24 Ekim 2016
  • BIST 79.933
  • Altın 124,975
  • Dolar 3,0788
  • Euro 3,3512
  • Isparta 19 °C
  • İstanbul 17 °C
  • Ankara 15 °C
  • İzmir 22 °C

Elmanın sorunları için Meclis araştırması gerekiyor

Elmanın sorunları için Meclis araştırması gerekiyor
Elmanın sorunları için Meclis araştırması gerekiyor

CHP Isparta Milletvekili İrfan Bakır, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak elma üreticilerinin sorunlarını dile getirdi. Bakır, “Isparta ve Türkiye genelindeki üreticilerimizin elmacılıkta karşılaştıkları sorunların tespiti ve bu sorunların çözümlerinin belirlenebilmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılması gerekli görülmektedir” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Isparta Milletvekili hemşehrimiz İrfan Bakır TBMM’de elma üreticilerinin sorunlarını gündeme getirdi.   Bakir, elma üreticilerinin sorunu ve bu sorunların çözümü için Meclis araştırması yapılması gerektiğini belirtti. Milletvekili Bakır “Elmacılığın içinde bulunduğu sorunların tespiti ve ileriye dönük yol haritası belirlenebilmesi için anayasamızın 98. Maddesi ve Türkiye Büyük Millet Meclisi İçtüzüğünün 104. Ve 105. Maddeleri gereğince Meclis araştırması açılması konusunda gereğinin yapılmasını” istediği soru önergesinde şunları dile getirdi:  “Ülkemiz yaklaşık 3 milyon ton elma rekoltesiyle, dünyanın en büyük 3. elma üreticisi durumundadır. İlimiz Isparta ise yaklaşık 600 bin tonluk üretimle bu konuda Türkiye birincisidir. 

            Dünya genelinde elma üretiminde 3. Sırada olan ülkemiz maalesef konu ihracat olunca ancak 23. sırayı alabilmektedir. Bu elmanın tüketiminde büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle Türkiye’ deki elma üretiminin % 20-25’ ini tek başına yapan ilimizde sıkıntı daha da büyüktür. Geçen yıl Nisan ayında yaşanan don olayı nedeniyle rekolte yarı yarıya düşmüş olmasına rağmen depolardaki elmanın %60-70’ i satılamamıştır.

            Elmanın satışında yaşanan bu sıkıntıların en öncelikli sebebi maalesef komşularımızla yaşadığımız sorunlardır. Elmanın ihracata gittiği Suriye, Irak, Mısır, Ürdün ve Rusya gibi ülkelerle ilişkilerimizin ne durumda olduğu ortadadır. Ayrıca Azerbaycan ve Gürcistan gibi ülkelerinde dolaylı olarak Rusya krizinden etkilenmiş olması sebebiyle bu ülkelere ihracatta ciddi sorunlar yaşanmaktadır.

            Isparta ilinde üretilmekte olan elmaların yurtiçinde ise 2 ana pazarı bulunmaktadır.  Bunlardan birisi İstanbul, diğeri ise Doğu illeridir. Güneydoğu Anadolu bölgesindeki kaos ortamı nedeniyle elma alım-satımıyla uğraşan tüccarlar bu bölgeye mal götürememektedir. İstanbul pazarında ise piyasadaki belirsizlik ve vatandaşlarımızın alım güçlerinin gün geçtikçe azalması elma ve diğer meyve türlerinin tüketimini azaltmakta buda elma piyasasının olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet vermektedir. Elma üretiminde ortaya çıkan bir diğer sorun ise gübre, ilaç, akaryakıt, elektrik v.b. maliyetlerinin yüksekliğidir. Ayrıca üretim yapılan arazilerin parçalı ve dağınık olması da maliyetleri yükseltmektedir. 

            Kısacası pazarlamadan-paketlemeye, yüksek girdi maliyetlerinden, üretici-tüketici buluşmasına kadar temel sorunları olan elmacılığın içinde bulunduğu durum Isparta kadar elmacılığın yoğun şekilde yapıldığı Karaman,  Niğde,  Antalya, Denizli, Konya, Kayseri, Çanakkale ve daha birçok ilimizi de etkilemektedir. Sonuç olarak Isparta ve Türkiye genelindeki üreticilerimizin elmacılıkta karşılaştıkları sorunların tespiti ve bu sorunların çözümlerinin belirlenebilmesi amacıyla bir Meclis Araştırması açılması gerekli görülmektedir.”

            Konu ile ilgili Meclis Araştırma Önergesinin İmzaya açıldığı bildirildi.  

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim