20 Nisan 2018
 • BIST 112.122
 • Altın 174,823
 • Dolar 4,0406
 • Euro 4,9882
 • Isparta 16 °C
 • İstanbul 15 °C
 • Ankara 11 °C
 • İzmir 14 °C

Diren Baba

Diren Baba
Aile Hekimi Dr. Uysalgenç’in sözleşmesinin feshedilmesinin ardından ülkenin dört bir yanından Aile Hekimi Dernekleri ve Türk Tabipler Birliği harekete geçti.

Sağlık çalışanları ve birçok hekim ilimizde görev yapan ve sözleşmesi feshedilen Dr. Remzi Uysalgenç’e destek olmak ve görevine iade edilmesi amacıyla eylemlerini sürdürüyor. Geçtiğimiz gün Sağlık İl Müdürlüğü önünde toplanmak isteyen ancak getirilen ambulanslar nedeniyle bu eylemi gerçekleştiremeyen başta Isparta-Burdur Tabip Odası ile Türk Sağlık Sen Şubesi bir kez daha sokağa döküldü. Eylemin adresi değişmezken Uysalgenç’e il dışından da destek geldi. Türk Tabipler Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Fethi Bozçalı, Türk Tabipler Birliği Aile Hekimliği Kolu Genel Sekreteri Yaşar Ulutaş İle Çorum, Aydın, İstanbul, Adana, Aksaray, Antalya, Kayseri, Şanlıurfa, Muğla Tabip Odaları ve Aile Hekimleri Dernekleri dün Isparta’daki eyleme katılmak üzere ilimize geldi.

BABASINA DESTEK OLDU

Sağlık İl Müdürlüğü önünde basın açıklaması yapan gruba Dr. Remzi Uysalgenç’in oğlunun da katılması dikkatlerden kaçmadı. Uysalgenç’in minik oğlu babasına destek olmak amacıyla elinde ‘’Diren Baba’’ yazılı pankartı taşıdı.

DAYANIŞMANIN EN GÜZEL ÖRNEĞİNİ SERGİLİYORLAR

İlk açıklamayı Isparta Burdur Tabip Odası Başkanı Musa Bacaksız yaptı. Bacaksız konuşmasında, ‘’Türk Tabipleri Birliği adına ve dayanışma amacıyla gelen heyete teşekkür ederim.  Bu arkadaşlar bize dayanışmanın en güzel örneklerinden birini veriyorlar. Birlikten kuvvet doğar cümlesinin örneğini veriyorlar’’ dedi.

SÖZLEŞME FESHİ BİR AN EVVEL KALDIRILMALI

Öte yandan Türk Tabipler Birliği Aile Hekimliği Kolu Başkanı Fethi Bozçalı da mücadelelerinin Uysalgenç’in göreve iade edilinceye kadar devam edeceğini bildirdi. Bozçalı, ‘’Halk sağlığı müdürlüğünden randevu talep ettik ve dedik ki arkadaşımız Uysalgenç’in haksız ve hukuksuzca sözleşmesinin feshi konusunda görüşmek istiyoruz. Kendileri bugün(dün) saat 09.00 için randevu verdiler ama sonradan iptal edildi. Arkadaşımıza haksızca uygulanan ve hukuksuz olduğunu düşündüğümüz sözleşme feshinin bir an evvel kaldırılması kendisi hakkında açılan soruşturmaların da iptal edilmesini istiyoruz ve bu konuda Vali Vahdettin Özkan’la görüşeceğiz.

GECE-GÜNDÜZ KÖY KÖY ŞİFA DAĞITMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Bizler Türkiye’de 70 bin birinci basamakta görev yapan sağlık çakışanlarıyız. Bizler sözleşmeli çalışıyoruz, çocuklarınızın aşısını, gebelerin takibini, beşikten mezara kadar sağlık hizmetlerini vermeye çalışıyoruz ve bunu gece gündüz demeden köy köy dolaşarak her yeri ziyaret ederek hastalara şifa dağıtmak için elimizden geleni yapıyoruz.

BİZE KORKU SALMAK İSTİYORLAR

Remzi Uysalgenç, kendi mesleğinin görev ve sorumluluğunu yaşantısı boyunca harfiyen yerine getirmiş, ne hırsızlık yapmış ne de yolsuzluk yapmıştır. Bu arkadaşımızın görevden alınmasına gerekçe olacak hiçbir durum yoktur. Zaten anlam da veremiyoruz. Arkadaşımızın görevden alınmasıyla hastalar mağdur olmuştur. Bu mağduriyetin sorumlusu kimdir? Bize korku salmak istiyorlar. Birinci basmak çalışanları 1 Ocak’tan bu yana dayatmalara direniyor.

UYSALGENÇ YALNIZ DEĞİLDİR

Bizler Türk Tabipleri Birliği içinde, Aile Hekimleri Dernekleri içinde ve sendikalar içinde örgütlü sağlık çalışanlarıyız. Bizler kazanılmış haklarımızı korumak için mücadele ediyoruz. Ayrıca toplumun sağlık hakkının da korunmasını yerine getiriyoruz. Bugün sağlık çalışanları her yerde baskı, şiddet görüyor. Uysalgenç yalnız değildir. Bu mücadele burada bitmeyecek. Göreve dönünceye kadar mücadelemiz devam edecek. Cumartesi günleri çalışan arkadaşlarımıza sesleniyorum; meşru haklarımız için mücadele etmeye devam edelim’’ diye konuştu.

İŞTEN ATMA TEHDİTLERİNDE BULUNUYORLAR

Diğer taraftan Türk Tabipler Birliği Aile Hekimliği Kolu Genel Sekreteri Yaşar Ulutaş ise sağlık çalışanlarının yaşadığı sıkıntılara dikkat çekti. Ulutaş, ‘’Bir amaç için bir araya geldik. Arkadaşımız Uysalgenç hepimizin bildiği gibi sözleşmesi fesh edilen arkadaşımız. Onun yanında olmak için Isparta’ya geldik. Sağlık Bakanlığı ve yerel idarecileri birinci basmak sağlık çalışanları aleyhine soruşturmalar açmakta, cezalar vermekte, sözleşme feshi uygulamakta, işine son vermekte, çalışanlarına korku, halka eziyet etmektedir. Keza, Sağlık Bakanlığı 9 aydır Aile Sağlığı Merkezi çalışanlarını haksız ve hukuksuz bir şekilde cumartesi günleri fazladan çalıştırmaya buna karşı hakları için direnenler hakkında soruşturmalar açmaya, ceza puanları vermeye, işten atma tehditlerini sürdürmektedir.

ÖLÜNCE BAŞSAĞLIĞI DİLEYEN SAĞLIK BAKANLIĞI ÇALIŞANIN

HAKKI SÖZ KONUSU OLUNCA SORUŞTURMALAR AÇIYOR

Sadece sağlık çalışanları öldürülünce başsağlığı dileyen, yaralanınca geçmiş olsun dileklerini ileten Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarının kazanılmış temel hakları için sesini çıkarınca, soruşturmalar açmakta, cezalar vermekte, sözleşme feshi uygulamaktan kaçınmıyor’’ şeklinde konuştu.

Açıklamaların ardından toplanan kalabalık bir süre daha Sağlık İl Müdürlüğü önünde sloganlar attıktan sonra dağıldı. 

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • İlk 8 ayda poliklinik sayısı 285 bin 79021 Eylül 2017 Perşembe 09:51
 • Kızılay, hedefleri aştı29 Ağustos 2017 Salı 08:35
 • Şehir Hastanesi’nde “Anne Oteli”24 Ağustos 2017 Perşembe 13:40
 • Hem tümörden kurtuldu hem böbreğini kaybetmedi08 Ağustos 2017 Salı 10:37
 • Çocuğunuzun dişleri tehlikede olabilir!07 Ağustos 2017 Pazartesi 10:37
 • Hepatiti yok etmek için aşılanmak önemlidir29 Temmuz 2017 Cumartesi 14:14
 • Prostat hastalığı saçların beyazlaması kadar doğal29 Temmuz 2017 Cumartesi 11:38
 • Madde bağımlılığıyla mücadelede tiyatrolu mesaj27 Temmuz 2017 Perşembe 15:54
 • Fatma teyzeyi kaybettik21 Temmuz 2017 Cuma 13:40
 • 3 hastaya hayat verdi21 Temmuz 2017 Cuma 09:36
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim