21 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 5 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 13 °C

AK Parti Isparta'yı hiçe saydı

AK Parti Isparta'yı hiçe saydı
3. adaylık denemesinde listede yine yer bulamayan Esnaf Odaları Birliği Başkanı Mehmet Aybatılı, zehir-zemberek açıklamalar yaparak AK Parti'den istifa etti.

AK Parti'den 3.kez adaylık denemesinde bulunan Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Mehmet Aybatılı, zehir zemberek açıklamalarda bulundu. AK Parti ile gemileri yakan Aybatılı, 4 yıl sonra yapılacak seçimlerde belediye başkan adayı olduğunu ilan etti. AK Parti'den istifa eden Aybatılı, AK Parti'nin milletvekili aday listesini değerlendirirken 'Isparta ve görüşleri hiçe sayıldı' dedi. İşte Aybatılı'nın o açıklamaları:

BİLDİKLERİNİ OKUYORLAR

"Türkiye genelinde dün tüm siyasi partilerin 20. Dönem milletvekili adaylarını açıkladılar. Bu dönemde de biz yine AK Parti’den aday adayı olarak müracaatımızı yaptık. Dünkü listemize baktığımızda da kendimizin olmadığını gördük. Benim için bu iş sürpriz olmadı. Kamuoyunda ve bizi seven, dostlarımıza, arkadaşlarımıza, temsil etmiş olduğumuz esnaf ve sanatkar arkadaşlarımıza ihtimal nedir dediklerinde ihtimali binde 1 olarak değerlendirdim. O zaman neden aday adayı oluyorsunuz dediklerinde şartlar bunu gerektiriyor dedim. AK Parti’den 3. Dönem aday adayı oldum. 2011’de milletvekilliği, 2014’de belediye seçimlerinde 2015’te de milletvekili aday adayı oldum. 3 dönemdir partiden aday adayı oluyorsunuz bu süreçlerde AK Parti’nin tutumlarına baktığımızda bunu görebiliyorsunuz. Sistem oluşturmuşlar, sistemi yerleştirmişler. Bu partide bakanın bile listede olup olmadığı YSK’ya liste verilince bildiriyor. Böyle bir parti var ki kapalı bir kutu. Aday oluyorsunuz bu partinin sistemleri var deniliyor. Sistemleri nedir? Teşkilatın temayül yoklamasına gireceksiniz, Ankara’da genel merkezde mülakata gireceksiniz, yok kamuoyu araştırmasına gireceksiniz, gireceksiniz, gireceksiniz… Biz bu sistemlere genelde uyduk. Peki bu sistemlere AK Parti genel merkezi uyuyor mu? Genel merkez ne temayül yoklamasına uyuyor, ne kamuoyu araştırmasına uyuyor, bu dönemde bir de STK’lara sordu, ne  onlara uyuyor ne de önlerindeki karneye uyuyorlar. Kafalarına göre bir liste oluşturuyorlar,, 'al Isparta yersen, yemezsen ne yaparsan yap' diyor.

BEN HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAMADIM

Ben hayal kırıklığına uğramadım. Bu neticeyi bekliyordum. Ancak hayal kırıklığına uyan beni seven ve sayan, arkamızda olan insanlar, teşkilatım. Dolayısıyla AK Parti’nin teşkilatları, delegeleri ve üyeleri bu dönemde bizi milletvekili olarak görmek isteyen bir sürü insan hayal kırıklığına uğradı.  Benim üzüntüm budur. Şahsım için hiç üzüntüm yok. Ben Isparta’da milletvekillerinin üstünde olan bir adamım. Onların sadece etiketi vardır. Ben insanların gönüllerinde olan bir insanım. CHP’lilerin gönüllerinde ben varım, MHP’lilerin gönüllerinde ben varım, AK Partililerin gönüllerinde de ben varım. Siyasetle uğraşmayan insanların da gönüllerinde ben varım. Ama milletvekillerinin böyle bir imkanı yok. Onlar sadece milletvekili etiketini takarlar, herkes onlara sayın milletvekilim derler. Ama bize gösterdikleri saygı ve sevgiyi onlara göstermezler. Benim milletvekili etiketine ihtiyacım yok.

ISPARTA'YA HİZMET ETMEK İSTEDİM

Peki neden aday oluyorsun? Bu memleketin hizmete ihtiyacı var. Benim unvana ihtiyacım yok. Maddi ve manevi olarak sorunum yok. 4 milletvekilini getirin 4’ünün üstüne çıkar otururum. Onlar bir köye, bir mahalleye, bir eve giremezlere, ben girerim. Tüm kapılar bana açılır ama onlara açılmaz. Ben onlardan üstün bir adamım. Onlar iş yaptıramaz ben yaptırırım. Onların atadıkları daire müdürü onların işini yapmaz benim işimi yapar. Bu baskı ve zorla değildir. sevgiyledir. Geçmiş dönemde yaptığım belediye başkanlığında herkesin işini ben gördüm. Ben her zaman herkesin işini görüyorum. Bu iktidarın milletvekili olsaydık Isparta’ya hizmet getirecektik.

ISPARTA HALA BİR KÖY

2 milletvekili 3. dönem tekrar adayı oldular. Hayırlı, uğurlu olsun. Süreyya Bey de benim dostum. Dostluk ayrı, siyaset ayrı. Hep sordu arkadaşlar bugüne kadar. Isparta’ya ne verdiniz? Elle tutulan, gözle tutulan ne verdiniz? Bu şehir büyüdü mü, ilerledi mi? Bu şehir ne oldu? Biz bugüne kadar bir sivil toplum örgütünün başı olarak düzen ve huzur bozulmasın diye seslenmedik. Hep alttan aldık, bu memlekete hizmet gelsin diye düşündük. Bunlar için hep yapıcı olduk. Bakın bugün ne geldi Isparta’ya? Halen daha köy, halen daha kasaba görünümünde. Kulağımızın dibinde Antalya yıkılıyor. Menderes Türel geldiğinde orada alt üst geçitler ve diğer yatırımlar başladı. Burdur ve Afyon’u saymıyorum.

ISPARTA'YA NE YAPTINIZ?

Burdur Milletvekili Bayram bey bir avuç yere tek başına bir sürü hizmet ve kadrolar getirdi. Biz ne getirdik. Çağrı merkezine 750 adam alınacakmış? Bunlar uyduruk. Getir 750 adamın 200-300’ünü ben çalıştırayım. Kalıcı ne yaptınız bu memlekete? Hem bir şey yapmayacaksınız hem de 3. Dönem genel merkez 1-Süreyya Sadi Bilgiç, 2- Recep Özel yaptı. Listeye bakıyorum 3. Sırada İsmail Özdemir. Kimdir bu? Isparta’nın neresini tanır ve bilir. 2011’de geldi dolandı. Listede yoktu çekti gitti. 2015’te geldi tekrar şimdi 3. Sıra. Ayşe Usta kimdir? Ben bu memleketin yerlisiyim. Ben bunları tanımıyorum. Bunları Ispartalı nerde tanısın, onlar Isparta’yı nerede tanısın. Bunlar dolgu malzemesi. AK Parti 2 tane alıyoruz bunları da dolgu malzemesi olarak koyduk. İyi de tepesine koyduğun adam 2 dönemdir vekillik yapıyor, bir şey verememişler. Bunlar dolgu malzemesi değil mi? Onlar da dolgu malzemesi. AK Parti, Isparta’yı hiçe saymıştır.

TEPKİLERİ HEP GÖĞÜSLEDİM

Temayül yoklaması oldu mu? Oldu. Ben 4’ün içindeyim. STK’larla temayül yoklaması yapıldı mı, yapıldı. Birinciyim burada. Sadece benim temsil ettiğim teşkilatım 300 oy verdi. Diğer STK’lar da oy verdi bana. En önemli kendi partilileriyle yaptığı temayül yoklaması değil. Zaten onlar kimi koyarsan koy oy verecekti. Burada önemli olan sivil toplum örgütleriydi. Burada da 'Mehmet Aybatılı’yı koyun oy vereceğiz' dediler. Sendikalar, diğer STK’lar, CHP’li, MHP’li sivil toplum örgütlerin bize söylediği şey şuydu;'O partinin içine girip oy kullanmayız. Kullansak da bunları ciddiye almazlar. 'Benim hatırıma oy verin' dedim. Hepsi de oy verdi. Burada ben birinci çıktım. 'Başkanım listede ol oy vereceğiz' dediler. Sen teşkilatının temayül yoklamasını yok say, STK’ları yok say, ben de sana soruyorum; AK Parti sen kimsin ya? Nesin sen ya? Bir elin yeri tutuyor bir elin göğü mü dayıyor? Her tarafınız Türkiye’de irsi irsi olmuş zaten. Bunları toplayacak bizdik. Ben bu partiden aday olduğumda herkes sordu 'neden oldun' diye? Siz hizmet istiyorsanız iktidardan aday olmak zorundayım. 'Bu memlekete ancak bu şekilde hizmet getirebilirim' dedim. Yoksa ben MHP ve CHP’den de milletvekili olurdum. Ama hizmet getiremezdim. Bunları düşünmek suretiyle AK Parti’de 3 dönemdir aday olduk.

Etrafımızda kimse 'AK Parti’den aday oldun' diye alkışlamadı. Yüzde 90 tenkit aldım. 2011’den tenkit alıyorum. Hem Doğru Yol Partililer söylüyor bunu hem de diğer insanlar söylüyor. Bunları göğüsledim geldim aday oldum. Şimdi noktaya baktığım takdirde yoksun. Hakkını yerse şahin yesin. Listeye bakın şahin varsa tebrik edeceğim. Gerçekten bizden iyi arkadaşlarımız var Isparta’ya hizmet edebilecek insanlar var diyelim ellerini sıkalım. Var mı?

KİM YAPAR BUNU

'3.SIRAYI İSTEDİM'

Türkiye’de ve Isparta’da olmayan bir iş daha yaptım. Buradaki il teşkilatının toplantısında sizden '1 ve 2’yi istemiyorum 3. sırayı istiyorum' dedim. Ankara Genel Merkeze gittiğimde Beşir Atalay’ın komisyonunda 'beni 3’e yazın, ben o sıradan çıkıp buraya geleceğim' dedim. Sizin Isparta’da parti gücünüz 2’ye yetiyor 3’ye yetmiyor diye yüzlerine söyledim. Bunu söylerken arkamda olan tüm insanlara güvendim ve  inandım. Ben 2009’da sıfır olarak Demokrat Parti’den aday oldum 18 bin oy aldım. Aynı parti 2004 yılında çıkardığı adayla 4800 oy aldı. O dönemde gücü de vardı. Demek ki beni sayan ve seven arkamda bir seçmen var. Bu insanlar kim? Bu memlekete hizmet edeceğime inanan insanlar. Burada kemikleşmiş bir oy var. 18 bin oy merkezde. Bunu Beşir Atalay’a da söyledim. 12 ilçemiz var. Her ilçede 2’şer odamız 300 yöneticimiz var. Biz sahaya indiğimizde her ilçeden 1000’er oy getiremeyecekler mi? Getirirler. 12 ilçeden 12 bin oy alsak merkezden de 18 bin alsak toplam 30 bin eder. Bizi 3’e yazın 'çıkalım gelelim' dedik. 'AK Parti Isparta’da 3 tane milletvekiline sahip olsun' dedik. Hangi aday bunu söyler. 40 aday adayı vardı. Mevcut vekiller bunu söylesin. Biz çok güçlendik birimizi 3 birimizi 4’e yazın da biz asılalım Isparta’yı 4-0 yapın desinler alınlarından öperim. Her birinin bacakları titriyor. Aman birden inmeyeyim aman ikiden inmeyeyim diyor. Burada da hakkım verilmedi.

99'DA SÖYLEDİĞİM CÜMLEYİ

ERDOĞAN ŞİMDİ SÖYLÜYOR

Her seçimde Aybatılı aday oluyor deniliyor? Her dönemde aday olmamın sebebi şudur; Ben belediye başkanlığını bırakalı 15 yıl oldu. Bu sürede eğer Isparta’da bir değişim olduysa, ilimiz genişlediyse, büyüdüyse, Isparta’nın yolları açıldıysa onlara rağmen aday oluyorsam o zaman herkes haklı, neden aday oluyorsun? Ben hizmet etmek için aday oluyorum.

Ben 1999’da söylediğim cümleyi Tayyip Erdoğan daha yeni söylüyor. Ben 1999’da seçim sürecinde 'çıraktım, kalfaydım şimdi usta oldum' dedim mitinglerde. Evet usta oldum. Şimdi usta ne diyor; usta kolay yetişmiyor. Ben bir de meslekten gelen adamım. Ben yetiştim. Benim tecrübelerim, birikimin, eserlerim ve hizmetlerim var. Bu  memlekette herkeste de hakkım var. Ben kimseyi geri döndürmedim. Herkese hizmet ettim. Yürüdüğünüz yollar, kaldırımlarda da içtiğiniz sularda her şey de hizmetim var. Ben bunları Isparta’ya getirdim benden sonra rötuşlar yapıldı.

BELEDİYE BAŞKANLIĞINA ADAYIM

Yeni Isparta’nın önüne bir şey konulamadı. Ben iddialıyım, inatçıyım. Bu memleketi büyüteceğim ve hak ettiği hizmetleri getireceğim.  Bu dönem bu partiden milletvekili adayı olmadıysam 4 yıl sonra belediyeye aday olacağım. Ama AK Parti’den olmayacak. Bu saatten sonra AK Parti benim için bitmiştir. Bugün AK Parti’den üyelik kaydımı sildiriyorum ve istifa ediyorum. Hiçbir bağım yoktur. Bundan sonraki hayatıma diğer siyasi partilerde devam edeceğim. 4 yıl sonraki seçimlerde Allah sağlık, sıhha ve huzur verir ve sahada olursam belediye başkanlığına adayım. Bu hizmetleri getireceğim. Bağımsız olurum yine bu hizmetleri yaparım. İktidara benim ihtiyacım yok. Milletvekilliğinde iktidarla hizmet gelirdi. Ancak belediyede buna ihtiyaç yok. Ben bugünkü yapılanları muhalefette olmama rağmen 10’a katlarım.

AK PARTİ'YE OY VERMEYİN

Benden iyi bir arkadaş çıkar ve kalbim inanırsa o çıkan arkadaşa destek olurum. Ama onu görmezsem aday olacağım ve belediyeyi devralacağım. Isparta’ya hak ettiği hizmetleri getireceğim.

Aday olmamın sebebi Isparta’ya hizmettir, etikete ihtiyacım yok. Ben fedakarlık yapan bir insanım. Bu kadar imkanlara sahip olmama rağmen 3. Sıraya yazın biz Isparta’ya 3 vekil getirelim diyoruz. AK Parti bunu çok gördü, o zaman hesaplaşacağız. Beni seven sayan arkadaşlara sesleniyorum; AK Parti’ye oy yok. CHP’ye inşallah 3 vekil çıkarttıracağız ondan sonra MHP. CHP ve MHP’ye oy isteyeceğiz. CHP’nin 2. Sırada olan İsa Dinçtürk, Aksu’da eski oda başkanımızın oğludur. Şimdi o oda kapandı. İyi bir ailedir ve iyi insanlardır. CHP, '2 mi olur' diye gülenler olabilir. Geçen dönemde de Ali Haydar çıktığında gülmüşlerdi. 2011’de ikinci parti oldu. inşallah bu insanlar istediği ve bizi seven, sayanlar desteklediği sürece bu parti birinci olur. Kafadan bir vekil alır sıralamadan da 2 alır. AK Parti’ye ders verilmek isteniyorsa bu seçimlerde bunu yapmamız lazım. Ondan sonra AK Parti şapkayı önüne alacak koyacak."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
Süleyman UYSAL
10 Nisan 2015 Cuma 09:57
09:57
Yalnız sayın Aybatılı Başkaan Şu AKP ye AK demekten ne zaman vazgeçeceksiniz.Bunlara AK dan başka herşey denebilir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim