21 Haziran 2018
  • BIST 94.612
  • Altın 193,371
  • Dolar 4,7553
  • Euro 5,4936
  • Isparta 22 °C
  • İstanbul 26 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 25 °C

Bayanlar Mikro Kredi ile üretiyor, kazanıyor

Bayanlar Mikro Kredi ile üretiyor, kazanıyor
Bayanlar Mikro Kredi ile üretiyor, kazanıyor

Isparta-Yalvaç  Mikrofinans Şubesi’nin düzenlediği toplantıya katılan Vali Vahdettin Özkan, dar gelirli bayanlara kendilerine gelir getirici faaliyette bulunmaları için verilen mikro kredi desteğinin önemli bir uygulama olduğunu belirterek, “En önemli ayak kadim milletimizin kendi çevresine yardımcı olmasıdır” dedi.

 

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül de bugüne kadar Türkiye’de 67 ilde 110 şubede 45 ilden fazla mikro kredi kullanıcısına yaklaşık 515 milyon lira kredi verdiklerini bildirdi. Isparta-Yalvaç Mikrofinans Yöneticisi Ahmet Kaya Bağ ise Isparta’da toplam 16714 kişinin mikro krediden faydalandığını belirterek, “Isparta ve Yalvaç’ta şuana kadar 3 milyon 900 bin lira kredi verilmiş durumda” dedi.

 

 

Dar gelirli bayanların kendi kendilerine gelir getirici faaliyette bulunmalarına imkan sağlayan mikro kredi, Kahve Diyarı Plus’ta dün düzenlenen basın toplantısıyla anlatıldı. Toplantıya Vali Vahdettin Özkan, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat, ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, SDÜ Rektörü Yardımcısı Prof. Dr. Murat Ali Dulupçu, Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül, Isparta-Yalvaç Mikrofinans Şubesi Yöneticisi Ahmet Kaya Bağ katıldı.

GÜZEL BİR UYGULAMA

Toplantının açış konuşmasını yapan Vali Özkan, “Kamu, devlet ve insan olarak müreffeh bir toplum oluşturma hepimizin öncelikli amaçları arasındadır. Bu çerçevede kamuya tebliğ edilen Bakanlıkların bu alandaki çalışmaları, çalışma programları ve Türkiye Büyük Millet Meclisinin bu alanda yapmış olduğu çalışmalar son zamanlarda en öncelikli kamunun misyon alanlarından birisidir. Bundan en önemli ayak kadim milletimizin kendi çevresine yardımcı olmasıdır. Vatandaşlarımızın kendi çevresi ve insanlarımıza kendiliğinden yardım etmesidir. Komşuluk örneklerinde bu inancımız çok belirgin bir şekilde uygulanmaktadır. Muhammed Yunus’un Mikro kredi alanında oluşturmuş olduğu özellikle birinci derecede bayanlara yönelik hitap eden mikro kredi sistemi bizim kadim medeniyetimiz ile bağdaşan bir husustur. Ülkemizde bu sistemin uygulanması çok güzeldir. Türkiye’de bu konunun öncülüğünü mikro kredi mekanizmasının oluşturulması, yaygınlaştırılması ve hedef kitlesine ulaştırılması yönünde olağanüstü bir performans gösteren Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül’ü misafir ediyoruz. Anadolu’nun dört bir yanında olduğu gibi Ülkemizde de bu şekilde faaliyetlerinden dolayı kendilerine müteşekkiriz” şeklinde konuştu.

YAKLAŞIK 515 MİLYON LİRA KREDİ VERDİK

Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) Başkanı Prof. Dr. Aziz Akgül de,  mikro kredi faaliyetlerine 2003 yılında Diyarbakır’da başladıklarını belirterek, şunları söyledi:  “O zaman da büyük bir liderlik göstererek mikro kredinin ilerlemesi ve gelişmesi adına çok büyük katkı sağladınız. Diyarbakır’dan sonra gittiğiniz bütün illerde mikro kredinin geliştirilmesi için çok büyük destekler veriyorsunuz. Bugüne kadar Türkiye’de 67 ilde 110 şubede 45 ilden fazla mikro kredi kullanıcısına yaklaşık 515 milyon lira kredi verdik. Teminat, kefalet, icra ve mahkeme prosedürü olmadan. Dar gelirli kadınlar kendi kendilerine çeşitli faaliyetlerde bulunarak geçimlerini temin ediyorlar. Bizim burada hedeflediğimiz; kadınların kimseye muhtaç olmadan fakirlik sınırının üzerine çıkmalarını sağlamaktır. Bu gayretin geliştirilmesine yönelik olarak Isparta merkezin dışında çok değerli Yalvaçlı İşadamı Ahmet Kayabağ tamamen kendi finansmanı ile Yalvaçtaki mikro kredi şubesinin hem açılmasını hem de sürdürülmesini sağlıyor.

TİCARETİN EN ÖNEMLİ UNSURU GİRİŞİMCİLİK RUHUNUN GELİŞTİRİLMESİDİR

Onun verdiği destek ile bir çok insan mikro kredi kullanmak sureti ile gelir getirici faaliyetlerin içerisinde bulunuyor. Burada bizim hedeflediğimiz konu hibe şeklindeki yardımlar yerine insanların üretken olmasını sağlamak. Ticaretin en önemli unsuru girişimcilik ruhunun geliştirilmesidir. Bizim de bu uygulamayı valilik ve iz özel idareleri ile yapmaktaki amacımız toplumda yaygınlaştırılması ve hibe şeklindeki yardımları istisnai hale getirilmesidir. Hibe şeklindeki yardımları çalışamayacak durumda olan hasta, yaşlı ve engelli vatandaşlarımıza evlerine kadar götürerek yapmamız lazım. Bu bizim devlet ve insan olarak görevimizdir. Bu kısımdan dışarıda kalan kişilerin mutlak suret ile çalışan ve üretken kişilere yoksulluk sınırının üzerine çıkmalarını sağlamaktır. Isparta’mızda başta değerli valimiz, il genel meclisi, il özel idare olmak üzere inşallah gelecekte sanayi odasının da katkılarıyla ilimizde girişimcilik ruhunun tabana yaygınlaştırılması ve böylece insanların üretken olmasını sağlayacak tedbirler almaktı amacımız. Bunun önderliğini de çok değerli işadamı dostumuz Yalvaçlı Ahmet Kaya Bağ, güzel bir örnekle Yalvaç’ta yürütüyor.”

Isparta-Yalvaç Mikrofinans Şubesi Yöneticisi Ahmet Kaya Bağ ise mikro kredi programını Diyarbakır’da tanıdığını ifade etti. orada yaşadıklarını anlatan Bağ, “Orada şöyle bir sahne vardı; yaklaşık 200 kadın kredi alarak kendi işini yapmaya başlamışlar. Daha önce yoksul kategorisinde diyebileceğimiz dar gelirli ev hanımı olan bu kadınlar mikro kredi sayesinde kendi işlerini yapıp artık sosyal yardımlaşmadan para ve kocalarından harçlık istemeyerek, kendi kazanır durumda olduklarının tam resmi ve ışığı onların gözlerinin içindeydi. Bu beni o kadar etkiledi ki; hemen hocama dedim ki; Yalvaç’ta başlatmak istiyorum dedim. Isparta’da bir şubemiz zaten varmış” dedi.

Mikro kredi programından dar gelirli bayanların yararlandığını kaydeden Bağ, şunları söyledi: “Buradaki sosyal dinamik o kadar etkileyiciydi ki; aile içerisinde hiçbir zaman para kazanmamış alt gelir durumundaki bir kadını, bir annemizi düşünürsek, kendi ihtiyaçları ve ev için de olsa aile reisinden para istediğinde düştüğü psikolojik durumdan kurtulmasının aile içinde inanılmaz bir eşitliğe yol açtığını gördük. Bu etki benim aklıma başka bir çarpan getirdi. Maalesef son 50-100 yılda ülkemizde ticaret yapmanın çok onurlu bir şey olduğu yönünde bir övgü yaratılmadı. Neredeyse ticaret yapmamanın daha iyi olduğu, bir okula gidip mümkünde en kısa yoldan devlet memuru olmanın çok önemli bir kariyer olarak önümüze sürüldüğü bir süreçten geçtiğimizde belki bu da bir projeydi, bilemiyoruz. Ülkemizde ticaretin arka plana itilmesi, ülkemizin rehafının artması ve ülke olarak zenginleşmesi bir şekilde önlendi.

ISPARTA’DA GİRİŞİMCİLİK DİĞER İLLERE GÖRE DÜŞÜK

Mikro kredi programı burada yoksul kadının aile içindeki eşitliğini ve onun onurunu son derece etkileyici olarak yükseltmesiyle birlikte aile içindeki çocukları karşısındaki saygınlığını ölçülemeyecek derecede artırmasının yanında  hem kendi ailesi hem de komşularının nezdinde ticaret yapmanın, para kazanmanın çok iyi bir şey olabileceğini, toplumda daha saygın bir yer edinmeye yol açabileceği fikrinin algılanması beni en çok etkileyen şeydi. Girişimcilik ruhunu geliştirmemizde en tabandan aileden, anneden başlaması Isparta’mızda da girişimciliğin diğer illere göre düşük olması, girişimcilik ruhunu aşılayacak, gelecek nesillerde bunu göreceğimizi düşünüyorum.

ISPARTA VE YALVAÇ’TA ŞUANA KADAR 3 MİLYON 900 BİN LİRA KREDİ VERİLMİŞ DURUMDA

Yalvaç Mikro Kredi şubesine 92 kadınımız üye. Bunlardan 82’si mikro kredi almaktadır. Isparta’da toplam 16714 kişi mikro krediden faydalanmış durumda. Isparta ve Yalvaç’ta şuana kadar 3 milyon 900 bin lira kredi verilmiş durumda. Yalvaç’ta şuanda halihazırda 82 kadınımız kredisini kullanmış ve geri ödemesini vermekte. Kadınlarımız aldıkları kredinin tamamını hiçbir şekilde fire vermeden geri ödüyorlar. Bu kadınlarımız çok az kredi alıyorlar ve hayatlarını kendi kazanır hale geliyorlar. Hiçbir şekilde senet, sözleşme ve icra mekanizmasına tabi olmadan bu kredilerini alıp sadece söz vererek aldıkları krediyi yüzde 100 olarak geri ödüyorlar.” 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim