24 Nisan 2018
  • BIST 110.231
  • Altın 174,494
  • Dolar 4,0907
  • Euro 4,9982
  • Isparta 24 °C
  • İstanbul 25 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 28 °C

Engellere boyun eğmeyeceğiz

Engellere boyun eğmeyeceğiz
Engellere boyun eğmeyeceğiz

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Samsun’a çıkışının 97. Yıldönümü Atatürk’ü Anma Gençlik ve spor Bayramı dolayısıyla Cumhuriyet Halk Partisi, Vatan Partisi, Eğitim-İş ve Atatürkçü Düşünce Derneği Atatürk anıtına çelenk sundu. Sunulan çelenklerin ardından Kaymakkapı Meydanında bir basın açıklaması yapan Atatürkçü Düşünce Derneği Isparta Şube Başkanı Batuhan Güldiken, 19 Mayıs 1919 gününün Türk Milleti olarak Milli Mücadelemizin ve Kurtuluş Savaşımızın başladığı gün olduğunu ifade etti. Güldiken şunları söyledi: “Tarih 30 Nisan 1919. Mustafa Kemal Paşa Sadrazam Damat Ferit tarafından 9. Ordu Müfettişliğine atanır. Padişah Vahdettin’in Türklerin Pontusçulara karşı yürüttüğü direniş hareketlerini kırmak amacıyla özel görevlendirdiği Mustafa Kemal, işgalci İngilizlerin talimatıyla verilen bu görevi Vatanın ve Milletin kurtuluşu için kullanacak ve 16 Mayıs günü İstanbul’dan, kırık dökük Bandırma Vapuruyla Samsun’a doğru yola çıkacaktır. 97 yıl önce bugün, Mustafa Kemal Paşa ve en güvendiği arkadaşları Anadolu’da Milli Mücadele’nin fitilini ateşlemek için Samsun’a ayak basacaktır.

Bu önemli gün, 20 Haziran 1938’de Atatürk’ün imzasıyla Gençlik ve Spor Bayramı olarak, 1981’den sonra da Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanmaktadır.

19 Mayıs 1919 günü Türk Milleti olarak Milli Mücadelemizin ve Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür. 19 Mayıs Türk tarihinin dönüm noktasıdır. 19 Mayıs, bir toplumu esaret altında kalmaktan kurtaran, milletimizin ulus olmaya yönelik olarak yazgısını değiştiren, yarınlarını aydınlatan, çağdaş ve uygar bir yaşama yönlendiren ve sonuçta tam bağımsızlığını sağlayan büyük Türk Ulusu’nun 97. ve kurtarıcısı olan Mustafa Kemal Atatürk’ün 135. doğum günüdür.

Bu gün aynı zamanda Atatürkçü Düşüncenin yılmaz ve ödünsüz savunucusu olan Atatürkçü Düşünce Derneğimiz’in 27. Kuruluş Yıldönümüdür.

Bu denli önemli dönüm noktası olan bu gün, kendini Türk Milleti’nin bir ferdi olduğunu hisseden herkese kutlu olsun. 

Terör örgütüyle yapılan pazarlıklar sonucu beş yüze yakın şehit verdiğimiz, illerimizin, ilçelerimizin hendeklerle, bombalarla ve silahlarla doldurulduğu, tecavüzcü sapıkların din perdesi arkasında kimi vakıf ve cemaatlerde çöreklendiği ateşten günlerden geçiyoruz.

Hiçbir sorunumuz yokmuş gibi gündem, adına Yeni denilen Anayasa tuzağı ve başkanlık saçmalıklarıyla meşgul ediliyor. Cumhuriyet rejimi, parlamenter sistem ve Ulusal Birlik yerine özerk, bölünmüş Türkiye, Türk Milleti yerine sözde eşit mesafe, ilk dört madde alerjisi, laiklik düşmanlığı dolu gaflet, dalalet ve ihanetin doruğa ulaştığı günlerden geçiyoruz.

Milli Bayramlarımıza alerjisi olan, Milli olmayan idareciler her Milli Bayramımızda olduğu gibi uyduruk bir bahaneyle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamalarını, Mayıs ayında havanın soğuk olacağı ve bu açıdan öğrencilere ve vatandaşlara yük olmaması gerekçesiyle Başkent Ankara dışındaki illerde stadyumlarda kutlanmasını 2012 yılında yayınladığı genelgeyle kaldırmıştı. Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezimiz tarafından genelgenin yayınlanmasının ardından Danıştay’a açtığımız iptal davası bu yıl Mart ayında sonuçlanmış, Danıştay 10. Dairesi Milli Eğitim Bakanlığı’nın genelgesinin iptaline karar vermiştir. Ancak Anayasa Mahkemesi kararlarına dahi saygı duymayan hukuk ve adalet katillerinin bu karara da uymayacağı gayet açıktır.

Ne diyordu Mustafa Kemal: “Ben 1919 senesi Mayısı içinde Samsun’a çıktığım gün, elimde hiçbir maddi kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk Milleti’nin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, Türk Milleti’ne güvenerek işe başladım. Samsun’dan Anadolu içlerine kırık bir otomobille gidiyordum... O kırık otomobil Anadolu içlerinde ilerlerken, ben daima düşünür ve yaverime ‘Dağ başını duman almış’ marşını söyletirdim. Ben Türk ufuklarında bir gün behemehal bir güneş doğacağına, bunun hareket ve kuvvetinin bizi ısıtacağına, bundan bize bir güç çıkacağına o kadar emindim ki, bunu adeta gözlerimle görüyordum. O marşı okutup tekrar ettirmekteki maksadım, Türk’ün bu güneşi doğunca, muvaffak olacağını anlatmaktı.” Bu güneş doğacaktır, yakındır.

Egemenliğimizi başkalarının boyunduruğuna teslim edenler 23 Nisan’larımızı, Cumhuriyetimizi yok etmeye çalışanlar 29 Ekim’lerimizi, Zaferlerimizi başka uydurma günlerle karşılaştıranlar 30 Ağustos’larımızı, Atatürk’e ve devrimlerine türlü nankör ve hain saldırılar yapanlar ve çağdaş, laik gençlikten korkanlar 19 Mayıs’larımızı engellese de, Nisan 1919’da genç Mülkiyeli Cemal Edhem’in dediği gibi:

Başka bir aşk istemez, aşkınla çarpar kalbimiz,
Ey Vatan gözyaşların dinsin, yetiştik çünkü biz.
Gül ki sen, neş’enle gülsün ay, güneş, toprak, deniz.
Ey Vatan gözyaşların dinsin, yetiştik çünkü biz.

Beklesin Türkoğlu’nun azminde kuvvet bulmayan,
Sel durur, yangın söner elbette bir gün Ey Vatan
Süslenir, oynar yarin, dün ağlayıp matem tutan
Ey Vatan gözyaşların dinsin, yetiştik çünkü biz.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim