21 Mart 2018
  • BIST 116.432
  • Altın 165,848
  • Dolar 3,9317
  • Euro 4,8170
  • Isparta 2 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 7 °C

15 Temmuz yargının önemini gözler önüne sermiştir

15 Temmuz yargının önemini gözler önüne sermiştir
15 Temmuz yargının önemini gözler önüne sermiştir

Isparta Barosu Başkanı Av. Gökmen Hakkı Gökmenoğlu, 15 Temmuz darbe girişiminin aslında yargının ne derece önem arz ettiğini gözler önüne serdiğini ifade ederek, “Demokratik Laik ve Sosyal Hukuk Devletimizin en büyük teminatlarından biri de Yargı organı olduğu bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır” dedi.

EN BÜYÜK MÜCADELEYİ YARGI ORGANI VERMİŞTİR

Isparta Barosu Başkanı Av. Gökmen Hakkı Gökmenoğlu, 2016-2017 Adli Yılı açılışı nedeniyle açıklama yaptı. Açıklamasında yargının ve avukatların demokratik hukuk sistemindeki önemine değinen Av. Gökmenoğlu, “15 Temmuz aslında Yargının ne derece önem arz ettiğini gözler önüne sermiştir. 15 Temmuz da Demokrasimize Hukuk Devletine yönelik saldırı sonrasında en büyük mücadeleyi de Yine Yargı organı ve onun üç temel ayağı olan Hakimler, Savcılar ve de Avukatlar vermiştir. Demokratik Laik ve Sosyal Hukuk Devletimizin en büyük teminatlarından biri de Yargı organı olduğu bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır” diye konuştu.

MERKEZİNE AVUKATI KOYMAZASANIZ

ONUN ADI YARGILAMA OLMAZ

Öte yandan savunma hakkının önemine vurgu yapan Baro Başkanı Gökmenoğlu, “Yargılama faaliyetinin merkezine savunmayı, yani Avukatı koymadığınızda, onun adı yargılama olmaz, yargısız infaz olur. Yine avukatın saygınlığının olmadığı veya korunmadığı bir ülkede, yargıç ve savcının, aynı şekilde yargıç ve savcının saygınlığının olmadığı veya korunmadığı bir ülkede avukatın saygınlığı olmaz. Avukatın kalitesinin artması, Yargıç ve Savcıların kalitesinin artmasına, Yargıç ve Savcıların kalitesinin artması da Avukatların kalitesinin artmasına bağlıdır” dedi.

2016-2017 Adli Yıl açılışı bugün gerçekleştirilecek. Adli yıl açılışı nedeniyle açıklama yapan Isparta Barosu Başkanı Av. Gökmen Hakkı Gökmenoğlu, yargının ve adil yargılanmanın demokratik hukuk sistemi içerisindeki önemine vurgu yaptı. Gökmenoğlu, “15 Temmuz aslında Yargının ne derece önem arz ettiğini gözler önüne sermiştir” dedi.

DEVLETİN ÜÇ TEMEL ORGANI OLAN YASAMA, YÜRÜTME VE

YARGI ARASINDA KESİN BİR AYRIMI GEREKTİRİR

Isparta Barosu Başkanı Av. Gökmen Hakkı Gökmenoğlu’nun konuyla ilgili açıklaması şöyle; “Hiç kuşkusuz insanların ortak iyiliği için çalışanların başında, siyaset kurumunun, bürokrasinin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, gönüllü olarak çalışan sivil toplum kuruluşlarının ve elbette yargı organının temsilcilerin olduğunu belirtmek isterim.  Sadece devletin en temel işlevlerinden birisi olan adalet hizmetlerini başarıyla ve özveriyle yürüttükleri için değil, insanların, insanlarımızın ortak iyiliği uğrunda çalıştıkları için Yargıçlarımıza, Savcılarımıza, onlarla birlikte adaletin gerçekleşmesine katkı yapan Avukatlarımıza, Adliye çalışanlarımıza en içten teşekkürlerimi sunarım. Anayasal demokrasilerde, diğer bir deyişle anayasal bir devlette, temel hak ve özgürlüklerin korunması konusunda merkezi öneme sahip olan organ, “yargı organı”dır. Onun için yargının bağımsız ve tarafsız olması gerekir. Yargı bağımsızlığı ilkesi yargıçlara tanınmış bir ayrıcalık değil, onların tarafsızlığını sağlamanın aracıdır. Kişisel bir davranış ve hatta dürüstlük ilkesi olan tarafsızlık, siyasi sempati ve ideolojik eğilimlerin olmaması anlamına gelir. Kuvvetler ayrılığının uygulamasından ibaret bir anayasal ilke olan yargı bağımsızlığı, devletin üç temel organı olan yasama, yürütme ve yargı arasında kesin bir ayrımı gerektirir.

HUKUK DEVLETİNİN EN ÖNEMLİ KURUMLARINDAN

BİRİSİ ADİL YARGILANMA HAKKIDIR

Temel hak ve özgürlüklerin korunması ve güvence altına alınmasını öngören hukuk devletinin en önemli kurumlarından birisi “adil yargılanma hakkı”dır. Bu hakkın uygulanması, korunması, geliştirilmesi ve güçlendirilmesi; bağımsız mahkemelerin, tarafsız ve donanımlı yargıçların, insan haklarına saygılı, sanığın aleyhine olduğu kadar lehine olan delilleri de toplamak suretiyle gerçeğin ortaya çıkmasına, adaletin gerçekleşmesine katkı yapacak bilgili ve sorumlu Savcıların ve yine bilgili, sorumlu, cesur ve bağımsız Avukatların varlığına bağlıdır.

SUÇ DENİLEN ŞEY HİÇBİRİMİZİN UZAĞINDA DEĞİL

Melek ya da şeytan olalım, suç denilen şey hiçbirimizin uzağında değil. Hiç suç işlememiş olmamız, ileride de suç işlemeyeceğimiz anlamına gelmez. Hepimiz her an bir suç isnadına, iftiraya maruz kalabilir, ya da hukuki bir çekişmenin tarafı olabiliriz. Bu gibi durumlarda, profesyonel bir desteğe, yani Avukata gereksinmemiz olacağı açıktır

DÜNYA TARİHİ BUNUN SAYISIZ ÖRNEKLERİYLE DOLUDUR

Onun için Avukatı ve Avukatlık mesleğini bağımsız, özgür, özerk kılmak, yargılama sürecinde etkili ve işlevsel yapmak yaşamsal değerdedir. Avukatlar; insanlığa; başkalarının hakkına, mülkiyetine, özgürlüğüne saygıyı öğreten, İnsan Hak ve Bildirgesini yazan, Kölelikten Kurtuluş Bildirgesini yayımlayan, çoğunluğun tiranlığına karşı duran, adaletsizlikle savaşan, kendini hakkaniyete adayan, eşitlik, özgürlük ve barış için mücadele eden, uzlaşmaya inanan insanlardır. Dünya tarihi bunun sayısız örnekleriyle doludur.

DEMOKRASİNİN VE ÖZGÜRLÜKLERİN EN YAKIN DOSTU VE TEMİNATI AVUKATLARDIR

Avukatlar ve Barolar, hukuk devletinin yerleşmesi, toplumda hukuka aidiyet bilincinin gelişmesi, demokrasinin kurumsallaşması, özgürlükler alanının genişlemesi, insan haklarının korunması konularında da çaba harcarlar. Dünyanın hemen her ülkesinde demokrasinin ve özgürlüklerin en yakın dostu ve teminatı Avukatlardır.  Onun için Avukatlar, totaliter yönetimler tarafından çok fazla sevilmezler. Avukatlar, statükoyla, statükonun korunmasından yana olanlarla sorunu olan bir mesleğin mensubudurlar. O nedenle, kurulu düzenden yana olanlar, onun devamından yarar sağlayanlar da Avukatları sevmezler.

YARGIÇ VE SAVCININ SAYGINLIĞININ OLMADIĞI VEYA

KORUNMADIĞI BİR ÜLKEDE AVUKATIN SAYGINLIĞI OLMAZ

      Sav, savunma, yargıç, yargılama faaliyetinin vazgeçilmez üç unsuru olmakla birlikte, demokratik hukuk devletlerinde yargılama faaliyetinin merkezini savunma hakkı oluşturur. Yargılama faaliyetinin merkezine savunmayı, yani Avukatı koymadığınızda, onun adı yargılama olmaz, yargısız infaz olur. Yine avukatın saygınlığının olmadığı veya korunmadığı bir ülkede, yargıç ve savcının, aynı şekilde yargıç ve savcının saygınlığının olmadığı veya korunmadığı bir ülkede avukatın saygınlığı olmaz. Avukatın kalitesinin artması, Yargıç ve Savcıların kalitesinin artmasına, Yargıç ve Savcıların kalitesinin artması da Avukatların kalitesinin artmasına bağlıdır.

EN BÜYÜK TEMİNATLARINDAN BİRİ DE YARGI ORGANI

 OLDUĞU BİR KEZ DAHA GÜN YÜZÜNE ÇIKMIŞTIR

Tüm bu ifadelerimizin doğruluğu 15 Temmuz günü yaşadığımız ve aynı zamanda Lanetlediğimiz, Darbe girişimi ile de anlaşılmıştır. 15 Temmuz aslında Yargının ne derece önem arz ettiğini gözler önüne sermiştir. 15 Temmuz da Demokrasimize Hukuk Devletine yönelik saldırı sonrasında en büyük mücadeleyi de Yine Yargı organı ve onun üç temel ayağı olan Hakimler, Savcılar ve de Avukatlar vermiştir. Demokratik Laik ve Sosyal Hukuk Devletimizin en büyük teminatlarından biri de Yargı organı olduğu bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır.  Bu nedenle 2016- 2017 Adli Yılının Hayırlı ve Uğurlu olmasını diler bu Adli Yılda bir öncekilerden farklı olarak Demokratik Laik ve Sosyal Hukuk Devletinden hiçbir şekilde taviz verilmeyeceğini buna yönelik her türlü saldırıda dün olduğu gibi bu günde Yargı organlarının ve onu oluşturan Hakim Savcı ve Avukatların dimdik ayakta olduğunu belirterek Isparta Barosu adına saygılar sunarım.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim