22 Haziran 2018
  • BIST 95.371
  • Altın 192,185
  • Dolar 4,7065
  • Euro 5,4788
  • Isparta 23 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 24 °C
  • İzmir 25 °C

Baskı rejimi iddiasına Avrupa savunması

Baskı rejimi iddiasına Avrupa savunması
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Milletvekili Recep Özel'in hazırladığı Yeni Yargı Paketimdeki 35 madde, 'baskı rejimi' olarak tanımlandı. 'Somut delile dayalı kuvvetli' ibaresi 'makul' olarak değiştiriliyor.

AVRUPA’DA DA VAR

Hukukçu Parlamenter Recep Özel ve Kanun Teklifi ne imza atanlar ‘makul şüphe’ ve ‘iletişimin tespiti’ gibi benzeri uygulamaların Avrupa’da da bulunduğunu iddia ettiler.

ÖZEL VE EKİBİ

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Milletvekili Recep Özel ve arkadaşlarının hazırladığı Yeni Yargı Paketi, içerdiği 35 madde ile Türkiye çapında yoğun tepkilere yol açtı. Herkesi yakından ilgilendiren Yeni Yargı Paketi, muhalefet tarafından ‘baskı rejimi uygu­laması’ olarak nitelendirildi.

SOMUT İBARESİ MAKUL OLARAK DEĞİŞİYOR

En büyük endişe, ‘somut delillere dayalı kuvvetli’ ibaresinin ‘makul şüphe’ olarak değiştirilmesine kilitlendi. Bu Avrupa Birliği’ne (AB) üyelik açısından da geri adım olarak tanımlandı.

Hukukçu Parlamenter Recep Özel’in hazırladığı teklifle, CMK'nın ‘şüpheli veya sanıkla ilgili arama’ maddesinde yapılan değişiklikle, "yakalanabileceği veya suç delillerinin elde edilebileceği hususunda somut delillere dayalı kuvvetli şüphe varsa; şüphelinin veya sanığın üstü, eşyası, konutu, işyeri veya ona ait diğer yerler aranabilir" ifadesin­deki "somut delillere dayalı kuvvetli" ibaresi, "makul" olarak değiştiriliyor.

SAVUNMA: AVRUPA’DA BENZER UYGULAMA VAR

Hukukçu Parlamenter Recep Özel ve Kanun Teklifime imza atanlar ‘makul şüphe’ ve ‘iletişimin tespiti’ gibi benzeri uygulamaların Avrupa’da da bulun­duğunu iddia ettiler.

Almanya, İngiltere ve Fransa'da da aramalar için "makul şüphe" yeterli kabul ediliyor. Fransa polisi, hakkında hapis cezası gerektirecek bir suç işlediği yönünde makul şüphe ve şüpheler bulu­nan kişileri gözaltına alabiliyor. İn­giltere'de şahsın suça bulaşmış olma ihtimaliyle ilgili makul şüphe yeterli kabul ediliyor. Almanya'da üst ara­malarında makul şüphe yeterliyken ev aramalarında hakim kararı gerekiyor.

AVUKATIN DOSYA ALMA HAKKI

Teklifle avukatlar, önceden olduğu gibi soruşturma evresinde dosya içeriğini inceleyebilecek ve istediği belgelerin bir örneğini harçsız alabilecek ancak avukat­ların dosya içeriğini incelemesi veya bel­gelerden örnek alması, soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebilecekse, cumhuriyet savcısının istemi üzerine hakim kararıyla bu yetkisi kısıt­lanabilecek.

Almanya ve İngiltere'de avukatlar, soruşturma tamamlandıktan sonra, mahkeme aşamasında dosyalan göre­biliyor. Fransa'da ise avukatlar, müvekkilleri hakkındaki bütün dosyalara tam ulaşım hakkına sahip. Kişiler hakkında açılmış idari, disiplin ve her türlü ceza soruşturmalarıyla ilgili dosyalan avukattan inceleyebiliyor. İLETİŞİMİN TESPİTİ

Teklif, bir suç dolayısıyla yapılan soruşturma ve kovuştunnada iletişimin tespitine ağır ceza mahkemeleri yerine sulh ceza hakimlikleri veya yargılamayı yapan mahkemelerce karar verilmesini öngörüyor. Buna göre, şüpheli ve sanığın telekomünikasyon yoluyla iletişiminin tespiti, soruştur aşamasında hakim; kovuşturma aşamasında mahkeme kararına istinaden yapılacak.

Dinleme işlemleri terör ve benzeri ağır suçlarda Al­manya'da savcılık, İngiltere'de hakim kararıyla yapılabiliyor. Almanya'da dinleme için ağır suç durumu olması gerekiyor. Terör ve benzer suçlarda savcılık kararıyla dinleme yapılabiliyor veya suça ilişkin somut kanıtlar bulunması gerekiyor.

Fransa'da savcılar, kanuni tele­fon dinlemelerini kamu güven­liğinin sağlanması ve suçlunun etkin takibi için yapabiliyor. İn­giltere'de ise kişiler, hakimden yetki alınarak organize suç ve terör suçlarına karşı istihbarat faaliyeti kapsamında dinlenebiliyor.

GİZLİ SORUŞTURMACI GÖREVLENDİRMESİ

Teklifle, devletin güvenliğine, anayasal düzene ve bu düzenin işley­işine karşı suçlarda; "dinleme ve kayda alma", "gizli soruşturmacı görevlendirme", "teknik araçla izleme" mümkün olabilecek.

Almanya'da sadece başka bir şekilde suçun aydınlatılması mümkün ol­madığında veya suçun aydınlatılmasının güçleşeceği durumda gizli soruşturmacı görevlendiriliyor. Gizli soruşturma­cılar, yeterli kanıtların bulunması duru­munda uyuşturucu ve silah ticareti, devlet güvenliğini tehdit eden ve bir grup veya çete tarafından organize edilen suçların aydınlatılmasında görev ala­biliyor. Aynca belirli olaylarda suçun yeniden işlenme tehlikesinin bulunması durumunda görevlendiriliyor.

İngiltere'de ülke güvenliğine tehdit oluş­turan davalarda gizli soruşturmacı görevlendirilirken, Fransa'da gizli soruş­turmalar için sorgu yargıçlarına görev veriliyor.

EL KOYMA KARARLARI

Teklif, taşınmazlara, hak ve alacak­lara el koymanın kapsamını genişletiyor. TCK'da "Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar" başlığında sayılan "silahlı örgüt" veya "örgüte silah sağlama" suçundan alıkoyma kararı verilirken; "Anayasayı ihlal", "yasama organına karşı suç", "hükümete karşı suç", "hükümete karşı silahlı isyan", "silahlı örgüt", "silah sağlama" ve "suç için anlaşma" soruştur­malarında el koyma kararı verilebilecek.

Almanya'da suçun niteliğine göre taşınmaz mallara veya alacaklara ipotek koyulabilirken, İngiltere'de bu işlem, bazı durumlarda da 6 yıl geriye gidilerek yapılabiliyor. Fransa'da organ­ize suçlara karışanların bütün mal var­lığına el koyulabiliyor, suç alanı ile ilişkisi olmasa da tedbir konabiliyor. Noter bilgilerinin paylaşıl­ması

Teklifle, elektronik ortamda güvenli elektronik imzayla yapılabilecek noterlik işlemlerine ilişkin tüm bilgi ve bel­gelerin, gerektiğinde diğer ilgili kişi ve kurumlara gönderilmesi öngörülüyor.

Almanya’da ciddi bir suç durumu olduğunda bilgiler paylaşılıyor. Noterde yapılan alım satım işlemleri mâliyeye iletiliyor. Polis gerekli hakim izni alındığında bu tür bilgilere erişe­biliyor. Fransa'da savcılar müfettiş olarak görevli bir noterin eşliğinde suç tespitine ilişkin gerekli gördüğü kişiyle ilgili bütün bilgileri il sil i noterden temin ede- biliyor. İngiltere'de ise noter sistemi yok denecek kadar az. Eğer noterdeki bil­ginin bir suç ile bağlantısı bulunuyorsa, bu durumda polis kendi araştırmaları doğrultusunda bu bilgileri toplayıp, gerekli birimlerle paylaşabiliyor.

Teklifle, hürriyete karşı suçlar bölümündeki "tehdit" maddesi yeniden düzenleniyor.

Bu kapsamda, bir başkasını, kendisinin veya yakınının hayatına, hürriyetine, vücut veya cinsel dokunulmazlığına yönelik bir saldın gerçekleştireceğinden ya da malvarlığı itibariyle büyük bir zarara uğratacağından veya sair bir kötülük edeceğinden bahisle tehdit eden kişi mağdurun şikayeti üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacak.

Tehdidin; kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle ve kamu görevlisinin sahip bulunduğu nüfuz kötüye kullanıl­mak suretiyle yapılması halinde iki yıl­dan beş yıla kadar hapis cezası verilecek.

 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim