24 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,003
  • Dolar 4,0605
  • Euro 4,9845
  • Isparta 11 °C
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 10 °C
  • İzmir 14 °C

Dedem Isparta’da iz bıraktı Onun ‘Melek’ mirasına talibim

Dedem Isparta’da iz bıraktı Onun ‘Melek’ mirasına talibim
Psikolog Şule Tola, 139 yıllık Meclis Tarihi’nde Isparta’nın sadece 1 kez ‘Kadın Parlamenter’ çıkardığını söyledi.

‘MELEK PARLAMENTER’: Dip Dedesi İstiklal Savaşı Gazisi (Abdullah Nail Tola), 9 ve 10. Dönem (1950- 1957) Demokrat Parti Isparta Milletvekili Dr. Tahsin Tola’nın torunu Psikolog Şule Tola, kadının ekonomik özgürlüğe kavuşması; cinayet, şiddet ve madde bağımlılığı ile mücadele; dezavantajlı grupların sorunlarının çözümü için yola çıktığını anlatıyor. Tola: «Dedem Dr. Tahsin Tola, toplumda ‘Melek Milletvekili’ olarak anılırdı. Bu güzel mirasa talibim. Isparta artık özlemle ‘Kadın Parlamenter’ istiyor. Ben geldim.»

 

DİLİM SEVGİ, EMPATİ:

1990 yılından bu yana Isparta’da iz bırakan hizmetler veren, psikolojik, sosyal ve ekonomik projeler hayata geçiren Psikolog Tola: «Çocukluğum, gençliğim, siyaset ile geçti. Memleket sevgisini, hizmet aşkını dedem Dr. Tahsin Tola ve babam Gazeteci Ekin Tola’dan aldım. Siyaset yolu ile topluma hizmet genlerimize kodlanmış adeta. En büyük değer sevgi, empati, paylaşım… Öfke kontrolü, stres yönetimi ve kadına ekonomik özgürlük birçok problemi çözer. Dezavantajlı grupların hayatına dokunduğun an ne denli büyük bir pırlanta karşılaşacağını tahayyül bile edemezsin. Ömrüm bu cevherleri açığa çıkarmakla geçti. Şimdi bu dili Parlamento’ya taşımak en büyük muradımdır.»

 

1876’DAN 2015’E TEK ÖRNEK

1876’da Meşrutiyet’in ilanından bugüne Isparta’dan sadece ve sadece 1 kadın Parlamenter/ Senato Üyesi oldu. O da 17. Dönem’de (1983- 1987) Emekli Öğretmen Fatma Mihriban Erden… Şu an Parlamento’da kadın temsil oranı sadece yüzde 14. Psikolog Şule Tola, Parlamento’daki 78 kadının 45’inin AK Parti’den olduğunu söylüyor. Haziran 2015’te ise AK Parti’nin Isparta’da 1 Kadın Parlamenter çıkaracağına inanıyor. Totalde ise TBMM genel şemsiyesi altında en 3’te 1 oranında Kadın Parlamenter olması gerektiğini düşünüyor. ‘Evlilik Eğitimi’, ‘Psikolojik Danışma Merkezi’, ‘Gelir Atölyeleri’ Projeleri ile Isparta’ya iz bırakan Tola Akdeniz’e söyleşi verdi

 

DEDEME ‘MELEK

MİLLETVEKİLİ’

DERLERDİ

AKDENİZ:

Toplum sizi dezavantajlı gruplara yönelik sosyal projelerinizle tanıyor. Evlilik Eğitim Projeniz, Türkiye’ye model oldu. Zorunlu hale getirildi. Psikoloji Danışma Merkezi kurdunuz. Ücretsiz hizmet verilmesini sağladınız. Niçin siyaset?
            PSİKOLOG ŞULE TOLA:

Yerel ölçekte güç bir yere kadar. Daha üstün standartlarda, normlarda hizmet etme ideali diyelim. Çocukluğum, gençliğim dedemin yanında geçti. Memleket aşkını, insan sevgisini dedem aşıladı

AKDENİZ:

Doğru, Parlamenter torunusunuz değil mi?

PSİKOLOG ŞULE TOLA:

Dip dedem Abdullah Nail Tola... Yani dedemin babası

İzmir Hukuk’ta okuyordu. İstiklal Savaşı’na tanıklık etti. Dedem Tahsin Tola

9 ve 10. Dönem Isparta Parlamenteri. 22 Mayıs 1950’de, 9. Dönem olarak Demokrat Parti’den (DP) Isparta Parlamenteri olarak çalıştı. Görevi 12 Mart 1954’e kadar sürdü. Daha sonra 10. Dönem Parlamentosu şekillendi. 14 Mayıs 1954- 12 Eylül 1957 yılları arasında (10. Dönem) Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) yine Demokrat Parti’den (DP) Parlamenter oldu.

Siyaset, memleket sevgisi, genlerimize kodlanmış adeta. Ben Ankara’da dünyaya geldim. Ben 9 yaşında iken Senirkent’e döndük. Çocukluğum, gençliğim dedemin yanında geçti. Çok entelektüel, aydın bir kişiydi. Parlamento’da ‘Köy Sosyolojisi’ üzerine araştırmalar gerçekleştirdi.

Dedemin Isparta’ya hizmeti çoktur. İz bırakan bir yaşamdı dedeminki. Tek kelime ile Isparta’ya adanmış bir hayat diyebilirim

Örneğin Eğirdir Kemik- Eklem Hastalıkları Tedavi- Rehabilitasyon Hastanesi’nin kuruluşunda en büyük emeklerden biri dedemindir. Kadere bakın ki benim de ilk görev yerim burası oldu.

Dedem 23 Mayıs 1983’te Hak’a yürüdü. Benim kişiliğimin oluşmasında, karakter yapımda büyük izleri vardır. Bana memleket, insan, hizmet aşkını dedem aşılamıştır.

Karaktere, insanın duydukları, gördükleri değil hissettikleri şekil verir.

Dedemde ben hep hizmeti gördüm. Memleket sevgisini gördüm. Dedem, Psikolog olmamda da çok etkin görev üstlenmiştir. O yıllarda ruh sağlığının önemini çok iyi biliyordu. Hatırlarım, başarıya ancak ruh sağlığına yatırım yapılarak ulaşılacağını ifade ederdi.

Dedeme Melek derlerdi.

Aşırı derecede esmer olduğu için ‘Kara Melek’ diyenler de olurdu.

Çok iyi bir insandı.

Çocukluğum, gençliğim siyaset içinde geçti. Evimizde hep memleket meseleleri konuşulurdu. Dönemin bürokratları, üst düzey yöneticileri hep evimize gelirdi. Dedem, misafirleriyle memleket meselelerini konuşurdu. O yüzden siyasete yabancı değilim.

Siyasetin merkezinden geliyorum

GAZETECİ KIZIYIM

AKDENİZ:

Babanız Ekin Bey, gazeteci idi

PSİKOLOG ŞULE TOLA:

Evet, gazeteci idi. Hayatını bu mesleğe adamıştı. 1997’de Hak’a yürüdü. Çok geniş bir ailede büyüdüm. Bağlarımız çok kuvvetli idi. Bugün yaşanan cinayetler, şiddet ve önemli problemlerin temelinde sevgisizlik yatıyor ne yazık ki…

AKDENİZ:

Sizinle söyleşiye aile bağları ile başladık madem; hayat hikâyenizle devam edelim?

PSİKOLOG ŞULE TOLA:

14 Mart 1965’te Ankara’da doğdum. 9 yaşına kadar orada yaşadık. İlkokula Ankara’da başlamıştım. Senirkent’te tamamladım

Ortaokulu ve liseyi de Senirkent’te bitirdim

1982 yılında Ankara Üniversitesi’ni kazandım. 1986’da Psikoloji Bölümü’nden mezun oldum

Aynı yıl dedem Milletvekili Dr. Tahsin Tola’nın kurduğu Eğirdir Kemik- Eklem Hastalıkları Tedavi- Rehabilitasyon Hastanesi’nde göreve başladım. Orada Ortopedik Duyarlılar için atölye çalışması yaptım. Zira orada tedavi süreçleri çok uzun sürüyordu. Okur-  yazar oranı da düşüktü. Hem okuma- yazma atölyesi hem de el sanatları kursları açtık. Hastane’de… Ortopedik duyarlıların reel ekonomiye, toplumsal yaşama katılmaları için çok proje yaptık.

2 yıl çalıştım orada. Daha sonra Doğu görevi çıktı. 2 yıl da Muş Devlet Hastanesi’nde çalıştım.

1990 yılında Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne atandım. O tarihten bu yana da kesintisiz bir şekilde Isparta’ya hizmet ediyorum.

PSİKOLOJİK DANIŞMA

MERKEZİ’Nİ KURDUK

AKDENİZ:

Sizin bir sözünüz var; ‘Psikolojik Danışma için çok ihtiyaç var; alışkanlık yok.’ Bu bağlamda Psikolojik Danışma Merkezi kurmuştunuz? Danışma alışkanlığını kazandırabildiniz mi?

PSİKOLOG ŞULE TOLA:

2003 yılından bu yana gösterdiğimiz bir çabaydı, başarılı olduğumuzu söyleyebilirim. 2003’te izleyen birkaç yılda (‘- ben deli miyim? Niçin geleyim?’) diyorlardı. O algıyı yıktık.

Eğitimler verdik. Seminerler düzenledik.

Bu çalışma özünde Türkiye’de bir ilktir. O zamanlar ücretsiz terapi alınabilecek bir merkez yoktu, biz başardık. Biz başlattık. Bunda da çok emeğim olduğunu söyleyebilirim. Çok inatçı bir yapım vardır. Tutkularımdan vazgeçmem. Yılmam.

EVLİLİK EĞİTİMİ’Nİ BAŞLATTI

TÜRKİYE’YE MODEL OLDU

ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

AKDENİZ:

Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi’nin yanı sıra yönettiğiniz bir proje vardı. Evlilik Öncesi Eğitim. O uygulama Türkiye’ye model oldu. Detaylarını anlatır mısınız?

PSİKOLOG ŞULE TOLA:

Toplum Bilimciyim. Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü; Ceza İnfaz ve Tevkif Evi; Jandarma; Emniyet ve diğer kurum ve kuruluşlar ile birlikte çok proje üzerinde çalıştık.

Toplum ve Ruh Sağlığı Merkezi’ni kurduk

Şizofren ve bipo (2 uçlu duygu durum bozukluğu) vakalarında çok uğraş ve emek verdik. 300 kayıtlı hastamız var. İlk başlangıçta çok tereddüt ile karşılaştık. Ama zamanla aşıldı bu sorunlar.

ÖYLE CEVHERLER

ÇIKIYOR Kİ. BU

SEVGİNİN GÜCÜ

Şimdi merkez ve yakın ilçelerden atölye çalışmalarına katılıyorlar. Daha uzakta olanlara biz mobil hizmet götürüyoruz.

Burada toplum destekli tedavi modeli uyguluyoruz. Hastaların hastaneye yatış sıklığını azaltmak odaklı bir merkez inşa etmiş olduk.

Onların hayatına dokunduğunuz an öyle cevherler çıkıyor ki. Bu sevginin gücünü gösteriyor. Değer verilmek. Dokunmak…

(‘- Ben ‘Cin Ali’ dâhi çizemem’) diyenler yağlı boya resim tablosu yapıyor.

(‘- Ben politika nedeniyle istifa ettim gerçi ama çok emeğim olduğu için söylemekte bir sakınca görmüyorum’) 27- 29 Mart arasında IYAŞPARK Yaşam ve Alışveriş Merkezi’nde Toplum Sağlığı Merkezi’nde tedavi görenler, Yağlı Boya Resim Sergisi açacaklar

Ruh sağlığını çok önemsiyorum. Öncelikle ruh sağlığı diyorum

Bu bağlamda Evlilik Öncesi Eğitim Projesi başlattık.

20 çift adayına evlilik öncesi eğitim verdik.

Bu hareket Isparta’da başladı. Türkiye çapında zorunlu hale getirildi.

25 YILDIR ISPARTA’YI

DİNLİYORUM

AKDENİZ:

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nde de görev yapıyordunuz?

PSİKOLOG ŞULE TOLA:

Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği kurulduğu an teklif geldi.

Ancak mevcut görevlerimden kopmak istemedim. Esnek bir çözüm bulduk.

Zira danışmanlık yaparak lezzet alıyorum. Bu bağlamda yarım gün Psikolojik Danışma Merkezi’nde yarım gün de Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’nde ‘Uzman’ olarak çalışıyordum.

25 yıldır Isparta’yı dinliyorum. Vatandaşları dinliyorum.

Çok sıkıntılara tanık oldum. O kadar sıkıntıyı bilip de bunlara sessiz kalamazdım. O yüzden politikaya atıldım.

TEMİZ, SAF

SİYASET

YAPACAĞIM

Temiz ve saf siyaset yapacağım. (‘- Okulda öğrendikleriniz mi? Saha da gördükleriniz mi?’) diye sorarsanız şu cevabı veririm: (‘- Sahada gördüklerim’)

Psikolojik sorunlarla ilgili projeler üretmek istiyorum.

Isparta ve Türkiye manevi bir buhrana sürüklenmeden, Hükümet politikaları çerçevesinde Kadın ve Aile ilgili Komisyonlarda etkin şekilde görev almak istiyorum. 2023 ve 2071 hedefleri de heyecan verici bir süreç.

TARAFIMI

BELLİ

ETTİM

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) tıpkı dedem Dr. Tahsin Tola gibi ben de toplumsal politikalar üretmek istiyorum. Psikolojik sorunların çözümü için projeler üretmeyi diliyorum.

Ama Meclis’e giremezsek, darılmaca, gücenmece yok.

Tarafımızı belli etmiş oluruz.

Şunu düşünüyorum: Koruyucu ruh sağlığı hizmetlerini artırmamız lazım. Bunun için aday oldum.

Aynı zamanda anneyim. 2 çocuk büyüttüm. Burak 25 yaşında, Radyo- Televizyon okudu. Kızım Bernur 17 yaşında; Gülkent Anadolu’da okuyor.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim