24 Mart 2018
  • BIST 116.603
  • Altın 172,599
  • Dolar 3,9676
  • Euro 4,9052
  • Isparta 9 °C
  • İstanbul 7 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 10 °C

Ahilik Haftası dualarla başladı

Ahilik Haftası dualarla başladı
Ahilik Haftası dualarla başladı

Ahilik Haftası nedeniyle Vali Özkan’ı ziyaret eden Esnaf Odaları Birlik Başkan Vekili Ahmet Tural, “Gerek dışarıda gerekse bürokratlarımızdan bu kutlamayı angarya gibi gören olabilir ama biz esnaf toplumu olarak geçmişimizi asla unutmayarak, gelecek nesillere çırak, kalfa, usta düzenini öğretmeyi şed kuşatma tiyatro gösterisi ile gösteriyoruz” dedi.

Isparta’daki esnaf ve sanatkârların Ahilik Haftası’nı kutlayan Vali Vahdettin Özkan da “Esnaf topluluğu insanlarımızın ihtiyaçlarını temin etme yönünde en iyisinden, en helalinden alın teriyle katma değer oluşturup, ailemize ve toplumumuza sunan bir topluluktur. Kadim medeniyetimizin inşasında ahilik grubunun temel bir fonksiyonu vardır. Hem insanların ihtiyaçlarını temin etmesi, hem toplumsal gelişmede sosyal, kültürel değerlerin öğretilmesi, hem paylaşımın öğretilmesi noktasında kültürümüzün temsilcileri sizlersiniz. Sizlerin sorunlarınızın çözümü noktasında hep beraber çalışacağız. İnşallah daha hayırlı kazançların elde edilmesi noktasında daha uygun zemini yakalarız hem de bu güzel geleneğimizi gelecek nesillere aktarırız” diye konuştu.

 

 

İl Ticaret Müdürlüğü’nce 23-29 Mayıs arasında Ahilik Haftası kutlanacak. Bu kapsamda dün Ahilik Haftası kutlamalarının açılışı yapıldı. Ahilik Haftası nedeniyle ilk olarak esnaflar Valilik önünde Atatürk Anıtına çelenk koydu. Buradaki törene Vali Yardımcısı Fatih Aksoy, Isparta Belediye Başkan Yardımcısı Recep Erdem, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili Ahmet Tural, Ticaret İl Müdürü Mehmet Akif Ülger, ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen ile oda temsilcileri ve esnaflar katıldı. Törende Ahmet Tural, Atatürk anıtına çelenk sundu. Daha sonra saygı duruşunda bulunuldu ve istiklal marşımız söylendi.

AHİLİĞİ OKUDUKÇA VE ÖZÜMSEDİKÇE DAHA İYİ ANLAYACAĞIZ

Buradaki törenin açış konuşmasını Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkan Vekili Ahmet Tural yaptı. Ahiliğin toplumda yaşayan herkesi birbirine yakınlaştıran ve dayanışma kurulmasını sağlayan bir olgu olduğunu vurgulayan Tural, sözlerini şöyle sürdürdü: “Ahiler şunu çok önceden fark ettiler; bir toplumda fertleri birleştiren, müşterek kıymetler, bağlar kurulmadığı veya sahip olunan değerler kayıp edildiğinde görünüşündeki bütünlüğe rağmen birliğin bozulacağına, içten içe parçalara ayrılacağı bilincindeydiler.  Orta Çağ’da, Avrupa’da din ve mezhep çatışmalarının Anadolu’ya sıçramasını önlemek için dil, din, köken farkı gözetmeksizin hiç kimsenin inancına karışmayan bir çalışma ortamı hazırladılar. Yani onlar bir toplumda ortak değerler korundukça birlik ve beraberliğin devam edeceğini biliyorlardı. Toplumu birbirine bağlayan bu önemli bağların nasıl bir araya getirildiğini Ahiliği okudukça ve özümsedikçe daha iyi anlayacağız.

AHİLİK ŞIMARIKLIĞA VE İSRAFA KARŞIDIR

Ahilik zenginliğe karşı değil, şımarıklığa, israfa, tembelliğe ve miskinliğe karşıdır. Yani maddi zenginlik manevi zenginlikle birlikte olmalıdır. Bu duygunun pekişmesi sonucunda zenginler halkın ihtiyacı olan bazı tesisleri yol, köprü, vakıf ve konukevleri kuruyor, kazancının büyük bölümünü burada harcıyorlardı.”

GEÇMİŞİN KARANLIKLARINA GÖMÜLMÜŞ BİR TEŞKİLAT OLARAK GÖRMEK BÜYÜK HATA OLUR

Ticaret İl Müdürü Mehmet Akif Ülger de konuşmasında ahiliği sadece geçmişte görevini tamamlamış ve yine geçmişin karanlıkların gömülmüş bir teşkilat olarak görmenin büyük bir hata olduğunu söyledi. Ülger, “Bu nedenle ahilik çağ yenileşip, modernleştikçe daha iyi anlaşılmaya başlanan, insanlığın önüne yeni açılımlar sunan eski bir sistemdir. Gitgide ve yükseldikçe sık sık değişen değerlerin karşısında ve günümüz dünyasında önümüze kendisini düşünen değil, başkalarını da düşünen bir insan modeli koyan ahiliği bugün her zamankinden daha iyi anlamaya mecburuz. Ahilik, birlikte yaşamak, barış ve huzur içinde yaşamak gibi hayati önemde sosyal hayat unsurlarını sunan, iktisadi anlamda dayanışma, rekabet, kalite kontrol, standardizasyon gibi şartlarla ticari ahlak prensiplerini ihtiva eden bir değerler bütünüdür. Modern çağ hangi noktaya ulaşırsa ulaşsın, teknoloji, bilim hangi sınırları zorlarsa zorlasın, tarihin adı ister atom çağı, ister güç çağı, ister ne çağı olursa olsun insan olgusu her zaman var olacaktır ve değişmesi mümkün olmaya değerler sabit kalacaktır” şeklinde konuştu.

BU KUTLAMALARI ANGARYA OLARAK GÖRENLER OLABİLİR AMA…

Buradaki törenin ardından katılımcılar Vali Vahdettin Özkan’ı ziyaret etti. Göl Toplantı Salonu’nda gerçekleşen buluşmada söz alan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkan Vekili Ahmet Tural, “Esnaf ve sanatkarlar olarak ülkemizin dinamik yapısını oluşturan ve ülke nüfusumuzun da  3’te birini teşkil eden bir toplumuz. Büyük bir felsefenin ve büyük bir kültürün mirasçıları olarak, Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği ve ona bağlı odalarımızla birlikte bugünkü piyasa düzeninin kurucusu ve bu piyasanın sevk ve iradesinde önemli, önemli olduğu kadar da ülke ekonomisine katkı sağlayan bir kesimiz. Ahilik, eli açık, cömert, kardeş, arkadaş, yaren, dost ve yiğit anlamına gelmektedir. Dürüstlüğün, sevginin, yardımlaşmanın, hoşgörünün, bilginin ve dayanışmanın sanat ile birleşimin olduğu iyiyi, doğruyu benimsemiş olan ahilik grubu bu yapıyı gelecek nesillere aktarmak için bu anlamlı günü kutlamaktayız. Bu anlamlı günü kutlarken gerek dışarıda gerekse bürokratlarımızdan bu kutlamayı angarya gibi gören olabilir ama biz esnaf toplumu olarak geçmişimizi asla unutmayarak, gelecek nesillere çırak, kalfa, usta düzenini öğretmeyi şed kuşatma tiyatro gösterisi ile gösteriyoruz. Bunu göstermeye devam edeceğiz” diye konuştu.

SORUNLARINIZIN OLDUĞUNU BİLİYORUM

Vali Vahdettin Özkan da esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftası’nı kutlayarak, ahiliğin önemine işaret etti. Vali Özkan, şunları söyledi: “Esnaf topluluğu insanlarımızın ihtiyaçlarını temin etme yönünde en iyisinden, en helalinden alın teriyle katma değer oluşturup, ailemize ve toplumumuza sunan bir topluluktur. Kadim medeniyetimizin inşasında ahilik grubunun temel bir fonksiyonu vardır. Hem insanların ihtiyaçlarını temin etmesi, hem toplumsal gelişmede sosyal, kültürel değerlerin öğretilmesi, hem paylaşımın öğretilmesi noktasında kültürümüzün temsilcileri sizlersiniz. Dün medeniyetimizin inşasında icabında kültürel olarak imparatorluk kültürünün oluşturulmasında ahilik, nasıl öncü olmuşsa bugün de yaygın olarak Anadolu’nun ortalamasını temsil eden esnaf, bu kültürün gelecek  nesillere aktarılmasında en önemli ve yaygın bir gruptur. Gelecek nesillerin maruz kaldığı nimetler nelerdir, külfetler nelerdir? Bu nimet külfet dengesini oluştururken bu değerlerimizi nasıl aktaracağız, bunun üzerinde odalarımız, ilgili meslek kuruluşları hem de kamu otoriteleri oturup çalışmaktadır. Dolayısıyla sanatkarın, esnafın, eşrabın gelecekte de uzun vadeli ülke hedefleri ortak akılla ortaya konuluyor. Sizlerin sorunlarınızın çözümü noktasında hep beraber çalışacağız. İnşallah daha hayırlı kazançların elde edilmesi noktasında daha uygun zemini yakalarız hem de bu güzel geleneğimizi gelecek nesillere aktarırız. Güncel olarak sorunlarınızın ve iyileştirilmesi gereken alanların olduğunu biliyorum. Bunları hızlı bir şekilde iyileştirerek sizlere hizmet olarak sunmak istiyoruz.”

Konuşmaların ardından Vali Özkan ve beraberindekiler İşhanı önünde gerçekleştirilen lokma dağıtımına katıldı. Burada mehteran takımı da bir gösteri sundu. Gösterinin ardından dualarla Ahilik Haftası’nın başlangıcı yapıldı ve halka lokma tatlısı ikram edildi.

Ahilik Haftası bir hafta boyunca çeşitli etkinliklerle kutlanmaya devam edecek. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim