23 Mayıs 2018
  • BIST 103.328
  • Altın 193,733
  • Dolar 4,6527
  • Euro 5,4829
  • Isparta 21 °C
  • İstanbul 19 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 23 °C

Daha çok gül üretmeliyiz

Daha çok gül üretmeliyiz
Isparta'nın en büyük gülyağı, gül konkreti ve gül absoliti ihracatçılarından Kınacı ailesi, gülçiçeği üretiminin artırılmamasının gelecekte tehlike olarak karşımıza çıkmasından endişe ediyor.

Senir'de faaliyet gösteren Sebat Gülyağı Fabrikasının sahipleri Yüksek Kimyager Süleyman Kınacı ile Makine Mühendisi Hasan Ali Kınacı, gül tarımının geleceğine gül üretim sahalarının artmamasından ötürü endişe ile bakıyor. Isparta'da gülçiçeği üretiminin daha da artırılarak rekoltenin 10 bin tonu bulmasının sakıncalı bir durum olmadığını savunan Kınacı kardeşler, aksi taktirde gülçiçeği ihtiyacının dünyanın başka  ülkelerinden giderileceğine inanıyor.

ETİYOPYA BİLE GÜL DİKTİ

Makine Mühendisi Hasan Ali Kınacı, gül üretiminin neden artması konusunda şu açıklamayı yaptı:

"Dünya nüfusu ciddi artış gösteriyor. İnsanların temiz olma, güzel kokma hissi her çağda olduğu gibi giderek artıyor. Parfüm endüstrisinin gül yağı kullanımı her geçen gün artıyor. Bundan dolayı gül dikimlerinin artması gerekiyor. Gül yağı tüketen firmalar üretimden vazgeçecek değil. Ama gülyağını bulabilmek adına Afganistan’a gül dikildi. Bugün İran’dan işadamı heyeti geliyor. Bunlar da kendi ülkelerindeki gül endüstrisini, gül suyu endüstrisinden gül yağı endüstrisine dönüştürmek istiyorlar. Bu gül yağı talep eden firmaların isteğinden kaynaklanıyor. Hindistan çok büyük bir pazar. Orada da gül yağı üretimi var. Onlara da yetmiyor. Bir kanun değişikliğinden onlara çok satamıyoruz. Etiyopya da gül üretimi başlamış durumda. Bulgaristan’da devamlı dikimler artıyor.

ARPA-BUĞDAYDAN DAHA İYİ

Yüksek Kimyager Süleyman Kınacı da gül tarımının önemine dikkat çekerek  "Gül fiyatları tavan ve taban yapıyor. Bu çiftinin moralini bozuyor. Söküp, dikiyorlar. Halbuki gül bugüne kadar çok az taban yapmıştır. Hep fiyatta ileri gitmiştir. Tarımda en fazla getirisi olanların başında gül geliyor. Meyvelerde uzun sürede para kazanabiliyorsunuz. Gül hem peşin para kazandırıyor. Hiçbir tarım yapılmadığı zamanda tarımı yapılıyor. Bir çiftçinin mutlaka gül bahçesi olacak. Bir aile 4 kişiyse en fazla 2-4 dekar dikecek. Onun haricinde gülün yanında lavanta diksin. Ekinden buğdaydan daha fazla para getirir. Kekiğin de getirisi iyi. Dekardan 300 kilo kuru kekik elde edersiniz. Göller ve güller diyarı Isparta’mızda gül bizim vazgeçilmemiz olması lazım. Kendi topladığı zaman çiftçinin kaybı olmaz" dedi.

TÜRKİYE GÜLYAĞI ÜRETİMİNDE

BULGARİSTAN'I GEÇECEKTİR

Bulgaristan'da gülbahçelerinin büyük olduğunu, bu sebeple gülyağı üretiminin yıllık 2500 kg.'yi bulduğunu anlatan Hasan Ali Kınacı, şöyle konuştu:

"Geçen yıl Bulgaristan’da üretilen gül yağı miktarı 2500 kilo, Türkiye’de 1000 kilo. Biz artık lider ülke değiliz. Konkret üretiminde daha büyüğüz. Ama gül yağında artık değiliz. Bulgaristan’da çok büyük sahalara çok büyük miktarda gül dikimi yapıldı. Orada devlet destek veriyor. Bizim orada da fabrikamız var. Bulgaristan’da bizim TKDK gibi bir kurum var. Projelere destek veriyor. Mazota vs destek yok. Bulgaristan’da komünizmden çıktıktan sonra insanlar demokrasiye hazmedememişler. İnsanlar çok dürüst değiller. Biz 2500 kiloya çıkıp onlar 1000 kiloya düşebilirler. Miktarı artırmamızda sorun yok.

TÜTÜN SANAYİİNDE DE KULLANILIYOR

Amerika ve Japonya pazarında biz yokuz. Onlar bu işin merkezi Bulgaristan’dır. Onlar Türk yağına pek dönüp bakmıyorlar. 10 bin ton gülçiçeği üretimi benim görüşüme göre idealdir. Bu yağ sadece parfüme gidiyor görüşü var. Bu yanlıştır. Gül yağının yüzde 30’a yakını tütün sanayisine gider. Her sigaranın tadı farklıdır. Onun sebebi de uçucu yağlar kullanılıyor. Gül yağı en başta gelenleri. İlaç yapımında kullanılıyor. Büyük oranda kozmetikte kullanılıyor. Şu anda en büyük gül yağı alıcısı krem üretiyor.

BULGARİSTAN BİZDEN ÇEKİNİYOR

3 yıl önce Bulgaristan’da bir fabrika kurduk. Bulgaristan bizi gül yağında geçti. Gülde bizi geçmiş değil. Bizim gül konkret üretimimiz çok fazla. Gül olarak halen onlardan öndeyiz. Fakat gül yağı olarak pazarı tekrar kazanmamız lazım. Bulgaristan’a da götüren Osmanlıdır. Bize getiren de Osmanlıdır. Gül yağcılıkta bizim terimlerimizi kullanıyorlar. Biz oraya gittiğimizde insanlar bizden çekiniyor. Gül üretim sahasının artırılması gerekiyor. Artırıldığında pazar Bulgaristan’dan bize kayacaktır. Ticaret Odası Başkanı Şükrü başkandan Allah razı olsun. Gül laboratuvarı projesi var. Bunlar bizim önümüzü açacak şeyler. BAKA’nın da önemli çalışmaları var. Güneykent Belediye Başkanının önemli çalışmaları var. Güneykent’e de gül turizmi için bir tesis yapacağız.

GÜL TURİZMİ

DAHA KAZANÇLI

Bulgarlara sorduk 'gül yağı mı turizm mi iyi' dedik. 'Gül yağı' dediler. 'Gül yağı olmazsa turizm olmayacak' dediler.

Bulgaristan’daki gül turizmi bölgesinde çok fazla otel yok. Diğer yerlere gelen insanları otobüslerle gezmeye getiriyorlar. Biz çok daha avantajlıyız. Günübirlik gelen insanları bu tesislere sokmak ve onlara gül satmamız lazım. Bize bu yıl 1 otobüs geldi. Günlük satışımız 68 bin lira. Bu büyük bir rakam. Bunu yayabilirsek gül yağıyla alakası olmayan rakamlara ulaşmak mümkün. İç tüketimi de artırmamız lazım. 'Çin’e de dikildi' diye duyuyoruz. Ama dışarda hiç Çin malı duymuyoruz. Çünkü iç tüketimi var."

 

 

Gül taban fiyatı artar mı?

Sebat Gülyağı sahiplerinden Hasan Ali Kınacı, bu sezon gülçiçeği taban fiyatının artacağını tahmin ediyor. Kınacı, "fiyatlar kesinlikle artacak. Özel sektör olarak bu işi biz Gülbirlik’e bıraktık. Onlar fiyat açıklıyor sonra biz açıklıyoruz. Bu adaletli bir yaklaşım değil. Tek sorumlu biz de değiliz. Gülbirlik’in üzerine bu yük yıkılmış durumda. Gülbirlik bizlerle çok temasa geçmiyor. Ama büyük yük onların omuzlarına bırakılmış maalesef" dedi.

Süleyman Kınacı da fiyatların artacağını düşündüğünü belirterek "gelecek yıldan da düşmemesi gerekiyor. Tüm rakip firmalara aynı mesafedeyiz. Arkadaş olmamız gerektiğini biliyoruz. Oturup mantıklı bir fiyat açıklanması gerektiğini biliyoruz" dedi.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim