19 Haziran 2018
  • BIST 94.437
  • Altın 193,680
  • Dolar 4,7316
  • Euro 5,4729
  • Isparta 22 °C
  • İstanbul 27 °C
  • Ankara 28 °C
  • İzmir 26 °C

AK Parti ile CHP arasında ‘hakaret’ restleşmesi

AK Parti ile CHP arasında ‘hakaret’ restleşmesi
AK Parti ile CHP arasında ‘hakaret’ restleşmesi

AK Partili İl Genel Meclisi Üyeleri ve AK Parti İl Kadın Kolları Üyeleri ile eski Belediye Başkanı Hasan Balaman, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ‘diktatör bozuntusu’ diyen CHP lideri Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulundu. CHP İl Başkanı Ersoy, bu davranışı ‘şov ve yalakalık’ olarak değerlendirerek, “Biz de AKP hakkında terör örgütüne yardım ve yataklık yaptığı gerekçesiyle adli mercilere başvuracağız” dedi.

KENDİSİNİ KINIYORUZ

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunan CHP İl Kadın Kolları Başkanı Havva Saraç, “Duyarlı vatandaşlar olarak buna tepki gösteriyoruz ve kendisini kınıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu’nu erdemli ve duyarlı bir siyasetçi olarak üslubunu değiştirmeye davet ediyoruz. Bu saldırı Sayın Cumhurbaşkanımıza değil, verdiğimiz oylarla layık gören bizlere ve milyonlarca vatandaşa yapılmış bir hakarettir” dedi.

ŞOV VE YALAKALIK

CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy ise AK Partililerin bu davranışını ‘şok ve yalakalık’ olarak değerlendirdi. Ersoy, “Tamamen şov, yalakalık ve birilerine yaranmak için gündemi meşgul ederek vatandaşı aldatacaklarına AKP’nin 14 yılda ülkeyi ne hale getirdiğini sorgulayarak düşünsünler. Türk Ceza Kanunumuz’un temel ilkesi olan suçun ve cezanın şahsiliği ilkesi uyarınca yapılan toplu suç duyuruları hukuken geçersizdir” dedi.

Geçtiğimiz ay yaptığı bir konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik ‘diktatör bozuntusu’ diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Isparta AK Parti kanadından tepkiler gelmişti. AK Partili İl Genel Meclisi Üyeleri ile AK Parti İl Kadın Kolları Üyeleri ve eski Belediye Başkanı Hasan Balaman, Adliye’ye giderek, Kılıçdaroğlu hakkında hakaret ettiği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuşlardı. AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Havva Saraç, Adliye önünde yaptığı açıklamada “Duyarlı vatandaşlar olarak buna tepki gösteriyoruz ve kendisini kınıyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu’nu erdemli ve duyarlı bir siyasetçi olarak üslubunu değiştirmeye davet ediyoruz. Bu saldırı Sayın Cumhurbaşkanımıza değil, verdiğimiz oylarla layık gören bizlere ve milyonlarca vatandaşa yapılmış bir hakarettir” demişti.

AK Partililere cevap CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy’dan geldi. Konuyla ilgili dün parti binasında basın toplantısı düzenleyen İl Başkanı Ersoy, Kılıçdaroğlu hakkında suç duyurusunda bulunanları ‘yalakalık ve şov’ yapmakla suçladı. Ersoy, “Biz de AKP hakkında terör örgütüne yardım ve yataklıktan adli mercilere suç duyurusunda bulunacağız” dedi.

TOPLU SUÇ DUYURULARI HUKUKEN GEÇERSİZDİR

CHP İl Başkanı Eyüp Ersoy, şu açıklamayı yaptı: “Son zamanlarda Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine AKP il ve ilçe teşkilatları tarafından bir merkezden yönlendirilmiş oldukları açıkça beyanatlarından da belli olan toplu suç duyuruları üzerinde durmak istiyorum. Genel Başkanımızın cumhurbaşkanına diktatör bozuntusu demesinin ardında hem mahkemelerce resen hem de çeşitli illerde toplu olarak suç duyurularında bulunulduğu herkesin malumudur. Fakat bu yapılan toplu suç duyurularının hiçbir hukuki niteliği yoktur ve geçersizdir. Türk Ceza Kanunumuz’un temel ilkesi olan suçun ve cezanın şahsiliği ilkesi uyarınca yapılan toplu suç duyuruları hukuken geçersizdir.

İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ İHLAL EDİLMEKTEDİR

Ayrıca gerek AİHM gerek AİHS gereğince cumhurbaşkanı sırf makamından ötürü fazladan koruma hakkını elde edememektedir. AİHM içtihadı devlet başkanlarının hakaret konusunda diğer insanlardan daha ayrıcalıklı tutulamayacağını hiçbir şüpheye bırakmayacak şekilde öngörmektedir. AİHM tarafından açıkça AİHS’e aykırı olduğu saptanmış olan TCK’nın 299. maddesinin, Anayasa Mahkemesi içtihadının açık olarak gösterdiği üzere, Anayasa’nın 90. maddesi uyarınca AİHS’in 10. maddesi karşısında esas alınması mümkün değildir. Bu madde zımnen ilga edilmiştir. Avrupa Konseyi’ne üye hiçbir ülkede devlet başkanına hakaret edildiği gerekçesiyle soruşturma açılamazken 299. madde dayanak gösterilerek hakkında iddianame düzenlenen, tutuklanan herkesin sistemik olarak ifade özgürlüğü ihlal edilmektedir.

SÜRÜ PSİKOLOJİSİ İLE  HAREKET ETMEKTEDİRLER

 Bu tür açıklamalar tamamen şov, yalakalık ve birilerine yaranma niteliğinde olup başvuruda bulunanlar hipnotize olmuş bir sürü psikolojisi ile  hareket etmektedir. Asıl maksat Dış siyasette, ekonomide, terör olaylarında, eğitimde, hukuk sisteminde ve tüm sosyal alanda iktidar politikalarının çökmüş olduğunu ve çürümüşlüğünü, ülkenin dünyada ve bölgesinde yalnızlaştığını kamuoyundan saklamak, gündemi değiştirmek, vatandaş üzerinde algı yaratarak yapmış oldukları tüm yanlışları her zaman olduğu gibi yine birilerinin sırtına yükleme gayretinden başka bir şey değildir.

SUÇ DUYURUSNDA BULUNACAKLARI SON ADRES CHP’DİR

Demokrasi rejimi, yönetenlerin hesap verdiği, yönetmeye aday olanların ve yönetilenlerin de gerektiğinde hesap sorabildiği bir rejimdir. Pek tabii ki ana muhalefet partisi liderinin eleştiri hakkını kullanması da son derece olağandır. Ancak sayın Genel Başkanımızın önce partimizin kurultayında, ardından da grup toplantısında anayasa maddelerini referans göstererek cumhurbaşkanının tarafsızlığıyla ilgili sarf ettiği sözler AKP yöneticilerini rahatsız etmiş olacak ki genel merkezin emriyle böyle bir girişimde bulunmuşlar. Suç duyurusunda bulunacakları son adres Cumhuriyet Halk Partisi ve onun lideridir.

KORKMAYACAĞIZ, YILMAYACAĞIZ, SİNMEYECEĞİZ VE SUSMAYACAĞIZ

Sayın Genel Başkanımız tıpkı önceki genel başkanlarımızın da yaptığı gibi çağdaş Türkiye mücadelesi vermektedir. Biz inandığımız değerlerin ve davamızın yolunda aydınlık yarınlar için canımızı feda etme pahasına yürüyoruz. Genel Başkanımızın sonuna kadar arkasındayız. CHP  ve onun şu andaki liderini siyasi üslup ve eleştiri dozu konusunda suçlamak kimsenin haddi değildir. Hele AKP'nin hiç haddi değildir. Mevcut hükumeti ve cumhurbaşkanını eleştiren, muhalefet eden, farklı düşünceleri dile getiren herkesin ve her kesimin, genç, yaşlı, öğrenci, emekçi, kadın erkek ayrılmadan yargı eli ile, hapis cezası ve müebbetler ile sindirilerek bertaraf edilmeye çalışıldığı sadece bizlerin değil tüm dünyanın dikkatini çekmektedir. Biz CHP olarak zalimin değil mazlumun hakkını koruyacağız. Sessiz çoğunluğun sesi olmaya devam edeceğiz. Korkmayacağız, yılmayacağız, sinmeyeceğiz ve susmayacağız.

AKP HAKKINDA ADLİ MERCİLERE BAŞVURACAĞIZ

Tamamen şov, yalakalık ve birilerine yaranmak için gündemi meşgul ederek vatandaşı aldatacaklarına AKP’nin 14 yılda ülkeyi ne hale getirdiğini sorgulayarak düşünsünler. AKP’nin ülke çıkarları değil, birilerinin siyasi geleceği ve şahsi menfaatlerini gözeterek yürüttüğü iç ve dış siyaset yüzünden hem ülkenin içi hem çevresi yangın yerine dönmüştür. AKP iktidarı terör örgütüne yardım ve yataklık yapmış, devletin güvenlik güçlerinin terörle mücadele  yapmalarını verdiği talimatlarla engellemiştir. 7 Hazirandan bu güne 270 şehit verdik. Bu son 19 yılda verilen en yüksek şehit sayısıdır. Gerçi AKP zihniyeti şehidi kelle olarak gördüğü için bunu pek umursamayacaktır.2002 Yılında bunlar iktidarı sıfıra yakın terör sorunu ile aldılar. Maalesef bu gün gelinen durum terör açısından çok kötü durumdadır. Doğu ve Güneydoğuda terör örgütü 17 ilçede hendek kazacak, silah ve mühimmat depolayacak, mayınlama yapacak, tünel kazacak ve Mit, Güvenlik Güçleri ve Hükümet yetkilileri bunları görmeyecek, duymayacak .Bunun adı yardım yataklık, suça ortak olmadır. Ve bu konuda da biz CHP olarak adli mercilere gerekli şikayet ve başvurularımızı yapacağız. Hem de delili ile AKP gibi yönlendirme olmadan, ne yaptığını bilmeden ve inanmadan sadece şov ve yalakalık olsun diye değil.

EKONOMİ HIZLA ÇÖKÜYOR

Terör azmış durumda ekonomi hızla çöküyor ve AKP tek başına iktidar. Seçim sürecinde CHP’nin bildirgesinde ekonomi ile ilgili bazı verilerini aynen alarak kopyaladılar. Millete kaşıkla verip kepçe ile geri aldılar. Ekmeğe yüzde 33,kırmızı ete yüzde 21civarında,ulaşıma yüzde 30,elektriğe,vergilere,zorunlu trafik sigortasına ve bunlara bağlı daha bir çok şeye zam yapıldı. Vatandaş vahşi kapitalizme teslim edilmiştir. Bütün dünyada gıda fiyatları düşerken sende artıyorsa, orada sosyal devlet yok demektir. Esnaf, çiftçi, emekli, asgari ücretli ve toplumun büyük kısmı ödeme ve geçim güçlüğü içine itilmiştir. Bu gün bir buçuk milyon kişi bankalarla icralık duruma gelmiştir.

ÜLKENİN REJİMİ BİR KİŞİNİN KİŞİSEL HIRS VE ÇIKARLARINA KURBAN EDİLEMEZ

 Ülke her konuda çıkmaza ve kaosa sürüklendiği halde şu anda iktidarın ve sarayın tek sorunu Yeni anayasa ve başkanlık rejimi ülkenin rejimi bir kişinin kişisel hırs ve çıkarlarına kurban edilemez. Yeni milli ve demokratik anayasa söylemi tamamen aldatmacadır. Asıl niyetleri ülkenin rejimini değiştirmek ve ne manaya geldiği bir türlü anlaşılamayan Türk tipi başkanlık sistemidir. Öz yönetim ve Türk tipi başkanlık aynı amaca hizmet etmektir. Ulu önder Atatürk’ ün kurduğu parlamenter sistemi dinamitlemektir. Mevcut anayasa 1982 de vatandaşın yüzde 92 oyu ile kabul edilmiş ve geçen 34 yıl içinde 84 maddesi zaten değişmiştir. Değişti de ülkede demokrasi ve özgürlükler mi gelişti? Tam aksine bu gün düşüncelerimizi açıklama konusunda tereddüt ediyoruz. Ciddi koşullar ve baskı yönetimi var. Bugün İngiltere de anayasa yok ama gelenekleri ile kurallarıyla teamülleri ile yüksek ahlaki standartlarıyla ve kanunları ile birinci sınıf demokrasileri var.

TRT BU REZİL DURUMDAN KURTARILMALIDIR

AKP gerçekten daha özgürlükçü ve milli anayasada samimi ise öncelikle genel başkanımızın da belirttiği gibi siyasi ahlak yasasını çıkarmalı, milletin vekilini parti liderlerine değil milletin kendisi seçmeli parlamenter sistemin vazgeçilmezi olan güçler ayrılığı ilkesini gerçekten hayata geçirmeli yargı bağımsızlığı sağlanmalıdır. Anayasada belirtilen herkes düşüncesinde özgürdür ilkesi tam benimsenmeli kimse fikir ve düşüncelerini açıklamasından dolayı baskı ve zulüm görmemeli, dünyanın da kabul ettiği gibi demokrasinin vazgeçilmezi olan medya özgürleştirilmeli ve sansür yasaları tekrar uygar ülkelerin standartlarına getirilmeli,  halkın tarafsız ve doğru haber almasının önü açılmalıdır. Laiklik sistemi güçlendirilmeli, etnik kimlik üzerinden, inanç üzerinden ve yaşam tarzı üzerinden siyaset yapılmamalıdır. Vatandaşın vergileriyle beslenen ve tarafsız olması gereken TRT şu anda AKP’nin borazanlığını yapmakta, ülkenin kurucu iradesinin aleyhine yayınlar yapmaktadır. TRT bu rezil durumdan kurtarılmalıdır. Medeni dünyanın vazgeçilmezi olan üniversitelerin gerçek manada özerkleştirilmeli, gerçek ilim ve bilgi yuvaları düşünce üreten kurumlar haline getirilmeli, YÖK kaldırılmalıdır.

HİÇ KİMSEDEN EMİR VE TALİMAT ALMADAN,

KORKMADAN, YILMADAN MÜCADELEMİZE DEVAM EDECEĞİZ

            Parlamenter sistemin vazgeçilmezi olan yasama organı AKP iktidarıyla tamamen etkisizleştirilmiş Ortadoğu bataklığında birilerinin siyasi hırs ve çıkarları uğruna parlamentonun bilgisi ve onayı dışında ülke hızla savaşa sürüklenmektedir. 1 Mart tezkeresinde ülkeyi olası savaş dışında tutan Cumhuriyet Halk Partisi bu kirli ve sonucu belli olmayan savaşında karşısındadır. Biz Türkiye Cumhuriyetinin kurucu partisiyiz. Kuva-i Milliye ruhundan ve Mustafa Kemal Atatürk’ ün ‘ Yurtta Sulh, Cihanda Sulh’ ilkesini kendine şiar edinerek yurtta ve komşularımızla barışın sağlanması için her türlü mücadeleyi sonuna kadar yürüteceğimizi ve bunları yaparken hiç kimseden emir ve talimat almadan, korkmadan, yılmadan mücadelemize devam edeceğiz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Ibrahim
18 Şubat 2016 09:20
Rabbim belanizi versin chp zihniyeti, yasasin kafirler icin cehennem
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim