21 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 9 °C
  • İstanbul 12 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 15 °C

Devlet sormalı ve bilgi almalıdır

Devlet sormalı ve bilgi almalıdır
Devlet sormalı ve bilgi almalıdır

ITKM’de İçişleri Bakanlığı'nca başlatılan idari soruşturma kapsamında 2006'dan bugüne yapılan iş ve işlemlerle ilgili belediye başkanı ve encümen üyeleri olmak üzere 26 kişiden savunma istendi. Belediye Başkanı Günaydın, devletin sorduğu sorulara cevap vereceklerini belirterek, “Bu sorulardan dolayı devletimize teşekkür ediyorum” dedi.

İhale süreci 2006'da başlayan Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi'nin(ITKM) İçişleri Bakanlığı müfettişlerince yürütülen ön inceleme bir üst aşamaya taşındı. Bakanlık tarafından başlatılan idari soruşturma sürecinde 2006'dan bugüne yapılan iş ve işlemlerle ilgili belediye başkanı ve encümen üyeleri olmak üzere 26 kişiden savunma istendi. Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, soruşturmanın sadece kendi dönemleriyle alakalı olmadığını vurgulayarak, “2006’dan bugüne kadar devlet tek tek sormak istiyor. Soruları var. bu konuyla ilgili bugüne kadar geçmiş belediye başkanları, geçmiş belediye meclis üyeleri, geçmiş kamu görevli memur arkadaşlar, imar müdürlüğü, encümen üyelerinin hepsine soru soruyor. Bugüne kadar ne yaptınız, tapuyu nasıl verdiniz gibi sorular soruluyor. Ben inceledim. Sorular mantıklı. Devletin işleyişidir. Biz de cevap vereceğiz. Bu sorulardan dolayı devletimize teşekkür ediyorum” dedi.

İhale süreci 2006'da başlayan Isparta Ticaret ve Kültür Merkezi'nin(ITKM) İçişleri Bakanlığı müfettişlerince yürütülen ön inceleme bir üst aşamaya taşındı. İçişleri Bakanlığı'nca başlatılan idari soruşturma kapsamında 2006'dan bugüne yapılan iş ve işlemlerle ilgili belediye başkanı ve encümen üyeleri olmak üzere 26 kişiden savunma istendi. Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, konuyla ilgili yaptığı değerlendirmede devletin sorduğu sorulara cevap vereceklerini belirterek, konunun sadece kendi dönemleriyle alakalı olmadığını vurguladı.

BÖYLE SORULAR OLMALIDIR

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, şu açıklamayı yaptı: “İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan soruşturma bugün için veya bizim dönemler için değil. 2006’dan başlayan süreçle ilgili. O günden bugüne kadar devlet tek tek sormak istiyor. Soruları var. bu konuyla ilgili bugüne kadar geçmiş belediye başkanları, geçmiş belediye meclis üyeleri, geçmiş kamu görevli memur arkadaşlar, imar müdürlüğü, encümen üyelerinin hepsine soru soruyor. Bugüne kadar ne yaptınız, tapuyu nasıl verdiniz gibi sorular soruluyor. Ben inceledim. Sorular mantıklı. Devletin işleyişidir. Biz de cevap vereceğiz. Bunda bir kötülük yok. Biz de resmi yolla cevap vereceğiz. Böyle sorular olmalıdır. Devlet sormalıdır, bilgi almalıdır. Burası olumsuz, sorumsuz bir nokta değil. Burası büyük bir kamu kurumu ve belediyedir. Memnuniyetle cevap vermek istiyor. Geçmişte nerede hata var veya şansızlıklar nelerdir buna cevap vereceğiz. Bunu devletimiz bilmelidir. Bu sorulardan dolayı devletimize teşekkür ediyorum.”

İşte savunma istenen bazı tespitler

- İşin başında uygulanmayacak avan proje ile ihaleye girilmiş (2006).

- 1, 2 (2004-2009), 3. zeyilanemlerde (2009 sonrası) haksız yollarla, hileli, ihaleye fesat karıştırma suçuna ihtiva eden davranışlarla haksız kazanım sağlanmış.

- 1 ve 2. zeyilnamede (2004-2009) müteahhit tarafından ödenmesi gereken değer artış bedeleri, hiç faiz işletilmeksizin takside bölünmüş.

- Müteahhit taksitlerini ödemediği halde Belediye yönetimince tapuların devrine devam edilmiş.

Isparta'nın yılan hikayesine dönen Ticaret ve Kültür Merkezi'yle ilgili 2006 yılında başlatılan ihale sürecinden bugüne kadar geçen süre İçişleri Bakanlığı tarafından inceleniyor. İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı'nın görevlendirdiği müfettişlerin yaptığı ön inceleme sonuçlandı. Ön inceleme sonucunda hazırlanan rapor doğrultusunda Bakanlık tarafından idari soruşturma yapılmasına karar verildi.

   Bu kapsamda 2006'dan bugüne kadarki süreyi kapsayan iş ve işlemlerle ilgili belediye başkanı ve encümen üyelerinden savunma istendi. Bakanlık, idari soruşturma kapsamında 26 kişiden savunma istedi.

  Savunma için ilgililere 8 gün süre verildi. İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin İdari soruşturma kapsamında savunmasını istediği konular ITKM ihalesi ve sonrasında yapılan 1,2 ve 3.zeyilname ile ilgili Belediyenin zarara uğratılması ve müteahhit firmaya haksız kazanç elde ettirilmesine dayanıyor. Raporda şok tespitler bulunuyor. Soruşturma kapsamında (2004-2009) Merhum Belediye Başkanı Hasan Balaman ve bu dönemin siyasi ve memur encümen üyeleri ile 3.zeyilnamenin yapıldığı 2009 sonrası Yusuf Ziya Günaydın ve bu dönemlerde görev yapan encümen üyelerinde savunma isteniyor. Savunması istenen konular şöyle özetleniyor:

- İşin başında uygulanmayacak avan proje ile ihaleye girilmiş (2006).

- 1, 2 (2004-2009), 3. zeyilnamelerde (2009 sonrası) haksız yollarla, hileli, ihaleye fesat karıştırma suçuna ihtiva eden davranışlarla haksız kazanım sağlanmış.

- 1 ve 2. zeyilnamede (2004-2009) müteahhit tarafından ödenmesi gereken değer artış bedelleri, hiç faiz işletilmeksizin takside bölünmüş.

- Müteahhit taksitlerini ödemediği halde Belediye yönetimince tapuların devrine devam edilmiş. 8 gün içinde savunmaları talep eden İçişleri

Bakanlığı, idari soruşturma sürecinde konunun hukuki sürece taşınıp, taşınmayacağına karar verecek. Bakanlık, iş ve işlemlerle ilgili suç olduğu kanısına varırsa Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunacak.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim