18 Haziran 2018
 • BIST 93.043
 • Altın 193,423
 • Dolar 4,7189
 • Euro 5,4759
 • Isparta 18 °C
 • İstanbul 23 °C
 • Ankara 19 °C
 • İzmir 25 °C

Çin’in dünyaya açılan kapısı Hong Kong, Isparta’ya açılıyor

Çin’in dünyaya açılan kapısı Hong Kong, Isparta’ya açılıyor
Çin’in dünyaya açılan kapısı Hong Kong, Isparta’ya açılıyor

HKTDC Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi İstanbul Ofisi, Isparta Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle Isparta Ticaret ve Sanayi Odası konferans Salonunda “Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi Bilgilendirme Semineri” düzendi. ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, Meclis Başkanı Osman Şahlan ve yönetim kurulu üyeleri ve Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Sırrı Özen’in  hazır bulunduğu  toplantıda HKTDC İstanbul Temsilcisi  Perran Ersu Özçaldıran katılımcılara Hong Kong hakkında bilgi vererek Türk firmaları için sağlanan avantajları anlattı.  

 

            Seminerde açılış konuşması yapan ITSO Başkanı Şükrü Başdeğirmen, ekonominin gelişmesi için öncelikle ihracatı artırmak gerektiğine dikkat çekti. Başdeğirmen ITSO olarak yurtdışına düzenlenen gezilerin tek amacının ihracatı artırmak olduğunu belirterek,”Ülkemizin 2023 500 Milyar Dolar ihracat hedefinde bizde kendimize 500 milyon dolar hedef koyduk. Bu hedefe ulaşmak için yurtdışı bağlantılarımızı güçlendirmeliyiz.”dedi. Başdeğirmen şöyle devam etti: “

Yurtdışı çalışmalarımıza önem veriyoruz. Biz Yılda en az 4 veya 5 ülkeye gitmeye çalışıyoruz. Her gittiğimiz ülkelerde, Büyükelçilikler, Ticaret Müşavirlikleri ve işadamları ile irtibat halinde oluyoruz. Biz gittiğimiz ülkelerde ihracatı artırmayı hedefliyoruz.

Ülkemizin 2023 ihracat hedefi 500 milyar dolar ihracat. Bizde Isparta olarak 500 milyon dolar ihracat hedefi koyduk. Biz Isparta dışına çıkmadan Isparta’ya hizmet demeyiz sloganı ile hareket ediyoruz. 18 ülkeyi ziyaret ettik. Görev süremiz boyunca 18 ülkeye gittik. Oturduğumuz yerden ihracatımızı artıramayız. Gittiğimiz ülkeler genellikle, üretimi az olan parası çok olan ülkeler.  

İnadına gittiğimiz ülkelere tekrar tekrar gitmek zorundayız. Biz kültür turizm gezisi yapmıyoruz. Ekonomik geziler yapıyoruz.  Gittiğimiz ülkelerin meyvelerini alıyoruz. Bize verilen asli görev budur, biz üyelerimize dünya ülkelerini gezdirip, ürünlerimizi tanıtmalarını sağlamak ve buradaki fuarlara götürmek. Yaptığımız çalışmaların olumlu sonuçlarını almak bizleri mutlu ediyor. Ülkemiz ekonomisi en güçlü ülkeler arasında ilk 10 de yer almalı. Bu da ihracatla mümkün olacaktır. İhracat yapabilmek için de ülkelerle diyaloğumuzu artırmalıyız. Biz üyelerimizden tek isteğimiz yurtiçi ve yurtdışı gezilere katılmanız. Hem kendi ticaretimizi ekonomimizi hemde ülkemiz ekonomimizi güçlendirmiş olacağız.”

HONG KONG PAZARINI İYİ DEĞERLENDİRMELİYİZ

            Ardından  HKTDC İstanbul Temsilcisi  Perran Ersu Özçaldıran Hong Kong ile ilgili bilgiler verdi.

Hong Kong, sahip olduğu esnek ekonomisi, ideal konumu ve dinamik nüfusu ile küresel dünyanın gittikçe daha büyük bir aktörü olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle dünyanın en büyük ekonomisi sayılan Çin’nin bir giriş kapısı olarak kabul edilen Hong Kong, oldukça yüksek bir ekonomik performans sergilemekte ve iş dünyasının odak noktası haline gelen merkezlerden biri olma yolunda hızla ilerlemektedir.

Şüphesiz Türkiye için bu durum değişmemekte ve gün geçtikçe iki ülke arasındaki ticaret ilişkileri daha büyük bir önem kazanmaktadır.

Hong Kong’un 2014 yılı toplam ihracatı 524 milyar ABD doları, ithalatı ise 601 milyar ABD dolardır.

Başlıca ticaret kalemlerini demir-çelik yarı mamul ürünler, mücevher, tekstil ve deriden oluştururken, ticaret hacmindeki bu artışın sebebi Hong Kong’un sunduğu avantajlar olarak açıklanmaktadır. Bu avantajları kısaca özetlemek gerekirse: Esnek ekonomi, Güclü, bağımsız hukuk sistemi, Bilginin, insanların, malların ve sermayenin serbest akışı, Açık ve şeffaf bir hükümet, Yolsuzlukla mücadele kültürü, Servis odaklı ekonomi, Uluslararası Finans Merkezi, Çevirilebilir para birimi, ABD doları bağlantısı,Sermayenin serbest akışı, Güçlü, iyi denetlenen bankacılık sistemi, Düşük, basit vergi sistemi, Uluslararası tahkim merkezi, Asya’nın 3., dünyanın ise 7. en büyük piyasası, Asya’nın 3., dünyanın ise 6. en büyük döviz piyasası, 2010 yılında dünyanın en büyük halka arz ve Asya’nın en büyük girişim sermayesi merkezi, Çin şirketleri (Anakara dışındakiler) için en büyük sermaye yaratma merkezi, Asya'nın en büyük limanı, en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezi, İdeal konum, Asya’nın en önemli pazarlarına ulaşım sadece 4 saat, Dünya nüfusunun yarısına ulaşım sadece 5 saat, Çin ve hızlı büyüyen Güneydoğu Asya ile yakın bağlantılar, Doğrudan Pazar Ulaşımı – Pearl Nehri Deltası (nüfus: 48 milyon), Çin’in ithalat/ihracatının %27’si şehirler arasında artan altyapı bağlantıları, Kolay ve hızlı seyahat, Artan ekonomik entegrasyon, Dünyanın 1 Numara uluslararası hava kargosu limanı, Günlük 11,000 tondan fazla yükleme, 160 şehir, 45’i Çin’de, Dünyanın en işlek konteyner limanlarından biri, 500’ün üzerinde limana hizmet vermektedir, Günde 64,000 TEU, 2010 yılında %12.2 büyüme, Daha Yakın Ekonomik İşbirliği Anlaşması (CEPA), Ürünlerin Çin Anakarasına gümrük vergisi olmadan ulaşımı, Dünya çapında ticaret geliştirme ofisleri, Dinamik nüfus, Girişimci ruhuna sahip nesiller, Rakipsiz Çin pazarı ve uluslararası iş deneyimi,Teknoloji, Teknoloji ticaretinde uluslararası deneyim, Çin anakarası yüksek teknoloji ürünleri için en büyük Pazar, Hong Kong şirketlerinin teknoloji transferi konusunda uzmanlığı, Yeni çevre standartlarını karşılamak için aranılan gelişmiş teknoloji çözümleri, Yabancı teknoloji şirketleri için ortaklık imkanları, Her alanda faaliyet gösteren şirketler için farklı iş modelleri uygulamaları konusunda deneyim, Bu avantajların yanı sıra, 2009 Nisan’ında İstanbul’da faaliyete geçen 41. Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi ofisinin açılması da ticaret hacminin artmasına büyük katkı sağlamıştır.

Bilgi verme, iş ortaklarını eşleştirme ve müşterileri bir araya getirme hizmetleri veren bu konsey, Hong Kong ile iş yapmak isteyen Türk işadamlarına hizmet sunmaktadır.

 Hong Kong Ticaret Geliştime Konseyi HKTDC hakkında:

 1966’da kurulan Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi (HKTDC) Hong Kong’lu iş adamları, üretici ve hizmet sağlayıcılarının uluslararası pazarlama koludur. 13’ü Çin’de olmak üzere dünyanın dört bir yanında 40’tan fazla ofise sahip olan Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi, Hong Kong’u, Çin ve Asya ülkelerinde iş yapmak için bir platform olarak öne çıkartmaktadır.

 Hong Kong Ticaret Geliştirme Konseyi milyonlarca alıcı ve satıcıyı organize ettiği ticari fuarları, online Pazar yeri ve sektörel dergileri ile bir araya getirir.

Dünyanın en büyük fuar organizatörlerinden biri olan HKTDC, Hong Kong’da her yıl 30’dan fazla ticari fuara ev sahipliği yapmakta olup bunlardan onu kendi alanında Asya’nın, dördü ise dünyanın en büyük fuarlarıdır.

 HKTDC web sitesi www.hktdc.com, Hong Kong, Çin ve diğer ülkelerden 1.6 milyondan fazla kayıtlı alıcı ve 130,000’den fazla tedarikçiye ev sahipliği yapmaktadır. Bu sitede kullanıcılar aradıkları ürünleri hızlı ve kolay bir şekilde bulabilmek için 9,000 ürün kategorisini tarayabilirler.

20 sektörel yayın ve 5 milyondan fazla okuyucusuyla HKTDC aynı zamanda önemli bir yayıncıdır. Bunlara ek olarak her sene yayınladığı 2000 civarında ticari rapor, sektöre özel güncelleme ve sirküler ile Hong Kong, Çin ve uluslarası pazarlara ilişkin pazar istihbaratı sağlar.

 Ayrıca, HKTDC Business Matching, firmalara uygun iş ortakları bulmaları için destek vermektedir.

 HKTDC her yıl, Hong Kong şirketlerine, ürün ve hizmetleri için yeni pazarlar geliştirmeleri konusunda yardımcı olmak amacıyla yaklaşık 340 seminer, konferans, ve forum düzenlemektedir.

Bu aktivitelere ek olarak tüm dünyada anahtar pazarlarda 135,000’den fazla işadamına ulaşan Hong Kong tanıtıcı organizasyonlarını geçekleştirmekte ve 700’ü aşkın misyona ev sahipliği yapmaktadır.

 Hong Kong HKTDC fuarlarına her yıl 753.000 ziyaretçi 36.000‘den fazla tedarikçi ile bir araya gelmektedir.

 Daha fazla bilgi için www.hktdc.com adresini ziyaret edebilirsiniz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • TYP kapsamında 195 kişi alınacak12 Haziran 2018 Salı 15:45
 • Bapbacı Isparta'yı Ankara'da temsil ediyor12 Haziran 2018 Salı 15:40
 • Isparta’da 312 bin 747 seçmen oy kullanacak12 Haziran 2018 Salı 10:35
 • Gül, kurak kışa rağmen iyi bir sezon geçirdi12 Haziran 2018 Salı 10:12
 • AEDAŞ kesintisiz enerji için erken alarma geçti09 Haziran 2018 Cumartesi 13:42
 • Çocuklarınızı o kurslara gönderin09 Haziran 2018 Cumartesi 09:32
 • ISMEK’le birlikte Anadolu etnografyasını günümüze getirdik08 Haziran 2018 Cuma 11:30
 • “Öğretmeni yok sayanlar, sandıkta yok sayılacaktır”08 Haziran 2018 Cuma 10:06
 • İhale İlanı07 Haziran 2018 Perşembe 09:16
 • İhale ilanı07 Haziran 2018 Perşembe 09:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim