir. Siz girişimciliği desteklemezseniz üniversitede olan insanlar kamu personeli olmak için yarışa girecekler. Dolayısıyla istihdamın büyük kısmı kamuya kaymış olacak. Bu da kamu için bir yük. Aynı zamanda döviz getirici faaliyetlerin önünün kesilmesi demek ki rekabetçi bir dünyada bu kabul edilebilecek bir şey değil. Bizi ancak girişimcilik kurtarır.”

258 PROJE DESTEKLENDİ

Son olarak geçmişteki 5 Mali Destek Programında 258 projeye destek verildiğini belirten BAKA Genel Sekreteri Mehmet Sırrı Özen, şunları söyledi: “Bu projelerin gerçekleşme bütçesi 66,4 milyon lira. Eş finansmanları da kattığımızda 128,4 Milyon liralık bir ekonomi yaratmışız. Buradan da 74 proje Isparta’ya gelmiş. 5 yıl içerisinde 1,18 Milyon TL Isparta’ya fon aktarılmış, çeşitli araştırma projeleri yapılmış. 3 milyon lira civarında da tüm bölgeye dağıtılmış.

PROJELERİN MEMLEKETİNE BAKILMIYOR

Geçen yıl Isparta 11 proje aldı. Ona da 5,1 milyon lira ayrılmış durumda. Isparta yatırımlardan az pay alıyor gibi bir yorum var ama yanı başımızda Antalya gibi bir devasa bir nüfus var. tüm desteklere baktığımızda desteklerin yüzde 45-50 civarında Antalya’ya gidiyor, yüzde 30 Isparta, yüzde 20 oranında da Burdur’a gidiyor. Biz tamamen projeye bakıyoruz. Projenin nereden geldiğine bakmıyoruz. Belki bu yıl müthiş bir başvuru olur. Isparta birinciliği alır.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Otelimizin açılması bize sevinç veriyor21 Haziran 2018 Perşembe 10:14
 • Isparta'da bir ilk! Bitcoin ile ödeme dönemi20 Haziran 2018 Çarşamba 10:51
 • SDÜ’den Ceyhan’a yabancı akademisyen yanıtı20 Haziran 2018 Çarşamba 10:08
 • Demirel'i anma konseri18 Haziran 2018 Pazartesi 16:37
 • Meteoroloji'den kuvvetli yağış uyarısı18 Haziran 2018 Pazartesi 16:33
 • Gülkent Otobüsçüler ve Servisçiler Kooperatifi’nden Ramazan Bayramı Mesajı14 Haziran 2018 Perşembe 12:11
 • Ali Göçer atandı14 Haziran 2018 Perşembe 03:59
 • BAYRAMDA 2 GÜN OTOBÜSLER ÜCRETSİZ13 Haziran 2018 Çarşamba 15:26
 • “Hani Meslek Lisesi, memleket meselesi idi?”13 Haziran 2018 Çarşamba 10:11
 • TYP kapsamında 195 kişi alınacak12 Haziran 2018 Salı 15:45
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim