27 Mayıs 2018
  • BIST 103.200
  • Altın 197,070
  • Dolar 4,7083
  • Euro 5,4926
  • Isparta 11 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 16 °C
  • İzmir 21 °C

26 milyon TL borç devralındı

26 milyon TL borç devralındı
30 Mart seçimlerinde köye dönüşen belde belediyelerinden geriye 26 milyon TL'lik borç, neredeyse tamamı hacizli araç-gereç ve taşınmazlar kaldı. İl Özel İdaresi, beldelerin gelir getirici mallarını köy tüzel kişiliğine devredecek.

30 Mart seçimlerinden sonra nüfusu 2000'in altında olduğu için köye dönüşen 29 beldenin mali tablosu ortaya çıktı. İl Özel İdaresi bünyesine geçen belediyelerden 26 milyon TL'lik borç devralındı. Araç-gereç ve taşınmazların da neredeyse tamamının hacizli olduğu belirlendi.

            İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Şarkikaraağaç Kaymakamı Abdullah Akdaş, Basın Kulübü'nde merak edilen soruları cevaplandırdı. Köye döşüne beldelerde hizmetlerin aksamayacağını belirten Akdaş, devir sürecindeki tespitlerini şöyle anlattı:

MAAŞ ÖDEYEMEZ DURUMDALARMIŞ

            29 belediye mahalli idare seçimlerinde köye dönüştü. Karşılaştığımız tablo içler acısı. Bu belediyelerimiz beldenin müşterek ihtiyaçlarının yanı sıra kendi ihtiyaçlarını karşılayamaz duruma gelmiş. Hep borçlanmışlar. 29 belediye içerisinde kendi gelirleriyle hizmet edenler de var ama bunlar azınlıkta. İl Özel idaresi olarak tespit edebildiğimiz 26 milyon TL borç devralıyoruz. Buna karşılık yaklaşık 2,5 milyon lira alacakları bulunuyor. Bunu genelde su alacakları oluşturuyor. Kendi cari giderini bile karşılayamayan bir belediyenin hakikaten hükümetin bu konudaki tasarrıfunun ne kadar yerinde olduğunu gördük. Biz işin içerisine girene kadar bu kadar kötü bir tabloylakarşılaşacağımızıdüşünmüyorduk.

GAYRİMENKULLER HACİZLİ

            29 belediyenin gayrimenkullerin yüzde 95’i hacizli. Belediyelerin fiilen kullanmaya çalıştıkları araç ve gereçlerin yüzde 98’i hacizli. Bu araçların yüzde 85’i hurda ve kullanılmayacak durumda.

Belediyeler çeşitli nedenlerle taşınmaz edinebiliyorlar. Yüklü miktarda taşınmazlar var ama bunlar ya hibe taşınmazları ya imar artığı ya hibe yoluyla kullanılmayan araziler. Bazı belediyelerde ise büyük çaplı bağ bahçe var. Toplamda 29 belediyenin 2800 parça taşınması var. Ama bunlar 10-20 m2 maddi değeri olmayan alanlar. Bunların hepsinde belediye borçlarından dolayı icra dairelerinin hacizleri var.

280 PERSONEL ÖZEL İDAREYE GEÇTİ

            29 belediyeden 280 personel İl Özel İdaresi’ne kalmış durumda. Son 3-5 ay maaşlarını alamamış personel var.  Maaş alacağı olan belediye başkanı var. Birkaç belediye başkanımızın personelimin maaşını ödeyeyim ben sonra alırım diyerek fedakarlık yapanlar var. 29 beldemizin 2012 yılında iller bankasından aldığı pay 11 milyon lira. Buna karşılık 26 milyon borç ve 280 personel ve çeşitli makinelerin çalıştırılması söz konusu. İlerleyen dönemlerde çeşitli borçlar da çıkabilir. İl Özel İdaresi’ne gelen her müracaatı biz değerlendireceğiz. Bu borç durumundan biraz İl Özel İdaresi zorlanacak gibi ama Sayın valimizin çalışmalarıyla biz bu işin altından kalkacağız. 2013 bütçemiz toplam 27 milyon lira. Muhtemelen genel bütçe ve maliye bakanlığından destek isteyeceğiz. Kapanan belediyeler için Türkiye’deki tablo da bu.

GELİR GETİRİCİ MALLAR KÖYE BIRAKILACAK

            Sayın Valimizin talimatlarıyla devir tasfiye ve paylaştırma komisyonu kuruldu. 6330 sayılı yasaya tabi kuruldu. Yaklaşık 1yıldır çalışıyor. Kapanacak tüm belediyelerin gayrimenkul, alacakları, borçları, evraklarıyla ilgili bu komisyon araştırmalar yaptı. Alt komisyonlar oluşturuldu ve çalışmalar tamamlandı. Komisyonun başkanlığını da ben yapıyorum. 6 belediyemizin gayrimenkul, araç gereç ve borçlarıyla ilgili çalışmayı kararlaştırdık. Eski başkanları çağırarak sağlıklı bir envanter çalışması yapıyoruz. Aynı zamanda beldenin ihtiyacı olan şeylerin köye kalıp kalmaması konularını belirliyoruz.

Şuan bir geçiş dönemi yaşıyoruz. Muhtarlarımız seçildi. Onların görevleri ve yetkileri belli. Beldede en kıdemli personeli belediye başkanı görevlendirdik. Bu komisyon çalışmaları bu hafta bitecek. Bitene kadar belediye varmış gibi bu arkadaşlar hizmetlere belediye varmış gibi devam edecek.

6 aydır planlamayı yapmış durumdayız. Vatandaşlarımız rahat olsunlar. Artık tüm sorunları il özel idaresi planladı. Çöp ve katı atık meselesi çok tartışılan olduğu için biz 174 köyümüzde bunları topluyoruz. 129 köyde bizim çöp toplamamız gerekiyor. Kapanan beldelerden gelen araç ve personelle  7 Temmuz’a kadar planlamamızı yaptık. 74 köyün ihalesi 7 Temmuz’da sona eriyor. Temmuz da bakacağız. Biz mevcut durumla hizmeti sürdürebiliyor muyuz diye bakacağız yoksa 203 köy için hizmet alımı yapacağız. 

ADALETSİZLİKLER ÖNLENECEK

            İl Özel idaresi hemen hemen tüm köylerde meydan çalışması yapmış. Ama 29 köyde kanalizasyon eksiliği varsa ilk etapta büyük köyler olan kapanan beldelerde yapacağız.

            Bu belediyeler artık işlev yapamaz halde. Gayretli belediye başkanları kendilerini riske atıp borçlanarak hizmetlerini devam ettirmişler ama bunun sürdürülebilirliği kalmamış. Devir Tasfiye Paylaştırma Komisyonu adaletsizliği önlemek için kuruldu. 329 kapanan belde bağ, bahçe, düğün salonu ve lojmanlar köylerde bırakılacak. İl Özel İdaresi’nin bunlara ihtiyacı yok. Büyükgökçeli’ninyaklaşık35 dönümlük meyveliği var. Bu köyün malı zaten. İl Özel İdaresi burayı almaz ve satmaz. Gelir getiren tüm taşınmaz o köyde bırakılacak. Hizmet binaların da çoğu muhtarlık olarak devam edecek. Her belediyenin ortalama 250 demirbaşı var. Bir muhtarlığa gerekli taşınmazları biz bırakıyoruz. O köyün mahalli müşterek ihtiyacıdır. Orada bir muhtar var o muhtar da hizmetleri devam ettirecek.

2 ARA İSTASYON, 5 BAKIMEVİ KURULACAK

            Beldelere İl Özel idaresi alt yapı yapamıyordu. Şimdi köye dönüştüler. Köylerin alt ve üst yapaıları İl Özel İdaresi’ne ait. Isparta İl Özel İdaresi’ne bağlı 174 köyde susuz köyümüz yok. Yolu belde ve ilçeye bağlayan asfalt olmayan köyümüz yok. Kanalizasyonu olmayan 64 köyümüz vardı. Oralarda da çalışmalarımızı yapıyoruz.  İl Özel İdaresi olarak sürekli araçların olduğu ilk etapta 2 bakım onarım ve ikmal merkezleri ve 5 tane bakım evi kuracağız. Arkadaşlarımız yerleriyle ilgili merkezi yerler seçiyorlar. Coğrafi olarak muhtemelen Şarkikaraağaç,Gelendost ve Yalvaç üçgeninde kurulacak. Aksu, Sütçüler ve Yenişarbademli’ yi kapsayan ana büyük istasyonumuz olacak. Bu bölgelere uzak yerler var. Örneğin Sücüllü uzakta kalıyor. Bir yangın anında 30 dakikada gitmeniz lazım. Bunlar için de sezonluk bakım evleri kuracağız.

PERSONEL DAĞITILACAK

            İlk olarak İl Özel İdaresi’nin daha sonra da kamu kurum ve kuruluşların norm kadro ihtiyaçlarına göre 280 personelimizi dağıtacak. Gönüllük esastır. Personelimiz Milli Eğitimi tercih etmişse onların da ihtiyacı varsa oraya geçecektir. Benim öngörüm yaklaşık 60 personel İl Özel İdaresi’nde kalacak gibi.

Sayın Valimizin çok büyük desteği var. Onun desteği olmadan bu kadar işin altından kalkmamız mümkün değil. Kendisine 24 saat ulaşabiliyoruz ve o şekilde çalışıyoruz."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim