21 Mart 2018
  • BIST 116.432
  • Altın 165,848
  • Dolar 3,9317
  • Euro 4,8170
  • Isparta 8 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 10 °C

Bedelini insan öder

Bedelini insan öder
SDÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Avcı, Doğal Taş Maden Ocakları’nın hayatı yok ettiğini söyledi; çarpıcı bir analiz yaptı: « Zirai ilaçlar toprağa karıştı, yırtıcı kuşlar öldü. Zararlı böcekler ve fare türleri çoğaldı. İnsan zarar gördü.»

Avcı, Doğal Taş Maden Ocakları ruhsatlarının hiçbir şekilde bilimsel olmadığını söyledi; ‘Tabiat Ana talan ediliyor. Bedelini Yaban Hayatı ile birlikte İNSAN öder” dedi.

BEDELİNİ İNSAN ÖDER

SDÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Avcı, Doğal Taş Maden Ocakları’nın hayatı yok ettiğini söyledi; çarpıcı bir analiz yaptı: «     Zirai ilaçlar toprağa karıştı, yırtıcı kuşlar öldü. Zararlı böcekler ve fare türleri çoğaldı. İnsan zarar gördü.»

MİLYON YILDA TELAFİ OLMAZ

«- Şimdi Doğal Taş Maden Ocakları, ekosistemi yok ediyor. Doğa Ana’daki tahribat Milyon yılda düzelmez. Endemik türler geri gelmez. Sonuçta yaban hayatı ve İNSAN kaybeder.»

RUHSAT BİLİMSEL DEĞİL

«- Yazılı Kanyon’da Dağ Keçisi’nin göç yolu kapandı. Kızıl Akbaba artık kuluçkaya yatmıyor. Endemik Tür olan ‘Anadolu Sığla Ağacı’ büyük tehdit altında… Doğal Taş Maden Ocakları’na ruhsat bilimsel yöntemlerle verilmiyor.»

RUHSATLAR BİLİMSEL DEĞİL

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Avcı, Doğal Taş Maden Ocakları nedeniyle Tabiat Ana’nın bozulduğunu, nesli tükenmekte olan hayvan türlerinin de yaşam alanlarını değiştirmeye başladığını söyledi.

SDÜ Orman Fakültesi Orman Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof.Dr. Mustafa Avcı, mermer ocakları nedeniyle doğal dengenin bozulduğunu, nesli tükenmekte olan hayvan türlerinin de yaşam alanlarını değiştirmeye başladığını söyledi.

Prof.Dr. Mustafa Avcı, Isparta, Burdur ve Antalya'yı kapsayan Batı Akdeniz Bölgesi'nin mermer ocaklarıyla dolduğunu, bunların bölgeye büyük tahribata neden olduğunu anlattı. Bölgede yaşayan canlı türlerinin yaşam alanlarının yok olmaya başladığına dikkati çeken Prof.Dr. Avcı, nesli tükenmekte olan hayvan türlerinin yaşam alanlarını değiştirdiğini vurguladı.

EKOSİSTEMDE TAHRİBAT VAR

Bunun en çarpıcı örneğinin sedir, ardıç ve meşe ağaçlarıyla dolu Sütçüler İlçesi'ne bağlı Yazılı Kanyon'un bulunduğu havza olduğunu ifade eden Prof. Dr. Avcı, şöyle devam etti:

«Burası yaban hayatı açısından zengin. Burasının yaban hayatı geliştirme sahası olarak ayrılması gerekmektedir. Dağ keçisi ve kızıl akbabanın yayılış alanlarından biridir. Dünyada sadece Türkiye'de bulunan ve endemik bir tür olan Anadolu sığla ağacının lokal olarak yayılış sahası bu bölgedir. Dolayısıyla sadece ormanda değil ekosistemde ciddi tahribat var. Ocaklar verimli alanları ciddi şekilde etkileyebiliyor. Bu ocaklara izin verilirken çok bilimsel bir incelemenin yapılmadığını düşünüyorum.»

KUSURSUZ DENGEYİ BOZUYORLAR

Doğal Taş Maden Ocakları’nın bilinen ve bilinmeyen etkilerinin göz ardı edilemeyeceğine vurgu yapan Prof.Dr. Mustafa Avcı, endemik olarak yok olan herhangi bir türün etkilerinin binlerce yılda gözlemlenebileceğine işaret etti. Bir türün yok olmasının binlerce yıldır devam eden doğal dengenin de bozulması anlamına geldiğini aktaran Prof.Dr. Avcı, "Tarım ilaçlarının çevreye yaptığı tahribatı çok iyi biliyoruz. Yılanların veya yırtıcı kuşların ölümüne neden olunca, zararlı böcekler, fare türleri gibi zararlıların fazlalaşmasına yol açıyor. Aynı şekilde orman alanlarındaki bu tür zararlar bizim aynı zamanda hiç beklemediğimiz, tahmin etmediğimiz canlıların ekosistemden uzaklaşmasına, popülasyonlarının azalmasına, bazılarının da zararlı boyutlara ulaşmasına, ciddi zararlarının dokunmasına neden olabilir" diye konuştu.

KIZIL AKBABA

DAĞ KEÇİSİ

ARTIK YOK

Sütçüler'deki bazı havzalarda taşıma kapasitelerinin üstünde ocakların bulunmasıyla bölgedeki bazı hayvan türlerinin başka bölgelere kaydığını anlatan Prof.Dr. Mustafa Avcı, şöyle dedi:

«Dağ keçisi bu bölgeden daha doğuya kayıyor, kızıl akbaba burada kuluçkaya yatmıyor ve Antalya Akseki tarafına gittiği biliniyor. Ocakların kapanması ile eskiye dönüş uzun zaman alacak. Ama kaybolan bitki türleri ve giden hayvan türlerinin tekrar bu bölgeye gelip yerleşmesi söz konusu. Bu bölgede mümkün olduğunca doğaya zarar vermeyecek sayıda ve belli bir kapasitenin üzerine çıkmayacak düzeyde, bilimsel değerlendirmelere göre izin verilmesinde fayda var.»

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim