22 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 15 °C
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 20 °C

1/25 binlik planda 7 büyük eksiklik

1/25 binlik planda 7 büyük eksiklik
1/25 binlik planda 7 büyük eksiklik

Isparta, Antalya, Burdur 1/100.000 Ölçekli Çevre Düzeni İmar Planı çerçevesinde İl Özel İdaresi’nce İl geneli için hazırlanan 1/25.000 Çevre Düzeni İmar Planının, Isparta Belediyesi sorumluluk alanını kapsayan kısmı, Belediye Meclisi’nde onaylanamadı, planda görülen 7 eksikliğin giderilmesi istendi.

7 EKSİKLİK VE TEKLİF DÜZELTİLİRSE ONAYLANAAK

Belediye Meclisi, geçtiğimiz ay gündeme getirilen Isparta, Antalya, Burdur 1/100.000 Çevre Düzeni İmar Planı çerçevesinde İl Özel İdaresi’nce Isparta İl geneli için hazırlanan 1/25.000 çevre düzeni imar planının Isparta Belediyesi sorumluluk alanını kapsayan kısmını dün komisyon raporu çerçevesinde görüştü. Raporda planda 7 eksiklik görüldüğü belirtilerek, bu eksikliklerin giderilmesi istendi. Bu yüzden 1/25.000 Ölçekli Isparta’nın geleceğini tasarlayan plan, Belediye Meclisi’nde onaylanmadı. Eksikliklerin giderilmesi halinde onaylanacağı rapor doğrultusunda kabul edildi.

EKSİKLİKLERDEN BAZILARI

Planda görülen eksikliklerden bazıları şöyle belirtildi: “Otogar kuzeyindeki imar yolunun 1.derece yol olarak çevre yolu ile bağlantısı olacak şekilde plana işlenmesi. -Eğirdir yolu üzerinde kesişen çevre yollarının tek kavşak ile düzenlenmesine yönelik gösterilmesi. Akkent Mahallesi, Davraz Mahallesi ve Çünür Yenişehir Mahallesi’nin plana yerleşik alan olarak işlenmesi. Sanayinin alanı bitişiğindeki hatalı işlenmiş spor alanının yerleşik alan veya sanayi alanı olarak plana işlenmesi. Fuar alanı ve sosyal altyapı alanı olarak ayrılmış olan alanının yeni formunun değiştirilerek fuar alanının sanayiye birleştirilmesi ayrıca yeni bir kent meydanı oluşturulması için düzenlenmesi.”

Isparta İl Özel  İdaresi’nce, Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından tamamlanarak 25 Kasım 2015 tarihinde kesinleşen Isparta, Antalya, Burdur 1/100.000 Çevre Düzeni İmar Planı çerçevesinde İl Özel İdaresi’nce Isparta İl geneli için hazırlanan 1/25.000 çevre düzeni imar planının Isparta Belediyesi sorumluluk alanını kapsayan kısmının görüşülerek onanması teklifi dün Belediye Meclisi gündemine geldi. Bu konuda İmar Komisyonu raporu okunarak, kabul edildi. komisyon raporunda planda 7 eksiklik olduğu belirtilerek, bu eksikliklerin giderilmesi ve ondan sonra meclisin onayına sunulması kararına varıldı. Meclis oybirliği ile bu raporu kabul etti.

İmar Komisyonu Başkanı Süleyman Gülboy, planla ilgili şunları söyledi: “Komisyonumuzca yapılan değerlendirmeler sonucunda ; 1/25.000 Ölçekli Isparta Çevre Düzeni Planı’nda 1-Otogar kuzeyindeki imar yolunun 1.derece yol olarak çevre yolu ile bağlantısı olacak şekilde plana işlenmesi.

2-Isparta-Eğirdir yolu üzerinde kesişen çevre yollarının tek kavşak ile düzenlenmesine yönelik gösterilmesi. 3-Akkent Mahallesi, Davraz Mahallesi ve Çünür Yenişehir Mahallesi’nin plana yerleşik alan olarak işlenmesi. 4-Belediyemizin Koçtepe’de(Fandas) bulunan katı atık depolama alanının yerleşik alan olarak plana işlenmesi. 5-Sanayinin alanı bitişiğindeki hatalı işlenmiş spor alanının yerleşik alan veya sanayi alanı olarak plana işlenmesi. 6-Isparta-Koçtepe-Baladız-Güneykent istikametinde bulunan yolun gelecekte havalimanı ile ulaşımı hızlandırmak için ulaşım derecesinin artırılması 7-Fuar alanı ve sosyal altyapı alanı olarak ayrılmış olan alanının yeni formunun değiştirilerek fuar alanının sanayiye birleştirilmesi ayrıca yeni bir kent meydanı oluşturulması için düzenlenmesi ve değişikliklerin yapıldıktan sonra değerlendirilmesi komisyonumuzca uygun bulunmuştur.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim