19 Ağustos 2019
  • BIST 95.734
  • Altın 271,952
  • Dolar 5,5633
  • Euro 6,1703
  • Isparta 14 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 20 °C

Başbakan’a Isparta’dan Açık Mektup

Başbakan’a Isparta’dan Açık Mektup
Isparta'da yerel gazeteler birlikteliğe imza atarak, bugün ortak manşetle okuyucularıyla buluştu. Ortak manşette Başbakan Erdoğan'dan istekler sıralandı.

DEREBOĞAZI VE KONYA YOLU
Başbakanımız… Hatırlayacaksınız. 2 Haziran 2011 Perşembe günü Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlediğiniz Miting’in 45’inci dakikasında; Isparta’ya bir söz vermiştiniz: ‘Isparta- Antalya’ ve ‘Isparta- Konya’ arasında, karşılıklı 2x 2 Yol yapacağız.’ Şimdi Isparta halkı, sizden bu yatırımların müjdesini bekliyor. Şu an Isparta’dan Antalya tarafına 12 km’lik yol yapım işinin ihalesi tamamlandı. Antalya tarafından da Isparta yönüne doğru 12 km’lik yol yapım işinin ihalesi süreci bitti. Ancak arada kalan mesafenin 2014 yılı Yatırım Programı’na alınmasını istiyoruz.
MİKRO MİLLİYETÇİLİK YAPMIYORUZ
AMA YÜKSEK HIZLI TRENİ İSTİYORUZ

Başbakanımız… Canım Vatanımı demir ağlarla ördüğünüzü görüyoruz. MARMARAY’ın ‘YÜZYILIN PROJESİ’ olduğu tezinize kalpten katılıyoruz. Ana kentlerde Yüksek Nitelikli Hızlı Tren inşa ettiniz. Özenerek ve hatta biraz da kıskanarak izliyoruz. Gayemiz; ‘mikro milliyetçilik’ değil; ama biz de istiyoruz. Antalya- İstanbul arasında inşa edilecek olan Yüksek Nitelikli Hızlı Tren (YHT) Projesi’ne Isparta’nın da dâhil edilmesini can-ı gönülden istiyoruz. Bu projede Isparta ve Burdur’un eşit şekilde mutlu olmasını savunuyoruz. YHT istiyoruz.
TEŞVİK SİSTEMİ ISPARTA İÇİN PRANGA
BİZİ TR III YA DA IV. BÖLGE’YE GÖNDERİN

Başbakanımız. 5 Nisan 2012 Perşembe günü ‘Kalkınma Devrimi’ tanımı ile Yeni Teşvik Haritası’nı açıklamıştınız. Anımsayacaksınız. 2007 yılında ‘- 10 Dolar fark ile’ destek alamayan Isparta’ya 5 Nisan 2012 düzenlemesi ile hakkını teslim ettiğinizi söylemiştiniz. Ancak, 2012’deki Yeni Teşvik Haritası Isparta için fayda üretemedi. Yeni Teşvik Haritası’na ana veri olan 61 Çapa, gerçekleri yansıtmıyor. Isparta sizden o 61 Çapa’nın değiştirmenizi talep ediyor. Biz, TR II’den çıkmak istiyoruz. Kayseri, Konya, Mersin, Adana ile yarışmamız mümkün değil. Başbakanımız, Teşvik Sistemi’nde bizi TR III’e gönderin.
İSTANBUL VE GEBZE’DEKİ
YÜKSEK TEKNOLOJİ
ENSTİTÜSÜ’NÜ BİZ DE HAK EDİYORUZ

Başbakanımız. 2002 yılından bu yana kurduğunuz Hükümetler, Süleyman Demirel Üniversitesi’ne (SDÜ) önemli finansmanlar aktardı. Bilimsel çalışmalara iyi fonlar verdi. Bugün Isparta, ‘Üniversite Kenti’ oldu. Isparta genç bir nüfusa sahip… Eğitim altyapısı iyi. Biz, bir üniversite daha istiyoruz. Başbakanımız. Malumunuz olduğu üzere İstanbul’da ve Gebze’de 2 İleri teknoloji Enstitüsü var. Bu kurumlar lisans düzeyinden daha iyi standartlarda eğitim- öğretim veriyor. Türkiye’nin III. Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nü (‘- akademik eğitim en az 5 yıl’) biz Isparta’ya istiyoruz.
SAĞLIK KAMPUSU’NDA
112 ACİL HELİKOPTER AMBULANS DA
TALEP EDİYORUZ

Başbakanımız. Sizin, Bölge Sağlık Kampusu için gösterdiğiniz kararlı duruşa şahitlik ettik. Bu açıdan teşekkür ederiz. 12 Mart’ta Bölge Sağlık Kampusu’nun temeli atılacak. Bu Isparta’nın 1995 yılından bu yana beklediği bir haberdi. Kent mutlu oldu. Ancak Başbakanımız sizden 112 Acil Helikopter Ambulans istiyoruz. Biliyorsunuz Isparta, 112 Acil Helikopter Ambulans Sistemi’nde Burdur ve Afyon ile birlikte Antalya’ya bağlı. Isparta hem Helikopter Ambulans hem de Komuta Merkezi’nin Isparta’da konuşlandırılmasını talep ediyoruz.
BAKA VE TKDK İÇİN CANDAN TEŞEKKÜR EDERİZ
ŞİMDİ POLİS OKULU İSTİYORUZ
TUZLA PİYADE OKULU İSTİYORUZ
KOZMETİK ANALİZ LABORATUVARI İSTİYORUZ
Başbakanımız. Yüzyılın projesi olan Kalkınma Ajansı’nı Türkiye çapında 26 Kent’te konuşlandırdınız. Isparta’da Batı Akdeniz’e dâhil oldu. Bakanlar Kurulu kararı ile Merkezi Isparta’da konuşlandırıldı. Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA) Isparta- Antalya ve Burdur’da DEVRİM PROJELERİ yaptı. Size bu açıdan can-ı gönülden teşekkür etmeyi bir borç biliriz.
Başbakanımız. Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Isparta’da konuşlandırıldı. İlk adım Isparta’da atıldı. Türkiye’de ilk önce 22 Kent’te yapılandırılan TKDK için ilk icraatlardan biri Isparta’da gerçekleştirilmişti.
Şimdi yeni yatırımlara, heyecanlara ihtiyacımız var.
Başbakanımız.
Sizden Polis Okulu talep ediyoruz. Yeri hazır. Afyonkarahisar Yolu üzerinde, Mensucat Fabrikası yanında, eski Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Hastanesi, Polis Okulu’na dönüştürülsün. Bu müjdeyi bize verin
Başbakanımız.
Malumunuz olduğu üzere Kara Havacılık Okulu Isparta’da konuşlandırılıyor. Taşınma işlemi 2014 yılı sonunda tamamlanacak.
Şimdi sizden Piyade Okulu’nun (Tuzla) Isparta’da konuşlandırılmasını talep ediyoruz.
Başbakanımız. Bilgi arz edelim size: Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) bu proje için yoğun bir şekilde çalışıyor. Projenin hayata geçirilmesi için AK PARTİ Milletvekilleri ile görüşüyor. ITSO, karar merciindeki etkin isimlerle projenin önemini konuşuyor.
Yine Valimiz Sayın Vahdettin Özkan, Tuzla Piyade Okulu’nun Isparta’da konuşlandırılması için Kara Kuvvetleri Komutanı ile görüşmeler yaptı. Proje arz etti. Başbakanımız. Bu projeyi bize vermenizi arz ediyoruz.
GÜL YÜZLÜ ISPARTA SİZDEN
KOZMETİK LABORATUVARI İSTİYOR

Başbakanımız. Isparta, Gül Kenti
Dünya Gül Çiçeği’nin yüzde 65; Gül Yağı’nın ise yüzde 61’lik dilimini tek başına üretiyor.
Başbakanımız.
Gül Çiçeği konusunda uluslararası yabancı sermayenin Isparta’da çok etkin yatırımları var. Fransa, Amerika Birleşik Devletleri Isparta’da 5 Gül Yağı Fabrikası’na sahip.
Başbakanımız. Ancak bir sorunumuz var. Hem de yakıcı bir sorun.
Ürünümüzün katma değerini Ispartamıza ve yalnız ve güzel Türkiyemize kazandıramıyoruz.
Ne yazık ki çok trajik sorunlarımız var.
Başbakanımız. En can alıcı sorun şu: İngiltere, bizden Gül Çiçeği alıyor. Gül Suyu yapıyor. 30 cl’sini 17 Avro’ya diğer ülkelere satıyor.
Biz ise tek bir damla dâhi Gül Suyu ihraç edemiyoruz.
Başbakanımız. Bizim ayrıca Analiz Laboratuvarı sorunumuz var.
Analiz için genellikle İtalya’ya gitmek zorunda kalıyoruz.
Başbakanımız Kozmetik Analiz Laborutuvarı kurulması için 6 Milyon Avro’ya ihtiyacımız var.
Sözün özü: Başbakanımız bize Kozmetik Analiz Laboratuvarı kurulmasına destek verin.
BAŞBAKANIMIZ. DOĞA
KIYIMINI DURDURUN
Başbakanımız.
Isparta yeryüzü cenneti
- Millî Park
- Tabiat Parkı
- Tabiat Anıtı
- Su Kaynakları
- SİT Alanı
- Miras Coğrafyalar
açısından çok zengin
Eğirdir var
Yalvaç var
Yenişarbademli var
Endemik türler, yaban hayatı, kuş cenneti…
Başbakanımız. Isparta, Türkiye çapında Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından KORUNAN ALAN açısından ilk 10 Kent içerisinde yer alıyor.
Ancak çok hayati bir durum var:
Maden Ocakları
Başbakanımız. Elbette yer altı maden kaynakları çıkarılmalı. Millî ekonomiye kazandırılmalı. Döviz girdisi sağlanmalı. İstihdam oluşturmalı. Katma değer yaratmalı. Hepsinde hemfikiriz.
Ama Başbakanımız bu konuda denge gerekiyor.
Başbakanımız. Size bir bilgi arz etmeliyiz:
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2012’de Türkiye çapında 650 Maden Ocağı Açma Ruhsatı verdi.
Bunların 250 tanesi Isparta’da.
Bu rakam çok yüksek Başbakanımız.
Ayrıca yine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, 2012 yılında Isparta’da 2.000 noktada Maden Arama Ruhsatı verdi. Bu korkunç bir rakam Başbakanımız.
Yüksek Makamınıza arz ediyoruz Başbakanımız
Bu DOĞA KIYIMINI DURDURUN
Yer altı zenginliklerinin DOĞAYA, YABAN HAYATINA, İNSANA zarar vermeden çıkarılmasını; denge kurulmasını sağlayın.
Başbakanımız.
Isparta’da Kelebekler Vadisi var; Sütçüler’de
En çok Amerika ve İngiltere’den turist geliyor.
Başbakanımız.
Isparta’da ENDEMİK TÜR çok zengin… Sadece Isparta’daki Endemik Tür varlığı, Kıt’a Avrupası’ndan daha fazla…
Eğirdir Gölü Havzası, Kuş Cenneti. Kızılırmak Deltası’ndan sonra Türkiye’nin II. Büyük Kuş Cenneti.
1970’de Isparta’da Anadolu Parsı vardı.
Şah Kartal var
Kızıl Akbaba var
Şah Kartal ve Kızıl Akbaba’nın nesli bu Maden Ocakları nedeniyle tükenme tehlikesi altında.
Başbakanımız, Maden Ocakları yerine EKOTURİZMİ destekleyin
O zaman Doğamız korunur. Tabiat Ana intikam almaz. İNSAN zarar görmez. İnsanımız kazanır. Başbakanımız. N’lur bu DOĞA KIYIMINI DURDURUN…
İSTİKBAL GÖKLERDEDİR

Başbakanımız
Isparta’nın önemli bir rotası var: Havacılık Üssü
Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA), Avrupa Birliği’nden (AB) Yüksek Nitelikli Havacılık İş Gücü Eğitim Programı için kaynak sağlayacak. Şu an proje onay aşamasında.
Rota: ‘Havacılık Üssü’… Havalimanı var. Türkiye’nin en büyük 3. Hangar’ı var. Özel Pilot Yetiştirme Okulu var. Kara Havacılık Okulu inşası sürüyor. Türk Hava Kurumu (THK) üniversite açmak istiyor. Isparta’da ‘HAVACILIK SERBEST BÖLGESİ’ olmalı. Güneykent Havzası’nı içine alan Bölge’de ivedilikle çalışmalar yapılmalı.
THK ÜNİVERSİTESİ
ISPARTA’DA
FAKÜLTE AÇSIN
Başbakanımız. Türk Hava Kurumu (THK) Üniversitesi var.
Üniversite, Isparta’da bir fakülte açsın
Başbakanımız. Bu projeye destek verin.
YÜKSEK RAKIMLI SPORCU
KAMP MERKEZİ
TAHSİS YATIRIMLARI

Başbakanımız. Davraz Dağı Karlıyayla Kış Sporları Turizm Merkezi için müjde istiyoruz.
Gelişim Planı ışığında Yüksek Rakımlı Sporcu Kamp Merkezi ilan edilmeli
Turizm yatırımları için tahsis ihalesi yeniden açılmalı.
Başbakanımız. Bizim bir rüyamız var: Davraz’da Uluslararası Kış Olimpiyatları düzenlenmesi için destek verin.
EKONOMİK VE
SOSYAL FORUM

Başbakanımız. Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ), Davraz Uluslararası Ekonomik ve Sosyal Forum Projesi geliştirdi. Zira başarılı olursa ‘DÜNYADA TEK’ olacak.
Brezilya’da Sosyal; İsviçre’de ‘EKONOMİK FORUM’ var. İkisini birleştiren bir sistem Türkiye’de (Isparta) ve dünyada ilk olacak.
Başbakanımız. Lütfen bu projeye destek verin
Başbakanımız, Süleyman Demirel Üniversitesi, 29- 31 Mayıs 2014 tarihleri arasında II. Uluslararası Davraz Kongresi düzenliyor.
Konu başlıkları şöyle:
- Tarım- gıda- açlık ve yoksulluk
- Sağlık ve yaşam
- Uluslararası göç ve yönetim tartışmaları
- Güvenlik ve terör
Başbakanımız. II. Uluslar arası Davraz Kongresi’ne LÜTFEN TEŞRİF BUYURUN.
UNESCO DÜNYA KÜLTÜR
MİRASI LİSTESİ’NE
GİRMEK İSTİYORUZ

Başbakanımız. 2002 yılında başlayan yürüyüşünüzden bugüne değin, Türkiye çapında birçok miras değeri Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Kurumu’nun (UNESCO) Dünya Mirası Listesi’ne aldırmayı başardınız.
Bu konuda çok güzel hikâyeler yazdınız.
Başbakanımız, bir de bizim için yazın
Başbakanımız, Yalvaç Pisidia Antiokheia’nın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınmasını sağlayın
EĞİRDİR GÖLÜ’NÜ RAMSAR
KAPSAMINA ALDIRIN

Başbakanımız. Eğirdir Gölü, Türkiye’nin en büyük II. Tatlı İçme Suyu Kaynağı
Gözbebeğimiz
Ancak koruma- kullanma dengesinde problemler yaşanıyor
Başbakanımız Eğirdir Gölü’nü Ramsar Sözleşmesi kapsamına aldırın.
ORGAN VE DOKU
NAKLİ MERKEZİ
Başbakanımız. Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ9 Tıp Fakültesi Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastaneleri genel şemsiyesi altında Organ ve Doku Nakli Merkezi kurulmasını sağlayın.


Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim