27 Nisan 2018
 • BIST 106.886
 • Altın 172,653
 • Dolar 4,0740
 • Euro 4,9197
 • Isparta 16 °C
 • İstanbul 25 °C
 • Ankara 23 °C
 • İzmir 23 °C

Çekim merkezi oluşturamadık

Çekim merkezi oluşturamadık
CHP İl Başkanı Vedat Şenol, seçim çalışmalarında çekim merkezi oluşturamadıklarını belirterek, MHP'nin bu işi başardığını dile getirdi.

CHP İl Başkanı Vedat Şenol, dün düzenlediği basın toplantısında yerel seçim değerlendirmesi yaptı. Oldukça sert konuşan Şenol, Isparta’da yaşadıkları hüsranın nedenlerini açıkladı. Başarısızlığı üstlenen ve istifa dilekçesini hazırlayıp Genel Merkezi aradığını belirten Şenol, “Adnan Keskin’le görüştüm ve istifamı vereceğimi söyledim. Çünkü alınan sonuç gerçekten bir başarısızlıktı. Ancak Adnan bey Cumhurbaşkanlığı seçimleri olduğu gerekçesiyle istifamı kabul etmedi. Aynı şekilde örgütümüz de şu anda istifanın doğru olmayacağını söyledi ve dilekçemi vermekten vazgeçtim” dedi.

ÇEKİM MERKEZİ OLUŞTURAMADIK

Öte yandan yerel seçimlerde AKP’ye karşı çekim merkezi oluşturamadıklarını ve MHP’nin yapmış olduğu kara propagandanın tuttuğunu belirten Şenol, “Gerçekten çok iyi çalıştık. Seçimi kararsız kesimin oyları belirledi. Zaten seçimde iki taraf vardı. Bir AKP diğeri de ona karşı olanlar. Biz bu konuda çekim merkezi oluşturamadık. Ayrıca MHP’nin de bize yönelik yaptığı kara propaganda yani ‘CHP seçimi kazanamaz. Gelin bizde birleşelim’ söylemleri tuttu. Hem de çok güzel tuttu” diye konuştu.kent32

COŞKUNER VE ÖNER BİZİMLE ÇALIŞMADI

Diğer taraftan yaptığı analiz sonrası seçimi kaybetmelerine sebep olan en önemli unsurları da açıklayan Şenol, “Kaybetmemize sebep olan en önemli iki unsur var. Birincisi; İçimizde uğradığımız ihanet. Diğeri de Milletvekilimiz Ali Haydar Öner beyin bizimle çalışmaması. Biz hem eski vekilimiz Mevlüt Coşkuner’i hem de Ali Haydar beyi çalışması konusunda davet ettik. Biri gitti Muğla’da çalışacağını söyledi biri de dikkate bile almadı. Zaten çekim merkezi oluşturamamamızın en büyük nedenlerinden biri de bunlardır. Yalnız kaldık” şeklinde konuştu.kent32

GÜNAYDIN’I TEBRİK ETTİ

Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Günaydın’ı da seçimi kazanmasından ötürü tebrik eden Şenol, şu açıklamaları yaptı; “Seçimlerde aldığımız sonuç kesinlikle başarısızlıktır. CHP’nin en son seçimlerde aldığı oy 27.500’dür. 25 binin altındaki oy bizim için istifa edilmesi gereken bir rakamdı. Biz başarısızlığın üstünü örtmeye çalışmıyoruz. CHP, örgütsel ve aday olarak suçlanabileceği ve bizim de kabul edebileceğimiz tek bir eleştiri olabilir. kent32 CHP ve adayı seçim çalışmalarında bir çekim merkezi oluşturamadı. AKP’nin karşısında ya CHP, ya da MHP çekim merkezi olacaktır. Çalışmalarımızı bunun üzerine kurduk. Ama başarısız olmamızın en büyük sebebi budur. Vatandaşlarımız kimi kuvvetli gördüyse ve kim çekim merkezi oluşturduysa ona oy verir.

ÇEKİM MERKEZİ OLUŞTURAMADIK

Isparta’da 3 parti yarışması vardı en başta. CHP veya MHP’de oluşacak çekim merkezi yarışı iki parti arasında geçirecekti. Bu yönde bizde tespitte bulunmuştuk. Çalışmalarımızı da bu doğrultuda yaptık. Çünkü yüzde 30 gibi bir kararsız kesim vardı. Bunların içinde AKP’den kaçanlar da vardı. Bu kitle seçim sonucunu belirledi. Bu kitleler CHP’ye gelmedi. Bunlar nötr insanlar. Yaşamlarından, hayatlarından bir şey değişmesini ama hiçbir partiye de bağlı olmayan insanlardır. Isparta’da neden CHP değil de MHP çekim merkezi oluşturdu? Bu çok çeşitli sebeplere bağlıyoruz. İl örgütü, ilçe örgütü, kadın ve gençlik kollarımız ile adaylarımız iyi çalıştık. Ama sayımız azdı. Bu büyük örgütümüzün içinde çok az kişi çalıştık .30 kadın çalıştı. Gençlikte 10 kişiyi geçmedi. İl ve ilçe örgütlerinin yöneticileri ve disiplin kurulunun takdir ettiğim ağabeyleri çalıştı. Ama bunun dışında CHP’de ağırlıklı olarak siyaset yapan, toplumda adı geçen, bunlar CHP’nin ağır topları diye bilinen kişiler çalışmadı. Çalışmamak bir yana MHP’nin çekim merkezi oluşturmasında onların yanında yer aldılar. kent32

PARTİ İÇİNDEN BAZI KİŞİLER CHP ALEYHİNDE ÇALIŞTI

CHP aleyhinde MHP’nin yaptığı kara propaganda büyük bir başarıyla tuttu. CHP’de yöneticilik yapmış kişiler bu propagandanın içine girdiler ve kendileri de partimizin aleyhinde çalıştılar. Bu büyük bir disiplin suçudur. Seçim sürecinde parti aleyhinde milletvekili dahil kimse çalışmaz. CHP’ye oy verirsek AKP seçilir propagandası işlendi. Bu yönde çok bilgi edindik. Bizim partimizin içinden bu yönde söylemlerde bulunanlar olmuş. Isparta’da merkez sağ ağırlıklı olarak yüzer gezer konumdaydı. Demokrat Parti’nin aldığı oya da bakarsanız bunu anlarsınız. O kitleler oy verecek parti aradılar. Son dakikaya kadar CHP mi MHP’ye mi verelim tartışmaları yaptılar. Çekim merkezi oluşturmanın önemi o kadar büyük. eski arkadaşlarımızın da katkısıyla çekim merkezi oluşturamadık.

2009’A GÖRE BAŞARILIYIZ

Örgüt olarak birçok etkinliğe imza attık. Diğer parti örgütleri bizim kadar çalışmadı. CHP’nin çekim merkezi oluşturması engellenmeseydi bugün MHP’nin aldığı oyların hepsi bize gelecekti. Bir kara propaganda yapıldı, ikincisi ise içinde CHP’lilerinde olduğu çekim merkezi oluşmasına karşı bir engelle çalışması yapıldı. Burada da başarılı olundu. Sonuçları 2009 yerel seçimlerine göre karşılaştırdığımız da başarılıyız. 2009’da İl Genel Meclisi oy oranımız yüzde 9.4, 2014 ise yüzde 14.9. oransal olarak yüzde 50 artışımız var. Biz oyumuzu artırdık da diyebiliriz. Genel seçimle yerel seçim farklıdır. Ama biz buna sığınmıyoruz. CHP’nin oyu belediye başkanlığında 12.500 olamaz. Tutanaklarda CHP adayına, belediye meclisi ve il genel meclisine verilen oylar farklı. İl genel meclisi ile belediye başkanlığı için verilen oy arasında 5 binden fazla fark var. Bir de kara propagandadan etkilenen 10-15 bin kişinin farklı bir partiye oy verenler var. Bunlar önemlidir. CHP belediye başkanlığında inançlı CHP’lilerin ve hocamızın gayretiyle bu oyları almıştır. Milletvekilimizi ve eski vekilimizi de suçluyorum. İkisi de çalışması. İkisini de göreve çağırdık. Birisi kafasına göre takıldı, diğeri hiç gelmedi. Toplum bu tür insanları ister. Biz diğer illerin vekilleriyle çalışma yaptık. Ali Haydar bey 80 günde bir hafta gelip bizle çalışmadı. Mevlüt bey ben Muğla’da çalışacağım dedi. Ama bilmiyoruz nerede çalıştı. kent32 CHP’nin kendi içinde ihanete uğramasından dolayı sonuçlar böyle çıktı.

BÜYÜKTUNCER’İN ZATEN ÖNCEDEN İSTİFASINI İSTEMİŞTİK

Yönetimde Mehmet Büyüktuncer istifa etti. Kendisinin daha önce istifasını istemiştik. Kendisi son toplantıda istifa taraflısıydı. Başarısızlıktan dolayı istifa ediyorum dedi. Ama biz kendisini aktif olarak yanımızda tutmuyorduk. İlçelerden resmi olarak bize yansıyan istifa yok.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Yorumlar
chp ye sen yakışmazsın
03 Nisan 2014 Perşembe 12:02
12:02
vedat bey gecenlerde sizi recep özel ile aynı karede gördüm benim aklıma şu geliyo.chp nin oylarını akpye siz sattınız bence.istifaaa et onurluysan ama nerde
İSTİFA LÜTFEN
03 Nisan 2014 Perşembe 10:12
10:12
O NA BUNA SUÇ ATMAYI BIRAKIN. AKP Lİ VEKİLLERLER SARMAŞ DOLAŞ OLUŞUNUZ GELİYOR AKLIMA. SİMDİDEN MİLLETVEKİLİ OLMA YARIŞI BAŞLADI PARTİDE. AKP YİNE 1 CHP VEKİLİ ÇIKARMA NOKTASINDA OLUR VERMİŞ. CHP OYLARI AKP'YE GİTTİ. BU YÜZDEN. GEMİYİ LİMANA YANAŞTIRAMADIN SUÇLU ÜRETİYORSUN. İSTİFA LÜTFEN.
Diğer Haberler
 • Hayali bitenin hayatı bitmiştir18 Nisan 2018 Çarşamba 10:05
 • Günaydın Holding olarak talip olabilir17 Nisan 2018 Salı 12:47
 • Belediyeleri alacağız07 Nisan 2018 Cumartesi 14:49
 • OHAL’de yapılacak seçim adil olmaz26 Mart 2018 Pazartesi 09:52
 • ‘Isparta’nın demirden ağaçlara mı ihtiyacı var?’24 Mart 2018 Cumartesi 10:30
 • Isparta’nın 2023 hedefleri belirleniyor24 Mart 2018 Cumartesi 09:15
 • Yaşlılarımıza sahip çıkıyoruz20 Mart 2018 Salı 11:30
 • Zabun, ‘CHP kafasını anlamak mümkün değil’19 Mart 2018 Pazartesi 10:59
 • Perinçek Isparta’dan meydan okudu12 Mart 2018 Pazartesi 11:35
 • 18 bin kadın kolları mensubu hedefimiz var05 Mart 2018 Pazartesi 11:20
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim