18 Haziran 2018
  • BIST 94.541
  • Altın 194,542
  • Dolar 4,7355
  • Euro 5,5009
  • Isparta 15 °C
  • İstanbul 21 °C
  • Ankara 14 °C
  • İzmir 21 °C

Fuarlar zinciri Autoshow’la başladı

Fuarlar zinciri Autoshow’la başladı
Fuarlar zinciri Autoshow’la başladı

Gökkubbe Fuar Alanı, ikinci etkinlik olarak Isparta Autoshow Fuarı’na ev sahipliği yapıyor. Fuarın açılışında konuşan Belediye Başkanı Günaydın, önümüzdeki dönem için 7 fuar bağlantısı yaptıklarını ve yeni bir büyük fuar alanı inşa edeceklerini belirtirken, Vali Şehmus Günaydın da, yerli otomobil üreterek, ülkemizin hak ettiği noktaya geleceğine inandığını kaydetti.

TARIM, SANTEK, KİTAP VE ISMEK

 FUARLARI DÜZENLENECEK

Farklı otomobil markalarının yer aldığı Isparta Autoshow Fuarı dün Gökkubbe Fuar Alanı’nda düzenlenen törenle açıldı. Fuarın açılışında konuşan Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, fuarların şehrin ekonomik kalkınmasında önemli olduğunu belirterek, Isparta’ya daha büyük bir fuar merkezi kazandıracaklarını açıkladı. Günaydın, “Kasım ayı içerisinde profesyonel şekilde tarım ve hayvancılık fuarı olacak. Mart ayında geniş ve büyük çapta kitap fuarı düzenleyeceğiz. Yine Mayıs ayı içerisinde Santek Fuarı olacaktır. Bir de bayanlar için Ekim ayı içerisinde geniş çapta ISMEK Fuarı düzenlenecektir” şeklinde konuştu.

YERLİ OTOMOBİLİ ÜRETEREK

HAK ETTİĞİMİZ NOKTAYA GELECEĞİZ

Isparta Valisi Şehmus Günaydın da Autoshow Fuarı’nın Isparta için önemine değinerek, “Fuarı organize eden yönetici arkadaşımız bir ifade kullandı; Isparta nüfusuna göre en çok otomobile sahip Türkiye’de 6. İl dedi. Aslında bu çok önemli bir rakam. Isparta’nın potansiyelinin ortaya konulması adını çok önemli bir rakamdır. Bugün ihracat rakamlarına baktığımız zaman, otomotiv ihracat rakamlarının çok önemli bir payı olduğunu görüyoruz. En kısa zamanda yerli ve milli otomobili de üreterek, ülkemizin hak ettiği yere geleceğine de yürekten inanıyorum” dedi.

Isparta Autoshow Fuarı, dün Gökkubbe Fuar Alanı’nda düzenlenen törenle açıldı. 6-9 Ekim tarihleri arasında açık olacak fuarda birçok markanın gözleri mest eden otomobilleri yer alıyor. Fuarın açılışına Vali Şehmus Günaydın, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat, MHP İl Başkanı İsa Yalçın, CHP Merkez İlçe Başkanı Talimdar Üzümcü, ITSO yetkilileri, Belediye Meclis Üyeleri, davetliler ve vatandaşlar katıldı.

YALÇIN: ISPARTA’YA YENİ BİR İMAJ KAZANDIRMASI AMACIYLA

BUNUN NE KADAR ÖNEMLİ BİR PROJE OLDUĞUNU GÖRDÜK

Mehteran gösterisiyle başlayan fuar açılışında ilk konuşmayı organizasyon yetkilisi yaptı. Daha sonra kürsüye MHP İl Başkanı İsa Yalçın çıktı. Yalçın, “Belki ileride çok önemli ekonomiye katkı sağlayacak olan organizasyonun şu anda ilk adımlarının atılmış olması bile çok önemlidir. Çok uzun yıllardan beri Belediye Başkanımızın, bahsettiği Isparta fuar kenti olması lazımdır diye üzerine bastırarak söylediği projelerin en önemlisiydi. Bu projenin ilk aşamalarında bize kendisi Belediye Başkanımız anlatırken, 10 bin m2 alanlarda ne gibi organizasyonların yapılabileceği düşünülürken, inşaat bitim aşamasında, bu projenin Isparta için yetersiz olacağını söylediğinde, Isparta için yetersiz olacağını söyledi. Şimdi görüyoruz ki, bu organizasyonların yapılması Isparta’ya yeni bir imaj kazandırması amacıyla bunun ne kadar önemli bir proje olduğunu gördük. Partim adına bu etkinlikte emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

BOLAT: TÜRKİYE’MİZİN VE TÜRK EKONOMİSİNİN NE

KADAR BÜYÜDÜĞÜ VE GÜÇLENDİĞİNİN GÖSTERGESİDİR

İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat ise Isparta ekonomisi ve Isparta otomotiv sanayisi için önemli bir ekonomik değer taşıyan fuarın açılışı nedeniyle toplandıklarını ifade ederek, “Bu fuarın ilk olarak Antalya’da 7 firma ile başlamış ve şu anda çok üstünde rakamlara ulaşmıştır. Bu Türkiye’mizin ve Türk ekonomisinin ne kadar büyüdüğü ve güçlendiğinin göstergesidir. Bu fuarda emeği geçen ve katılım sağlayan bütün firmalara teşekkür ediyorum. Isparta için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

BAŞKAN GÜNAYDIN: HER YAPTIĞIMIZ YAPI ISPARTA’NIN SİMGESİ OLSUN İSTİYORUZ

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın da şehirlerin ekonomik gelişmesinde ve nüfus artışlarında fuarların önemli etkisi olduğunu vurguladı. Günaydın, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyada da örneği çoktur. Nunberg’ten başlayın Frankfurt’a kadar birçok yerde fuarlar 70-80 yıldır devam ediyor. Biz bu sene başladık fuarlara. Oraların ekonomik gelişimi ve nüfus artışının fuarlardan olduğu ortaya çıkmıştır. Biz çok büyük nüfusa sahip değiliz. 225 bin nüfuslu bir şehiriz. Ama o vilayetler nasıl başladıysa biz de bugün başlıyoruz. Santek Fuarı Isparta’da 12’inci fuarını yaptılar. Santek Fuarı daha önce Kongre Merkezi’nde düzenleniyordu. Bu fuarı düzenleyen şahsiyet güzel bir alan istiyordu. Bizde çalışmalara başladık. Böyle bir yapıda ihaleyi alan firma acemilik yaptı ve yapım aşamasında montaj hatası yaptı. Bu yüzden çelik sistem çöktü. Ama mücadelemizden vazgeçmedik. Şimdi huzurlarınızdaki bu yapı 100 dönüm  üzerine oturan, 9 bin metrekare kapalı alan haline getirdik. Isparta şanına uygun şekilde yapıldı. Her yaptığımız yapı Isparta’nın simgesi olsun istiyoruz. Etnografya Müzesi de bunlardan bir tanesidir.

ŞUANDA 7 AYRI FUAR BAĞLANTISI YAPILMIŞ OLDU

Mayıs ayında burada inşaat sürerken Santek Fuarını düzenledik. Bugün Auto Fuarımız açılıyor. Türkiye Odalar Birliği’nde Fuarlar Kitabı var. Orada kayıtları çıkan fuar bağlantılarımız var. Kasım ayı içerisinde profesyonel şekilde tarım ve hayvancılık fuarı olacak. Mart ayında geniş ve büyük çapta kitap fuarı düzenleyeceğiz. Yine Mayıs ayı içerisinde Santek Fuarı olacaktır. Bir de bayanlar için Ekim ayı içerisinde geniş çapta ISMEK Fuarı düzenlenecektir. Bu çok önemli bir fuar. Bu fuarın bir denemesini İstanbul’da TÜYAP Fuarı’nda gösterdik. O fuarda Paris Fuarı’na davet edildik. Bu fuara katılmak için çaba göstereceğiz. Burada sanatın zirvesi ISMEK Fuarı’nda olacak. Bu fuarı Ispartalı bayanlarımız düzenleyecekler. Şuanda 7 ayrı fuar bağlantısı yapılmış oldu. Biz bu kadar beklemiyorduk. Umduğumuzdan iyi gidiyoruz.

BİR BARDAK SUDA FIRTINA YARATMA DÜŞÜNCEMİZ VAR

Şuanda imardan bu Cuma çıkacak, esas fuarımız alanında yeni bir düzenleme yaptık. O fuar alanı buranın 10 katı büyüklüğünde. Ulusal fuarı buradan başlatıp oraya sıçratmak istiyoruz. Isparta’yı bu konuda markalaştırmak istiyoruz. Bir bardak suda fırtına yaratma düşüncemiz var. Bu da projelerle ve halkımızın sahip çıkmasıyla olacaktır.”

VALİ GÜNAYDIN: ISPARTA’NIN POTANSİYELİNİN ORTAYA

KONULMASI ADINI ÇOK ÖNEMLİ BİR RAKAMDIR

Isparta Valisi Şehmus Günaydın da otomobil konusunda yerli bir üretim yapılarak ülkemizin hak ettiği noktaya gelmesini beklediklerini söyledi. Vali Günaydın, “Hem ilimiz hem de bölgemiz adına çok önemli olduğunu düşündüğüm bu güzel organizasyonda sizlerle bir arada olmaktan büyük bir keyif alıyorum. Fuarı organize eden yönetici arkadaşımız bir ifade kullandı. Isparta nüfusuna göre en çok otomobile sahip Türkiye’de 6. İl. Aslında bu çok önemli bir rakam. Bu geldiğim günden beri ifade ettiğim, Isparta’nın potansiyelinin ortaya konulması adını çok önemli bir rakamdır. Ekonomik durumu iyi olanlar arabaya biner. Son yıllardaki kişi başına düşen milli gelir seviyesinin artması otomotiv sektöründe de dünyaca ünlü birçok firmanın ülkemizde fabrika kurmasına ve kurduğu fabrikalarla da ihracat yapmasına vesile oldu.

İLİMİZİN HAK ETTİĞİ ANLAMDA FUARLAR DÜZENLEYECEĞİMİZİ DÜŞÜNÜYORUM

Bugün ihracat rakamlarına baktığımız zaman, otomotiv ihracat rakamlarının çok önemli bir payı olduğunu görüyoruz. En kısa zamanda yerli ve milli otomobili de üreterek, Ülkemizin hak ettiği yere geleceğine de yürekten inanıyorum. Bu konuda destekleri ve katkılarından dolayı herkese teşekkür ediyorum. Bugün sadece bu fuar ile ilgili bir çalışma gibi görünse de bugün çok güzel bir fuar merkezimizin de açılışını yapmış oluyoruz. Büyük ve gelişmiş ülkelerde, kurumlar her şeyin en güzeli ve büyüğüne sahip olmak ister. Bölgemizin en büyük fuar merkezinde ilimizin hak ettiği anlamda fuarlar düzenleyeceğimizi düşünüyorum. Isparta ve diğer şehirlerden katılımı nasıl sağlarız diye düşünerek beraber bir çalışma yapacağız. Bu konuda valilik olarak her türlü desteği vermeye hazırız” diye konuştu.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri fuarın açılış kurdelesini hep birlikte kesti. Daha sonra fuardaki otomobilleri gezerek bilgi aldılar. Vali Günaydın ile Başkan Günaydın, lüks bir otomobile binerek, objektiflere poz verdiler.

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim