21 Mart 2018
  • BIST 116.432
  • Altın 165,848
  • Dolar 3,9317
  • Euro 4,8170
  • Isparta 2 °C
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 1 °C
  • İzmir 7 °C

4 meslek lisesinde de aynı bölümler var!

4 meslek lisesinde de aynı bölümler var!
Balaban’dan önemli tespit:

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Ali Balaban, ilimizdeki 4 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde de aynı bölümlerin olmasının Isparta açısından sıkıntı oluşturduğunu belirtti. Balaban, bu okulların kendi arasında branşlaşması gerektiğine dikkat çekerek başarının bu sayede geleceğini ifade etti.

 

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Ali Balaban, hafta sonu basın mensuplarıyla bir araya gelerek geride bıraktığımız 2015 yılının bir değerlendirmesini yaptı. Özellikle eğitimde yaşanan sıkıntılar ve eğitimcilerin sorunlarına eğilen Balaban, 2016 yılından beklentilerini de dile getirdi. İşte Balaban’ın açıklamaları;

TÜRK EĞİTİM-SEN CAMİASI OLARAK HER ZAMAN DEVLETİMİZİN YANINDAYIZ

‘’Acısıyla, tatlısıyla, güzel ve kederli günleriyle bir yılı daha geride bırakıyor, yeni ümitlerle, yeni beklentilerle yeni bir yıla giriyoruz. 2016 yılının eğitim çalışanlarına, milletimize sağlık, mutluluk ve huzur getirmesini temenni ediyor, başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde canları pahasına vatan müdafaası yürüten kahraman güvenlik güçlerimize selamet diliyoruz. Ülkemiz gerek içte, gerekse dışta çok ciddi problemlerle karşı karşıyadır. İçimizdeki hainler yine azdı. Son yıllarda yürütülen yanlış siyasi politikalar neticesinde teröristler şımartıldı, terör tavan yaptı. Çözüm sürecinde terör örgütünün ne kadar beslendiğini, bütün faaliyetlerinin görmezden gelinerek desteklendiğini hepimiz biliyoruz; terör konusunda siyasi aktörlerin yaptığı hatalar var tabi ki. Bizler Türk Eğitim-Sen camiası olarak her zaman ve her şartta Devletimizin ve Milletimizin âli menfaatlerinin yanındayız. Bundan da asla vazgeçmeyiz. Zira bizler bu ülkenin sahibi Türkiye Sevdalılarıyız. Bu sebeple ülkemize sahip çıkacağız.

AKP 2016’DA KAMU PERSONEL REJİMİNDE

KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLER GETİRECEK

Ülkemizin genel durumunu ortaya koyduktan ve ülkesine, milletine ve vatanına bağlı tavrımızı sizlerle paylaştıktan sonra şimdi de ilimizde ve ülkemizdeki eğitimin ve eğitim çalışanlarının yaşadıklarını sizlerle paylaşmak istiyoruz. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen iki genel seçimin ardından yeniden tek başına iktidar şansı yakalayan AK Partinin 2016 yılı eylem planına kamu personel rejiminde köklü değişiklikler getirecek yasa çalışmalarını da eklemesi 2016 yılında sendikal mücadelemizin, eğitim çalışanlarının güvencelerinin korunması yönündeki saldırıları bertaraf etmek üzerine yoğunlaşacağını göstermektedir.

MEMURLARIMIZ 2015’TE ÇOK BÜYÜK KAYBA UĞRADI

Bununla birlikte birçok kamu kurum ve kuruluşunda, adeta sosyal bir soykırıma ulaşan yönetici atamalarında, tayinlerde ve terfilerde yaşanan skandal uygulamalara karşı verdiğimiz sendikal ve hukuki mücadele, 2015 yılına damga vuran bir başka olay olmuştur. Bu noktada, bazı sözde büyük sendikaların bu tür girişimlere karşı takındıkları vurdumduymaz tavır, bu mücadelede önümüze çıkan en büyük engel olmaktadır. Elbette ki, 2015 yılının eğitim çalışanlarımız adına ekonomik anlamdaki en üzücü olayı, bütün yıl boyunca %3+%3 zamma mahkûm edilmelerinin yanı sıra 2013 yılındaki toplu sözleşme hükmünün değiştirilmesi yoluyla maaşlarının %1,8 oranında çalınması oldu. Hızla yükselen enflasyon, %10’u aşan işsizlik, döviz kurlarındaki yükseliş, %12 dolayında artırılan vergiler karşısında yalnızca 600 TL (%5) oranında artan gelir vergisi ilk dilimi nedeniyle, geride bıraktığımız yılda yetkilendirilmiş sendikanın da marifetiyle büyük kayba uğrayan memurlarımızı 2016 yılında daha zor günlerin beklediğinin habercisidir.

YETKİLİ SENDİKA BİZ OLURSAK TÜM SIKINTILARI AŞARIZ

Geride bırakılan 3 toplu sözleşme döneminde, 2012 yılından beri eğitim çalışanlarımızın yetkilendirilmiş bir konfederasyon tarafından imzalanan şaibeli toplu sözleşmeler yoluyla mağdur edildiği görülmektedir. 2016 yılında yeni bir yetki süreci bizleri beklemektedir. Eğitim çalışanlarımızın heba edilecek bir günü, peşkeş çekilecek tek bir kuruşu dahi yoktur. Bu bakımdan 2016’nın Mayıs ayı ortasında son bulacak olan yetki sürecinin, masa başı oyunlarıyla eğitim çalışanlarımızın pazarlanmasına son verilecek günlerin işareti olacağı umudunu taşıyoruz. Önümüzdeki süreçte bu sıkıntıların yaşanmaması, toplu sözleşme masasında yetkili olmamız için eğitim çalışanlarının desteklerini bekliyoruz.

OKUL BİRLEŞTİRME VE TAŞIMA DA DEVLET MİLYONLARCA LİRA ZARAR UĞRATILDI

Geçtiğimiz yıl içinde yargıya yapılan müdahaleler, 657 sayılı Kanunda değişiklik çabaları çerçevesinde bütün bu girişimlere destek veren yandaş sendikalar düşünüldüğünde 2016 yılının geride bıraktığımız yıldan çok daha zorlu geçeceğini söylemek mümkündür. Geçtiğimiz yıllarda ilimizde yaşanan olumsuzlukların başında okul birleştirme ve taşımalar gelmektedir. Sanayi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gül Şehri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi (Ticaret Meslek Lisesi)  ve Halk Eğitim Merkezi'nin taşınması... Devlet milyonlarca lira zarara uğratılmıştır.

4 MESLEK LİSESİNDE DE AYNI BÖLÜMLER VAR!

Söz Meslek Liselerinden açılmışken şunu da samimiyetle belirtmek isterim; İlimiz merkezde 3 tane Mesleki Teknik Anadolu Lisesi (EML) varken yeni açılan 4. Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin açılması bizi memnun etmiştir. Ancak bu okullarda aynı bölümlerin olması sıkıntı yaratmaktadır. Bu okullarımız kendi arasında branşlaşmalıdır. Her birinde farklı bölümlerin bulunması Uçak teknolojisi vb. bölümlerin açılması başarıyı daha da artıracaktır. Bir başka husus ise Yönetici Atamalarıdır. EBS’nin eski-yeni bütün yöneticilerinin Müdür, Müdür Başyardımcısı, Müdür Yardımcısı olması; Türk Eğitim-Sen üyelerinin mağdur edildiği, liyakatin gözetilmediği atamaların yapılmasıdır. Merkezi sistemle yapılan sınavlardaki salon görevlendirmelerinin adaletli yapılmadığı bize gelen şikâyetler arasındadır.

BİZ 6 SAAT TALEP ETTİK YETKİLİ SENDİKA 2 SAATE RAZI OLDU

Son günlerde mazeret izinleri ile ilgili yayınlanan genelge ile eğitim çalışanları mağdur olmaktadır. 3 güne kadar mazeret izni alabilmek için kurum amirinden izin alınabilirken bu durum ortadan kaldırılmış, 1 gün mazeret izni bile Milli Eğitim Müdürünün onayına kalmıştır. Yaptığımız eylemler ve kararlı tutumlarımız sayesinde bir takım kazanımlarımız olmaktadır. Bunlardan biri de; Bu 2016 yılından itibaren öğretmenlerin tuttukları her nöbet karşılığında ek ders ücreti almalarıdır. Bu yeterli midir? Elbette yetmez. Biz 6 saat ücret talep ederken yetkili sendika 2 saate razı olmuştur.

HER TÜRLÜ OLUMSUZLUĞA RAĞMEN UMUTSUZ DEĞİLİZ

Türk Eğitim-Sen olarak, eğitim çalışanlarımız adına yürüttüğümüz mücadeleyi, gerçek gündem ve gerçek hedefimizden sapmadan sürdüreceğiz. Her türlü olumsuzluğa rağmen umutsuz değiliz. Biliyoruz ki, karanlığın en yoğun olduğu dönem, güneşin doğmaya en yakın olduğu zaman dilimidir. Dileğimiz 2016 yılının ülkemiz, milletimiz ve İslam ülkeleri üzerindeki karanlıkların dağıldığı, aydınlık günlerin doğduğu bir dönemin başlangıcı olması yönündedir. Gayret bizden, takdir Allah’tandır.’’

TÜRK EĞİTİM-SEN ISPARTA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

Ali Balaban-Başkan

Şaban İliksiz-Şube Sekreteri

Zafer Erdal-Mali Sekreter

Erkan Türker-Teşkilatlandırma Sekreteri

Şerafettin Kök- Mevzuat Sekreteri

İsmail Uzun- Eğit. ve Sos. İşl. Sekreteri

Emrah Karaca-Dış İliş. ve basın sekreteri

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim