20 Nisan 2018
  • BIST 112.122
  • Altın 174,823
  • Dolar 4,0406
  • Euro 4,9882
  • Isparta 17 °C
  • İstanbul 16 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 20 °C

Cennet’ten Mektup

Cennet’ten Mektup
1999’da Isparta’da kaza oldu. 32 kadın vahşete kurban gitti. Eğer o gün gerekli tedbirleri alsaydınız 31 Ekim 2014’te yine Isparta’da 16 kişinin öldüğü o katliam olmazdı.

» Arife Aktaş » Ayşe Kale » Mihri Kale » Reyhan Ceran » Havva Ceran » Elmas Çelik »  Buket Keskin  » Gülseren Yayla » Şerife Aksoy » Ceylan Aksoy  » Emel Arslanalp » Ayşegül Karataş » Maksude Ünsal » Muazzez Balık » Havva Yiğit » Velican Çelik (‘- 12 yaşında’) » Metin Arslanalp (‘- Araç sürücüsü de kazada hayatını yitirdi’)

 

CENNET’TEN MEKTUP

 

» 1 çocuk ve 44 kadın 31 Ekim 2014 Cuma günü Gelendost’ta elma toplamaya gidiyordu. » 22 kişilik midibüse tam 44 kadın ve 1 çocuk bindirilmişti. Saat 07:00 sularında Bağkonak Köyü (Yalvaç) sınırları içinde fazla yolcu/ yük nedeniyle aracın freni patladı. (‘- Daha fazla para kazanma hırsı’) katliam yarattı: 1 çocuk, 15 kadın yaşamını yitirdi. Hemen TBMM Araştırma Komisyonu kuruldu. Ancak… Gerisi yok

 

İNANILMAZ. ARAŞTIRMA

RAPORU HİÇ GÖRÜŞÜLMEDİ

TOZLU RAFLARA ATILDI

Kazanın hemen ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Araştırma Komisyonu kuruldu. Tarım İşçilerinin sorunları rapor edildi. Komisyon’da Isparta’nın 24. Dönem 2 Milletvekili de görev aldı. Ancak hazırlanan TBMM’de hiç görüşülmedi. Eksiklikler giderilmedi. Yasal altyapı oluşturulmadı. Bir başka söyleyişle olayın sıcaklığı ile bir adım atıldı. Olay unutulunca, rapor tozlu raflarda öylece bırakıldı.

 

» 1999 YILINDA DA ISPARTA’DA

32 KADIN CİNAYETE KURBAN

GİTMİŞTİ. NE ZAMAN BİTECEK?

1999 yılında yine Isparta’da tarım işçisi katliamı yaşanmıştı. Kiraz toplamaya götürülen 60 kadın, açık kasa kamyonette taşınmıştı. Köy Hizmetleri Kavşağı’nda kamyonet ile tırın çarpışması sonucu 32 kadın, katliama kurban gitmişti. O dönemde Tarım İşçilerinin sorunlarının çözümü için Meclis devreye girmişti. Bir dizi iyileştirme yapıldı. Ancak yeterli olmadığı aşikâr… 31 Ekim’de (‘- fazla para kazanma hırsı’) ile 22 kapasiteli araca 45 kişiyi bindiren zihniyet katliam yarattı. TBMM devreye girdi. Ama raporu hiç görüşmeden tozlu raflara attı. 15 kadın ve 1 çocuk Cennet’ten seslendi…

 

KOMİSYON RAPORU

HİÇ AÇILMADI

» Skandal

» İnsan onurunu zedeleyen; yaşam hakkını hiçe sayan rezalet

» Aymazlık, vurdumduymazlık…

» Kan donduran uygulama ve vicdansızlık

Yalvaç’ta 1’i 10 yaşında çocuk; 15’i kadın olmak üzere 16 kişinin hayatını kaybettiği katliamdan sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) Komisyon kurulmuştu.

24. Dönem TBMM’de Isparta’dan 2 Parlamenter de Tarım İşçilerinin yollarda toplu şekilde katliama uğramasını engellemek için Komisyon kurulmuştu.

Komisyon, rapor hazırladı.

Ancak Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde o raporun hiç görüşülmediği ortaya çıktı.

Yani Tarım İşçilerinin sorunları için hiçbir Yasal altyapı kurulmadı

Ve bu toprakların anaları, bacıları, kan gölüne dönen yollarda ölmeye devam ediyor.

» EĞER 1999’DA ETKİN YASA

ÇIKARSAYDINIZ; 31 EKİM

2014 KATLİAMI OLMAZDI.

» EĞER 31 EKİM 2014 KATLİAMINA

KARŞI YASA KOYSAYDINIZ

6 TEMMUZ’DA KADIN YOLLARDA

CAN VERMEZDİ

1999’da katliam gibi bir olay yaşandı

Kamyonetin açık kasasına 80 kadın dolduruldu

Kaza oldu.

32 kadın vahşete kurban gitti.

Eğer, siz o gün gerekli tedbirleri alsaydınız; Kanun yapsaydınız 31 Ekim 2014 katliamı yaşanmazdı.

Ki, 31 Ekim 2014’te 22 kapasiteli araca 46 kişi bindirildi.

Analar, bacılar, yollara savruldu.

1 çocuk öldü

15 kadın öldü

22 kişilik otobüse 46 kişi bindiren kaptan şoför de bu ihmalinin faturasını canı ile ödedi

Eğer

Siz, olayın sıcaklığında; toplumun tepkisini azaltmak, yüreğine su serpmek için sözde araştırma komisyonu kurmayıp; özde Yasa yapsaydınız…

Tedbir alsaydınız

6 Temmuz 2015’te Manisa’da 15 kadın hayatını kaybetmezdi

1 ÇOCUK, 15 KADININ

CENNET’TEN MEKTUBU

» Arife Aktaş » Ayşe Kale » Mihri Kale » Reyhan Ceran » Havva Ceran » Elmas Çelik »  Buket Keskin  » Gülseren Yayla » Şerife Aksoy » Ceylan Aksoy  » Emel Arslanalp » Ayşegül Karataş » Maksude Ünsal » Muazzez Balık » Havva Yiğit » Velican Çelik (‘- 12 yaşında’)

Yalvaç katliamında hayatını kaybetti.

Onlar, umutla suçluların cezalandırılmasını bekledi

TBMM Araştırma Komisyonu kurunca sevindi

Komisyon, çalıştı da

Rapor hazırladı

Bundan sonra Türkiye’nin anaları, bacıları, yollarda vahşete uğramasın diye yasal önlemler sıralandı, raporda

Ama hazırlanan Araştırma Raporu, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde hiç görüşülmedi

Rapor tozlu raflarda kaldı

Sorunlar aynen devam etti

Cinayet, katliam gibi kazalar da

Bize bu mektup Ora’dan geldi

İşte tozlu raflara

bırakılan o rapor

Kasım 2014 tarihinde kurulan komisyonun üyeleri, 4 aylık çalışması sonrasında, tarım işçilerinin yaşamlarında, ulaşımdan, barınmaya, sağlıktan eğitime kadar birçok konuda eksiklik belirleyip çözüm önerilerini sıraladı. Mart 2015 tarihinde, hazırlanıp TBMM'ye gönderilen 256 sayfalık rapor, Türkiye'nin genel seçim havasına girmesinin de kurbanı oldu. Rapor komisyon üyelerinin girişimlerine rağmen mecliste genel görüşmede, tartışılmadığı gibi, bastırılıp milletvekillerine bile dağıtılamadı. Komisyonun hazırlayıp önemli tespitlerde bulunduğu rapor, Meclis'te rafa kaldırıldı ve orada da unutuldu. Birçok toplantı, çalıştaylar ve inceleme gezilerinde, kendilerine sunulan bilgileri, belgeleri inceleyen komisyon üyeleri, tarım sektörünün en önemli işgücü olan mevsimlik tarım işçileri ve ailelerinin, yönetsel, mevzuat, ulaşım, barınma, sağlık, iş sağlığı ve güvenliği, eğitim, sosyal güvenlik, ücret ve çalışma ilişkileri, aracı ilişkileri, tarım işçisi kadınların yaşadığı zorluklar, çocuk işçiliği, yabancı işçi, örgütlenme ve siyasal hakların kullanımı ve sosyal çevre ile ilişkilere yönelik sorunları tespit etti.

Tepkiler

Geçen yıl Kasım ayında Isparta Yalvaç'ta 18 tarım işçisinin hayatını kaybetmesinin ardından, TBMM’de kurulan Araştırma Komisyonu’nun tarım işçilerinin sorunlarıyla ilgili hazırladığı raporun Meclis’te hiç konuşulmamasına tepki geldi. MHP Manisa Milletvekili Zeynel Balkız, komisyonun, tarım işçilerinin ulaşımdan barınmaya, sağlıktan eğitime kadar eksikleri ve çözüm önerilerini içeren raporunun Meclis'te hiç konuşulmamasının çok üzücü olduğunu söyledi. Balkız, hazırlanan, ancak bastırılıp milletvekillerine bile dağıtılamayan raporun, 4 aydır da rafta beklediğinin ortaya çıkmasının da büyük bir eksiklik olduğunu dile getirdi. Balkız, “Raporun Meclis’e getirilmesi ve milletvekillerinin görmesi gerekirdi. Son olarak Manisa’nın Gölmarmara ilçesinde 13’ü kadın 15 tarım işçisinin hayatını kaybetti. Manisa’nın milletvekili olarak hazırlanan rapor ve konunun takipçisi olacağım.” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Manisa Milletvekili Özgür Özel de komisyonun raporunun tartışılmamasına ve milletvekillerine bile dağıtılmamasına tepki gösterdi. CHP olarak daha önce kurulmasını önerdikleri ancak kuramadıkları komisyonun, Yalvaç'taki kazadan sonra kurulduğunu dile getiren Özgür Özel, “Komisyonda bulunan milletvekilleri rapor yazdı. Ancak dağıtılmadan tozlu raflarda yerini aldı. Çünkü meclisin raporu çıktı ama görüşmeye zaman olmadı. Bugüne baktığımızda pek çok konuda önemli tespitleri ve çözüme yönelik önerileri var. Ancak hiçbir tanesi kanunlaşmadı ya da mevzuat değişikliğiyle hayata geçmedi. Bu sebeple CHP grubu olarak, bir genel görüşme talebinde bulunduk. Tarım işçilerinin sorunlarıyla ilgili genel görüşme istedik. Talebimiz, meclisin bunu gündemine alması, milletvekillerinin önceki dönemde komisyon raporlarının milletvekillerine dağıtılması, milletvekillerinin bu raporu inceledikten sonra görüşleri müzakere etmesi ve rapor içeriğinde bulunan önerilerin, parti gruplarının mütabakatıyla kanunlaştırılarak hayata geçirilmesi yönündedir. Bunu sağlamak Türkiye dört bir yanından gelen 550 milletvekilinin oy isterken dillerinden düşürmediği köylülere, çiftçilere işçilere karşı vicdani sorumluluğu ve namus borcudur. Bu işin siyaseti olmaz, böyle bir konuda kalbinin değil, partisinin sesini dinleyip geri durandan da milletvekili olmaz.” diye konuştu.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim