20 Mayıs 2018
  • BIST 102.410
  • Altın 186,636
  • Dolar 4,4877
  • Euro 5,2816
  • Isparta 26 °C
  • İstanbul 24 °C
  • Ankara 23 °C
  • İzmir 29 °C

Feyzioğlu: Yeni Türkiye diyenler aslında yeni Suriye demiştir!

Feyzioğlu: Yeni Türkiye diyenler aslında yeni Suriye demiştir!
Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu: Yeni Türkiye diyenler aslında yeni Suriye demiştir!

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, köklü hiçbir kurumun başına konan yeni kelimesini kabul etmediğini belirterek, ‘’Yeni Türkiye diyenler aslında yeni Suriye demiştir. Dünün iyilerinden ve yanlışlarından ders alarak, dünün yanlışlarını bugünün yanlışlarına mazeret kılmayarak, gençlerimiz ve evlatlarımız için ben ‘Yeniden Türkiye Cumhuriyeti’ diyorum’’ dedi.

 

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Isparta Barosu Staj Eğitim Merkezi Açılış Töreni için dün ilimize geldi. Adliye Sarayı Konferans salonunda gerçekleştirilen program öncesi basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Feyzioğlu, gündemdeki gelişmeleri değerlendirdi.

MİLLET; GEÇMİŞİN DOĞRULARI VE YANLIŞLARI DİKKATE ALINARAK

PIRIL PIRIL İNŞA ETME ÜLKÜSÜ VE ÜLKÜDAŞLIKLA OLUNUR

İlk olarak Ankara’da yaşanan saldırıdan başlayan Feyzioğlu, ‘’Ankara katliamında yaşadığımız acı kadar ben ve bizleri düşündüren başka bir husus; Türkiye’nin duygusal anlamda bir kopuşun içine sürükleniyor olması. Çünkü Konya’daki milli maçta milli takımımız son derece doğru, vatandaşlarımızın katledildiği korkunç suçu esas alarak saygı duruşuna geçtiğinde kendini bilmezlerin ıslıklaması, yuhalaması tabiî ki Konya halkının geneline yansıtılamaz ama böyle bir münferit protestonun dahi olması tasada, kıvançta nasıl birlik olacağımızı, işin özeti nasıl millet olacağımızı düşündürüyor. Millet nasıl olur? Millet geçmişten gelen acıları ve gururları biriktirirseniz olur. Millet; Geçmişiyle utanarak değil, geçmişiyle gurur duyarak ama geçmişteki yanlışlardan ders alarak olur. Millet; geçmişin doğruları ve yanlışları dikkate alınarak pırıl pırıl inşa etme ülküsü ve ülküdaşlıkla olunur.

YENİ TÜRKİYE DİYENLER ASLINDA YENİ SURİYE DEMİŞTİR

Bugün katliamda kaybettiklerimizi ıslıklayanları, onlar için saygı duruşuna geçen futbolcularımızı protesto edenler küçücük beyinlerinde sözde PKK’ya karşı çıkıyoruz diye düşünerek, PKK’nın bilinçsiz işbirlikçiliğini yapmışlardır millet olma bilincimize darbe vurmaya teşebbüs ederek. Bugün kararlı ve akıllı olma zamanıdır. Bugün anlık heyecanlara kapılarak birbirimizi boğazlama zamanı değildir. Kanlı terör örgütü PKK’nın yapmamızı istediğini yaparak, birliğimizi, bütünlüğümüzü Anadolu ve Trakya topraklarında Türkiye Cumhuriyeti’nin ilelebet payidar kalmasını sağlayamayız. Yolumuz Atatürk’ün çizdiği yoludur. Atatürk milliyetçiliği bizim bayrağımızdır. Türk milleti demekten de hiçbir zaman gocunmaya niyetimiz yoktur. Türk milletini de söylerken ırkçılık, etnik köken ayrımcılığı, dil, din, mezhep ayrımcılığı yapmayız. Geçmişi ve geleceği birlikte kucaklayan her yurttaşımızı Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olmakla gurur ve güven duyan asli unsurları sayarız. İşte bu Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş temelleridir. Yeni Türkiye ise bunları reddetmeye meyil etmiştir. Yeni Türkiye diyenler aslında yeni Suriye demiştir. Köklü hiçbir kurumun başına konan yeni kelimesini de bu anlamda kabul etmiyorum. Yeniden diyorum. Yeniden Türkiye Cumhuriyeti diyorum. Ama elbette dünden iyilerinden ve yanlışlarından ders alarak, dünün yanlışlarını bugünün yanlışlarına mazeret kılmayarak , gençlerimiz ve evlatlarımız için ben yeniden Türkiye Cumhuriyeti diyorum’’ dedi.

ANKARA’DAKİ OLAYLA İLGİLİ YAYIN YASAĞINDA

YORUM DA ELEŞTİRMEDE YAPAMAZSIN DİYOR!

Öte yandan Ankara’daki saldırıyla ilgili yayın yasağına itirazda bulunduklarını açıklayan Feyzioğlu, ‘’Burada bir garabet var. Ankara katliamının savcısı diyor ki soruşturmanın selameti açısından dosyadan bilgilerin yayınlanmasını yasaklayın. Bu doğru. Kapsamlı bir soruşturmada bu doğru. İyi de iktidarın sopası haline gelmiş bu algıyı hepimizin haklı olarak yaşadığı Sulh Ceza Hakimi ne diyor?

Dosyadan yayın yapılmasını zaten yasakladım diyor. Bu olayla ilgili yorum da yapamazsın, kimseyi de eleştiremezsin diyor. Hadi canım sende!

ELEŞTİRMEYİN CUMHURBAŞKANIMI, KIYMAYIN DİYOR

Türkiye, komşularının toprak bütünlüğüne göz dikmesiydi, komşularının rejimlerini terör örgütlerini değiştirmeye kalkmasaydı, dünyanın kafa kesen teröristler diye tereddütsüz şekilde terör örgütü sınıfına yerleştirdiği IŞİD vahşilerini sınırlarına bunlar biraz sinirli, öfkeli çocuklar diye açmasaydı, Türkiye hastanelerinde tedavi edilmeselerdi, Fatih’de, Aksaray’da, Eyüp Sultan’da IŞİD’e asker toplayan ev ve çadırlar polisin gözü önünde kurulmasaydı acaba IŞİD bu kadar Türkiye’de kontrolsüz şekilde güçlenebilir miydi? Tabiî ki ben bunu sorarım. Tabiî ki 3-5 gün önce istihbarat gelmişken neden güvenlik önlemleri alınmadı, nerede aksaklık oldu? Güvenlik tedbirlerini almayı, doğru düzgün istihbarat toplamayı bilen birimlerinizi önce cemaatçi değil diye katlettiniz sonra cemaatçi diye gönderdiniz. Sizin yanınızda sadece Cumhurbaşkanına yüzde 100 biat edeceğinizi düşündüğünüz eğitimsiz, sorumsuz insanlar mı kaldı? Bunu sormak zorundayız. Çünkü bunlar can güvenliğimizdir. Liyakat sistemini korumak hukuk devletini korumaktır. O da her Türk vatandaşının ve Barolar Birliği’nin dile getirmesi gereken hususlardır. Bu hususla biz itiraz ettik. İtirazımızı kurum adına yapmadık. Çünkü iktidarın kurduğu maalesef güven aşılamayan Sulh Ceza Hakimliklerinin 1’i karar veriyor 2’ye itiraz ediyor. Yani al gülüm ver gülüm ilişkisi. Genellikle itirazlar bizim gördüğümüz kadar hukuka uygun sonuçlanmıyor. Bu sebeple Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulunmamız gerekecek. Resmi kurumların başvurma yetkisi bulunmadığı için ben vatandaş Metin Feyzioğlu olarak başvurdum. Reddedildiğinde Anayasa Mahkemesi’ne dakikasında götüreceğim. Ben Anayasa Mahkemesi’nde hukukun doğru çizgiyi bulacağına inanıyorum. Yayın yasağı değil dostların eleştiri yasağı yazmış Sulh Ceza Hakimi. Ben bunca yıllık hukukçuluk hayatımda böyle bir karar görmedim. İçindeki ne ise dışına vurmuş. Eleştirmeyin Cumhurbaşkanımı diyor. Kıymayın diyor’’ diye konuştu

PLATFORMLARIN AYRIMCILIĞINI İTİRAZ KONUSU YAPTIK

Diğer taraftan RTÜK’e yaptıkları platformlarla ilgili başvurudan sonuç aldıklarını ifade eden Feyzioğlu, ‘’Platformlardan çıkartılan televizyon kanallarının çoğunu şahsen düğmesini açmış değilimdir. Bu hiç fark etmez. İktidar değişir şu anki yandaş televizyonunun başına da gelebilir. Biz sistemi korumak zorundayız. Platformların bu ayrımcılığını itiraz konusu yaptık. O itirazımızı RTÜK kabul etti. Tüm platformlara ayrımcılık yapıyorsun, hakkaniyet ölçülerini ihlal ettin, bu sebeple ihlali düzelt diye yazı yazdı. Düzeltmezlerse lisans iptalleri gelecektir. Dolayısıyla Türkiye’de büyük mücadeleyle hukuk devleti ağır da aksak da olsa işlemektedir. Bu sebeple tüm Baro Başkanlarına ve Barolarının değerli üyelerine, hak savaşçılarına teşekkür ediyorum’’ şeklinde konuştu.

Feyzioğlu açıklamalarının ardından stajyerlerle ilk dersi vererek genç avukatlara düzenlenen yemin töreni sonrası ruhsatlarını takdim etti.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim