21 Mayıs 2018
  • BIST 102.410
  • Altın 186,954
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • Isparta 14 °C
  • İstanbul 18 °C
  • Ankara 12 °C
  • İzmir 23 °C

FETÖ operasyonunda yargılama süreci başlıyor

FETÖ operasyonunda  yargılama süreci başlıyor
FETÖ operasyonunda yargılama süreci başlıyor

Isparta’da yürütülen FETÖ/Paralel Devlet Yapılanması Operasyonunda hazırlanan iddianame 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. 304 sayfadan oluşan İddianame’de 50 kişi Mağdur gösterildi. Hasan Balaman’ın da aralarında yer aldığı 55 kişi de Müşteki durumunda. PDY/ FETÖ Davası’nda 130 şüpheli bulunuyor.

Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 14 Mart 2016 Pazartesi günü başlattığı Paralel Devlet Yapılanması (PDY)/ Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) operasyonu için İddianame süreci tamamlandı. Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 304 sayfalık İddianame, önceki gün II. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. İddianame’de 1 Nolu şüpheli hakkında yakalama kararı çıkarılan  Pensilvanya’da (Birleşik Devletler- ABD) ikâmet eden Fetullah Gülen oldu. Davada 130 şüpheli yer alıyor. Bunların 51’i halen tutuklu.  7 kişi hakkında yakalama kararı verildi. Aranıyor. 18 kişi ise Adli Kontrol Şartı ile serbest bırakıldı

ÇÜNÜR’DE ARSAYA ÇÖKME İDDİASI VAR

PDY/ FETÖ Davası’nda 50 kişi mağdur olarak gösterildi. 55 kişi de Müşteki. İddianame tam 304 sayfa. İddianame’de çok çarpıcı başlıklar yer alıyor. Zira Çünür’de; Yeni Şehir’de Paralel Devlet Yapılanması’nın (PDY) 1 kişinin 6 Milyon TL değerindeki arsasına çökme girişiminde bulunduğu yer alıyor.

YARGILAMA II. AĞIR CEZA MAHKEMESİ’NDE OLACAK.

Süleyman Demirel Üniversitesi’nin (SDÜ) eski Rektör ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile Bilim İnsanları’nın ağırlıkta olduğu; 51 kişinin tutuklandığı PDY/ FETÖ Davası Isparta II. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Isparta Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan 304 sayfalık İddianame inanılmaz olay ve durumlara işaret ediyor: MHP Genel Başkan Yardımcıları ve Milletvekili Adayları’na yönelik hazırlanan şantaj kasetlerinin montaj işlemleri ve servis edilmesi.  Çünür’de; Yeni Şehir’de değeri 6 Milyon TL olan arsaya çökme girişimi. Sınav sorularının önceden sızdırılması. Silahlı Terör Örgütü Kurma ve Yönetme. Üye Olma. Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Etme. Resmî Belgede Sahtecilik. Zimmet. Şantaj. Terörizm Finansmanı’nın Önlenmesi Hakkındaki Kanun’a Muhalefet Etme. 

NASIL BAŞLAMIŞTI?

            Paralel Devlet Yapılanması (PDY) Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) Operasyonu’nu başlatan gelişme SDÜ eski Bilgi İşlem Daire Başkanı Halil Karakoç’un, özel eşyaları haricinde; yükseköğretim kurumuna ait bilgi, belge, materyalleri kaçırma girişimi ile başladı.

Halen tutuklu bulunan Halil Karakoç: 25 Harddisk, 6 Bellek, 5 Dizüstü Bilgisayar, 2 ModeM, 1 Bilgisayar Monitörü, 1 Bilgisayar Kasası, 117 Cep Telefonu SIM Kartı kaçırmaya çalışırken yakalandı. El konuldu. Bunların içerisinde MHP kasetlerinin de bulunduğu iddia edildi. Ayrıca; SDÜ İİBF İşletme Bölümü Uluslararası Finansman Dersi Vize Sınav Soruları’nın bulunduğu tespit edildi

Yine SDÜ İİBF Maliye Bölümü Yatırım ve Proje Analizi Dersi Vize Sınav Soruları, SDÜ İİBF Maliye Bölümü Yatırım ve Proje Analizi Dersi Final Sınav Soruları, SDÜ İİBF Maliye Bölümü Yatırım ve Proje Analizi Dersi Sınav Soruları bulundu.

GÜLEN’İN EL YAZISI İLE TALİMAT NOTLARI ÇIKTI

İddianame’den: 33-34-35-36-37 ve 38 NOLU materyal imajlarında yapılan ön incelemede; ayrıca SanDisk Cruzer_4320310508128201 adı ile adlandırılmış 5,04 GB uzantılı dosya olduğu, bu dosya içerisinde; Adobe dokümanları, Arşiv dokümanları, E-mail,Excel dosyaları,Görüntü dosyaları,İnternet_chat, Microsoft dokümanları, Powerpoint dosyaları, resim dosyaları Ve ses dosyaları isimli dosyalar olduğu, bu materyaller içerisinde çok sayıda Fetullah Gülen tarafından söylenmiş ve Fetullah Gülen veya yanında bulunan şahıs/şahıslar tarafından doğrudan kaleme alınmış talimat niteliğinde el yazısı ile yazılmış not kâğıtlarının fotoğraflarının bulunduğu,(not kağıtlarının ilgili bölümleri düzeltme ve tamamlama yapılmadan orjinal haliyle aşağıya alınmıştır, okunamayan bölümler boş bırakılmıştır)

            Bu not kâğıtları içerisinde;

             1-… Her şeyin bir vakti merhumu vardır. (18. Sayfa)

            2-… Türkiye den dua istediler Türkiye karışık olduğu için zihnim de karışık sizin sorularınıza tam kendimi veremiyorum, içinde yaşadığımız asır enamiyet asırıdır. Birilerine rüşvet vermedikçe insanlar hizmet etmiyor.                                      Fehmi (Hoca) Yıldırım

PDY/ FETÖ’NÜN SDÜ YAPILANMASI

İDDANAME’DE şöyle geçiyor:

“Örgütün Süleyman Demirel Üniversitesi’nde de yapılandığı, suç tarihlerinde bu üniversitenin rektörlüğünü yürüten şüpheli Hasan İbicioğlu, rektör yardımcılığı görevini yürüten Mehmet Numan Tamer, Süleyman Seydi, İskender Akkurt, Hüseyin Akyıldız, Talip Türcan, rektör danışmanları İrfan Ateşoğlu, Erdal Dikmen, Ali Yavuz, Mehmet Fatih Cebeci, Cabir Doğan, Efkan Uz ve SDÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı M. Hakan Türkkahraman, Ziraat Fakültesi Dekanı Zekeriya Akman, SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Mehmet Tuğrul Sezer, hastane müdürü ve  Bilgi İşlem Daire Başkanı Halil Karakoç ile hastane müdür yardımcısı Mehmet Deniz Çalışkan'nın üniversitede örgütün faaliyetlerini düzenledikleri, diğer örgüt üyeleri ve bu örgüte bilerek yardım eden/örgüt adına suç işleyen şüphelilerle birlikte üniversitede örgütün kadrolaşmasını sağladıkları, ayrıca üniversitenin  gücünü kullanarak örgüte finansal kaynak sağladıkları,

            Örgütün Isparta il imamı, üst mütevelli heyeti, il mütevelli heyeti,  SDÜ heyeti olarak adlandırılan bu örgüt üyelerinin/yöneticilerinin örgüte maddi kaynak sağlamak ve üniversitede etkin güç haline gelip örgüt adına idari ve akademik kadrolaşmayı sağlamak amacıyla 29/11/2012 tarihinde Isparta Yüksek Öğrenim Sosyal Kalkındırma Eğitim ve Kültür Derneğini kurdukları, il mütevelli heyeti üyeleri A. Y. ve A.D. ile örgütün üniversitedeki üyeleri ve yönetici kadrosunda bulunan rektör danışmanları Mehmet Fatih Cebeci ve Ali Yavuz, Yrd. Doç. Dr. Vedat Kartalcık, okutman Abdulkadir Bulgurcu, Yrd. Doç. Dr. Hüseyin Cahit Sevindir'in, derneğin kurucu üyeleri olduğu, 26/03/2013 tarihinde A.D.’nin ortağı olan iş adamı M.K. ile üniversitede öğretim görevlisi olan M.Ö., M.K., H.G.S., Ş.K.,H.A, S.D., Ö.K., Y.H., S.D., Yrd. Doç. Dr. S.Ç., Araştırmacı İ. S. Y., Eğitimci M.D.’nin da bu derneğe üye oldukları, derneğin 17-25 Aralık sürecinden sonra örgütün deşifre olmasıyla birlikte 01/04/2015 tarihinde feshedildiği”

 GELİR KAYNAKLARI

Gelir Kaynakları / Mali Yapısı:

“Fetullah Gülen'in örgütün kuruluş yıllarında küçük bir cami cemaatine hitap eden bir din adamı profilini taşıdığı ve altın nesil oluşturma söylemleriyle ihtiyaç sahibi öğrencilere eğitim ve burs imkanları sağlamayı amaçladığını iddia ettiği, maliyesini de buna göre oluşturduğu, bu nedenle pekçok kişi ve kesim tarafından desteklenip takdir gördüğü, yapılan hizmetler için gerekli olan maddi kaynağın ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım adı altında gelenekçi tarzla fitre, zekat, bağış, hibe, himmet vb. adlarla doğrudan para temini, yada kurban derisi, gıda yardımı vb. ayni yardımlar yoluyla karşılandığı, örgüt sempatizanı alt gelir grubundaki esnaf, çiftçi ve emeklilerden bağış ve himmet adı altında topladığı para ve ayni yardımlar haricinde örgüt mensubu/sempatizanı memurların maaşlarından (ilk maaşın tamamı ve diğer maaşların %10'u )  ve işadamlarından toplayarak oluşturduğu mali yapısının zaman içerisinde örgütlenmesine paralel olarak Türkiye başta olmak üzere dünyanın pekçok ülkesinden  gelir ve gider kalemleri olan son derece geniş bir ağ haline geldiği, zaman içerisinde örgütün profesyonelleşmiş, bünyesinde bankası, holdingleri, basın yayın kuruluşları, eğitim kurumları, ticari işletmeleri, hastaneleri, sivil toplum kuruluşları vb. çok sayıda kurum/kuruluşu olan milyar dolarlarla ifade edilen gelir/gider rakamlarına ulaşan dev bir organizasyon haline geldiği, ancak gelenekçi gelir toplama yöntemlerini halen terketmediği ve bu yöntemle elde edilen gelirin, gelir kalemleri içerisinde önemli yer tuttuğu, örgütün, özellikle dinine bağlı yaşlı kesimin dini duygularını suistimal ederek yurt ve okul yapma bahanesiyle değerli ve büyük çaplı arsa, ev vb. gayrimenkullerini hibe yoluyla bedelsiz olarak kendisine aktardığı”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim