23 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 7 °C
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 14 °C

Balaman'dan Mahkeme Başkanına şok sözler!

Balaman'dan Mahkeme Başkanına şok sözler!
Eski Belediye Başkanı Haşan Balaman, 2 ayrı suçtan 3'er bin TL para cezasına çarptırıldığı duruşmada Mahkeme Başkanı'nı AK Parti ve AK Partililere karşı 17 Aralık hesaplaşması içerisinde olmakla ve siyasi davranmakla suçladı.

Eski Belediye Başkanı Haşan Bala­man, o dönemin Belediye encümeni Belediye görevlilerinin 2 ayrı suçtan yargılandığı 5. Asliye Ceza Mahkeme­sinde, Türkiye’deki yargı tartışmalarını yansıtan konuşmalar yaşandı. Daha önce beraat ettiği 2 ayrı dosyadan Yargıtay’ın bozma karan nedeniyle yeniden yargılanmasına başlanan Eski Belediye Başkanı Balaman, son duruşmada Mahkeme Hakimine şok sözler söyledi. Balaman, hakimi AK Partiye karşı 17 Aralık operasyonunun hesaplaşması içerisinde olmakla ve siyasi davranmakla suçladı.

Haşan Balaman, dönemin encümen üyeleri ve diğer belediye görevlilerini mahkeme yolunu açan dosyanın 2 ayrı konusu bulunuyor. Balaman’ın başkanlığı döneminde Otogar’daki mescidi ihale yapmadan dönemin Meclis Üyesi Mustafa Gürman'a işgaliye karşı vermesi ile KPSS'yi kazanarak Giresun Adliyesi'nde memur olan dönemin Başkan Yardımcısı Ahmet Aydemir’in kızı Aslı Aydemir'e istila ediyor gibi resmi işlem yapılarak 6 bin TL tazminat ödenmesi konularında görevi kötüye kullanmaktan açılan dava, aslında 2010 yılında yerel mahkemede beraat ile sonuçlanmıştı. Ancak Yargıtay, yerel mahkemenin karanın bozarak dosyayı geri gönderdi.

Isparta 5.Asliye Ceza Mahkemesi'nde yeniden görüşülmeye başlanan dosyayla ilgili karar 7 Ocak tarihinde yapılan son celsede verildi. Eski Belediye Başkanı Haşatı Balaman ve diğer ilgililer önce 6'şar ay hapis cezasına çarptırıldı. Ancak Mahkeme daha sonra cezayı 3 bin’er TL adli para cezasına dönüştürdü.

Ancak Mahkemede dikkat çeken konu alınan ceza değil eski Belediye Başkanı Haşan Balaman'ın Mahkeme Başkanına karşı söylediği sözler. İşle duruşma tutanaklarından dikkat çeken ifadeler:

"-Bu dava hukuki bir dava değil siyasi bir davadır. Ben Rabia Aslı Aydemir olayında Belediye Başkanı olarak emrim altında çalışan binlerce işçiden birisi olan kişinin KPSS sınavını kazandığını bile­cek dununda değilim. Kaldı ki o tarihte iş hukuku yasalarına göre norm kadrosu fa­zlası kişileri çalıştırdığı takdirde gelen ve denetleme yapan kişiler tarafından bana ve kurumuma zimmet çıkartılacağı söylenmişken o tarihte norm kadro fa­zlası olan 7 kişi daha işten çıkarıp hakları olan kıdem ve ihbar tazminatlarını ödedim. Daha önce yine mahkemenizce bu defa işçileri işten çıkarıp haklarını ödemedim diye cezalandırılmış bulun­maklayım. Tüm bu sebeplerle Rabia olayında benim bir kastım ve kuşunun olmadığı gibi ve idareyi zarara uğratmış değilim.

Diğer mescit olayında ise siz bilmezsiniz burası terk edilmiş izbe bir yer halinde idi. Ahırdan da kötü kul­lanılamaz nitelikte idi. Biz burayı ve otogarı tekrar yeniden düzenleyip yaşan­abilir hale getirdik. O devirde atıl kalma­ması için söz konusu yeri çevredeki emsal dükkanlara uygun olarak kiraya verdik. Bilirkişi raporlarında da husus­ların hiç biri göz önüne alınmamıştır. Biz idareyi zarara uğratmaktan çok kazançlı hale getirmişizdir.

-Bunlardan ayrı olarak ben bu davada siyasi bir düşünce ile hareket edildiğini düşünüyorum. Zira daha önceki yargıla­mamızda da benim hakkımda ceza ver­ilmesine rağmen ben hiçbir şekilde ne size ne mahkemeye karşı bir saygısızlıkta bulunmadım. Hatta siz bu konuda 4 ceza dairesinden bir üye ile görüştüğünüzü de söylediğiniz de ben hiç bir şey söylemedim. Ancak mahkemenizce bil­erek ya da bilmeyerek duruşma sırasında bana bağırdınız, ben toplum içerisinde yeri ve ağırlığı olan birisi olarak bu du­rumu kendime yediremedim.

Yine bilerek ya da bilmeyerek daha önce 20l 3 yılında mevcut AK Parti ikti­darına karşı 17 Aralık’ta yapılan yargı op­erasyonunda bulunulduğuna dair duruşmanın I7 Aralık'a bırakılması manidardır. Zira ben AK Parti İsparta eski Belediye Başkanı ve AK Parti ku­rucu üyelerinden birisiyim.

Yine 17-25 Aralık tarihleri ile ilgili olarak CHP il başkanına o dönemin Başbakanına karşı hakaret suçundan ilk celsede beraat kararı vermiş olmanız bende bir takım düşünceler oluşturmaya başladı. Bana karşı siyasi bir davranış içerisinde girdiğiniz hissi oluştu. Son za­manlarda bana ve arkadaşlarıma karşı bu yönde sürekli olarak davranışlar görülmektedir.

Zaman Gazetesi muhabirlerine karşı 200tS yılında hakkımda olmadığı halde mahkumiyet karan verilmesi de bu hususları açıkça ortaya koymaktadır. Atılı suçlamaları kabul etmiyorum."

 

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim