26 Nisan 2018
  • BIST 107.401
  • Altın 173,640
  • Dolar 4,1031
  • Euro 4,9999
  • Isparta 15 °C
  • İstanbul 20 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 21 °C

'Ak Parti Isparta’nın Kendi İçinde Barışa İhtiyacı Var!'

'Ak Parti Isparta’nın Kendi İçinde Barışa İhtiyacı Var!'
kent32'nin okuyucu mektubunda bugün 'Ak Parti Isparta’nın Kendi İçinde Barışa İhtiyacı Var!' başlıklı yazı var...

 Ak Parti tabanı olarak, Ispartalı olarak ciğerimiz yanıyor elbette. Yazdıklarımız belki de birilerini rahatsız ediyor biliyorum ama kötü bir niyetimiz yok. Yalnızca temiz toplum ve kalkınmış bir şehir istiyoruz hepsi bu. Belediye başkanlığı seçimini kazansa idik bunları tabiî ki yazmayacaktık. Beyin, insana çözemediklerini hatırlatır ve bizde şehir olarak birlikte hatırlayalım diyoruz.

Ajans32’de neden kaybedildi diye yorum sayfası açmış birkaç kişinin değil, yüzlerce Ispartalının yorumlarını okumak için bakmanızı öneriyorum. http://www.ajans32.com/ak-parti-ispartada-neden-kaybetti-yorum-yaz-21235h.htm?interstitial=true

Şimdi gelelim hatalarımıza ve nasıl ders çıkartabileceğimiz meselesine:

1-Yalvaç’da Tekin Bayram’ın aday edilmesi büyük hata idi. Tekin Bayramı tanırız, kendince çevresi vardır ve bende takdir etmişimdir. Ama iddia ediyorum ki; Tekin Bayram Demokrat Parti’den aday edilmeyeceğini bal gibi biliyordu, önce MHP’ye gitti olmayınca Ankara üzerinden Efkan Ala ile bağlantı kurarak Ak Partiden aday olmayı başardı. Gerçekte bu durum yerel seçim öncesi Ak Partinin 2 vekilinin tükenişinin ilk işareti oldu. Bu durum aynı zamanda Ak Parti Genel Merkezinin nasıl çalıştığını da Isparta halkına gösterdi. Sonuç tabiî ki ortada. Yalvaç’da Demokratlar kazandı. Parti olarak ise MHP.  Zira MHP, demokrat kökenli bir oyuncuyla maçı almanın zevkini yaşıyor şu an. Olan biz Ak Parti tabanına oldu. Önümüzdeki dönemde Tekin Bayram gölün öte yüzünün milletvekili olur mu bekleyip göreceğiz!

2-Ş.Karaağaç’da yılların beklentisi, Ak Parti döneminde, hem de ilçenin bir milletvekili ve il başkanına sahip olmasına rağmen gerçekleşmeyince ibre Büyük Birlik Partisine döndü. 7 kat yerin altına gitti sanılan Mevlüt Özdemir toprak üstüne çıktı ve Süreyya Sadi Bilgiç ile ters düşmesini fırsata çevirerek maçı kazandı.

Ak Parti il başkanı olan Osman Zabun’un daha önce il Genel Meclisi Başkanlığı görevini de yaptığı düşünülürse Şarkikaraağaç’ın geri kalmışlığının faturası Ak Partinin temsilcilerine kesildi. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer mesele de, 2011 yılında Şarkikaraağaç ilçesinin Ak Partiye verdiği oyun il genelinde en az olan ilçelerden biri oluşudur. 2011 seçiminde İlçe Ak partiye % 55 gibi bir oy verse idi bugün Ak Partinin 2 milletvekili değil 3 milletvekili olacaktı. Ancak parti içi bir grup, oylarının yüzde %50’yi aşmasını o zaman istememişlerdi.

3-Ak Parti açısından Yenişarbademli ilçesini konuşmaya hiç gerek yok. Milletvekilimizi 15 dakika ilçede zor tutabildik diye dert yananları dinleyince sorun açıkça ortaya çıkıyor. Küçük bir ilçe her kıvılcımın yangına yol açtığı bir yer. Seçim alınabilirdi ama merkeze odaklanmış bir parti ile gereken desteğin verilemediği ortada. Elbette parti içi çekişmelerinde sonuçlar üzerinde etkisi oldu. Bu tip ilçelerde milletvekillerinin gücü ve iktidar partisinin birkaç küçük yatırımı seçimi almak için yeter de artar bile.

4-Aksu ilçesinde son haftaya kadar Ak Parti kazanacak görüşü hakimdi. Ancak mevcut başkanın son birkaç hamlesi ve Akp tarafında yer alacağını düşündüğü 200 kişi üzerine markaj kurup oyunu iyi oynaması maçı kazandırdı. Hele hele Ak Parti İl Başkanı Osman Zabun’un ilçede yaptığı konuşmayı yerel sorunlar üzerinden değil, ülke meseleleri üzerinden yapması büyük hayal kırıklığına yol açtı. Ak Parti il teşkilatının Isparta’yı tanımıyor imajı seçim sonuçlarının belirginleşmesinde etkili oldu. Adnan Demir başkanın diğer bir eksikliği yeteri kadar maddi gücü ve desteğinin olmayışı olarak geldi bana.

5- Eğirdir bir hatalar zinciri. Osman Nuri Özmeral ve Veli Gök üzerinde yürüyen aday adaylığı sürecini nitekim Veli Gök kazandı. Ama bu durum seçimi almak için yeterli değildi. Özmeral milletvekili Recep Özel’in adamı olarak biliniyordu ve aday olamayan Özmeral’in Mhp’ye çalıştığı iddiaları atıldı ortaya. Vekil Özel bu iddiaları boşa çıkarmak için ilçeye yaptığı birkaç ziyareti herkes biliyor. Özmeral’in Mhp’ye çalıştığı iftira olmalı, çünkü Mhp seçimi kazanamadı ya da Özmeral’in halk desteği yoktu seçimi Mhp’ye kazandırmak için. Mhp Akp çekişmesinde gülen taraf Demokratlar oldu ve Şengöl seçimi kazandı. Ak Partili Veli Gök seçimi neden kaybetti derseniz her şey C.tesi günü yapılan konvoy’a bağlanıyor. Yanlış arabaya bindi!!! Yanlış arabaya binen, yanlış yola gider deniyor.

6-Atabey ilçesi en tartışmalı yerlerden biri oldu. Tevfik Atasoy başkan Tekin Bayram’ın Yalvaç’dan aday olması üzerine ismini konuşulmaktan kurtarmış oldu. Oysa partide Atabey grubu olarak Nuri Uzaktaş, Recep Özel ve Tevfik Atasoy hakkın pek çok söylenti dolaştırıldı. Ortak oldukları falan… Ama Tevfik başkan aklı ve tecrübesiyle seçimi almayı bildi. Başarı şahsına aittir. Bu arada Ak partinin ilçe başkanı Bekir bey’de kaybedilmiş oldu. Beklentileri gerçekleşmedi.

7-Gönen’de Ahmet Doğan’ın sakin duruşu seçimin kazanılmasında en önemli etken. Tek üzüntü 2 il genel meclisi üyesi çıkaramamak oldu. Parti eğer demokrat kökenli bir adayı il genel meclisine yazsa idi durum kesinlikle farklı olurdu. Gönen’in eski belediye başkanı Sayın Elçim hakkındaki bir takım dedikodular maçı Ak Partinin almasına yardımcı oldu.

8-Keçiborlu’da seçimi Yusuf başkan kadar İl Genel Meclisi Üyesi seçilen Avukat Salih Kocagöz kazandı. Tabiki bir de görünmeden çalışan partililer vardı. İlçe başkanının duruşu, samimiyeti seçimin kazanılmasının 3.büyük ayağıdır.

9-Uluborlu’yu konuşmaya gerek yok. Mehmet Ünverdi siyaseten yetişmiş bir insan alehte olan meseleleri kendi lehine dönüştürmeyi biliyor ama il teşkilatı ile sıcak ilişki kuramama hastalığı da devam edecek gibi görünüyor.

10-Senirkent seçim sonucu ise ortada. Ak Parti ne genel seçimde ne yerel seçimde bu ilçede varlık gösteremiyor. Recep Özel’in özellikle ilgilendiği bir ilçe olan Senirkent’te hiçbir zaman denge sağlanamadı. MHP ise daha dengeli adaylar ile seçimi kazanmaya devam ediyor.

11-Gelendost ilçemiz en sona kalmış. Sacit başkan ve ekibinin gerçekten haklı bir başarısı var. Seçimi onların cansiparane çalışmaları kazandırdı. Ekonomik ve sosyal açıdan güçlü olan bir ilçe teşkilatı vardı ortada. Doğru aday, doğru strateji ile seçimi aldılar. Demokrat Partiden Halik Kıyak gibi bir başkanın seçime 4 ay kala yaklaşık 300 eve su parasını ödemediniz diye haciz göndermesi ise Ak Partinin elini güçlendirdi.

Sonuç olarak; Ak Parti Isparta’da ağır bir yenilgi almıştır. 2011’de il genelinde 135 bin oyu olan iktidar partisi 2014 yerel seçimlerinde 90 binlere gerilemiştir. 2011 Seçimlerinde merkezde 75 bin oyu olan iktidar partisi yerel seçimde 46 bin oya düşmüştür. Merkezde yanlış adayla seçime giren milletvekilleri hata yapmışlar aynı hatayı 2011 seçimlerinde Demirel’i yuhalatarak oy kaybetmişler bir milletvekili daha az çıkmasına yol açmışlardı. 2014’de ise Demokratlarla yapılan işbirliği, aksine oy kaybettirmiş, Meclis üyeliklerine seçilen bazı demokrat kökenli adaylar nedeniyle MHP’nin ekmeğine yağ sürdürmüşlerdir. Demokrat kökenli oyların büyük bir çoğunluğu MHP’ye gitmiştir. Demokrat partinin geçmiş dönemlerde aldığı oylara bakıldığında oy potansiyeli ortadadır. Bu şehrin demokratlarını anlamayan bir Ak Parti kadrosu var karşımızda.

Hala Ak parti kendi içinde suçlu aramaya devam ediyor. 2011 seçimlerinde Sait Dilek ve Haydar Kemal Kurt beyi yanlarına alamayan teşkilat onların teşkilata teşekkür edip şehirden ayrılışına tanıklık etmişlerdi.

2014 seçimlerinde ise 14 aday adayından yalnızca 2’si yanlarında idi. Kadir Dal ve Fevzi Özdemir. Bilindiği üzere 2’side il genel meclisi ve belediye meclisi üyeliklerinde 1.sıradaki yerleri aldılar. Ya diğer 12 aday??? Vekillerimizden ve il başkanımızdan özür dileyerek gazeteci Muhammet Uslu’nun facebook adresinde paylaştığı bir karikatürü ben de aşağıda paylaşıyorum.

Kabul eder ya da etmezsiniz Hasan Balaman’ın bu şehirde bir oyu var. Suat Kolukırık’ın bu şehirde bir oyu var. Hele hele sayın Kolukırık’ın parti teşkilatında defans görüp, onunla gezmeyin, eve almayın, resim çektirmeyin markajlarını bilmeyen yok. Seçim meydanlarında Haydar Kemal Kurt’la gezdiğiniz kadar Hasan Balaban’la Suat Kolukırık’la, Sait Dilek’le ve keşke Abdullah Gülcemal ile bazı yerleri gezebilseydiniz. Balaban ve Kolukırık düşmanlığının size faydası olmadı. Demokrat ve Has Partililerle de gezmenizin bir faydası olmamışa benziyor. Nasıl olsa seçimi alırız deyip kapılar partililere kapatılırsa yapılacak çok şey de yok aslında. Felaket kaçınılmaz olur. Parti bir şirket değildir. 2 vekilli oyunun son perdesi oynandı. İnandırıcılıkları kalmadı.

İnşallah Genel merkez tabanın bu sesini duyar. Seçimi kaybediş nedeni olarak bir faktör değil galiba bir den çok hatalar zinciri var. Vekillere kızan, adaya kızan, meclis üyelerine kızan bir sürü partili biliyorum. Bu da en az 5 bin oy demek. Kimseyi dev ya da pire yapmanın alemi yok. Ak Partinin kendi içinde barışa ihtiyacı var. En kısa zamanda yüzleşmek lazım. İnşallah Isparta’da Ampül daha güçlü yanacak. Tüm partililerimi çok seviyor ve saygılarımı iletiyorum. Umarım eleştirilerimle haddimi aşmamışımdır.

SİZDE OKUYUCU MEKTUBU KÖŞESİNDE YER ALMAK İSTİYORSANIZ YAZINIZI haber@kent32.com e-mail adresine gönderebilirsiniz...

Karikatür: Muhammed Uslu

Yazı ve Karikatür okuyucu mektubu olarak gelmiştir.

1618469_736358073051278_2076209555_n.jpg

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
vatandaş
07 Nisan 2014 Pazartesi 14:16
14:16
arkadaş yazını sonuna kadar okudum ama sence bir eksiklik yok mu bu yazıda mesala unuttuğun ilçe var mı? yada bu ilçeyi adam yerine mi koymuyorsun hangisi onca döktürmüşsün 3 dönem alan ilçeyi neden yazma gereği duymuyorsun.
Teşkilat yenilensin
06 Nisan 2014 Pazar 10:51
10:51
Teşkilatın yenilenmesi gerektiği fikrine bende katılıyorum. Vekillerimiz için artık yeter, tüm teşkilat gitmeli. Ana kademe, merkez ilçe, kadın kolları ve gençlik kolları derhal istifa etsin. Adam fişlemeyi de kaldırsınlar. Eğer bir vekil başkanlığnda batı çalışma grubu benzeri bir şey kurdularsa çok yazık. oy veren oy vermeyen listesi çıkartılmış nereden bileceklerse.
aslan
06 Nisan 2014 Pazar 01:42
01:42
Sil bastan yenilik lazim teskilata...ins bas ya govdede degisir bu sefer
esnaf
06 Nisan 2014 Pazar 00:51
00:51
bu yoruma kısmen katılıyorum fakat ne olursa olsun isimler partinin üstünde olmamalıdır bakın 2002 den buyana türkiyede ve ıspartada oyunu yüksek tutan bir iktidar partisi 2009 ve 2014 yerel seçimlerinde oyunu koruyamadı bunlar gerekli birimler ve kurumlar kanalıyla incelenip parti genel merkezine raporlar halinde ilgili birimlere teslim edilecektir bizler bu memlekette yaşıyoruz ve yaşayacağız ısparta iktidarla yerelde 10 yıl ilişkilerini uza ktutma kararı aldı buna saygı duyalım önemli olan bundan sonra ben değil biz diyen yönetimler bırakalım tüm ıspartayı kucaklayalım teşkilatlar güven tazelemek adına istafasını vermeli bu onurlu davranışı bir an önce göstermelidir aksi taktirde daha büyük sıkıntılar meydana gelebilir kimse küsmemeli şuçlu aranırken de dışlama yapılmamalıdır isimler ortak akıllarını bir havuda toplayıp ıspartada 2015 haziran ayında yapılacak genel seçimlerde daha güçlü yenilenmiş teşkilatlarla yine yeniden ıspartada zafere ulaşacaklardır genç dinamik ve çalışkan bir anlayış ıspartanın önünü açacaktır artık sayın başbanımız recep tayip erdoğana başımız önde gitmeyecek bir ısparta teşkilatı oluşumunu bir an önce sağlamalıyız kişiilerin adamı olursak kişilerle gideriz önemli olan davadır kişiler değil. s.b
ses
05 Nisan 2014 Cumartesi 23:13
23:13
ak parti ıspartaya ne verdi bunu bir düşünün
Tırmalamayın
05 Nisan 2014 Cumartesi 19:59
19:59
Bırakın kardeşim bu yorumları. Bitti işte. Kabul edeceksiniz yenilgiyi. İşimize bakacağız, önümüze bakacağız deyiverin olsun bitsin. Tırmalamanın manasımı var ya. Kim duycak sanki.
akcilar
05 Nisan 2014 Cumartesi 16:19
16:19
Okuyucu mektubu köşesini yaklaşık 15 kişilik bir grubumuz çok yakından takip ediyor. Burada yazılanları tamamı dogrudur. Bizlerin de çoğunluğu ak partili dir. Yazılarınızı ara vermeden devam etmeniz ilimiz adına önemli bir görevidir. Umarım ak partili yöneticiler bunları dikkate alır. Çünkü bu köşe günden güne daha çok insana ulaşmaya başladı. Yarın çok geç olabilir. Saygilar
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim