22 Haziran 2018
  • BIST 95.371
  • Altın 192,185
  • Dolar 4,7065
  • Euro 5,4788
  • Isparta 23 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 25 °C

'Ak Parti Isparta'da Kayıp (lar) Aranıyor'

'Ak Parti Isparta'da Kayıp (lar) Aranıyor'
kent32'nin okuyucu mektubu 'Ak Parti Isparta'da Kayıp (lar) Aranıyor' başlıklı yazı ile okuyucularıyla buluşuyor...

Ak Partiyi ve Başbakanımızı sevmek yalnızca makamda bulunanlar için geçerli bir şey olmasa gerek. Kibir, insana yanlışı doğru gösterir, seçimi kaybettirir. İktidarız ve Başbakanımız bize yeter diye düşünüp, İstanbul'a 3. köprü yapıldığını Isparta'nın her yanına reklam olarak bile astırır. Peki Ispartalı lafa değil icraata bakarsa?, hızlı tren ne oldu? çevre yolu niye bitmedi? Dereboğazı yolu ne oldu? Konya yolu ne zaman duble olacak? kentte çakılı çiviniz ne var diye, Isparta'ya ne yapıldı diye sorarsa?...           

                Neyse biz derin bir ah çekip analizimize başlayalım; vatandaşı, Ispartalıyı, partilileri ve sokağı bir kez daha dinleyelim ve seçim sürecini yeniden değerlendirelim. Belki sayın Başbakanımız ve genel merkezimizin omuzundan bir yükü almaya katkımız olur. Bu arada yazılanları şahış bazında değil, kurumsallaşma bağlamında eleştirdiğimizi, şahşımıza ait olmadığını ve yarınların müreffeh Isparta'sı için yaptığımızı da ekleyelim. Hep fuatavni yazacak ve mektup gönderecek değil ya! Bir de biz yazalım dedik.           

                30 Mart yerel seçimleri ilimizde demokratik bir ortamda yapılmış, bazı adaylar ve partiler  rakiplerine karşı sert eleştiriler yapmışlarsa da, herhangi bir olumsuz olay yaşanmamıştır.

                Isparta belediye başkanlığı seçimlerini değerlendirdiğimizde, Ak Partinin aday seçiminin yanlışlığı göze çarpmaktadır. Zira Sayın Uzaktaş Isparta'da yaklaşık 4.5 yıl il başkanlığı yapmış, buna karşın; halktan kopuk, halka tepeden bakan, sıcak teması olmayan, işleri sebebiyle haftanın sadece 2 veya 3 günü Isparta'da bulunan, bu süre zarfında da işleri ile meşgul olan, haftada bir gün yönetim kurulu toplantısına katılan ve yetki paylaşımı içerisinde olmayan  bir portre çizmiştir. Bildiğimiz kadarıyla Sayın Uzaktaş, il başkanlığı döneminde, basın toplantısı düzenlememiş, hiçbir konuda görüş ve düşüncesini kamuoyu ile paylaşmamıştır. Partisinin danışma meclisi toplantılarında Mhp'li mevcut belediye başkanına karşı  çok cılız bir biçimde yaptığı eleştiriler de yankı bulmamıştır.

                Herhalde Ak Parti tarihinde ve 4.5 yılık il başkanlığı süresince basın toplantısı düzenlemeyen ve hiç bir TV programına katılmayan başka bir il başkanı yoktur.

                Görüşme yaptığımız pek çok kişinin de ifade ettiği üzere; Sayın Uzaktaş, Isparta'nın  sorunları ile ilgilenmemiş, hiçbir proje geliştirmemiş, sadece idare-i maslahatçılıkla (şehirde bulunduğu sürece) gününü geçirmiştir. Doğru dürüst hiçbir kamu yöneticisini tanımadan, hatta hastane başhekiminin ismini bile öğrenme zahmetine katlanmadan dönemini tamamlamıştır.             

                 Isparta'da başkan adaylığı için başvuran 14 aday adayı varken Sayın Uzaktaş; görevinden  istifa bile etmeden (fiilen il başkanı idi) temayül yoklamasına katılmış, teşkilatçılık adı altında temayüle katılanların yaklaşık % 85'nin oyunu almıştır. Öğrendiğimize göre, böyle bir yaklaşım diğer 14 aday adayı tarafından hiç tasvip görmemiş, hatta kırgınlıklara sebep olmuştur. Çünkü aday adayları kendileri ile dalga geçildiğini düşünmüşlerdir. Temayül yoklamasından büyük bir zaferle (!..) çıkan Sayın Uzaktaş milletvekillerinin, genel merkez nezdindeki ısrarları ile Isparta Belediye Başkan adayı olarak gösterilmiştir.

                Sayın Uzaktaş'ın ismi İzmir'de aday olarak açıklandıktan sonra konvoyla 14 Aralık Cumartesi günü üniversite kavşağında karşılanmış fakat şehre gelinceye kadar konvoy dağılmış, sadece 140-150 araçla şehre girilmiştir. Bu bile seçimin nasıl geçeceğinin göstergesi olmuştur.

                Teşkilatta konuşulduğu üzere; 2011 genel seçim sonuçlarını kendisine baz alan sayın Uzaktaş, mağrur ve tepeden bakan bir üslup takınmış, seçim çalışmalarını hiçbir zaman ciddiye almamış, hatta bir hafta içinde 4 gün özel işlerini gerekçe göstererek seçim çalışmalarını iptal edebilmiştir. Adaylığı süresince Isparta'nın ihtiyaç ve taleplerini karşılayacak hiçbir proje ortaya koyamamış, sadece Orman ve Su İşleri Bakanımızın belirttiği Darıderesi içme suyu barajı ve Gölcük Euro Park projesinin peşine takılmış ama bunu dahi izah edememiş, Isparta'ya yılda 2.000.000 turist getireceklerini anlatmaya kalkınca da gülünç duruma düşmüştür. Zira Isparta'nın yatak kapasitesi (beş yıldızlı) sadece 550 kişidir.                             

                Sayın Uzaktaş'ın sessiz kişiliği ve tanınmamış olması yanında rakip partilerin 2004-2009 yıllarındaki Ak Parti Belediyeciliğine yönelik eleştirileri yönetememiş olması önemli bir eksiklik olarak ortaya çıkmıştır. Rakip partiler; Balaman dönemini ve "zulüm" kavramını iyi kullanmışlardır (Zulmetmedik, Sevgi Dönemi). Hatta kampanya döneminde Sayın Uzaktaş; Balaman'ı hiç sevemediğini anlatmak durumunda kalmış ama kendisinin de % 10'lar seviyesindeki tanınırlılık oranı, bu anlattıkları ile örtüşmemiştir.

                2011 genel seçimlerinin atmosferini bilen ve o dönemde son derece fedakar çalışan alternatif Seçim Koordinasyon Merkezi mensupları küstürülmüş, çalışmalara yaklaştırılmamış, davet edilmemişlerdir.  2011 yılında milletvekili aday adayı olan Uzaktaş o dönemdeki hiçbir çalışmaya da katılmamıştır.             

                Kurulduğu günden bugüne Ak Parti Isparta teşkilatı sürekli yenilenmiş, acemi ocağı gibi birbirini bilmeyen, tanımayan insanlarla seçim kazanılmaya çalışılmıştır. Nitekim yerel seçimi alamayan ve il başkanlığı görevine devam eden sayın Osman Zabun'da göreve gelir gelmez Nuri Uzaktaş'ı temayülde destekleyen ekibi tasfiye ederek yeni bir il teşkilatı oluşturmuş ve seçimi kendisinin oluşturduğu ekiple girmiş ve kaybetmiştir. Sayın Zabun; muhtemelen seçimin yenilgisini teşkilata bağlayıp, tekrardan yeni bir teşkilat oluşturup, kendini eleştirilerden uzak tutmaya çalışabilir. Neyse biz söylenenleri yazmaya devam edelim.

                Sayın Uzaktaş'ın aday gösterilmesi ile rakip partiler (özellikle MHP) derin bir oh çekmiştir. Özellikle MHP, AK Parti'nin adayı olarak eski belediye başkanlarından Altan Raşit Civan'ı ya da Doç. Dr. Suat Kolukırık'ı bekliyor, öyle olması halinde şanslarının olmadığını açıkça belirtiyorlardı.

                 Milletvekillerinin Altan Bey'i  istememelerinin tek sebebi o'nun karizması; Ankara ve İstanbul'daki çevresi, Başbakan ve Bakanlarla diyalogları hatta hiçbir aracı kullanmadan onlarla görüşebilecek olmasıdır. (Altan bey İstanbul ve Ankara Büyükşehir Genel Sekreterliği yapmıştır)             

                Altan Raşit Civan isminin ağırlığı altında ezilme korkusu, milletvekillerinin genel merkez nezdinde Altan Bey hakkında olumsuz kulis yapmalarına sebep olmuştur. Tabii Altan Beyin de kendisine olan aşırı özgüveni, bu sürecin  tuzu biberi olmuştur. Altan Bey sadece Isparta'ya gelmiş " lazımsak varız" demiş ve davet beklemiş milletvekili sayın Recep Özel'de buna cevaben; "kimin lazım olduğuna biz karar veririz" diyerek ipleri koparmıştır. Kimin lazım olduğunun kararını 2 milletvekili, Sayın Uzaktaş olarak vermişlerdir. Bu kararı veren 2 milletvekili Isparta'yı, Ak Parti Türkiye ortalamasının 6 puan gerisine itmiş  ve seçimin kaybedilmesine sebebiyet vermişlerdir.             

                2011 seçimlerinde Türkiye ortalamasının 3.5 puan üzerinde oy alınan Isparta'da bu sonuç hezimet değil de nedir?. 2011 ile 2014 seçimleri arasındaki oy farkı % 10'dur. 2011'de merkezde il genel meclisi oyları 72.000 iken 2014 seçimlerinde ise 54.000 olarak gerçekleşmiştir.

                 Tabii ki, belediye meclis üyesi aday tespitleri de ayrı bir garabettir. Referandum sürecinde "evet diyenler haindir,  vatana ihanet ediyorsunuz" diye kampanya yürütenler, listenin kontenjanında yer almışlardır. Kulislerde söylenildiği üzere, düne kadar her zeminde Ak Parti ve Başbakan'a hakaret eden kişiler,  listenin kontenjanına yerleştirilerek insanların hafızası ile dalga geçilmiş ve seçimde de bunun olumsuz sonucu görülmüştür. Bunun vebali de kuşkusuz listeyi yapanlar ve listeyi Isparta kamuoyunda açılım yaptık diye savunanlardır.         

                Seçim kampanyası ve propaganda; mevcut Belediye Başkanının icraatları ve mahkeme dosyaları üzerinden yürütülmüş, söz konusu strateji vatandaş tarafından kabul görmemiştir. Ortaya hiçbir proje konamamış, hatta 2011 seçimleri öncesi verilen hiçbir söz yerine getirilmemiş,  vatandaşta "söze değil, söyleyene bakmış" ve itibar etmemiştir. (Çünkü Isparta'lı lafa değil, icraata bakar. Olcek işe bakar)

                Tartışıldığı üzere; Ak Parti teşkilatının Kanal 32 TV'deki konuşmaları, tepki çekmiş ve seçimin kaybında önemli rol oynamıştır. Konuşmalarda "Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın seçimleri kazansa bile 18 Nisandaki mahkemesinde 27 yıl hapis cezası ile cezalandırılacağını" Isparta'nın başkansız kalacağını, dolayısıyla oy verilmemesi söylenerek, kendisini hakim yerine koyan bir teşkilatın varlığı vatandaş nezdinde tepki ile karşılanmıştır.

                Seçim Koordinasyon Merkezinin varlığı bu süreçte hiç hissedilmemiş, sanki seçimin  baştan kaybedildiği intibaı içinde çalışılmıştır. Esnafta zaten bir karşığılığı olmayan teşkilat, mahalle ve ev toplantılarında istenilen verimi alamamıştır.

                 İl Genel Meclis adayları üzerindeki tartışmalar ise hala güncelliğini korumaktadır., Konuşulduğu kadarıyla, birinci sıra adayını ayırırsak diğerleri sanki Isparta'da hiç kimse kalmamış sadece vekillere hizmet eden, şoförlük yapan, başka hiçbir meziyetleri olmayan, belki bazı harcamaları karşılayan, Isparta için hiçbir düşünceleri olmayan kişiler olarak anılmaktadır. Hatta 3. sıra adayı, Ak Parti Şarkikaraağaç İlçe Başkanı, yani Sayın Bilgiç'in ve İl Başkanı Sayın Zabun'un ilçesinden Isparta'ya hediyedir. Mübarek olsun...            

                Bu arada biz mi göremedik ya da duymadık. Ne belediye başkan adayımız Nuri Uzaktaş, ne de milletvekillerimiz seçim sonrasında kamuoyunun karşısında olmadılar. Seçimle geldiler ve seçimle gittiler. Bir teşekkür borçları var Isparta'ya. Kaybetmiş olabilirler, bedel ödemeleri gerekebilir ama bizi temsil ettiler. Eğer sayın Uzaktaş, seçimin gecesinde şehirden ayrıldı lafları doğru ise pes doğrusu. İl başkanımız Sayın Zabun'un da 2015 milletvekilliği mazbatasını almayı bekleyen rolünden ve beni vekil edin söylemlerinden "Uzak dur'ması" iyi olacak. İstifa etmekte bir erdem'dir. Bahane üretmeyin, başaramadınız. Neden mi?       

                1 başbakan, 3 bakan, 2 milletvekili, 40 il yönetimi, 40 merkez ilçe, 40 kadın kolları, 40 gençlik kolları, 30 belediye meclis üyesi, 3 kontenjan ve 6 il genel meclisi üyeli bir ekip Ak Parti tarafında, diğer yanda ise yalnızca Yusuf Ziya Günaydın ve Eşi Dilek Günaydın. Çıkan sonuç ortada. İktidar gücüne rağmen seçimi alamayan milletvekilleri, il yönetimi ve teşkilat. Ak Partinin Türkiye genelinde, son haftalardaki toparlanmasına eşlik edemeyen bir teşkilat. Türkiye ortalamasının altına düşen bir teşkilat. Hala birileri ben geldiğimde makas daha açıktı. Günaydın'ı salladım ama yıkamadım diye açıklama yapıyor. Ama kusura bakmayın biz sonuca bakıyoruz. Ak Partisiz bir 5 yıl daha nasıl geçecek diye düşünüyoruz.

                Seçime ilişkin yazılacak ve konuşulacak elbette pek çok şey var. Ama müsterih olun. Ne seçimin suçlusu ilan edilen kişi ve fişlemeleri, ne seçimin yürütüldüğü gerçek karargahı, ne  kimin önünü milletvekilliği için tıkayalım planlarını, ne de son dakika da yapılan ve atılan imzaları buralara taşımayacağız. Umarım birileri de cadı avı adı altında yanlış işlere imza atmaz. Yarınları düşünür. Aynı kentte yaşıyoruz. Aslına bakarsanız, kimin hangi saatte kimlerle ne konuştuğunun bilindiği bir seçimi de yaşamış olduk aslında. Belki de Isparta Ak Parti'de yeni bir dönem başlayacak ve eleştireler daha kurumsal bir yapının oluşumunun önünü açacak. Bu nedenle "Adalet ve Kalkınma İçin Durmak Yok Yola Devam" diyoruz. Umarız eleştirilerimizde haddimizi aşmamışızdır. Biz yazılanları, bize söylenenleri taşıdık ve sesli konuşuyoruz.  Kasap, sevdiği deriyi yere vururmuş.

Farz edin ki; sizi yere vurduk ama Isparta için yaptık. Kusurumuz varsa affola!!!

SİZDE YAZINIZIN OKUYUCU MEKTUBU KÖŞESİNDE YER ALMASINI İSTİYORSANIZ YAZINIZI haber@kent32.com email adresine GÖNDEREBİLİRSİNİZ...

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
karaağaçlı
26 Nisan 2014 Cumartesi 17:34
17:34
14 aday adayı bu durumdan kırıldıysa ve şahsi beklentileri de yoksa adam gibi tavırlarını koyar partiden istifa ederlerdi.bırakın bunları alan razı veren razı arada olan çimlere oluyor.
vatandaş
14 Nisan 2014 Pazartesi 17:11
17:11
tambir ak vadi olmuş tam olarak tüm ıspartalının derdini dökmüş
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim