17 Haziran 2019
  • BIST 91.931
  • Altın 253,323
  • Dolar 5,8648
  • Euro 6,5911
  • Isparta 25 °C
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 22 °C
  • İzmir 30 °C

Astsubaylardan Recep Özel'e tepki

Astsubaylardan Recep Özel'e tepki
Isparta Milletvekili Recep Özel'in, Mecliste astsubayların talepleriyle ilgili yaptığı konuşmaya astsubaylardan tepki geldi.

CHP, astsubay intiharlarının nedenlerinin araştırılması için verdiği Meclis araştırması önergesinin bugün ele alınmasını TBMM Genel Kurulu gündemine grup önerisi olarak getirdi.
CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer, astsubayların haklarında 39 yıldır hiçbir iyileştirme yapılmadığını savunarak, bu kesimin sesini duyurmak için son çare olarak 5 Mart'ta ölüm orucuna başlayacağını söyledi.
CHP, astsubay intiharlarının nedenlerinin araştırılması için verdiği Meclis araştırması önergesinin bugün ele alınmasını TBMM Genel Kurulu gündemine grup önerisi olarak getirdi.
CHP İstanbul Milletvekili Celal Dinçer, 1999'dan bu yana 76, son 3 ayda 9 astsubayın intihar ettiğini belirtti. TSK'da 34 bin subay, 94 bin astsubay bulunduğunu dile getiren Dinçer, astsubayların ekonomik haklarında 39 yıldır hiçbir iyileştirme yapılmadığını savundu.
Dinçer, astsubayların kendilerini ordunun ortadireği olarak gördüğünü, eşitsizlik ve ayrımcılık nedeniyle geleceğe güvenle bakamadıklarını ifade ederek, "5 Mart'ta ölüm orucuna başlayacaklar. Seslerini duyurmak için son çare olarak ölüm orucunu görüyorlar. Temsil tazminatı, görev tazminatı, makam tazminatı, kadrosuzluk tazminatı, komutanlık tazminatı, subaylara var astsubaylara yok" diye konuştu.
Mecliste söz alan AK Parti Isparta Milletvekili Recep Özel ise, şu konuşmayı yaptı: "Bizim dönemimizde astsubaylara birtakım iyileştirmeler yapıldı. Mesela bunlardan birkaçını sizlerle paylaşacak olursak: Astsubayların 1'inci derecenin 4'üncü kademesine yükselebilmesi hususu 3 Haziran 2012 tarihindeki yasayla kabul edildi. Şu anda bu özlük hakları kendilerine teslim edildi. Bunun gibi birçok özlük haklarında, mesleki anlamda, daha iyi bir yaşam koşulu nasıl sağlayabilirler anlamında birtakım düzenlemeler yapıldı.

Tabii, OYAK'taki birtakım, yönetimdeki temsilleri noktasında sıkıntılar yok mu? Vardır. Bunların giderilmesi gerekir mi? Gerekir. Bunlarla ilgili, gerek idari, gerek yasal düzenlemeler Bakanlığımız tarafından yapılmakta ve bundan sonra da yapılacaktır diye söyleyebilirim.

Şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerinde 39.329 subaya karşılık 96.600 civarında bir astsubay kadrosu bulunmakta, çalışmakta. Gerçekten, askeriyemizin, Türk Silahlı Kuvvetlerinin büyük bir yükünü astsubay kardeşlerimiz çekmekte. Bunların en güzel, en kamil manada özlük haklarına kavuşması, yaşamlarını çok daha iyi koşullarda sürdürebilmesi…

Çünkü yurt dışı güvenliğimizi teslim ettiğimiz askeriyenin belkemiğini oluşturan bu astsubayların daha iyi koşullarda yaşam şartlarını, mesleki kabiliyetlerini, mesleklerini icra etmelerini sağlamak bizlerin, AK PARTİ'nin ve tüm Türkiye Cumhuriyeti hükûmetlerinin görevidir. En iyi manada bunu yerine getirmek zorundayız. Tabii ki elde bulunan imkânlar, bütçe imkânları bunlara ne derecede imkân veriyorsa, onlar toplumun her kesimine, çalışan her kesimine, kısım kısım, zaman zaman verilebilmektedir. Ah, keşke bütçede çok daha fazla imkânlarımız olabilse, her istenen talebi burada yerine getirme imkânımız olabilse. Ne kadar bütçemiz varsa, o kadar bu kişilere imkân sağlanabilmekte.

Ben bu araştırma önergesinin, gündemimiz bugün belli olduğundan dolayı, kamuoyunda bekleyen dershaneler yasasının bir an önce yasalaşması, arkasından, gündemde bulunan konular Türkiye Büyük Millet Meclisinin gündeminde olduğundan dolayı… İnşallah gereğini Hükûmetimiz yapmaktadır, yapacaktır diyorum.
ASTSUBAYLARDAN TEPKİ
Bu konuşmanın üzerinden 5 Mart'ta ölüm orucuna başlamaya hazırlanan astsubaylar sosyal medyadan Özel'e tepki gösterdi. Astsubaylar, haklarının verilmediğini ileri sürerek, haklarını alabilmek adına ölüm orucuna başlayacaklarını bildirdiler. Astsubaylar, özellikle Özel'in "Ah, keşke bütçede çok daha fazla imkânlarımız olabilse, her istenen talebi burada yerine getirme imkânımız olabilse" ifadesini yersiz bulduklarını belirterek, "TSK'nın her yükünü çeken astsubaylara gelince mi bütçe de imkan kalmıyor" diye sordular.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
mst
05 Mart 2014 Çarşamba 21:34
21:34
Allah yardımcıları olsun...
cemal
05 Mart 2014 Çarşamba 12:06
12:06
doğrudan verip vesayetleri altına giriyorsunuz allah sana bir daha meclisi nasip etmesin haysiyet yoksunu adaletsiz sen ne işe yararsın
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim