21 Haziran 2018
  • BIST 94.877
  • Altın 193,585
  • Dolar 4,7587
  • Euro 5,5044
  • Isparta 22 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 25 °C

'AK Parti'den önce faiz % 50'ydi kimse ev-araba alamıyordu'

'AK Parti'den önce faiz % 50'ydi kimse ev-araba alamıyordu'
AK Parti Milletvekili Bilgiç, seçimin son gününde örnek mesajlar verdi: Tartışmalarla, kavgalarla Isparta’nın gündemini meşgul etmeyelim. Birlik içinde Isparta’yı kalkındıralım.

AK Parti ile İstikrar sürsün. Türkiye yeniden faiz

yükü altında ezilen insanların ülkesi olmasın

AK Parti Milletvekili ve 1.Sıra Milletvekili Adayı Süreyya Sadi Bilgiç, son mesajında ekonomiye dikkat çekti.

 

Basın Kulübü ile Ne Var Ne Yok'un orta yayınına katılan AK Parti Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, önemli mesajlar verdi. Süleyman Demirel başta olmak üzere Isparta'ya emeği ve hizmeti geçen siyasetçilere teşekkür eden Bilgiç, yeni dönem için birlik ve beraberlik mesajları verdi. Belediye Başkanı Günaydın'a 'açık destek' çağrısında bulunan Bilgiç, "2019'a kadar Isparta menfaatine olan her projenin arkasındayım, namus sözü veriyorum" dedi. İşte Bilgiç'in son mesajları:

OLGUN BİR SEÇİM

SÜRECİ YAŞADIK

Partimiz bizi yeniden milletvekili adaylığına layık gördü. Bu teveccühten dolayı partimizin üst organlarına teşekkür ederiz. 7 Nisan’dan bu yana Isparta’da kapsamlı bir şeklide seçim çalışması yürütüyoruz. Çok kaliteli bir seçim süreci yaşandı. Asayişin teminini sağlayan Valimiz başta olmak üzere tüm birimlerine teşekkür ederiz. CHP, MHP, SP ve diğer partilerimize de olgun yaklaşımlarından ötürü teşekkür ediyoruz. Siyasetteki kalitenin önümüzdeki dönemde de birlik ve beraberliğe dönüşeceğinden eminiz.

DEREBOĞAZI YATIRIM

PROGRAMINDA VARDIR

Dereboğazı karayolu seçim sürecinde yine geldi. Bizim açımızdan bu konu artık kapanmıştır. Bazı siyasi partilerin adayları DPT’nin yatırım programı listesini bu ekranlarda gösterdiler. Halkımızı yanıltıyorlar. Şimdi ben de bir belge gösteriyorum. 26 Şubat 2015 tarihinde dönemin Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan tarafından onaylanan Karayolları Global Yatırımlar Programında Isparta Dereboğazı yolunun duble yol olacağı açıkça gösterilmektedir. Arada kalan 80 km lik yolun duble yol olacağı bakanlığın programındadır. Ayrıca Isparta yeni çevre yolu, Isparta-Burdur dostluk yolu, Uluborlu yolu ve Isparta Konya duble yolu bakanlığımız yatırım programındadır. Buyurun belgesi. Bu konuda artık halkımızı yanıltmayın. Bizim gündemimizden Dereboğazı yolu çıkmıştır. Yeni hedeflere odaklanmış durumdayız. Isparta için büyük düşünme zamanıdır.

ISPARTA’YA GÜVENİYORUZ

7 Haziran akşamı Türkiye’de ikinci yarının başlangıcı olacaktır. AK Parti’nin tek başına iktidarından zerre kadar şüphemiz yoktur. Başbakanımız Ahmet Davutoğlu önderliğinde Türkiye’deki kalkınma seferberliğimiz devam edecektir. Isparta için 160 bin oyu hedef gösterdik. Buna ulaşacağımızdan şüphe duymuyor Isparta halkına sonsuz güveniyoruz.

ISPARTA SAHİPSİZ DEĞİL

Muhalefet partileri söyleyecek söz bulamadıkları için yıllardır Isparta sahipsiz söylemleriyle milletin karşısına çıkıyorlar. Çok açık ve net söylüyorum. Isparta sahipsiz değil. Isparta’nın sahibi benim. Isparta’nın sahibi biziz. 143 yıllık iktidarımız döneminde Isparta’yı 3 kat büyüttük. Üniversite, tarım sektörü, hizmet sektörü, inşaat sektörü hep bizim iktidarımız sayesinde büyümüştür. Üniversiteyi üç kat büyütmeseydik 70 bin öğrenci gelir miydi? Konut satışları tavan yapar mıydı? Hizmet sektörü bu kadar gelişir miydi?

2.ÜNİVERSİTE SÖZÜ

İkinci üniversiteyi kurup öğrenci sayımız 100 binin üzerine çıkacaktır. İkinci organize sanayi bölgemizi kurup şehri sanayi kenti yapacağız. Ulaşım diye bir sorunumuz kalmayacak. Dereboğazı, hızlı tren, çevre yolu ve diğer bölünmüş yollar zaten bitmiş olacak. En önemli sorun olan belediyenin bir türlü çözmediği ucuz konut sorununu da AK Parti iktidarı olarak biz çözeceğiz. Buradan söz veriyorum. Belediye bunu yapmazsa iktidar olarak biz yapacağız. Isparta’nın ucuz konut sahibi olamamasının tek nedeni belediyedir.

EĞİTİMDE FIRSAT EŞİTLİĞİ

Eğitimde fırsat eşitliğini yarattık. Asgari ücretli, emekli çocuğu üniversiteyi kazansın diye yılda 3-4 bin TL dersaneye para veriyordu, Diğer taraftan zengin aile çocukları yılda 12 bin TL veriyordu özel okula gönderip, özel hocalar tutarak ders aldırıyordu. Biz emeklimizi ve asgari ücretlimizi eğitimde fırsat eşitliği yarattık. Dershaneleri kaldırdık, bundan sonra dershaneleri okullar yerine getirecek. Böylece yılda 3-4 bin TL insanların cebinde kalacaktır. Ey halkım… Asgari ücretliyi düşünen bunlar mı biz mi? Dershanelerin kapatılmasına da onlar da itiraz etmişti.

CHP EKONOMİDEN ANLAMAZ

CHP tarihi boyunca ağzından laikliği düşürmedi. Ta ki 2015 seçimlerine kadar. Bundan önceki seçimlerde ülkenin ekonomik sıkıntısı yokmuydu, emeklililerin, çiftçinin sorunu yok muydu. CHP’ye de teşekkür ediyoruz. Laikliği bırakıp, gerçek halkın gündemine döndüğü için. Döndüler ama…. Ekonomiye bilmiyorlar. 6 ayda ekonominin neyini öğrenecekler. Bütçe nedir? Asgari ücret nedir? Mazot nedir, üretim nedir, sanayileşme nedir? Bunlar bilmez. Öğrenecek vakitleri olmadı. 20 yıl sonra öğrenirler, o zaman gerçek bir yarışa gireriz. Atmadan, gerçek vaatlerle halkımızın önüne çıkmayı 20 yıl sonra başaracaklarına eminim.

BİRLİK VE BERABERLİK MESAJI

Ispartamız Türk Demokrasi tarihine damga vurmuş bir kenttir. Bu memleket cumhurbaşkanları, başbakanlar, bakanlar, devlet adamları çıkarmıştır, bundan sonra da çıkarmaya devam edecektir. Isparta tarihi boyunca Süleyman Demirel, Sadettin Bilgiç, Aykon Doğan, Erkan Mumcu gibi cumhurbaşkanları, başbakanlar ve bakanlar çıkarmıştır. Değerli milletvekillerimiz olmuştur. Taş üstüne taş koyan herkese teşekkür ediyoruz. Bu bayrağı şimdi biz taşıyoruz. Isparta bizim. Kavga ederek bir yere varamayız. Benim kapım herkese açık. Seçimden sonra rozetlerimizi çıkaracağız. Bu bir yarış. Yarışın bir tane galibi olur. AK Partilisi, MHP’lisi, CHP’lisi hepsi bizim kardeşimiz. Tartışmalarla, kavgalarla Isparta’nın gündemini meşgul etmeyelim. Birlik içinde Isparta’yı kalkındıralım."

Biz tarıma; çiftçi-tüccar

ve sanayiciyi topyekün

kapsayan gözle bakıyoruz

Şehrimizin geleceği tarım ve hayvancılıkta. Bunun bilincindeyiz. Bu doğrultunda Hükümetimiz tarımı ve hayvancılığı destekleyen politikalar uygulamaktadır. Gerek Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu, gerek Tarım İl Müdürlüğümüz gerekse Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı eliyle tarım ve hayvancılık yatırımlarına büyük önem veriyoruz. Biz tarımı sadece üretici açısından değerlendirmiyoruz. Tarım deyince akla çiftçimiz, üreticimiz, tüccarımız ve sanayicimiz geliyor. Çünkü tüccar olmadan çiftçi, çiftçi olmadan tüccar olmaz. Sanayici olmadın üretici olmaz. Tarım ve hayvancılığın bu unsurlarını hep birlikte değerlendiriyoruz ve topyekün kalkınmayı amaçlıyoruz. TKDK aracılığıyla çiftçimizi, üreticimizi tüccar, tüccarlarımızı da sanayici yapma arzusundayız. Çünkü güçlü tüccar ve sanayici ilimizde yetişen tüm ürünlerin teminatıdır, garantisidir. Tüccar ve sanayici varsa çiftçilerimizin ürettiği tüm ürünlerin değerlendirilmesi demektir. Elinde mal kalmamasıdır. Bugün Organize Sanayi Bölgesi’nde son yıllarda yapılan yatırımları baktığımızda görüyoruz ki hem tarımsal sanayi. Coca-cola yatırım, süt yatırımları hem tarımsal sanayiye yönelik yatırımlardır. AK Parti döneminde yıllarca yok sayılan tüccar, sanayici kesimi desteklenmiş ve tarımın geleceği teminat altına alınmıştır. Yine daha önce yaşanan dolandırıcılık olayları engellenmiştir. Biz kendi ilimize tüccar ve sanayici kazandırarak dışarıdan gelecek kötü niyetli kişiler engellenmiştir.

 

Üniversite öğrencileri haklı

Isparta'da apart ve konut

fiyatları makul seviyeye çekilmeli

Biz üniversitemize ne kadar değer veriyoruz. Yüksek ev kiraları, yüksek yurt fiyatları, sağlıksız sosyal alanlar…. Öğrencilerimizi ve şehir markamıza rezil ediyoruz. Belediye Başkanımız 3 bin TL kira vererek çocuğunu okutabilir. 2 çocuğunu Kıbrıs’a gönderip özel üniversitede okutabilir. Isparta’ya gelecek çocuklarımızın hepsi Anadolu şehirlerden gelmiş, dar gelirli aile çocukları. Sizin çocuklarınız Afyonkarahisar’a, Malatya’ya, Kütahya’ya gittiği zaman 800-1000 TL ev veya yurt parası vermesi hoşunuza gider miydi? 300 tane arsa sahibi para kazanacak diye binlerce Ispartalıyı, üniversite öğrencisini mağdur etmenin ne anlamı var. Biz Ispartamıza  ve üniversitemize sahip çıkmak zorundayız. Aklımızı başımıza alalam. Eğer makul seviyeye çekmezsek  yıl sonra bu şehre öğrenci gelmez.

TÜRKİYE'NİN EN BÜYÜK

ÖĞRENCİ KAMPÜSÜ YAPILIYOR

Biz hükümet olarak üzerimize düşeni yapıyoruz. KYK yurdu yapmak için yıllarca üniversitesi yönetiminin keyfini bekledik. Üniversitenin merkezinde AVM yapan zihniyet, öğrencilerimiz için bir yurt yerini çok gördü. Ama o günler geçti. Isparta sevdalısı bir yönetim bugün iş başında. Desteğimiz tam olacaktır. Kredi Yurtlar Kurumumuz merkezde yatırımlarına başladı. İl Özel İdaresi olarak atıl kalmış 100 dekarlık alanda Türkiye’nin en büyük yurt kampusunu yapıyoruz. 5 bin öğrencimize KYK çatısı altında barınma imkanı sunuyoruz. İstikrar devam ettiği sürece 330 TL olan burs yardımını artıracağız.

GÖĞÜ KISKANMAMALI

Belediye Başkanımız da üzerine düşeni yapsın. 2019 yılına kadar Isparta için yararlı olan tüm projelerinize destek vereceğim. Ankara’da takipçiliğini ben yapacağım. 2019 yılına kadar Ispartanın menfaatine olan her konuda yanınızdayız ve arkanızdayım. Buradan namus sözü veriyorum. İmar alanlarını artırsın, göğü kıskanmasın. Bugün teknoloji denizin üzerinde bile ev yapmaya müsait. Hükümetimiz deniz üzerinde havaalanı yaptı. Isparta’da imar kilidinin açılması gerekiyor. Biz bu şehrin sahibiyiz. Eğer belediye bu kilidi açmazsa biz açarız. Devletimizin bu konularda yetkisi tamdır.

 

'Unutma Türkiye:

Yıllık faiz yüzde 52 idi'

Görüyoruz ki seçim döneminde birçok parti ekonomi üzerine halkı cezp etme uğruna olmayacak vaatlerde bulunuyorlar. Bu vaatler yapılabilecek olsa AK Parti zaten hiç düşünmeden yapardı. AK Parti iktidara geldiğinde Türkiye’deki faiz durumu yüzde 52 idi. 100 bin lira ev kredisi çektiğiniz zaman bunu 400 bin lira olarak geri ödüyorduk. 30 bin lira araç kredisi çekiyor 120 bin olarak geri ödüyorduk. Kredi faizlerinden kaynaklanan taksit ödemeleri halkın belini büküyordu. Kimse de bu nedenle ev ve araba sahibi olamıyordu.

2013 Mayıs’ta ise faizler yüzde 4.5, 100 lira konut kredisi çeken vatandaşımız 60 bin lira faiz öder hale geldi. 30 bin lira araç kredisi çeken 40-45 olarak geri ödeyecekti. Bu dönemi biz bir ay yaşayabildik. Ayrıca şunu da belirteyim 2000’li yıllarda maksimum konut kredisi için tanınan geri ödeme süresi 5 yılla sınırlı tutuluyordu. Şimdi 240 aya kadar konut kredisi kullanılabiliyor. Bu istikrarın ürünüdür. Şimdi soruyorum.

2 ağacı bahane edip gezi dedikleri bir olay çıkarttılar faizler tekrar yüzde 8-9’lara geldi. Bu durumda kazanan halkımız mı oldu, yoksa faizden para kazanan ülkeyi istikrarsızlığa götürmek için elinden geleni yapanlar mı oldu? Bunlara destek veren CHP mi oldu? Madem CHP ekonomiyi bu kadar düşünüyordu neden geziye destek vererek ülkenin uğradığı kayba ortak oldu?

Bugün 'asgari ücreti bin 500 yapacağım' diyorlar. Asgari ücretli zaten faiz 2013’deki oranında dursaydı 100 bin liralık eve 160 bin liraya sahip olacaktı. Ancak geziye destek veren CHP sayesinde şu an 100 bin liralık eve 220 bin liraya sahip oluyor. Bu mudur asgari ücretlinin dostu olmak, bu mudur emeklinin, garibanın dostu olmak?

Bizim halkımız çok çabuk unutuyor. 2000’li yıllarda cep telefonları için hat ücreti halkımız kişi başı 1000 dolar para ödüyordu. Bunun karşılığı olarak aylıkta 1000 lira fatura ödüyordu. Bin lira faturanın yüzde 65’ini özel tüketim vergisi adı altında devlet alıyordu. Şimdi ise aynı hattı bedava alıyor aylık 30 lira fatura ödüyor yanına bir de cep telefonu hediye ediliyor. Evet asgari ücret bin 500 lira olabilir. Emekliye 2 değil 4 maaş ikramiye verilebilir. Yine cep telefonu faturalarımızın 1000 lira olmasını istiyorsak ve yine faizlerin yüzde 30 olmasını istiyorsak bunları verelim. Gençlere sesleniyorum. Şu an interneti Türkiye’nin neresinde olursanız olun aylık 20 liraya ulaşabiliyorsunuz. 2000’li yıllarda internete sadece internet kafelerde ulaşılabiliyor 1 saat internet için kafelere 5 lira para ödeniyordu.

Diyelim ki, bizde asgari ücreti artıralım emekliye 2 maaş ikramiye verelim. Emekli ve asgari ücretlinin torunu ve çocuğu üniversitede okumuyor mu? Biz bu öğrenciler anne babalarına yük olmasın diye aylık 330 lira yardım veriyoruz. Biz zaten asgari ücreti dolaylı yollardan bin 500’e çıkartmışız. 2000’li yıllarda öğrencinin aldığı para 3 aydan 3 aya 45 liraydı. Aylık 15 liraydı. Gerçekleri konuşacaksak durum budur. Geçmişimizi çok çabuk unutuyoruz.

TOKİ’den ev alan vatandaşlarımıza sesleniyorum. Sizin taksitleriniz tefe tüfe oranında değişkenlik gösteriyor. Gezi olaylarının mağdurlarından biri de sizlersiniz. Çünkü 2013 mayısta enflasyon yüzde 5 seviyesine düşmüştü. Gizli bir el asgari ücretliyi düşünen CHP geziye verdiği destek sayesinde taksit miktarı düşecekken enflasyonu yüzde 10’la tırmandı 300 lira taksit ödeyeceğiniz yerde 600 lira taksit ödemeye devam ettiniz. Biz iktidardan gittiğimiz gün enflasyon yüzde 50’lere tırmanır taksit miktarınız 4 kat artar.

Ülkemizde kredi kartı kullanımı 100 milyonun üzerinde. 3 bin lira kredi kartı limiti olan vatandaşımız pazartesi günü kredi kartı faiz oranının aylık yüzde 10 olacağı bir yerde dönem sonu borcu otomatikman 330 liraya çıkacak. Asgari ücretliye bin 500 lira verseniz ne vermeseniz ne? Evet asgari ücretliye bin 500 lirayı verelim faiz lobisine gitsin öyle mi? Asgari ücretlinin cebine bir taraftan vereceksiniz bir taraftan iki katını geri alacaksınız. Siz 10 yıldır ekonomiyle ilgili bir mağdur, kredi kartı, konut faizi mağdurları hiç gördünüz mü? Göremezsiniz çünkü ülkede istikrar var. Ülkede ekonomiyi çok iyi yöneten bir iktidar var. Gezi olayları olmasaydı CHP buna destek vermeseydi bugün halkımızın faize ödediği para emeklinin işçinin cebine girecekti.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim