21 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 8 °C
  • İstanbul 9 °C
  • Ankara 7 °C
  • İzmir 14 °C

325 milyonluk pastadan Isparta'nın payına ne düşecek

325 milyonluk  pastadan Isparta'nın payına  ne düşecek
Akdeniz Yazarı Atila Kurtul, "Isparta artık göller, güller ve göletler diyarı. Heybe almadı bu sefer TIR’la geldik" diye Ispartalılara moral veren Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu'na "325 Milyonluk Pastadan Isparta’nın Payına Ne Düşecek!” diye sordu.

Atiilla Kurtul'un köşe yazısıdır;

325 Milyonluk Pastadan  Isparta’nın Payına Ne Düşecek!

Bugün Isparta'da turizm denilince , Davraz  Kayak Merkezi, Milas  ve Gölcük tabiat parkı, Kovada Millî  Parkı,Yenişar Bademli Pınargözü,Şarkikaraağaç  Kızıldağ Millî Parkı,Sütçüler  Yazılı Kanyon, Kovada Gölü Milli Parkı,Eğirdir ve Yeşilada,YalvaçPisidyaAntiogya, Barla ve İnanç Turizmi,Yayla ve dağ turizmi, aklımıza ilk gelen yerlerdir.  Isparta’da Milli Parklar ve Tabiat Parklarında, istenen yatırımlar bir türlü gerçekleştirilememektedir. Bunun nedeni de ,siyasilerin bu konuya gerekli alakayı göstermemesinden kaynaklanmaktadır.

 

Benim araştırmalarıma göre ,Isparta’daki Millî Parkların ve Tabiat Parklarının turizme kazandırılması için alınması gereken acil önlemler ve yatırımların bir an önce gerçekleşmesi gerekmektedir.

*Isparta’nın geleceği, turizmde lokomatifi ,Davraz ve Gölcük olacaktır.Gölcükkonusunda:2 Haziran 2011’de ilimizi ziyaret eden dönemin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a Brifing verildi. Başbakan, Etkileyici…. Süreç başlasın dedi. Ama Gölcük Tabiat Parkı Gelişim Planı,4 yıldır hâlâ bekliyor.HalbukiGölcük Isparta’da turizmin gelişmesi için olmazsa olmazlarındandır.  Ama gölcükteki problemler bir türlü aşılamamaktadır.

*Şayet: Gölcük Tabiat Parkı Gelişim Planı onaylanırsa Gölcük, sadece Spor/ Doğa/ Kamp Turizmi ile sınırlı kalmayacak, yaklaşık 10km’lik yürüyüş mesafesindeki   Sagalassos’la buluşacak.Bunun  neticesinde, Isparta ile Burdur doğa ve dağcılık turizminde  buluşmuş olacaktır. Gelincik dağ yolu ve Isparta –Dere mahallesi- Ağlasun dağ yolunun bitirilmesi  neticesinde de Isparta turizmde cazibe merkezi olacak ,Turizmde söz sahibi olabilecektir.

 

Bu konuyla ilgili olarak;Orman ve Su İşleri Bakanı Prof.Dr.Veysel Eroğlu,08.03.2014’te basına yansıyan konuşmasında: Kızıldağ, Gölcük ve Kovada  gölü ve Başpınar  milli parkının uzun devreli gelişim planları  revize edilecek. Gölcük parkının koruma amaçlı imar planı, kovada gölü ziyaretçi merkezinin yeniden düzenlemesi gerçekleştirilecek. Bunlar için ayrılan ödenek 112 bin lira. demesine rağmen Isparta’da bugüne kadar Kızıldağdışında Milli Parklarımızın hiç birinde  iyileştirme yapılmamıştır. (Basın,08.03.2014)

 

*Şurası bir gerçektir ki; Isparta ekonomisinin  ,Antalya ekonomisine entegre olması ve  turizmden pay almasının yollarından biri de, Gölcük’ten geçmektedir. Bu görüşümüzü AKP İl kongresinde konuşan Sayın Veysel Eroğlu’nun  şu sözleri de doğrulamaktadır. Sayın Bakan konuşmasında: Isparta'yı gül ile anılan bir şehir olmaktan, bal ile de anılan şehir haline getireceklerini  "Isparta'nın  tabiat turizmi master planını hazırladıklarını ; bu çerçevede teşkilatlarının büyük çalışma yaptığını, Isparta-Burdur arasındaki dostluk yolunun yakınlarına Gölcük Tabiat Parkı'nı inşa edeceklerini. Allah nasip ederse Antalya'ya gelen 10 milyon turistin yüzde 10'unu Isparta’ya  taşıyarak Isparta’yı ihya edeceklerini " söylüyordu.(Basın,ormansu.govtr.11.01.2015)

 

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürü de açıklamalarında bu yıl ,(2015 yılında)  Milli parklara 235 milyon liralık yatırım yapılacağını, bu konuda halen milli park yatırımlarının bölgelere dağıtımının ve iş programlarının hazırlandığını söylemektedir.

325 Milyonluk yatırımdan  Isparta’nın Payına Ne Düşecek!

Sayın Bakanım;Yukarıda zikrettiğim tarihlerde,Sizler, Isparta’yı her ziyaretinizde , Ispartalılara bu konularda hep söz verdiniz. Ben de Isparta’daki Millî ve Tabiat Parklarının durumunu gözler önüne serdim.Bu konuda Isparta ,hiçbir zaman, gerekli yatırımları alamamıştır. Şimdi 325 milyonluk paydan;(vaatlerinizin doğrultusunda)Gölcük Tabiat parkı ve Diğer Milli Parklarımız için “vaatlerinizin  icraata dönüşmesini” ve verdiğiniz diğer sözlerin de 2015 yılında artık gerçekleşmesini bekliyoruz.Çünkü aşağıdaki Milli Park alanlarımızında yeniden ihya edilmesi gerekmektedir.

*Kovada Gölü Milli Parkı  1970 yılında Milli Park olarak ilan edilmiştir. Millî park sâhası içerisinde konaklama ve piknik yapma amaçlı yerler mevcut olmasına rağmen bugun kullanılamaz durumdadır. Ziyaretçi tanıtım merkezi 2007 yılında çıkan yangın sonucu tamamen kullanılamaz duruma gelmiştir. Kovada Gölü Milli Parkının süratle turizme kazandırılabilmesi için günübirlik tesislerin yeniden onarılması gerekmektedir.

*Isparta’da dağcılık denilince aklımıza ilk gelen Davraz veDedegöl  dağlarıdır. Dedegöl  Dağı Isparta'nın doğusunda Yenişarbademli ilçesi sınırı içerisinde 2.992 m. yüksekliğiyle Isparta ilinin en yüksek dağıdır. Batı Torosların  tek buzul bulunan dağıdır.Bilinen  16 km uzunluğuyla Türkiye'nin en uzun mağarası olan Pınargözü Mağarası aynı zamanda Avrupa’nın da en uzun mağarası kabul  edilmektedir.

*Pınargözü Mağarası, Melikler yaylasına yaklaşık 2-3 km uzaklıktadır.Dedegöl etkinliğine katılan sporcuların çoğu bu mağarayı da ziyaret etmektedir.Yaz aylarında da yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri olan Pınargözü mağarası civarında da günübirlik tesislere ihtiyaç vardır.

Melikler Yaylasında her yıl mayıs ayı içerisinde etkinlikler düzenlenmektedir.Yurt  içi ve yurt dışından  yaklaşık 2000 (iki bin) dağcı  bu alana gelmektedir.Konaklama  alanında dağ evine, tuvaletlere ,mescide ihtiyaç vardır. Çünkü bu alanda konaklama, “çadırlarda” yapılmaktadır. Buradaki konaklamadan sonra Dedegöl’ün zirvesine çıkılmaktadır.

*Yaka Kanyonu ,bir ucu Melikler Yaylasında ,diğer ucu  Aksu-Yaka Köyünde olan 4km uzunluğundaki bu kanyon tipik bir fay hattıdır.Bu kanyon Turizme kazandırılmalı kanyonun giriş ve çıkışına da  günübirlik tesisler yapılmalıdır.24.02.2014

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim