21 Mart 2018
 • BIST 116.432
 • Altın 165,848
 • Dolar 3,9317
 • Euro 4,8170
 • Isparta 8 °C
 • İstanbul 11 °C
 • Ankara 9 °C
 • İzmir 10 °C

8 büyük hedef

8 büyük hedef
SDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, ‘uluslararası marka’ olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. ‘Alternatif Tıp (Homeopati) Eğitim Üssü’ hedefi koyan YBEM, ‘İş ve Meslek Danışmanlığı Sınavı’ için akreditasyon alıyor.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (YBEM), Türkiye Cumhuriyeti’nde alternatif tıp alanında Rönesans başlatacak bir proje için dosya hazırladı: Homeopati Eğitim Modülü… SDÜ YBEM, Sağlık Bakanlığı’nın 14 ayrı Yönetmelik hazırlama aşamasında olduğu Tamamlayıcı Tıp için yetkilendirme isteyecek. Tıp Doktoru, Diş Tabibi ve Eczacıların katılacağı programı Dünya Sağlık Örgütü (WHO) de çok önemsiyor.

ÖSYM MODELİ

SDÜ YBEM, İş ve Meslek Danışmanlığı için de ‘Sınav Merkezi’ olacak. Bunun için Türk Akreditasyon Kurumu’na (TÜRKAK) başvuruda bulunuldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, 28 Mayıs’ta SDÜ YBEM’i denetlemeye gelecek. Süreç sonunda SDÜ YBEM, bu alanda sınav yapan tek kurum olacak. Daha açık bir ifade ile Ölçme Seçme Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) modelini, İş ve Meslek Danışmanlığı Sınavı için Türkiye’de SDÜ YBEM kuracak.

 

AİLE SINAV MERKEZİ

Türkiye’de ilk kez Aile Danışmanlığı Programı açan ve şimdiye kadar ‘uzaktan eğitim modeli’ ile 5 Bin belge düzenleyen YBEM, bu alanda Sınav Merkezi olmak için Sağlık Bakanlığı nezdinde çalışıyor. Diğer programlar şöyle: 4- Türkmenistan’a şube, Mütercimlik Ofisi ve Dil Okulu. (Türk iş dünyası ile Türkmenistan arasında SDÜ köprü olacak).  5- Acil Çağrı Merkezi (112). 6- İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Koordinatörlüğü. 7- IELTS Eğitimleri. 8-  Ürün Tanıtım Eğitim Programı.

 

BİR MASA

BİR SANDALYEDEN

DÜNYA MARKASI

HEDEFİNE: SDÜ YBEM

17 Ağustos 2005’te Yönetmeliği Resmi Gazete’de yayımlanan; Aralık 2005’te ise faaliyetlere resmen başlayan Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yaşam Boyu Eğitim Merkezi’nin (YBEM) büyük atağı Isparta’ya ilham ve güven verecek içerikte.

2005’ten 2011’e kadar ‘1 masa/ 1 sandalye’ ile sınırlı olan YBEM, 2012- 2013 ve 2014’te büyük bir atılım yaptı. Nisan 2014’te ise tam anlamıyla rotayı ‘yaşam boyu eğitimde’ DÜNYA MARKASI olmaya çevirdi.

Nisan 2014’te göreve getirilen Rektör Prof. Dr. Hasan İbicioğlu’nun Danışmanı Okutman m. Fatih Cebeci, “artık otobana çıktık. Son hızla Dünya Markası olma yolunda ilerliyoruz” dedi. Cebeci, Bugün Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) de çok önemsediği; Sağlık Bakanlığı’nın ise 14 ayrı Yönetmelik hazırlığı içerisinde olduğu ‘Alternatif/ Tamamlayıcı Tıp’ için yetkilendirme sürecine giren YBEM için şu analizde bulundu:

“2011’den Nisan 2014’e kadar süreç içerisinde SDÜ YBEM stabilize yoldan asfalta çıktı. Biz ise Nisan 2014’ten bu yana çalışıyoruz. Kurumu otobana çıkardık. Türkiye’de 4 Bakanlık ile üst düzey iletişim kuran, çalışan bir kurumuz. Ulusal marka algısı yarattık. Hedefimizde şimdi ‘Yaşam Boyu Eğitimde Dünya Markası’ olmak var. Açılımlarımız, programlarımız, rotamız hep bu yöndedir.”

ISPARTA’YA BÜYÜK DEĞER

KATACAK PROJELER

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (YBEM) Müdürü Okutman M. Fatih Cebeci, yeni dönemde 8 ana rota belirlediklerini söyledi. ‘Amiral Gemi’ olarak gördükleri projelerden birinin de Tamamlayıcı Tıp (Homeopati) olduğunu kaydeden Cebeci, çarpıcı mesajlar verdi. İşte o projelere yakın plan:

1- TAMAMLAYICI TIP

Dünya Sağlık Örgütü’nün (World Health Organization – WHO) de çok hayati önem atfettiği bir alandır. Sağlık Bakanlığı da 14 ayrı Yönetmelik hazırlıyor. SDÜ YBEM, bu alanda çalışıyor. Yakın bir süreçte Sağlık Bakanlığı’na Homeopati Yetkilendirmesi için başvuruda bulunacağız. Eğitim faaliyetlerine başlayacağız. Bu alana Tıp Doktoru, Diş Tabibi ve Eczacılar katılabilecek. Eylül sonunda başarılı bir şekilde çalışmalara başlayacağımızı düşünüyoruz. Tüm hazırlığımız bu yönde devam etmektedir. Altını çizerek söylüyoruz. Tamamlayıcı Tıp alanında sadece Türkiye değil, uluslararası alanda da çok güzel projelere imza atacağız. Tamamlayıcı Tıp’ta otoriter merkezlerden biri olacağız.

4- 5 ve hatta 6 yıllık programları var. Lisans programı eş değerinde etkin çalışıyor. Toplum sağlığı açısından çok önemsediğimiz ve değer atfettiğimiz bir alan.

2- YBEM YURT DIŞINA AÇILIYOR

SDÜ Yaşam Boyu Eğitim Merkezi, yurt dışına da şube açacak. Rota Türkmenistan.

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu Orazmukhamed Charıyev ile görüştük. Türkmenistan’ın Mütercimlik hizmetlerini SDÜ YBEM’e verecek.

Bu çok amaçlı bir programdır. Biz Mütercimlik Ofisi kuracağız. Ayrıca Dil Merkezi açacağız. Yolumuz şuna çıkacak: Türk iş dünyası ile Türkmenistan arasında çok büyük bir köprü işlevi göreceğiz. Bu yöntem sayesinde iş çevrelerine Isparta’yı, SDÜ’yü daha iyi tanıtma fırsatımız olacak.

Niçin Türkmenistan? Şunun için… Türkmenistan öğrencileri en çok İstanbul’daki üniversiteleri tercih ediyor. İkinci sırada SDÜ yer alıyor.

SDÜ YBEM Dil Okulu’nu Türkmenistan’da açma gayemiz de bu. Şu an SDÜ’de 63 ülkeden ortalama 2.000 öğrenci var. Bunların 700’ü Türkmenistan uyruklu… Dil Okulu projesi ile bu oranı çok daha yükseğe çıkaracağımızı düşünüyoruz.

Öte yandan bir önceki yönetim Azerbaycan ile sıcak ilişkiler kurdu. Biz de devam ettiriyoruz.”

3- AİLE DANIŞMANLIĞI

YENİ HALKA EKLENECEK

Türkiye Cumhuriyeti’nde Aile Danışmanlığı Sistemi lisansını ilk kez Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (YBEM) almıştır. Uzaktan Eğitim Modeli ile de şimdiye kadar 4 program açıldı. Türkiye çapında Doktor, Psikolog ve diğer ana branşlarda 5 Bin kişiye belge düzenlendi.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile üst düzey program ve projeler devam ediyor. Şimdi bu alanda yeni bir hedef var: Sınav Merkezi. Bu konuda da sonuç odaklı çalışmaya devam ediyoruz.

Öte yandan Türkiye Kamu- Sen Genel Merkezi ile anlaşma imzaladık. Memur- Sen Genel Merkezi ile de protokol imza aşamasındayız.

4- İŞ VE MESLEK DANIŞMANLIĞI

SINAVI’NI SDÜ YBEM YAPACAK

SDÜ YBEM, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) ile çalışmalara başladı. İş ve Meslek Danışmanlığı Sınavı için akreditasyon yaptıracak.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mesleki Yeterlik Kurumu 28 Mayıs 2014’te SDÜ YBEM’i denetlemek için gelecek. Süreç sonunda SDÜ YBEM, TÜRKAK’dan akreditasyon alacak. Bu şu anlama geliyor:

SDÜ YBEM, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) gibi Sınav noktası olacak. İş ve Meslek Danışmanlığı Sınavı’nı Türkiye’de SDÜ YBEM düzenleyecek. Bu da Isparta ekonomisine, tanıtımına çok büyük bir artı değer kazandıracaktır.

5- ÜRÜN TANITIM ELEMANI

EĞİTİM MODÜLÜ BAŞLIYOR

Önemli adımlarımızdan biri de Ürün Tanıtım Elemanı’dır. Ağırlık Tıbbi İlaç Mümessilliği üzerine olacaktır. Bu projeyi Yıldırım Beyazıt Üniversitesi ile ortaklaşa gerçekleştiriyoruz.

6- ACİL ÇAĞRI MERKEZİ (112)

ELEMANI PROGRAMI

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) 112 Acil Çağrı Merkezi için ön lisans düzeyinde (Meslek Yüksekokulu) programı açmıştı. Sağlık Bakanlığı, 112 Acil Sağlık Personeli atamasından önce bir dizi eğitim ve sınav uygulaması yapacak. 12 Kent Pilot seçildi. Zaman içerisinde bu Pilot Kent 25’e yükselecek.

Biz Sağlık Bakanlığı ile çalışıyoruz. Görüşmeler yapıldı. Çok sağlıklı bir şekilde süreci yönetmeye devam ediyoruz. 112 Acil Çağrı Merkezi’ne atanacak kişilerin eğitimlerini SDÜ YBEM verecek.

7- IELTS SINAVI

Merkezi İngiltere’de. Ve bir dünya markasıdır. Eğitimleri ve kursları biz vereceğiz. Buradan yüksek lisans ve doktora öğrencilerine müjde olarak tanımlayabileceğim bir proje bu.

8- İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ

EĞİTİM KOORDİNATÖRLÜĞÜ

Yine Türkiye’de önderlik ettiğimiz bir alan bu. Projelerimiz titizlikle uygulanmaya devam edilecek. Uzaktan Eğitim Sistemi ile de eğitim veriyoruz bu alanda. Yeni dönemde de bu projelerimiz devam edecektir.”

4 FARKLI BAKANLIK İLE

ANLAŞMA YAPAN BİR

KURUMUZ

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Yaşam Boyu Eğitim Merkezi Müdürü Okutman M. Fatih Cebeci, 4 farklı Bakanlık ile üst düzey anlaşma yaptıklarını söyledi. Bu açıdan Isparta’nın Türkiye’ye açılan güçlü kapısı olduklarını kaydeden Cebeci, ana başlıkları ile anlattığı projeler ile de dünya markası olmayı hedeflediklerini ifade etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • SDÜ’de bu bölüme ilk 3’te yerleşenlere 625 TL karşılıksız burs19 Temmuz 2017 Çarşamba 14:14
 • 3 bin 300 öğrenci okulla tanışacak06 Temmuz 2017 Perşembe 10:37
 • Gelecek burada17 Haziran 2017 Cumartesi 14:13
 • BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ05 Haziran 2017 Pazartesi 09:36
 • Milli Eğitim harekete geçti03 Haziran 2017 Cumartesi 10:37
 • Milli Eğitim sosyal medya için harekete geçiyor23 Mayıs 2017 Salı 10:37
 • Isparta’da zorunlu eğitim 13 yıla çıktı22 Mayıs 2017 Pazartesi 18:43
 • Adım adım dünyanı geliştir17 Mayıs 2017 Çarşamba 09:33
 • 14 bin öğrenci mezun oldu15 Mayıs 2017 Pazartesi 11:38
 • Isparta eğitiminde STEM modeline geçilecek24 Nisan 2017 Pazartesi 08:35
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim