21 Eylül 2017
 • BIST 105.324
 • Altın 146,596
 • Dolar 3,4727
 • Euro 4,1687
 • Isparta 14 °C
 • İstanbul 24 °C
 • Ankara 12 °C
 • İzmir 21 °C

Emekçiler haksızlığa uğruyor

Emekçiler haksızlığa uğruyor
Türk-İş İl Temsilcisi Sadık Kaya, 1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla yaptığı açıklamada, emekçilerin uğradığı haksızlıklara dikkat çekerek, 7 Haziran Genel seçimlerinin bu anlamda karar verme zamanı olduğunu söyledi.

1 Mayıs İşçi Bayramı dolayısıyla açıklamada bulunan Türk-İş İl Temsilcisi Sadık Kaya, çalışanlar adına önemli konulara temas etti. Bugün işçilerin uluslararası düzeyde mücadele, dayanışma ve birlikte hareket etme kararlılığı gösterdiği gün olduğunu belirten Kaya, ‘’Bugün tüm dünyada emekçiler, hak ve özgürlükleri için hep birlikte sesini yükseltiyor. Ülkesi, ulusu, ırkı, siyasal görüşü, dini, mezhebi, dili, cinsiyeti, yaşı, mesleği ne olursa olsun herkes taleplerini haykırıyor’’ dedi.

‘’SOSYAL DEVLET UYGULAMALARININ BUDANMASINA KARŞI ÇIKIYORUZ’’

Dünyaya ve ülkemize eşitliği, barışı, kardeşliği, özgürlüğü çağırdıklarını ifade eden Kaya, şunları söyledi; ‘’Emeğin çıkarının savaşta değil, barışta olduğunu biliyor, savaştan yana hiç bir politikaya onay vermeyeceğimizi haykırıyoruz. Biz daha çok demokrasiyi herkes için hemen istiyoruz. İnsana yakışır şartlarda yaşamak istiyoruz. Tüm dünyada emekçiler, daha dün kölelik koşullarında çalışmaya karşı çıkarken, 8 saatlik çalışma uğruna canlarını verirken, bugün, hala birçok ülkede, benzeri çalışma koşullarının var olmasını kabul etmiyoruz. Ülkemizdeki işsizliğe, yoksulluğa, güvencesiz çalışmaya, baskılara karşı çıkıyoruz. Sağlık ve eğitim, sosyal güvenlik hizmetlerinin paralı hale getirilmesine karşı çıkıyoruz. Sosyal devlet uygulamalarının budanmasına, sosyal yardımlarla sınırlı tutulmasına karşı çıkıyoruz.

‘’İKTİSADEN GÜÇSÜZ GENİŞ HALK KESİMLERİ BEDEL ÖDEMEK DURUMUNDA BIRAKILIYOR’’

Bugün ülkemizde emek karşıtı yaklaşımlarla kıdem tazminatımıza göz dikiliyor. Asgari ücret düşük tutuluyor. Esnek ve kuralsız çalışma biçimleri egemen kılınmak isteniyor. Taşeron işçiliğini yaygınlaştırma, işçiyi özel istihdam bürosu aracılığıyla kiralama planları yapılıyor. Örgütlenen işçiler işten atılıyor. İş kazası adı verilen cinayetler durmak bilmiyor. Sorumlulara hesap sorulmuyor. Özelleştirme adı altında talan sürdürülüyor. Sefalet sürdürülmek, çocuklarımızın geleceği karartılmak isteniyor. Şimdiye kadar uygulanan ekonomik ve sosyal politikalarla, işçiler, kamu emekçileri, emekliler, köylüler, esnaf, yani iktisaden güçsüz geniş halk kesimleri bedel ödemek durumunda bırakılıyor. 

‘’ARTIK BU GİDİŞE “DUR” DİYORUZ’’

Biz insana yakışır koşullarda çalışmak ve yaşamak istiyoruz. Biz sosyal adalet, eşitlik ve refah istiyoruz. Tüm çalışanlar için insan onuruna yaraşır yaşama koşulları ve sendikal haklar istiyoruz. Özgürlükçü, adaletli, barış içinde bir dünya ve ülke istiyoruz. Emekçilerin hak ve özgürlük taleplerine kulak verilmelidir. Emek karşıtı politikaların ekonomik refah ve toplumsal barış getirmeyeceği bilinmelidir.

‘’ŞİMDİ KARAR VERME ZAMANI…’’

7 Haziran 2015 Genel Seçimlerinde, içinde bulunduğumuz şartları dikkate alarak geleceğimizi ve nasıl bir ülkede yaşamak istediğimizi belirleyeceğiz.

-Toplumsal barış ve huzur demokratikleşmeyle sağlanır.  Özgürlükçü ve çoğulcu bir demokrasi için gerekli adımlar ivedilikle atılmalıdır.

-Anayasa, katılımcı demokrasinin tüm kurum ve kurallarının sağlıklı işleyeceği bir yapıya kavuşturulmalıdır.

-Emekçilerin çıkarları savaşta değil barıştadır. Barışın her alanda egemen olması için çaba gösterilmelidir.

-Türkiye Cumhuriyeti Devletinin tüm kurumları, hukuk devleti anlayışıyla hareket etmelidir. Basın, düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki kısıtlamalar kaldırılmalıdır.

-‘İnsana yakışır iş’ herkesin hakkıdır. İstihdamın korunması ve geliştirilmesi, işsizliğin önlenmesi temel yaklaşım olmalıdır.

-Kadına karşı şiddet son bulmalı, kadınların ekonomik ve sosyal hayatın her alanına katılımının yolları açılmalıdır. 

-Taşeronlaşma engellenmeli, asıl işin taşeronlara yaptırılması uygulamasından ve bu uygulamanın yasalaştırılması girişimlerinden vazgeçilmelidir. Taşeron çalıştırmayla ilgili yargı kararları uygulanmalıdır.

-Yıllardır geçici işçi statüsünde istihdam edilenler sürekli işçi kadrosuna alınmalıdır.

-İş cinayeti haline gelen iş kazaları önlenmeli, iş sağlığı ve güvenliği önlemleri artırılmalı, gerekli denetim yapılmalıdır.

-Haksız işten çıkarmalar önlenmeli, iş güvencesi, işe iadeyi sağlayacak biçimde yeniden ve öncelikle düzenlenmelidir.

-Kayıt dışı ekonomi, kayıt altına alınmalıdır.

-Kıdem tazminatı işçiler bakımından vazgeçilmez ve tartışılmaz bir haktır. Buna el uzatılması, ortadan kaldırılması ya da daraltılması yönündeki talepler gündeme dahi getirilmemelidir.

-Asgari ücret insan onuruna yakışır bir biçimde ulusal düzeyde belirlenmelidir.

-Kamu kesimi toplu iş sözleşmeleri, işçilerin beklentisi doğrultusunda bir an önce bağıtlanmalıdır.

-Esnek ve kuralsız çalışma biçimlerini yaygınlaştırma girişimlerine son verilmelidir.

-Ücretli çalışanlar üzerindeki ağır vergi yükü düşürülmeli, vergi adaletsizliği giderilmelidir.

-Doğal yaşam korunmalı, ekolojik çevre tahribatına son verilmelidir. Genetiği değiştirilmiş GDO’lu ürünlerin tüketilmesi önlenmelidir.

-Engellilerin toplumsal yaşama eşit bireyler olarak katılması sağlanmalıdır.

-Öğrenim kurumları, demokratik yapının ve bilgi toplumunun gerektirdiği nitelikte özgür bireylerin yetiştiği, istihdam edilebilirliği destekleyen yapıda olmalıdır.  Üniversitelerimiz bilimin üretildiği yapıya kavuşmalıdır.

-İnsan odaklı ekonomik ve sosyal politikalar uygulanmalıdır.

İşçiler, Kamu Emekçileri, Esnaf, Emekliler, İşsizler, Yoksullar, Kadınlar, Gençler, Öğrenciler; Güzel Yurdumuzun Emek ve Demokrasi Sevdalıları 1 Mayıs Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü tüm emekçilere kutlu olsun.’’

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
ÖNE ÇIKANLAR
 • Taşıt sayımız 1 yılda yaklaşık 8 bin arttı
 • Hesap hareketliliği 17-25’ten sonra da sürmüş
 • Yeni Otogar’ın yanına Outlet AVM
 • Davraz’da kar 1,5 metreye ulaştı
 • Miting, yürüyüş bölgeleri belirlendi
 • Bayrak’tan duruşmaya damga vuran sözler
 • Şehir Hastanesi’nde çalışmalar tam gaz devam ediyor
 • Ekmeğe zam yolda!
 • Dağ yolunun yapımına karşı olmamalıyız
 • Isparta Belediyesi, E-Devlet’te
1/20
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim