23 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 6 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 13 °C

Balıkçılığa bilimsel bakış

Balıkçılığa bilimsel bakış
Eğirdir Su Ürünleri Enstitüsü, 30'u aşkın üniversiteden 300'ün üzerinden bilim insanının katılımıyla 20-22 Mayıs'ta balıkçılık ve rezervuarlarını tartışacak.

 Eğirdir Su Ürünleri Enstitüsü Müdürü Şakir Çınar, balıkçılık için önemli olan sempozyumla ilgili şu açıklamayı yaptı:

            "Yaklaşık 14.000 kmiçsu ve 10.000 km akarsu potansiyeline sahip olan ülkemiz yüksek biyolojik çeşitliliğe ve zengin balık populasyonlarına sahiptir. Ancak, artan nüfus ile birlikte kentleşme, sanayileşme ve artan gıda ihtiyacı su rezervuarlarını ve balık populasyonlarını tehdit etmektedir.

            Balık populasyonların güçlendirilmesinin önemli bir aracı da rezervuarlarda ilgili kurumlarca oluşturulan yönetim planları doğrultusunda yürütülen balıklandırma çalışmalarıdır. Son zamanlarda içsularımızda artarak görülmekte olan “istilacı balık” olgusu da dikkate alındığında, ülkemizde balıklandırma faaliyetlerinin bilim camiası ve karar alıcı birimlerce ortak akıl platformunda ele alınması gereği yadsınmaz bir gerçek olarak karşımızda durmaktadır. Balıklandırma ve rezervuar yönetimi çalışmalarının daha işlevsel, daha verimli yürütülebilmesi ve bu konuda var olan sorunların irdelenip çözüm yollarının belirlenmesi amacıyla ilki 2006’da düzenlenen “Balıklandırma ve Rezervuar Yönetimi Sempozyumu”nun ikincisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu kapsamda, kurumumuzca 20-22 Mayıs 2015 tarihlerinde Eğirdir’de “II. Balıklandırma ve Rezervuar Yönetimi Sempozyumu” gerçekleştirilecektir.

            Eğirdir ve Beyşehir gölleri özelinde göle sonradan giren sudak balığının (Sanderlucioperca) göllerin endemik (sadece o yörede yaşayan) balıklardan gövce ve kavinneyi yok ettiğine ilişkin bilimsel raporlar da dikkate alındığında balıklandırma faaliyetlerinin uzun soluklu araştırmalara dayandırılması gerekmektedir. Düzenleyeceğimiz sempozyum sözü edilen etkileri değerlendirme ve yol haritasının belirlenmesine katkı sağlayacaktır.

Sempozyum Konuları

-Balıklandırma ve Ekosisteme Etkileri

-Rezervuar Yönetimi

-İstilacı Türler

-Balıkçılık Yönetimi

-Su Yönetimi (Su Kalitesi, Su Bütçesi, İçme Suyu vb.)

-Su Ürünleri Ekonomisi

-Yetiştiricilik

-Su Ürünleri Gen Kaynakları ve Biyoçeşitlilik

            28 Üniversiteden 43 bilim adamının dahil olduğu bilim kurulunun danışmanlığında ülkemiz balıklandırma ve rezervuarların yönetimine ilişkin bakanlığa tavsiye niteliğinde çıktılar amaçlanmaktadır.

İlk sempozyumda sunulan 39 sözlü, 22 poster bildiri yanında bu sempozyumda sunulacak olan çağrılı bildiriler ve sempozyum süresince sunulacak olan 67 sözlü ve 77 poster bildiri ve düzenlenecek olan panel ile balıklandırma ve rezervuar yönetimine yeni katkılar sunacaktır.

            Sempozyuma 30’u aşkın üniversiteden 300’ün üzerinde bilim insanı katılacaktır. Ayrıca 30 yabancı bilim insanısempozyuma katılarak kendi ülkelerindeki sorunlar ve çözüm önerilerini paylaşacaktır."

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim