22 Mart 2019
  • BIST 103.408
  • Altın 230,010
  • Dolar 5,4731
  • Euro 6,2133
  • Isparta 3 °C
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 9 °C

Eğirdir’in öncelikli sorunları masada yatar

Yrd. Doç. Dr. Erol KESİCİ

“BU BAKIŞ” EĞİRDİR’E HAKSIZLIK DEĞİL Mİ(!)? EĞİRDİRİ’İN GÜÇÜ VAR (!)…BAŞKA GÜÇE GEREK YOK!...
“EĞİRDİR'İN ÖNCELİKLİ KONULARI MASAYA YATIRILDI- Halkın Sesi AKIN” “Isparta Ticaret ve Sanayi Odası, aylık Meclis toplantısını Eğirdir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü Toplantı Salonu'nda yaptı. Toplantıda;…sonolarakkonuşanBelediyeBaşkanı Osman NuriÖzmeral, , Eğirdir’ingüncelkonularıarasındabulunanDoğalgazhakkındaBelediyeolaraküzerlerinedüşenvazifeyiyaptıklarınıbelirtenBaşkanÖzmeral, “BelediyeBaşkanıolarakşahsımadüşenparayıyatırdım. Belediyeolaraksaygıdeğerhalkımıza da gerekenduyurularıyaptık.300’e yakınvatandaşımızparasınıyatırmış.Fakatilçemizedoğalgazıngelmesiniçokisteyenlervebukonuüzerindensiyasetyapanlarparalarınıyatırmıyor. . Dolayısıyla, DoğalgazınEğirdir’imizedeğişikyollardangetirilmesiiçinçalışmalarımızoldu.İşadamlarımızıngeçtiğimizgünlerdeBelediyemizeyaptığıziyarettebukonuyuelealdık.Ankara’yagitmeyidüşünüyoruz. Ankara yolculuğumuzaBakaGenelSekreteriTuncayEnginveIspartaTicaretveSanayiOdasıBaşkanıŞükrüBaşdeğirmenbizleregüçverirseçokmutluoluruz.” dedi.(Basın- 28.11.2013 )
. Sayın başkan, doğal gaz konusunda daha öncede bahsedilen- belirtilen hesapta yanlışlık nerede? Eğirdir’e % 60 kuralı “ uyar mı” ? Tekrar edersek;
ELEKTRİK ABONMAN SAYISI ve EĞİRDİRİN NUFUSU!?
*TEDAŞ yetkililerinin verilerine göre; Eğirdir merkezde 11 300 elektrik abonesi var…
* Eğirdir’de % 60 koşuluna göre, 335 TL yatırması gereken abone sayısı 6780dir.
*2013 kayıtlarına göre Eğirdir’in merkez nüfusu ise 16 981bildirimlere göre 16000 civarında.
* Eğirdir de yaşayan 2.5 kişiden birinin bu koşulla 335 TL yatırması gerekiyor. Başka bir hesapla parayı, neredeyse Eğirdir de yaşayanların tümünün yatırması gerekmiyor mu?

İşin kolayı; “ Doğal Gazı Eğirdir yerine, siyasete bağlamak” (!) Belediye ye düşen vazife Elektrik Abonesi koşuluna karşılık, Eğirdir Gölünün korunmasıyla ilgili çok sayıdaki genelgeyi öne sürmektir. Eğirdir’in, gölün buna gücü vardır ve bence başka güç aramaya gerek yoktur.
Sayın başkan; hala sen yatırdın mı, ben yatırdım, vazifemi! yaptım da..
Neden 300’e yakını yatırmış?
Eğirdir halkı çok mu yoksul da? Doğal gaz onlar için önemli değil mi de ?
İnandırıcılık yok denilemez mi?
Demek ki Eğirdir halkı başkandan daha çok Eğirdir gerçeğini biliyor ( Eğirdir yazlık konut çok, dolayısıyla sayaç sayı da çok ve Elektrik abone sayısı koşulu ile doğal gazın geleceğine inanmıyor.)
Bu işi siyasete bağlamak da komik…
300’e yakın rakamı önemli ; demek ki; başkan kendi çevresine de bu konuda inandırıcı olamamış gibi, (6780 abonenin 300’e yakını, buna kamu kurumları dahil mi?) …
Eğirdir , “İKİNCİL KONUT” ların çok sayıda olduğu ve ikincil konut sahiplerinin kışı Eğirdir de geçirmedikleri turizm kentidir. ... Bu nedenle de doğal gaz için Eğirdir’de% 60 koşuluna göre 6780 Elektrik Abonman sayısını bulamanız mümkün müdür? ...Düşünüldü mü?

EĞİRDİR'İN ÖNCELİKLİ KONULARI MASAYA YATIRILDI (Basın)

Eğirdir’e Doğal Gaz için “Elektrik Abonman Sayısının %60 koşullu Başbakanlık Genelgesi öne sürülmekte fakat, Eğirdir Gölü’nün korunması içinde çok sayıda genelgeler var.
Özetle, Baca gazlarının havzada kirlik oluşturduğu belirlenmiştir/bilinmektedir. EĞİRDİR GÖLÜ 1. SINIF SU KALİTESİNDE İÇME SUYU KAYNAĞIDIR ve STRATEJİK ÖNEME SAHİPDİR, ULUSAL HAVZA YÖNETİM STRATEJİSİ VE EYLEM PLANI (2012-2023), ÖZEL HÜKÜM… Gölden dolayı teşvikler söz konusudur, buradan hareketle; doğal gaz Eğirdir’e koşulsuz getirilmelidir. Bu nedenlerle de; DOĞAL GAZ İÇİN % 60 KOŞULU OLMAMALIDIR. Eğirdir’in Eğirdir Gölü gibi bir ayrıcalığı vardır ve koşul – mazeret önerilemez, göl, bu koşulların çözümleyicisidir, yeter ki anlatabilin, savunabilin…

Bu” bakışla”, yaklaşımlarla, Eğirdir’in kendisine güvenmemesiyle, gölün gücünü ve göl koruma yaslarını öne sürmemesiyle, “ birilerinin gelip yapmasınıbeklemesiyle” “EĞİRDİR'İN ÖNCELİKLİ KONULARI MASADA YATAR/KALIR…” Hep öyle olmuyor mu(!)? Sonuç? Çözüm ne? Masada! Eğirdir kendi sorunlarını kendisi halletmeli , yönetimler niye var? Yönetimlerin, Eğirdir’in; Gölü var… Başkalarının sorunlarınızı halletmesini beklerseniz, inandırıcı olmazsınız, yada daha sonra kimleri arayacaksınız(!)? Nereye kadar yetişecekler(!)?
Eğirdir için doğal gaz çok önemlidir, doğal gazı siyasete bağlamak haksızlık değil mi?
“Partiniz, sevdanız Eğirdir ve Gölü olursa güç sizde, güçlüsünüz, başka güce gerek yok” … Sorunlarımızı başkaları değil, biz halletmeliyiz!
Sağlıklı; suda, gıdada, yaşam da koşul olmaz….Daha da kirlenmeden Doğal Gaz….

Bu yazı toplam 1426 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim