21 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,077
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 5 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 13 °C

Beklentilere cevap verecek teklif

Beklentilere cevap verecek teklif
Beklentilere cevap verecek teklif

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi"ni görüşmek üzere AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplandı. Teklif sahiplerinden olan Bilgiç, teklifin vatandaşın çok önemli beklentilerine cevap verecek şekilde hazırlandığını vurguladı.

BAZI SIKINTILARIN GİDERİLMESİ AMAÇLANIYOR

AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığındaki TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu"Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi"ni görüşmek üzere önceki gün akşam saatlerinde toplandı. Toplantı başında teklif sahiplerinden Süreyya Sadi Bilgiç, düzenlemeye ilişkin bilgi verdi. Teklifin, vatandaşların çok önemli beklentilerine cevap verecek şekilde hazırlandığını vurgulayan Bilgiç, iş dünyasının devlete olan yükümlülükleri noktasındaki bazı sıkıntıların giderilmesinin amaçlandığını vurguladı.

ASIL TUTARLARDAN VAZGEÇMİYORUZ

Teklif hakkında bilgi veren Maliye Bakanı Ağbal da, “Teklif alacakların dönemi açısından 30 Haziran 2016 tarihini hedef almaktadır. Önerilen düzenlemede kesinleşmiş kamu alacaklarının asıllarının tahsilinden asla vazgeçmiyoruz. Dolayısıyla bu yeniden yapılandırma düzenlemesinde temelde kesinleşmiş kamu alacakları, asıl tutarları itibariyle birebir tahsil edilmektedir. Alacakları sulh yoluyla tahsil etmeyi, böylece hem idarenin hem de yargı iş yükünü azaltmayı, vatandaşlarımızın da ihtilaf nedeniyle yaşadıkları belirsizliği ortadan kaldırmayı hedefliyoruz” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, "Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun Teklifi"ni görüşmek üzere AK Parti Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında önceki gün toplandı.Toplantı başında söz alan teklif sahiplerinden Süreyya Sadi Bilgiç, düzenlemeye ilişkin bilgi verdi.Teklifin, vatandaşların çok önemli beklentilerine cevap verecek şekilde hazırlandığını vurgulayan Bilgiç, iş dünyasının devlete olan yükümlülükleri noktasındaki bazı sıkıntıların giderilmesinin amaçlandığını vurguladı.

ASIL TUTARLAR BİREBİR TAHSİL EDİLECEK

Teklif hakkında bilgi veren Maliye Bakanı Ağbal da teklifin alacakların dönemi açısından 30 Haziran 2016 tarihini hedef aldığını ifade ederek, şu bilgileri aktardı: “Önerilen düzenlemede kesinleşmiş kamu alacaklarının asıllarının tahsilinden asla vazgeçmiyoruz. Dolayısıyla bu yeniden yapılandırma düzenlemesinde temelde kesinleşmiş kamu alacakları, asıl tutarları itibariyle birebir tahsil edilmektedir. Alacakları sulh yoluyla tahsil etmeyi, böylece hem idarenin hem de yargı iş yükünü azaltmayı, vatandaşlarımızın da ihtilaf nedeniyle yaşadıkları belirsizliği ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

İŞTE RAKAMLARLA ALACAKLAR

Getirilen kanun teklifine bizim de hükümet olarak vereceğimiz katkılar neticesinde inaşlah vatandaşımızın, esnafımızın, küçük ve orta ölçekli işletmelerimizin, büyük ölçekli işletmelerimizin, velhasıl tüm işletmelerimizin gerek vergi idaresiyle, gerek sosyal güvenlik kurumuyla gerekse de diğer kurumlarla olan her türlü alacağını yeniden yapılandırma imkanı oluşacak. İtilaflar ortadan kalkacak. İşletme kayıpları düzelecek. Her şeyden önemlisi ekonomide canlanmaya, aktivitelerin artmasına yardımcı olacak. Trafik para cezaları teklifte yok ama onu da eklemek için teklif sunacağız. Trafik para cezalarında 4 milyon 255 bin mükellef var. Yapılandırılacak tutar yaklaşık 6 Milyar TL.  Vergi alacakları için bu kanun kapsamında yeniden yapılandırmaya sokacağımız vergi affı aslı tutarı 90 milyar TL, sosyal güvenlik primi için bana verilen en son rakam 67 Milyar TL. Gümrük vergisinde ise 325 milyon lira vergi aslı, 935 milyon lira ise gümrük para cezası yapılandırmaya sokuluyor.

ASKERLİK PARASI, TRAFİK CEZASI VE DAHA FAZLASI

Kapsamın genişletilmesiyle ilgili önerilerimiz olacak. Trafik para cezalarının teklif kapsamına alınmasını öneriyoruz. Askerlik para cezası, Karayolu Taşıma Kanunu idari para cezası, nüfus para cezası, seçim para cezası, karayolu geçiş ücreti idari para cezası uygun görülürse önerge ile kanun kapsamına dahil edilebilir. Ayrıca vergi dairelerinin tahsil ettiği diğer amme alacakları dediğimiz alacakları da kapsama dahil etmek istiyoruz. Ama diğer amme alacaklarından bazılarını dışarıda tutuyoruz. Henüz vergi dairelerine intikal etmemiş Kredi Yurtlar Kurumunun öğrencilere vermiş olduğu kredi ve burslarla ilgili alacakların kapsama dahil edilmesiyle ilgili de önerimiz olacak. Ecrimisil alacaklarını yeniden yapılandırma kapsamına dahil etmek istiyoruz. Belediyelerin su alacakları şu anda kapsamda değil. Bunları da kapsama dahil etmek istiyoruz.

ECZACILARA İYİ HABER

Eczacılarımızın özellikle kayıtlarda olmadığı halde kayıtlarda gözüken tutarlarla ilgili bir sorunları var. aslında epeydir süredir bu soruna çözüm bulma arayışımız vardı. Bugün ilgili eczacılar birliğiyle de çalışmak suretiyle iktidar ve muhalefet partilerimizle teknik olarak konuyu çalıştık. Eğer uygun görülürse yüzde 4 gibi bir tutarın ödenmesi karşılığında eczacılarımızın geçmişten gelen sorunlarını da çözmüş olacağız. Sağlık Bakanlığı’nın eczacılar için getirdiği bir kayıt sistemi var. o kayıt sistemi devreye girdikten sonra tüm girişi ve çıkışlar zaten kayıtlı. Ama bir defalık geçmişe dönük kayıt düzenlemesine ihtiyaç var. inşallah bu da eczacılarımız için hayırlı bir gelişme olur. Kayıtlarını düzeltirler.

VERGİSİNİ ZAMANINDA ÖDEYENE ÖDÜL

Vergisini tam ve zamanında ödeyen mükellefle ilgili de bir çalışmamız var. Yükümlülüklerini tam ve zamanında yerine getiren mükellefleri ve mükellef haklarını güçlendiren bir kanun tasarısı çalışmasını yapıyoruz. İnşallah yakın zamanda bu konuyu da içine alacak, mükellef hakkını, hukukunu güçlendirecek, vergiye gönüllü uyumu teşvik edecek bir kanunu tasarısını da Plan ve Bütçe Komisyonuna yakında getireceğiz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim