22 Mart 2019
  • BIST 103.408
  • Altın 230,010
  • Dolar 5,4731
  • Euro 6,2133
  • Isparta 3 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 9 °C

Doğal Göl mü? Ekonomi mi?...!

Yrd. Doç. Dr. Erol KESİCİ

Elbette Eğirdir Gölü'nden de ekonomik yönden yararlanmak gerekmektedir. Fakat; ekonomi ve gölün ekolojisi uyum içesinde olmak zorundadır. Korumadan- kullanımılı ekonomi; doğal ekolojik yapıları yok etmemelidir.
Ekolojik kayıpların, ekonomik kayıplara neden olmasıda kaçınılmazdır. Ne yazık ki; dünyanın pek çok yerindeki doğal alanların, ekonomi öne sürülerek bilinçsiz kullanım sonunda yok olduğunu görmekte ve yaşamaktayız. Hemen yanıbaşımızdaki Türkiye'nin 5. büyük gölü olan Akşehir Gölü'nün yok oluşu gibi.....

Doğalın geri dönüşü adeta olanaksızdır ve pişmanlıklar da bir işe yaramamaktadır...Eğirdir Gölü'nün sosyo-ekonomik kullanım adı altında uğradığı ekolojik yıkım, bilimsel literatürlere geçen uyarıcı bir örnektir/ derslere konu olmaktadır.!!!

Bu yıkımlar nedeniyle; Eğirdir Gölü gibi doğal su kaynaklarının korunması için çok sayıda yasa ve yönetmelikler çıkarılmıştır.Bence, başta su kotu ve tarımın şekli olmak üzere;" ucu açık" olması nedeniyle yetersiz bulduğum Eğirdir Gölü Özel Hükümler;ekonomiyi savunanlar açısından ise çok ağır bulunmaktadır. Sadece coğrafik olarak adı kalan göl; birden vazgeçilemez olmakta. "Daha önceleri nerelerdeydiniz..."

Gölü bilmeden/ bilmezlikten gelinerek; sonucunun nereye varacağını düşünmeden, hep ekonomiyi öne sürerek gölü korumadan kullanmakla gelinen sonuç, "gölden vazgeçmektir".

Yıllardır belirttiğimiz gibi elbette gölden sosyo- ekonomik yönden de yararlanmak gerekmektedir. Fakat, gölden "vazgeçmemek için" de; Eğirdir Gölü'nün doğal özelliklerini, gerçeklerini ve önceliğini bilerek ona zarar vermeden yararlanmamız gerekir/di. Bu gerçekler ;

1- Eğirdir Gölü; doğal göldür, tıpkı canlılar gibidir, "organları değiştirilmemeli- uymayan doku nakledilmemeli"- doğal yapısına- balığına, börtüsüne-böceğine müdahale edilmemeli, ortamı kirletilmemeli. Dişli-takoz-gümüş balıklarının yaptıklarından ders alınmalı.

2- Yasal olarak; Eğirdir Gölü stratejik öneme sahip I.sınıf içme suyu kaynağıdır ve mutlak koşulla korunması gerekmektedir. Tarımdaki yanlış yöntemlerden ders çıkararak, içtiğimize yediğimize hastalık -zehir bulaştırılmamalı....

3-Gölde aşırı su kayıpları olmamalı- gölün su akışına- kotuna müdahale edilmemeli, bu konuda ciddi önlemler alınmalı. Gölün su deposu olmadığı (depolan suyun koktuğu) unutulmamalı.

4-Kamu yararı ,"kıyı-sahil iyileştirmesi!"”diyerek”, tarım toprakları kazanmak için; taşla, çöple, toprakla dolgular yapılmamalı, evsel-tarımsal-endüstriyel atıklar içme suyu kaynağı olan göle atılmamalı- bırakımamalı. Göl işgal edilmemeli.Gölün çöp -atık,inşaat yeri olmadığı bilinmeli..
5-Göle politik bakışla değil, bilimsel-akılcı bakışla "göle doğru" bakılmalı. Son otuz yıldır; Eğirdir Gölü'nün korunmasıyla ilgili bir çok yasa ve yönetmelikler çıkarılmış ve bunların çok büyük bir kısmı uygulanmamış!/ uygulanamamıştır!. Yasa ve yönetmeliklere koşulsuz - uyulmalı-uygulanmalı.
Eğer yıllar önce çıkarılan gölü koruma yasa ve yönetmelikleri uygulanmış olsa idi, bu gün Özel Hükümlere gerek kalmazdı.

Doğal ekolojik yapının bozulmasının sonuçları -Mayıs 2013 – EĞİRDİR GÖLÜ Dip yapısı

" Altın Elma, Gümüş Balık, Bronz İstakoz" ! - Turizim," Çılgın Proje- Kanal" Yrd. Doç.Dr. Erol KESİCİ SDÜ EĞİRDİR SU ÜRÜNLERİ FAKÜLTESİ- TTKD BİLİM DANIŞMANI

Bu yazı toplam 1321 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim