21 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 12 °C
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 18 °C

2016 bütçesi Kasım ayında kabul edilseydi sulama birliklerinin sıkıntıları yaşanmayacaktı

2016 bütçesi Kasım ayında kabul edilseydi sulama birliklerinin sıkıntıları yaşanmayacaktı
2016 bütçesi Kasım ayında kabul edilseydi sulama birliklerinin sıkıntıları yaşanmayacaktı...

Senirkent ve Hoyran Sulama Birlikleri’nin fesih kararlarının kabul edilmemesi İl Genel Meclisi toplantısına damga vurdu. MHP’nin Senirkent İl Genel Meclis üyesi Ceylan Erdön, neden fesih kararlarının kabul edilmediğini sordu. İl Genel Meclisi Başkanı Bolat da “2016 bütçesinin kasım ayında görüşülmesi gerekiyordu. Fakat kasım ayında bütçe görüşmelerine MHP ve CHP’li milletvekilleri katılmadığı için bütçe mart ayına kaldı. 2016 bütçesi kasım ayında kabul edilmiş olsa bugün bu sıkıntıların hiçbiri yaşanmamış ve sulama birlikleri konusunda da daha hızlı hareket etmiş olacaktık” dedi.

DSİ 18. Bölge Müdürlüğü tarafından fesih kararı kabul edilmeyen Senirkent ve Hoyran Ovası sulama birlikleri İl genel Meclisinde tartışma konu oldu. Senirkent’in MHP’li İl Genel Meclis Üyesi Ceylan Erdön İl Genel Meclisinde söz alarak fesih kararına gelinen süreçle ilgili uzun bir konuşma yaptı. Erdön açıklamasında “Senirkent ve Hoyran Ovası Sulama Birlikleri olağanüstü meclislerini toplayarak fesih kararı almıştır. Fesih kararı DSİ 18. Bölge Müdürlüğüne gönderilmiştir. Buna karşılık fesih kararının uygun olduğu yönünde DSİ 18. Bölge Müdürlüğü yazdığı ilkyazı ile bildirmiş ve yenileme çalışmalarının bakanlık oluru yapılacağına dikkat çekilmiştir. DSİ’ye bu noktada İl Özel İdaresinin yazdığı yazıda uygun ve yetenekli personel olmadığı belirtilerek sulama birliğini devir alamayacağını söylemiştir. DSİ 18. Bölge Müdürlüğü bu karar üzerine fesih kararının geçersiz sayılarak Sulama Birliğinin görevine devam etmesini istemiştir” diyerek ardından sorularını sıraladı.

YASAL YÖNDEN DOĞRU MUDUR?

MHP’li İl Genle Meclis Üyesi Ceylan Erdön Fesih kararının kabul edilmemesinin yasal olup olmadığını sorarak “DSİ 18. Bölge Müdürlüğü sulama birliklerinin fesih kararını yok sayabilir mi? Yasal yönden doğru mudur? Sulama sezonu başlamasına yakın böyle bir kararın alınması doğru mudur? Nedeni nedir? Sulama Birliğinin fesih kararı yok sayılacaksa neden çalışanlarının ve aileleri psikoloji bozulmuştur? Seçim döneminde sayın vekilin söz verdiği ve bu sözün DSİ ve Özel İdare tarafından neden gerçekleştirilmediği, sayın vekilin bu konulardan haberinin olup olmadığı, Bu devir işlerinin gecikmesi nedeniyle bölgedeki sulama sistemlerinde bakım ve onarım işlerinin yapılıp yapılmadığı, Isparta İl Özel İdaresinin meclis bilgisi dışında DSİ’ye olumsuz görüş bildirmesinin doğru olup olmadığı, Seçim dönemindeki söylemler nedeniyle çiftçilerin sulama paralarını devlet ödeyecek diye bir kanı ile sulama paralarını yatırmadıkları ve sonradan mağdur oldukları, bu noktada sulama paralarının tam olarak alınıp alınmadığı notasında bilgi istiyorum” dedi.

MHP VE CHP’Lİ ÜYELER BÜTÇE GÖRÜŞMELERİNE KATILMADI

İl Genel Meclis Başkanı Ali Bolat Ceylan Erdön’ün açıklamalarına karşılık cevap vererek sulama birlikleri ile sürecin uzaması ile ilgili TBMM’de Kasım ayında yapılaması gereken 2016 bütçe görüşmelerine katılmadıkları için muhalefetin sorumlu olduğunu söyledi. Bolat açıklamasında “Sulama Birliklerinin amacı doğrultusunda hizmet vermemesi nedeniyle geçen yıl hükümetimiz bir karar almış ve sulama birliklerinin özel idarelere devredilerek kapalı sistem sulama yapılması konusu hükümetin 2016 yılı eylem planı içerisinde yer almıştır. 2016 yılının mayıs ve haziran ayları içerisinde sulama birlikleri ile ilgili kesin bir karar alınacağı, çiftçilerinde bu konuda mağdur olmaması için gerekli önlemlerin alınacağını bakanımız söylemişti. Bu noktada hiçbir üretici veya sulama birliği çalışanı mağdur olmayacaktır. Sulama birlikleri rantabıl ve rasyonel çalıştırılamadığı için hükümet bu birlikleri fesih etme yoluna gitmiştir. Bürokraside belli bir süreçten geçmeniz gerekiyor ve bir şey hemen söylediğiniz gibi yapılamıyor. Bunun yanında 2016 bütçesinin kasım ayında görüşülmesi gerekiyordu. Fakat kasım ayında bütçe görüşmelerine MHP ve CHP’li milletvekilleri katılmadığı için bütçe mart ayına kaldı. 2016 bütçesi kasım ayında kabul edilmiş olsa bugün bu sıkıntıların hiçbiri yaşanmamış ve sulama birlikleri konusunda da daha hızlı hareket etmiş olacaktık. Seçim döneminde AK Parti hükümeti bir sürü söz verdi ve verdiği sözleri üç ay içerisinde yerine getirdi” dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim