26 Nisan 2018
 • BIST 107.401
 • Altın 173,640
 • Dolar 4,1031
 • Euro 4,9999
 • Isparta 12 °C
 • İstanbul 20 °C
 • Ankara 13 °C
 • İzmir 18 °C

'Ak Parti Isparta'da Başbakan ve 3 Bakanlı Stratejinin İflası'

'Ak Parti Isparta'da Başbakan ve 3 Bakanlı Stratejinin İflası'
kent32'nin okuyucu mektubu "'Ak Parti Isparta'da Başbakan ve 3 Bakanlı Stratejinin İflası" başlığı ile yayında...

Isparta'da Belediye Başkanlığı seçimini kaybeden Ak Parti teşkilatı, kendi içinde tartışmalarını sürdürüyor. Kentin her yanında, köşe ve bucağında Ak Partinin seçimi niye alamadığına ilişkin nedenler tartışılıyor.

Kuşkusuz parti tabanı açısından sonuçlar hiçte iç açıcı değil ve rakibi MHP, rekor bir oyla seçimi kazanmış bulunuyor. MHP 2011 seçimlerinde aldığı oydan daha fazlasını il merkezinde alarak, haklı bir çabanın gururunu taşıyor. Benzer biçimde ve hatırlanırsa 2011 genel seçiminde CHP, il genelindeki oyunu %100 'de 100'e yakın artırmıştı. 2014 yerel seçimlerinde ise CHP'nin merkezde olduğu söylenen 25 binden fazla oyu buharlaşmış görünüyor.

Aslanı bakılırsa; CHP'nin zaten merkezde 25 bin oyu yoktu ve AKP'den milletvekili adayı seçilemeyen bir grubun işbirliği içerisinde CHP'nin il merkezi ve genelindeki oyunda artış yakalandı. AKP açısından hata da tam da burada oldu. Zira bütün AKP'liler 2011 yılında, merkezdeki oylarının 75 bin dolaylarında olduğunu, Demokrat kökenli Mehmet Aybatılı gibi bir aktörün partilerine destek vereceğine ve CHP adayının iyi olduğu ve yine 25 bin oy alacağı üzerine seçim stratejilerini kurdular.

Dahası, iktidar partisi Isparta'ya verdiği önemi göstermek istercesine Başbakan ve 3 Bakan düzeyinde çeşitli programlar yaptı ve seçim kampanyaları yürüttüler. En akılda kalanı ise Orman Bakanı Veysel Eroğlu'nun Gölcük ile ilgili projeyi adayları Nuri Uzaktaş'ın projesi olarak sunması oldu. 2011 genel seçimlerinden sonra da 10'a yakın bakan Isparta'mıza uğradı ama ne getirdi, kaç saat kentte durdular, katkıları ne oldu? tartışma konusu oldu ve olmaya devam ediyor. Muhtemelen önemli bir seçimi kaybetmiş olan şu anki Ak Parti Isparta teşkilatı Ankara'ya sunacakları bahaneleri ve seçim sonucunun raporunu hazırlıyordur. Bu çerçevede yardımcı olmak açısından şunları yazacağım:

1-Chp'den Mhp'ye gittiği iddia edilen oyun fazla olduğunu düşünmüyorum. Zaten böyle bir oy yoktu ve 2011'de demokrat bir kanadın oyu Chp'ye ödünç olarak verilmişti. Daha açıkcası 2 Akp, 1 Mhp ve 1 Chp kurgusunu yapanların taşıma oyuydu. Hatırlanırsa Akp 3.cü milletvekilini kıl payı kaçırmıştı.

2-Isparta'da Cemaatin Mhp'yi desteklediğinin zıddına, Cemaat bağlantısı nedeniyle ISIAD'tan istifa edenleri de düşündüğümüzde, cemaatin tabanının büyük bir çoğunluğunun AKP'ye oy verdiğini gördük. Cemaat üyelerinin örgüt kurmak suçlaması altında kalmamak için son 20 gün çalışmayı bıraktıkları biliniyor. Gazete aboneliklerinde düşüşler yaşandı ve damgalanmaktan korkmuş büyük bir cemaat tabanı istikrar dedi.

3-Ak Parti en büyük hatayı bilerek veya bilmeyerek yanlış aday göstermeye ve vekillerinin performansına bağlamalıdır. Teşkilata ulaşamayan, vekillerle içli dışlı olamayan bir kent ve parti tabanı vardı. Vekillerin Isparta'ya geldiklerinde uğradıkları ve konuştukları gruplar sabit kaldı. Halk unutuldu.

4-Isparta'da seçimi kazanmayı, Mhp'li belediye başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın 18 Nisan'da yapılan mahkemesinin sonucuna bağlayan bir teşkilatla nereye kadar gidilebilir? Ak Parti teşkilatın beklediği olmadı ve Yusuf Ziya Günaydın almış olduğu oylarla da kendini vicdanlarda temizledi.

5-Yusuf Ziya Günaydın şehrin başkanı rolünü iyi oynadı. Esnafla ilişkisini iyi tuttu. "Son bir yıldır Kimseye Zulmetmedik", "Sevgi Dönemi" gibi sloganlar kullandı. İktidarın kendisini yalnız bıraktığını ve iktidarın Isparta'yı gözden çıkardığı tezini iyi işledi. Buna karşın Akp milletvekilleri her gelişlerinde ve konuşmalarında ortamı gerdiler, kavgacı duruma düştüler. Özellikle Recep Özel beyin kamuoyundaki algısını yeniden düşünmesi gerekiyor.

6-Akp açısından parti içi hizipleşme, kutuplaşma en büyük yenilgi nedenlerinden biridir. Teşkilatta herkes bir birini gözetliyor, laf taşıyor teşkilatçılık adı altında her türlü baskı uygulanabiliyor.

7-Abdullah Gülcemal, Sait Dilek, Suat Kolukırık ve Tahir Alan gibi partinin Isparta'daki ağır toplarını yanlarına almayan (alamayan) bir seçim kampanyasının başarılı olamayacağını göz ardı eden anlayış vardı. Biz iktidar partisiyiz, kimle olsa kazanırız mantığı yaşandı.

8-Hasan Balaman'ın seçim sahalarında görülmemesi partisi için yerinde olmuş, buna karşın Eski Milletvekili Haydar Kemal Kurt'un bir katkısının olup olmadığının resmi, sonuçlar ve Yalvaç ilçesi üzerinden okunmalıdır.

9-Seçim sonuçların açıklandığında kentte en çok konuşulan ve kazanan isim belki de Suat Kolukırık oldu. Kulaklarımla kaç yerde duydum. Hocayla yürünmeliydi diye. Suat hoca'nın Uzun bir seçim kampanyası yürüttüğüne hepimiz şahit olmuştuk ve aday olacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Bugün ise kimine göre mağdur ve kahraman, kimine göre de küstürülmüş bir partili. Ama tabanın hocaya sevgisi dillere destan. Teşkilatın hocaya karşı olan defansında ise kıskançlık izleri var gibi.

10-Sonuç ne olursa olsun değirmen gibi aday öğütmeyen bir teşkilata ihtiyaç var. Tabanını unutan partiyi, taban da unuttu görünüyor.

11-Dar kadrocu zihniyet partiye zarar veriyor. Milli görüş çizgisi oluşturmaya çalışanlar ile diğerleri arasında rekabet var. Her dönemin kazananı olan Kamil İnci bey içinde siyaset yapma dönemi bitmiş görünüyor.

12-Isparta Ak partide, sermaye'nin siyaseti yönettiği algısı oluştu. Uzaktaş'ı ve ekibini yıkan algılardan biride "Kentsel Dönüşümcü", "mücahit değil müteahhit ekip" lafı oldu ve muhalefet bunu iyi kullandı.

13-Kurucu felsefeye ve yeni aktörlere ihtiyaç duyulduğu ortada. Burdur hariç diğer çevre illere göre geri kaldığı düşünülen kenti, bu ekibin yönetmesi mümkün görünmüyor. İşsizlik ve göç noktasında korku ve heyecan artıyor. Sanayi ve Ticaret odasının yeni ekibinden ve Akp kadrolarından istihdama ilişkin somut veriler gelmiyor. Ekonomi bakanının seçim öncesi ziyareti, dağ fare doğurdu diye yorumlanıyor.

14-Isparta Demirel dönemi ve sonrasındaki bakanları aracılığıyla hep yardım almaya alışmış ve bürokratik işlerini kolaylıkla çözebilmeye alıştırılmış bir kent. Akp iktidarında geçmişe olan bu alışmışlık, akıllara sürekli geliyor. Akp'li vekillerin ve il başkanlarının iş yapmadığına ilişkin derin bir algı var kentte. 2011 yılında Süreyya ve Recep vekilin 1. ve 2. sıra milletvekili olarak yeniden isimleri açıklandığında kentte yaşanan memnuniyetsizliği yeniden hatırlamakta fayda var.

15-Demokrat Parti ve Has Parti birleşmelerinin partinin oyunu artırmadığı, aksine ayrımlaşmayı artırdığı bir seçim oldu. Yalvaç örneğinde, Tekin Bayram başkan bunun bir kanıtı olarak kullanılabilir. Tekin Bayram'ın kendi partisi olan Demokratlar ile seçime girmesi halinde kazanabilme ihtimali yüksekti.

16-3 bakan ziyareti ve başbakan mitingine rağmen seçimi kazanamayan bir teşkilat var. Ev toplantıları ve mahalle toplantıları bile yapamamış bir teşkilat dense daha iyi. Kendi aralarında çay içiyorlar yorumu hep yapıldı.

17-Kentte konuşulduğu kadar; Uğur Bestelci, Nuri Selçuk, Seyfettin Kalem, Mehmet Aybatılı ve Ali Bolat'ın partiye ne oranda oy getirdiklerini hesaplamak gerekiyor. Partiyi televizyonda savunmak bunlara mı kaldı diyor vatandaş. Meclis üyeleri içinde ne yazık ki aynı ifadeyi yazmak durumundayım. Ciddi eleştirilerin yapıldığını ve konuşulduğunu söylemek gerekiyor.

Son olarak; tek suçu, Nuri Uzaktaş'a çıkarmakta haksızlık olacaktır. Belki Uzaktaş değil, Uzaktaş'ı genel merkeze önerenler tartışılmalı. Zira Isparta merkezde velev ki seçimi Nuri Uzaktaş kaybetti, peki o zaman 4 büyük ilçede; Yalvaç, Eğirdir, Şarkikarağaç ve Senirkentte seçimi kaybeden kim? Özellikle Şarkikarağaç'ta kaybedilen seçim üzüntü verici. İl başkanı Osman Zabun ve Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç'in ilçesi olan bir yerde seçimin kaybedilmesi kabul edilir cinsten değil.

Biliyorsunuz önümüzde cumhurbaşkanlığı seçimi var. Daha temkinli olunması gereken bir dönem. Bu nedenle Isparta'nın FuatAvni'si olma iddiamız da yok. Zira yazacaklarımız fincancı katırlarını ürkütebilir. Bu kadar yeterli diye düşünüyorum. Umarım mesajlar yerine gider ve herkes şapkasını önüne alıp düşünür. Zira Ak Parti Isparta'nın uzun ince bir yolu var! Bahane değil, çare üretmeye ihtiyaç var.

Önümüzdeki günlerde ilçelerde durum ne, onları yazacağız. Selam

SİZDE OKUYUCU MEKTUBU KÖŞESİNDE YER ALMAK İSTİYORSANIZ YAZINIZI haber@kent32.com e-mail adresine gönderebilirsiniz...

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Tahsin
04 Nisan 2014 Cuma 23:22
23:22
Ocu bucu şucu olmakmı lazım illaki. Nuri başkanımızı ankadan gelirken karşıladık. kaç kişi vardı soruyorum kaç kişi. olmayacak tı belli.
Bedeli ödensin, Hüseyin Çakır
04 Nisan 2014 Cuma 23:16
23:16
Ayinesi iştir kişinin demiş atalarımız. Yenildik ve bunu açık yürekle söylüyorum ben. Birileri hala sakin olun ben burdayım halledecem diyor. İnşallah başbakanımız büyük usta büyük lider şu Isparta teşkilatını komple değiştirir. Bunun hesabını kim vercek. Hergün ağlıyorum şart olsun.
gercekler !
04 Nisan 2014 Cuma 14:32
14:32
Sayin yonetim vekiller secim kaybinin faturasini baskasina ihale etmeye calismayin butun suc sizin halkin istedigi ismi getirmediniz kaybettiniz simdi koltuk kaybi yasamamak icin suat hoca kaybettirdi diyin ayiptir gunahtir iftira atmayi birakinda ispartaya daha fazla zarar vermeyin
İŞ LAZIM FABRİKA AÇILSIN
04 Nisan 2014 Cuma 10:41
10:41
BİZE SİYASET DEĞİL İŞ LAZIM. SANAYİ BÖLGEMİZ KAÇ TANE SOYLEYİN. KAÇ FABRİKAMIZDA DUMAN TUTÜYOR. ALLAH RAZI OLSUN DEMİRELDEN ÜNİVERSİTE GÖLTAŞ VE ORMA ONUN ESERİ. BÜYÜK BİR UMUTLA GETİRİLEN ŞUKRÜ BAŞDEĞİRMEN UÇAK UÇURMANIN DIŞINDA NE GETİRDİ ŞİMDİYE KADAR. HERKES SÖYLESİN. BİZ ÖĞRENELİM. İŞ SAHASI LAZIM. GENÇLERİMİZ BAŞKA İLLERE GİDER OLDU.
Hocaya yedirmezler
04 Nisan 2014 Cuma 10:39
10:39
Suat hocaya yedirmezler arkadaş, tamam çalışkan amma yedirmezler.
Pardon
04 Nisan 2014 Cuma 10:38
10:38
Sait Dilek için AĞIR PARTİLİ demişsiniz ama gören var mı? kime gitti, kim için çalıştı duyan var mı arkadaş. danışmanı salim sağda solda anlatır sait abisi ağır adam, bakanlarla vekillerle toplantıda. Ben başka görmedim.
aslan
04 Nisan 2014 Cuma 02:33
02:33
yapı degişmelı ve suat kolukırıgıda vekıl olarak göndermelıyız ankaraya....çare suat kolukırık
biraz vicdan
04 Nisan 2014 Cuma 00:25
00:25
iktidar 12 yıl öncesine kadar Ispartada ne yaptı da, son 12 yılda bişey yapmadı diyorsunuz anlamıyorum. hanginizin evinde birden fazla tv yok, hanginizin kapısının önünde arabası yok. çarşıda park yok, trafik çilesi var. AK Parti olmasaydı bunlar olacakmıydı? otopark yapıp trafiği çözeceğine gidip bikaç ucube dikip şirketlerden 8-10ar milyar huzur hakkı alan 65 yasındaki adamı baskan seçtiniz. üstelik 5 yıl için bir tek vaadi yok adamın.
antalya yolu programda cift yol olacak 2 yıl içinde. hızlı tren 75 ilde yokken 5 yıla kadar ıspartada olacak. polis okkulu geliyor, kara havacılık okulu geliyor, üniversite 70 bine dayandı 2. ünv geliyor, havaalanı full çalışıyor.körmüsünüz anlamıyorum. 320 vekilden 2 si ile bunlar oluyor. 4 tane secseydiniz. diğer ikisi ne yaptı peki? nevzat korkmazı ıspartada gören var mı? ya a.haydar öneri? devlet nerede fabrika yaptı da ıspartaya yapmadı. sen paranı cebinde borsada dolarda tut sonra devlet fabrika yapsın yok ya!!! balamanı eleştiriyorsunuz, olabilir ama onun yaptıklarını bile yapamayan adamı savunuyorsunuz. bi tane daha alt gecit yapsaydı müze yapıp belediyeye arac alacağına. o araclar 5 yıl sonra garantisi bittiğinde tamiri için ne kadar para harcanacak farkındamısınız? bi tane kültür merkezi yok tiyatro salonu yok koskoca ıspartada. say say bitmez ama şu bir gerçek ki; HERKES HAKETTİĞİ GİBİ YÖNETİLİR.
şöför
03 Nisan 2014 Perşembe 22:10
22:10
Suat hoca olmalıydı. Ama vekiller kendi çıkarlarını dusunduler. Şimdi gitme zamani hocaya yol açin recep ve süreyya
Gerçekler
03 Nisan 2014 Perşembe 20:31
20:31
12 yıllık akp iktidarında ısparta ya ne yapıldı?...Demirel in memleketi diye cezalandırıldı.....Ayrımcılık yaptılar,Isparta ya laftan başka bir şey getirmediler...Aldıkları bu oy akp ye çok çok fazla,insanlar kandırılmış,yada oylar satılmış......
Diğer Haberler
 • Vali Günaydın makamını minik öğrenciye devretti23 Nisan 2018 Pazartesi 13:40
 • Isparta, futbol ve kongre turizmini değerlendirmeli23 Nisan 2018 Pazartesi 12:16
 • Deregümü İlkokulu'na kütüphane kurdular23 Nisan 2018 Pazartesi 09:45
 • Başkan Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:55
 • Vali Günaydın'dan 23 Nisan mesajı23 Nisan 2018 Pazartesi 08:12
 • Günaydın’dan işadamlarına davet21 Nisan 2018 Cumartesi 11:24
 • Apart ve yurt yatırımları doyum noktasına ulaştı21 Nisan 2018 Cumartesi 09:05
 • Haydi Çocuklar Gökkubbe’ye21 Nisan 2018 Cumartesi 08:12
 • Kurumlara TYP kapsamında 895 işçi alınacak20 Nisan 2018 Cuma 16:55
 • 25 km hızla radara girdi20 Nisan 2018 Cuma 16:34
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim