30 Mayıs 2017
  • BIST 97.559
  • Altın 144,656
  • Dolar 3,5587
  • Euro 3,9715
  • Isparta 19 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 20 °C
  • İzmir 21 °C

BAKA'dan gelecek 50 yıl perspektifi

BAKA'dan gelecek 50 yıl perspektifi
BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, kurumun ve şahsının 50 yıl sonraki Isparta görüşünü ilk kez Basın Kulübü'nde paylaştı. 1) İleri tarım uygulamaları 2) Eğitim 3) Ar-Ge, inavosyon, yenilikçi sanayi 4) Alternatif turizm.

BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin, Basın Kulübü'nde 50 yıl sonraki Isparta'yı anlattı. Kurumun ve şahsının görüşlerini paylaşan Engin, 4 konuda ilerlemiş ve ün yapmış bir kent öngördüklerini söyledi. Tuncay Engin, şöyle konuştu:

315 MİLYONLUK YATIRIM ÇEKİLDİ

            4 yıl içinde bölgeye 315 milyon yatırım çekmişiz. Bu mali desteklerin dışında ilave katkıdır.

Ajansın bu misyonunu Ankara’daki bir kurum üstlenseydi buraya yılda 1 kez anca gelinirdi. Ama biz burada herkesle her gün beraberiz. İşadamları Dernekleri, ITSO üyeleri sürekli geliyor, gidiyor. Hep birlikte çalışıyoruz. Türkiye’de devlet geleneği merkeziyetçi.devlet ön açıcı, kolaylaştırıcı, yaşam kalitesini artıcı. Buna yönelik her şekilde yaşam kalitesini artıran olmalı. Devlet yatay örgütlenme anlayışıyla olmalı. Ağabeylik sağlamalı ama yapıcı ağabeylik yapmalı. Kolaylaştırıcı devlet anlayışı olmalı.

50 YIL SONRASININ ISPARTASI

            Geleceğe yönelik paydaşlarla geniş katılımlı toplantılar yapıyoruz. Bunları sürekli yapıyoruz. Şehrin önünü açmalıyız. Yol haritası rastgele gitmemeli. İleri tarım uygulamalarının olduğu tarım kenti özelliğini hiçbir zaman kaybetmemeli. İkincisi eğitim kendi. Bu özelliği daha da artmalı. Bir Oxford, Cambridge gibi. Oxford dediğiniz yerin şehri 40-60 bin nüfuslu bir şehir. Isparta, çok büyük, kalabalık olması yerine mevcut yaşam şartlarının daha iyi olduğu bir yer olmalı. Benim hayalim bu. Sınırsız kalabalığın olduğu, kenar mahallelerinin oluştuğu sosyal dokunun bozulduğu bir kent olacağına mevcut yaşam şartlarının daha iyi olduğu bir kent olduğu.

            Üçüncüsü  ARGE İnovasyon Yenilikçi Sanayinin olması. Örneğin havacılığı gündeme ciddi anlamda biz getirdik. Daha önce konuşulmuş olabilir. Kara Havacılık Okulu’ndan uçak parçalarının üretildiği bir yere doğru gidiyor. Bu süreci daha profesyonel ve hızlı olarak fizibilitelerini yapmalıyız.

Yazılım ve ARGE konusunda ileri olabilir. Bunlar bacasız fabrika.

            Denizli ve Konya’daki sanayileşme olmalı mı olmamalı mı? 2 OSB’si olan tarz mı olmalı, yoksa hizmet sektörünün, eğitim ve arge inovasyonun çok güçlü olduğu fabrikalar mı olmalı? Denizli ve Konya ile rekabet etmemiz çok zor. Diğeri de alternatif turizm.  Daha başlangıç aşamasındayız.

4 konuda 2050 yılında ilerlemiş, refah düzeyi yüksek, mutlu insanların olduğu, doğası bozulmamış bir Isparta olmalı. Buna yönelik çalışmalıyız."

            BAKA Genel Sekreteri Engin, Eğirdir Gölü'nün çevresinde bütüncül bir arıtma projesinin hazırlanması gerektiğini de söyledi. Bu konuda kent projesi hazırlanıp, devlet yatırımı haline getirilmesi gerektiğini belirten Engin, şöyle devam etti:

            "Eğirdir Gölü’nün korunmasını ve turizme kazandırılmasını kim istemez.gölün etrafındaki projesi hepimiz takip etmeliyiz. Siyasi kanat, Vali, bizim için bir hedef olmalı. Eğirdir Gölü’nü

 Bütüncül planlayan bir arıtma projesi olmalı. Yatırım programlarına Çevre Bakanlığı’nda koyalım. İkincisi tarımın kontrol altına alınması lazım. Gölün 10 metre dibinde elma ağacı olur mu? Ama var.

            Eğirdir Gölü bana göre bütüncül ele almalı. İlde Valilik ana koordinasyonda bizde üzerimize düşeni yapalım. Ama Çevre Bakanlığı’nın ana projesi olacak şekilde çalışmalıyız. Bu proje 100-150 milyon lira civarında olabilir. Her yıl 10 milyon bütçe ayrılsa 10 yılda biter. Bu bizim çocuklarımıza ve torunlarımıza sorumluluğumuz.

            Avrupa’da korunma sistemi nasıl? Bunu araştırmak istiyorum. Ekibime bunun araştırılması görevine vereceğim. Özellikle İsviçre ve İtalya’da çok büyük göller var. Bunlar nasıl korunuyor. Gelişmiş ülkelerin göl korunma sistemlerini analiz edelim. Eğirdir Gölü’nün arıtma sisteminin bütüncül olarak projesinin yapılması. Ondan sonra da programa girmesinin sağlanması gerekir. Büyük fotoğrafla ilgilenmemiz gerekir, küçükle değil."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim