22 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,280
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 13 °C
  • İstanbul 14 °C
  • Ankara 13 °C
  • İzmir 18 °C

Depremde hasar aldığı halde gizleyenler var

Depremde hasar aldığı halde gizleyenler var
24 Ağustos Pazar günü 22: 43’te; 7.4 derinlik ve 5.1 büyüklükte meydana gelen deprem sonrasında yapılan bir çalışma Isparta’da çarpıcı bir gerçeği gün yüzüne çıkardı.

24 Ağustos Pazar günü 22: 43’te; Merkez üssü Burdur’da 7.4 derinlik ve 5.1 büyüklükte meydana gelen deprem ve 49 artçı sonrasında yapılan bir çalışma Isparta’da çarpıcı bir gerçeği gün ışığına çıkardı:

HASARLI YAPILAR GİZLENDİ

Risk Kentsel Dönüşüm Merkezi Başkanı Mimar Caner Ataseven, deprem sonrası hasarlı yapıların medyaya yansıdığından çok daha fazla olduğunu öne sürdü: (‘- Değeri düşer’) kaygısı ile gizleniyor. Bu psikolojiyi aşmaktan başka çaremiz yoktur.

KURTULUŞ: AFET KANUNU

Merkez üssü Isparta olmadığı halde bu denli önemli hasar oluşmasını (‘- kaygı verici’) olarak nitelendiren Mimar Ataseven: “Ya deprem merkez üssü Isparta olsaydı? Onun için Afet Kanunu’na daha sıkı sarılmalıyız”

DEPREM FIRTINASI ŞOK GERÇEKLERİ ORTAYA ÇIKARDI

24 Ağustos Pazar günü merkez üssü Burdur olmak üzere Isparta ve Antalya’yı etkisi altına alan deprem fırtınası sonrası yapılan bir araştırma çok çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

Saat 22:43’te 7.4 derinlik ve 5.1 büyüklükteki deprem ve ardından 49 artçı sarsıntı Isparta’da ortalama 300 yapıda hasar bırakmıştı. Ancak, Risk Kentsel Dönüşüm Merkezi’nin süreç içerisinde gerçekleştirdiği araştırmalar hasar boyutunun daha yüksek olduğu sonucunu çıkardı.

DEĞER KAYBI YAŞANIR KAYGISI İLE GİZLENEN HASARLAR VAR

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisanslı Isparta ve Anadolu’nun ilk Kentsel Dönüşüm Merkezi’ni kuran Mimar Caner Ataseven, endişe verici bir gerçeği paylaştı. 24, 25, 26 Ağustos’ta artçılar ile birlikte 49 deprem sonrasında oluşan hasarların kitle iletişim araçlarına yansıdığından daha fazla olduğunu öne sürdü.

ENVANTER YAPTIK. ARZU EDEN KURUMLARA RAPORU VEREBİLİRİZ

Risk Kentsel Dönüşüm Merkezi Kurucusu Mimar Caner Ataseven, şöyle dedi:
            “24 Ağustos depremi sonrasında 24 kişiden oluşan uzman ekibimiz ücretsiz şekilde yapılarda hasar tespit çalışmayı yaptı.

Bu çalışma ile birlikte bir envantere sahip olduk.

Bu dosyayı arzu edilirse Afet ve Acil Durum Müdürlüğü’ne verebiliriz. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne teslim edebiliriz.

Ortaya çıkan tablo şudur:

Merkez üssü olmadığı halde Isparta’da yüksek yoğunlukta hasar oluşmuştur.

Kitle iletişim araçlarına yansıyandan fazla hasarlı binalar var.

Düşündürücü olan nokta şu: Merkez üssü olmadığı halde Isparta’da bu denli hasarın oluşmasıdır. Bu çok ivedilikle incelenmelidir.

Isparta’da; birçok mahallede bağımsız yapılar ve sitelerde hasar ihbarları aldık. Ekip olarak gidip yerinde inceledik.

Gördüğümüz şu:

Olumsuz söylentiler korkusu, yapıların değerinin düşme kaygısı, kimseye satış yapamama endişesi ya da kiraya verememe riski gibi faktörler nedeniyle hasarlı binaların gizlendiğini düşünüyoruz.

Sahada şunu gördük: İnsanlar bu kaygılar sonucu endişe içindeler.

Şu anda bile 10 yapıda depremsellik incelemesi ve risk tespiti çalışmalarımız devam etmektedir.”

AFET KANUNU ISPARTA İÇİN BÜYÜK BİR FIRSAT İÇERİYOR

Risk Kentsel Dönüşüm Merkezi’nden İnşaat Mühendisi Alkan Solmaz ise mülk sahiplerinin yetkili kuruluşlara müracaat etmekten çekinmemesi gerektiğini söyledi.

Depremsellik incelemesi, risk ve hasar tespitinin gizlilik prensipleri doğrultusunda yapıldığını anlatan Solmaz, şöyle dedi:

“‘6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’ Isparta açısından büyük bir fırsattır. Hasar oluşan yapıların sahipleri de bu fırsattan faydalanmalıdır.

250 ÖZEL MÜLK, 100 KAMU BİNASI PROJESİ YAPTIK

Anadolu’da; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan Kentsel Dönüşüm Merkezi Lisansı alan ilk şirket olduklarını söyleyen Mimar Caner Ataseven, Yapı Laborutavarı hizmeti verdiklerini de anlattı.

7 kentte 250 özel mülk ve 100 kamu yönetimi binasının deprem tahkiki ve güçlendirme projesi yaptıklarını kaydeden Ataseven sözlerini şöyle sürdürdü:

“Risk Kentsel Dönüşüm Merkezi halen Isparta, Burdur, Antalya, Afyon, Konya, Karaman, Muğla’da hizmet veriyor. İzmir ve İstanbul’da da Temsilcilik düzeyinde çalışmalar yapıyor.

Mimar, İnşaat Mühendisi, Yapı Öğretmeni, Tekniker ve Teknisyen’den oluşan 20 kadromuz var. Yine Jeoloji Mühendisi çalışanımız var. Kentsel Dönüşüm Projesi için de kira desteğinden; kredi sürecine kadar her evrede danışmanlık hizmeti veriyoruz.

Risk Kentsel Dönüşüm Merkezi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan lisanslıdır ve Türkiye çapında proje yapmaya yetkilidir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim