27 Nisan 2018
 • BIST 107.015
 • Altın 172,213
 • Dolar 4,0658
 • Euro 4,9307
 • Isparta 14 °C
 • İstanbul 21 °C
 • Ankara 14 °C
 • İzmir 16 °C

300 Bin Avro kaynakla Süt Tatlıları yatırımı yaptı

300 Bin Avro kaynakla Süt Tatlıları yatırımı yaptı
Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) ‘Kalite Ödülü’ verdiği; ayrıca ‘Helal Gıda Sertifikası’ almayı başaran Yayla Sütem, dev bir endüstriye daha yatırım yaptı: Sütlü Tatlı Grubu…

Yayla Sütem III. Kuşak Temsilcisi, Genç İşadamları Derneği (IGİAD) Üyesi Savaş Gürdal, endüstride sınıf atlatacak büyük bir hamleye imza attı: Sütlü Tatlı Grubu. Süt ürünleri işleme açısından 47 yıllık bilgi birikimine sahip uzman kuruluş Yayla, Türkiye’nin endüstrisindeki 6’ncı fabrikayı Isparta’ya kurdu. Uluslararası dev bir marka ile işbirliği yapan Yayla, Sütlü Tatlı Grubu’nda üretime 2014 yılının son çeyreğinde başlayacak. Gürdal, Isparta’da yeni bir marka inşa edecek.

EN DOĞRU YOL BUDUR

            Yayla Sütem Yönetim Temsilcisi Savaş Gürdal, 7 Bin 620 m2 yüzölçümlü fabrikada 300 Bin Avro finansmanla yeni ekipmanlar kurduklarını açıkladı. Tamamı antibakteriyel ve paslanmaz çelik sistemli ve kapalı devre bilgisayar yönetimli üretim bandına sahip olduklarını kaydeden Gürdal, “Hollanda ve Almanya’da Sütlü Tatlı Grubu üretimini uzmanlar yapıyor. Yani süt işleme tesisleri. Çok güçlü markalar var. Ama Türkiye’de bu model yok. Biz bu alandaki boşluğu gördük. Yatırım yaptık” dedi.

AVRUPALI ORTAK GELİYOR

            Türkiye’de Sütlü Tatlı Grubu’nda 5 fabrikanın yatırımı olduğuna atıf yapan Gürdal, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz bu alanda 6’ncı fabrika olduk. Kimseyi eleştirmek, cephe açmak gayem yok. Ancak Türkiye’de bu alan sadece pastanelere bırakılmış. Oysaki asıl uzman biziz. Yani süt ve ürünleri işleyen fabrikalar. Bu nedenle bir Avrupa markası ile işbirliği yaptık. Yatırım gerçekleştirdik. Günlük 40 Bin adet keşkül, supangle ve puding üreteceğiz. Isparta’ya ışıl ışıl bir marka daha kazandıracağız. Hedefimiz Sütlü Tatlı Grubu’nu hem Türkiye çapına açmak hem de Avrupa’ya ihraç etmektir.”

HELAL GIDA SERTİFİKASI ALDI

            Türk Standartları Enstitüsü’nün (TSE) ‘Yılın Kalite Ödülü’nü verdiği Yayla Sütem, aynı zamanda ‘Helal Gıda Sertifikası’ almayı başardı. Kökeni 1967 yılına uzanan Yayla Sütem, bugün Savaş ve Serkan Gürdal kardeşler tarafından yönetiliyor. 8 ayrı ürün grubu ile Isparta, Antalya ve Burdur’da satış ağı olan Yayla Sütem, Ege Bölgesi’ne de açılıyor. Hedef: Denizli, Uşak, Afyon ve Muğla… 7.620 m2 Kampus’ta günlük 60 ton süt işleme kapasitesine sahip Yayla Sütem, 40 kişiye istihdam sağlıyor. Genç Sanayici Savaş Gürdal, açılım stratejisi ile birlikte ‘AŞ.’ olacaklarını ifade ediyor. Gürdal, AB standartlarında üretim yaptıklarını anlatıyor.

ISPARTA’NIN MARKASI

            Temelleri 1967 yılında Süleyman Gürdal tarafından atılan Yayla Sütem, bugün III. Kuşak yönetiminde Akdeniz Bölgesi’nin yanı sıra Ege’ye de açılıyor. 7 Bin 620 m2 Yerleşke’de, günlük 60 Ton süt işleme kapasitesine sahip olan Yayla Sütem, rotasını Ege Bölgesi’nin en önemli kentleri Denizli, Uşak, Afyonkarahisar ve Muğla’ya da çevirdi. 40 kişiye istihdam sağlayan ve 8 ayrı ‘Ürün Gamı’na sahip olan Yayla Sütem, Isparta’nın gururu olmaya devam ediyor.

ANONİM ŞİRKET HEDEFİ

            Genç Sanayici Savaş Gürdal, ISO 9001: 2008 Kalite Yönetim Sistemi’ne sahip Yayla Sütem’in geleceğinin çok açık olduğunu düşünüyor. Sektörde 47 yılı geride bıraktıklarını anlatan Gürdal, “Isparta, Antalya ve Burdur’un en güçlü markalarından biriyiz. Şimdi sıra Ege’de” diyor. Şirketin temellerinin 1967 yılında dedesi Süleyman Gürdal tarafından atıldığını anlatan III. Kuşak Temsilci Sanayici Gürdal, sözlerini şöyle sürdürüyor:

            “Uzun yıllar Yayla Sütem’i babamız Durmuş Gürdal yönetti. Şimdi ise yönetimde kardeşim Serkan ile birlikte ben varım. Bozanönü Yolu; 3. Km.’deki fabrika alanımız 7 Bin 620 m2. Bunun 3 Bin 680 m2’lik kapalı alanında, el değmeden, hijyenik ortamlarda, Avrupa Birliği norm ve standartlarında üretim gerçekleştiriyoruz. Günlük 60 Ton süt işleme kapasitesine sahibiz. Ama şu an kapasitemizin ortalama yüzde 30’unu değerlendiriyoruz. Toplamda 30 kişiye istihdam sağlıyoruz. 8 farklı ürün grubumuz var. 12 araçlık soğuk zincir dağıtım filosuna sahibiz.

ISPARTA, ANTALYA, BURDUR

            8 ürünü Isparta, Antalya ve Burdur’a veriyoruz. Güçlü bir dağıtım ağımız bulunuyor. Hedefimiz Ege Bölgesi’ne açılmaktır. Bu bağlamda Denizli, Uşak, Afyonkarahisar ve Muğla’dır. Ağ kuracağız. Direkt kendimiz dağıtacağız. Bu yöndeki fizibilite ve altyapı çalışmalarını devam ettiriyoruz. Akdeniz ve Ege Bölgesi’nin en güçlü markalarından biri olacağız. Akdeniz Bölgesi’nde yüksek oranda bir gücümüz var zaten. Bunu Ege için de yapmak istiyoruz. Bu programla entegre ‘Anonim Şirket’ olma hedefimiz de var. Üretmeye, Isparta’ya katma değer sağlamaya, istihdam yaratmaya devam edeceğiz.”

İŞTE O ÜRÜNLER

            Yayla Sütem’in gücünün 8 ayrı ürün grubundan geldiğini anlatan Savaş Gürdal, “aslında bizim seçtiğimiz en zor yoldur. Bazı markalar, sadece tek bir ürüne odaklanır. Biz toplamda 8 ayrı ürüne odaklıyız. Bizim yaptığımız en zoru. Ancak bu zorluk bize piyasada güçlü olmamızı sağlayan pozitif bir etki de yaratıyor” dedi. Gürdal, ürün gruplarını şöyle paylaştı:

ÜRÜN ADI                           GÜNLÜK ÜRETİM KAPASİTESİ (TON)

 

Taze Yoğurt                           10 (8 farklı gramajda piyasaya sunuluyor)

Süzme Yoğurt                       10 (8 farklı gramajda piyasaya sunuluyor)

Ayran                                     10

Tombul Ayran (200 gr)          10

Beyaz Peynir                         12

Kaşar Peynir                          10

Tereyağı                                 3

Lor Peyniri                              3

Pastörize Süt                         10

SOĞUK SİSTEM KURDUK

            Türkiye’de sütün merkezinin Göller Bölgesi olduğunu anlatan Gürdal, Toplama Merkezleri’ne ‘Soğutucu Sistem’ kurup Kooperatiflere teslim ettiklerini söyledi. En hijyenik koşullarda sütü alıp fabrikaya getirdiklerini anlatan Gürdal, Avrupa Birliği (AB) norm ve standartlarında üretim gerçekleştirdiklerini söyledi.

YARIŞ ÜST DÜZEY REKABET GETİRİR

            Gürdal, süt ve süt ürünlerinde Türkiye’nin çok güçlü markalarının Isparta’da üretim fabrikası açmasını da rekabet açısından ‘pozitif etki’ olarak tanımladı. ‘Muhalefet olmadan, iktidar çalışmaz’ diyen Gürdal, çarpıcı mesajlar verdi.

MUHALEFET OLMADAN, İKTİDAR ÇALIŞMAZ

            Gürdal, şöyle dedi: “Devlerin Isparta’ya girmesi bizi daha da güçlü kılar. Muhalefet olmadan, iktidar çalışmaz. Rakibin varlığını hissettiğin an işletmeni ileriye götürecek kararlar alırsın. Hırslanırsın. Yeni ürünler, yeni pazarlar, yeni bölgeler arayışına girersin. Rekabet her zaman iyidir. Daha yüksek kalite getirir. Yarış getirir.” Rekabetten, yarıştan yana olduklarını anlatan III. Kuşak Temsilcisi 36 yaşındaki Savaş Gürdal, “aklınıza hangi Türkiye devini getirirseniz getirin, biz onlardan bir adım öndeyiz. Hangi açıdan öndeyiz. Damak tadı.

            Biz damak tadında çok iddialıyız. Onlar ne yaparsa yapsın bizim damak tadımızı yakalamazlar.Yayla Sütem’in bir gücü daha vardır. O da 8 ayrı ürün grubu. Özünde biz çok zor bir yolu seçtik. Bazı markalar nokta ürün ile öne çıkar. Örnek gösteriyorum; ‘x’ markası ‘y’ ürünü ile öne çıkar. Daha çok ona yatırım yapar. Avrupa’da da bu böyledir. Ama Yayla Sütem’in her ürünü değerlidir. Her ürünü öne çıkar. Bu çok zorlu bir süreçtir. Ama o çok zorlu sürecin bize pozitif katkıları da vardır: I- Çok çalışmak. II- O ürünler bize piyasada en güçlü oyuncu kılar. Sözün özü rekabetten korkmuyorum. Tam aksine daha çok rekabet koşullarının oluşmasını istiyorum. Dedim ya, Akdeniz Bölgesi’nden sonra Ege’ye açılacağım. ‘A.Ş.’ olacağım. Yatırıma, üretime, istihdama, artı değerler kazandırmaya devam edeceğim.”

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi kuruluyor25 Nisan 2018 Çarşamba 16:51
 • Yeni Çünür örnektir25 Nisan 2018 Çarşamba 11:25
 • Tarım İl Müdürü değişti24 Nisan 2018 Salı 12:59
 • 700 dekar eski maden sahası rehabilite edilecek24 Nisan 2018 Salı 10:35
 • El Emeği 84 eser Isparta halkıyla buluştu24 Nisan 2018 Salı 10:12
 • Isparta'da 23 Nisan Coşkusu23 Nisan 2018 Pazartesi 14:51
 • Vali Günaydın makamını minik öğrenciye devretti23 Nisan 2018 Pazartesi 13:40
 • Isparta, futbol ve kongre turizmini değerlendirmeli23 Nisan 2018 Pazartesi 12:16
 • Deregümü İlkokulu'na kütüphane kurdular23 Nisan 2018 Pazartesi 09:45
 • Başkan Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:55
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim