24 Nisan 2018
  • BIST 110.377
  • Altın 174,818
  • Dolar 4,1008
  • Euro 5,0099
  • Isparta 24 °C
  • İstanbul 22 °C
  • Ankara 25 °C
  • İzmir 26 °C

Ekonominin kalbi durur

Ekonominin kalbi durur
Ortalama 300 sektörü direkt etkileyen; ekonominin ana motoru inşaatta büyük tehlike: İmalat için gereken malzemelerin fiyatları geçen yıla kıyasla şok ve astronomik artışla yüzde 320 oranında zam gördü.

Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İnşaat Mühendisi Metin Çelik, 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ışığında Isparta’da bir an önce harekete geçmesi gerektiğini savunuyor.

ÇIKARMA YAPACAKLAR

ITSO 4 ve 17. Grup’un Heyet halinde Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın ile görüşeceğini anlatan Çelik, “sorunlar ve çözüm yollarına ilişkin tespitlerimizi içeren rapor sunacağız. Isparta’nın mutlak surette Afet Kanunu’nu uygulaması lazım” dedi.

BÜYÜK PARSEL OLUŞMALI

Belediye Başkanlığı’nın büyük parsel bazında Genel İmar Revizyonu yapması gerektiğine işaret eden İnşaat Mühendisi Metin Çelik, önemli bir çağrı da yaptı: “Arsa üretilemiyor. Var olanların payı da çok yüksek. Tarım arazisi olmamak kaydı ile yeni İmar Alanı açılmasını tartışmalıyız.”

EKONOMİNİN KALBİ DURUR

ITSO Başkan Yardımcısı İnşaat Mühendisi Metin Çelik, hazır beton ve çimentoda yüzde 320 zam yapıldığını söyledi, “bu şok ve astronomik artış, 300 sektörü direkt etkileyen; ekonominin ana motoru inşaatın kalbini durdurur. Isparta’da yılda 2 Bin konut üretiliyordu. 2014’te bu sayı 1.000’e düşer. Konut fiyatları da halk aleyhine artar” uyarısında bulundu.

BELEDİYE’YE

ÇIKARMA

Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İnşaat Mühendisi Metin Çelik, artık Isparta’nın 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun ışığında projeler yapması gerektiğini söyledi.

Isparta’nın Yeni Deprem Atlası’na göre ‘ÇEKİNCELİ COĞRAFYA’ olarak konumlandırıldığına atıf yapan Çelik, “1999 öncesi yapıların tamamı sıkıntılı. Artık can güvenliği için adım atmalıyız” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ITSO) Afet Kanunu’na tam destek verdiğini anlatan Çelik, 4 ve 17. Grup üyelerinin heyet olarak Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın ile bir görüşme yapacağını söyledi.

Şu an rapor hazırladıklarını ifade eden Çelik, sorunlar ve çözüm yollarını içeren bir dosya haline getireceklerini kaydetti. Çelik, şöyle dedi:

“4. Grup hepimizin bildiği üzere Müteahhitler

17. Grup ise İnşaat Mühendisleri

Heyet halinde Belediye Başkanı Yüksek Mimar Sayın Yusuf Ziya Günaydın ile görüşeceğiz. Sorunları anlatacağız. ITSO Afet Kanunu’na tam destek veriyor.”

ÇÖZÜM YOLLARI

Isparta’da şehir merkezinde arsa üretilemediğini; var olanların da paylarının astronomik derecede yüksek olduğu tezini ortaya atan İnşaat Mühendisi Metin Çelik, çözüm olarak şu önerilerini sıraladı:

YENİ İMAR: Tarım arazileri dışında geçici olarak yeni İmar Alanı ilan edebiliriz.

SİTE KÜLTÜRÜ: Bu dönem yapılması gereken çok önemli bir unsur daha var: Büyük parsel bazında Genel İmar Revizyonu’na muhakkak ki ihtiyacımız var.

Özünde eski mahallelerde yoğun bir arsa var. Ancak çok parçalı olduğu için çözüm üretilemiyor. Yargı sürecine yansısa dava çok uzun sürüyor.

RİSKLİ YAPI TESPİTİ: Afet Kanunu ışığında, özellikle 1999 öncesi yapıların mutlaka yıkılıp yeniden imal edilmesi gerekiyor. Endüstrinin tüm tarafları ahenkli bir şekilde çalıştığı an önemli mesafeler kat edebileceğimizi düşünüyoruz.

GÜVENİM TAM: Isparta’da inşaatta çok iyi konumda olduğumuzu paylaşmak istiyorum. Sisteme güvenim tam. Yapı Denetimi çok etkin çalışıyor. İmalatlar kaliteli, sağlam. En ufak bir şüphem yok.

Odak noktamız nedir? 1999. Bu bilgiler ışığında 1999 sonrası yapıların tamamı sağlamdır. Herkesin içi rahat olsun. Ancak 1999 yılı öncesi yapılara aynı güvenceyi veremeyiz. Bizim mücadelemiz de işte tam burada başlıyor. O yapıları yıkıp yeniden imal etmek. Önce can güvenliği… Ardından kent estetiği…

İMALAT % 50 DÜŞER

Ticaret ve Sanayi Odası (ITSO) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Metin Çelik, fiyat artışının yapı endüstrisinde imalatı yüzde 50 oranında sekteye uğratacağını öngördü. Çelik, “Isparta’da yılda 2 Bin konut imal ediliyordu. Bu şok zam imalatı yüzde 50 azaltır. Konut satış fiyatlarını da halk aleyhine şok şekilde artırır” dedi. Hazır beton 72 TL’den 125 TL’ye; çimento ise 110 TL’den 185 TL’ye fırladı.

ARTIK HAREKETE GEÇİLSİN

6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki Kanun’u çok pozitif bulduğunu kaydeden Metin Çelik, Isparta’nın artık harekete geçmesi gerektiğini söyledi. Çelik, ITSO 4 ve 17. Grup olarak Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’a sorunlar ve çözüm önerilerini içeren kapsamlı bir rapor vereceklerini söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim