20 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,042
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 9 °C
  • İstanbul 11 °C
  • Ankara 8 °C
  • İzmir 16 °C

Derneklere önemli duyuru

Derneklere önemli duyuru
Derneklere önemli duyuru

İl Dernekler Müdürü Haşim M. Akgül, dernekler yönetmeliğinde yapılan değişiklikle ilgili önemli bir duyuru yaptı. Akgül, yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti: İlimizde kurulu ve faaliyette bulunan derneklerin dikkatine; Demekler Kanunu'nun 19. maddesi "Demekler, yıl sonu itibarıyla faaliyetlerini, gelir ve gider işlemlerinin sonuçlarını, düzenleyecekleri beyanname ile her yıl Nisan avı sonuna kadar mülki idare amirliğine vermekle yükümlüdürler... hükmünü,

Demekler Yönetmeliği'nin 83. maddesi; "Dernek yönetim kurulu başkanları, her takvim yılının ilk dört ayı içinde bir önceki yıla ait Dernek Beyannamelerini, (EK-21) mülki idare amirliğine vermekle yükümlüdürler. Şubeler, mülki idare amirliğine verecekleri beyannamelerin birer örneğini bağlı bulundukları derneğe de vermekle yükümlüdürler... hükmünü, Demekler Yönetmeliği'nin, İşlemlerin elektronik ortamda yapılması başlıklı 96. maddesi İse; "...Elektronik ortamda gönderilen beyanname ve bildirimler ile kağıt ortamında gönderilen beyanname ve bildirimler arasında hukuki sonuçları itibariyle hiçbir fark bulunmamakladır. Kullanıcı kodu, parola ve şifre kullanmak suretiyle elektronik ortamda doldurulmuş ve onaylanmış beyanname ve bildirimler, dernek tarafından verilmiş beyanname ve bildirimler olarak kabul edilir.

Elektronik ortamda gönderilmesi mümkün olmayan veya sisteme yüklenemeyen beyanname ve bildirim ekleri, derneğin merkezinin bulunduğu yerin mülki idare amirliğine elden verilir veya posta yoluyla taahhütlü olarak gönderilir.

Beyanname ve bildirimlerin kanuni sürede verilen beyanname ve bildirimler olarak kabulü için, elektronik ortamda doldurma ve onaylama işleminin en geç beyanname ve bildirimlerin verilmesi gereken son gün saat 24:00'den önce tamamlanmış olması gerekmektedir.

Beyanname ve bildirimlerin teknik arızalar nedeniyle elektronik ortamda gönderilmesinin mümkün olmaması halinde, kanuni sürenin son günü mesainin bitiş saatine kadar, derneğin merkezinin bulunduğu yerin mülki idare amirliğine elden verilmesi veya posta yoluyla taahhütlü olarak gönderilmesi gerekmektedir... hükümlerine amirdir.

Bu sebeple, herhangi bir cezai işleme maruz kalmamak için, düzenlenecek dernek beyannamelerini (EK-21) 2016 yılı Nisan ayı sonuna kadar, (beyannamelerin elektronik ortamda verilmesi esas olmakla beraber çeşitli sebeplerle elektronik ortamda veremeyecek durumda olanların 29 Nisan 2016 Cuma günü mesai bitimine kadar, elektronik ortamda vereceklerin ise DERBİS sistemi adresi) üzerinden 30 Nisan Cumartesi günü saat: 23:59'a kadar) bildirmeleri gerekmektedir.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim