24 Şubat 2018
  • BIST 117.522
  • Altın 161,933
  • Dolar 3,7875
  • Euro 4,6596
  • Isparta 2 °C
  • İstanbul 8 °C
  • Ankara 2 °C
  • İzmir 7 °C

Bu yol kimin için?

Bu yol kimin için?
Sütçüler’de; mermer ocağının hemen altındaki karayolu, tonlarca taş atılarak trafiğe kapatıldı. Binlerce ağaç kesilerek yeni yol açıldı. Yeni açılan yolun ‘şirkete özel’ olduğunu iddia eden Mahmut Aksu, Yargı’ya başvurdu.

Sütçüler’de; Çandır Köyü hudutları içerisinde, mermer ocağının hemen yanında kalan Devlet Karayolu tonlarca kaya dökülerek trafiğe kapatıldı. Mermer ocakları kuşatması altında kalan Sütçüler’de Hukuki süreç başlatan Mahmut Aksu, karayolunun ‘mermer şirketine özel’ açıldığını iddia etti.

 

NİÇİN YOL DEĞİŞTİRİLDİ?

Mahmut Aksu, şirketin yola taş, kaya düşmemesi için 2 km’lik sahada duvar örmesi gerektiğini savundu. Bunu yapmamak için yolun değiştirildiğini öne sürdü.

 

BİNLERCE AĞAÇ KESİLDİ

Aksu, yeni yol açılması için binlerce ağacın katledildiğini iddia etti. Yargı’ya başvuran Aksu, Özel İdare’den gelen 2 resmî inanılmaz çelişkiyi ortaya çıkardı.

 

HANGİSİ DOĞRU?

Özel İdare Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, Mahmut Aksu’ya resmî yazı ile 2 yanıt verdi. İşte sözün bittiği yeri gösteren yanıtlar:

 

YANIT 1: Tarih: 08.05.2014: ‘Bahse konu yapılan işler için İdaremize mermer ocağı sahipleri tarafından herhangi bir ücret ödenmemektedir.’

 

YANIT 2: Tarih: 14.08.2014: ‘Yolun şirket tarafından yapılması (tesviye, stabilize, asfalt sathi kaplamasının) tüm giderlerinin bahse konu şirket tarafından karşılanacağı konusunda protokol yapılmış, çalışmalar halen devam etmektedir.’

 

NEDEN DEVLET ÖDÜYOR

Millî Park, SİT ve 3573 sayılı Zeytin Kanunu’na aykırı olduğunu iddia ettiği mermer ocakları için Hukuki mücadele giren Mahmut Aksu, yolun şirkete özel açıldığını öne sürüyor.

Aksu, ayrıca yolun 260 Bin TL olan yapım giderinin Devlet tarafından karşılandığını öne sürüyor.  Dayanak olarak da Özel İdare’nin yazdığı resmî yazıları gösteriyor.

 

TABİAT ANA’YA HANÇER

Millî Park, SİT, 3573 sayılı Zeytin Kanunu’na aykırı olduğunu öne sürdüğü mermer ocakları ile Hukuki mücadele başlatan Mahmut Aksu, büyük bir skandalı daha ortaya çıktı.

Tüm Türkiye’de Doğa Ana’yı korumak için verdiği mücadeleler ile tanınan Aksu, Sütçüler İlçesi Çandır Köyü hudutları içerisinde kalan bölgede mermer ocağı sahibi şirketin isteği doğrultusunda mevcut Devlet Karayolu’nun kapatıldığını öne sürdü. Yeni açılan yolun şirket için olduğunu iddia eden Aksu, maliyetinin ise kamu kaynaklarından karşılandığını öne sürdü. Yeni yol açılması için Binlerce ağacın katledildiğini savunan Mahmut Aksu, Hukuki süreç başlattı.

ŞİRKETE ÖZEL YOL

Mahmut Aksu, BİMER, Orman Bölge Müdürlüğü ve İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü ile yaptığı yazışmalarda korkunç çarpıklıkları da gün yüzüne çıkardı. Zira Orman Bölge Müdürlüğü yeni yolun ‘can ve mal güvenliği’ için açıldığını savundu. İl Özel İdaresi ise o hatta mermer ocağı işleten şirketin talebi üzerine açıldığını beyan etti. Her 2 görüş de resmî yazı ile iletildi.

İşin daha çarpık boyutu var. İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, ilk önce yol için mermer ocağı ruhsatı sahibi şirketin her hangi bir ödeme yapmayacağını bildirdi. Ardından da yol için şirketin ödeme yapacağını, protokol imzalandığını ifade eden bir resmî yazı gönderdi.

Ancak Mahmut Aksu, yol yapımı için harcanan 260 Bin 789 TL 79 KRş.’un Devlet tarafından karşılandığını öne sürdü. Aksu, ‘protokol nerede? Şirket neden ödeme yapmıyor? Neden şirket için açılan yolun giderleri Hazine tarafından karşılanıyor?’ diye sordu.

ORMAN BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ NE DİYOR?

Mahmut Aksu’nun ‘şirkete özel yol açıldı?’ iddiasına Orman Bölge Müdürlüğü, 12.05.2014 tarih ve 73268167- 929/ 921287 sayılı resmî yazısında şu yanıtı veriyor:

“Sütçüler İlçesi; Çandır Köyü hudutları içinde Karakilise Mevkii’nde açılan yol ile ilgili dilekçeniz incelenmiştir. Görevlendirilen Komisyon Raporu neticesinde: ‘Her iki yolunda Isparta İl Özel İdaresi’ne izinli olarak verilmiş yollardan olduğu hiçbir şirket ve kişiden herhangi bir bedel alınmadığı, yol güzergâhında ağaçların mevcut mevzuat çerçevesi içinde istihsalleri (doğanın değiştirilmesi) yapıldığı ve ihale yöntemiyle piyasaya arz edildiği, söz konusu yoların tamamen insan ve hayvan güvenliğine yönelik güzergâh değişiklikleri nedeniyle tesis edildiği tespit edilmiştir.’

AYNI KURUM, 2 FARKLI YANIT

1: OCAK SAHİPLERİ ÖDEME YAPMIYOR

Isparta İL Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, 08.05.2014 tarih ve 72358277.313.02.02/226/ 4420 sayılı resmî yazısında (‘- noktası virgülüne dokunmadan’) şu ifadeyi kullanıyor:

“Bahse konu yapılan işler için İdaremize mermer ocağı sahipleri tarafından herhangi bir ücret ödenmemektedir.”

2: ŞİRKET ÖDEMESİ İÇİN PROTOKOL İMZALANDI

Isparta İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü, 14.08.2014 tarih ve 72358277.313.02.05/ 481-9031 sayılı resmî yazısında şöyle diyor:

“İdaremiz yol ağında bulunan Sütçüler İlçesi, 083 kontrol kesim numaralı Müezzinler- Yarımca Köyü tanımlı 9 km uzunluğundaki asfalt sathi kaplamalı yolun yaklaşık 2k  km’lik kısmının bu yörede mermer üretimi yapan şirketin pasa atım sahasında kalması nedeniyle trafik güvenliğinin tehlikeye düşmesi vb. nedenlerden dolayı bahse konu yolda güzergah değişikliği için şirket tarafından 10.01.2013 tarihinde talepte bulunulmuştur.

Gerekli yasal izinler alınmış olup yolun şirket tarafından yapılması (tesviye, stabilize, asfalt sathi kaplamasının) tüm giderlerinin bahse konu şirket tarafından karşılanacağı konusunda protokol yapılmış, çalışmalar halen devam etmektedir.”

NEDEN HAZİNE KARŞILIYOR

Mahmut Aksu, bu yanıttan sonra yol yapım maliyetlerinin kimin tarafından karşılandığının peşine düştü.

Aksu, İl Özel İdaresi’nin yaptığı ‘maliyetlerinin şirket tarafından karşılanması için protokol imzalandı’ açıklamasına rağmen, proje maliyetinin Devlet tarafından karşılandığını öne sürdü.

ŞİRKET DUVAR ÖRMELİYDİ

Aksu, şirketin yolun üst tarafına (yamaçlarda) duvar örmek zorunda olduğunu söyledi. Ancak bunu yapmak yerine Devlet’e yolu değiştirttiğini iddia eden Mahmut Aksu, Yargı’ya başvuruda bulundu.

BİR DUVAR ÖRMEMEK İÇİN

BİNLERCE AĞAÇ KESİLDİ

Aksu, yeni açılan yolda ise binlerce ağacın kesildiğini öne sürdü.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim