22 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,132
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 8 °C
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 6 °C
  • İzmir 16 °C

Genç girişimcilere destek çalışan annelere yeni hak

Genç girişimcilere destek çalışan annelere yeni hak
Ak Parti Milletvekili; TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Süreyya Sadi Bilgiç’in yönettiği oturumda Gelir Vergisi ve bazı Kanun Tasarıları’nın 9 maddesi kabul edildi.

İŞTE YENİ HAKLAR
» Doğum yapan kadınlara çalışma hayatında yeni haklar getirildi.
» Öğrenimi devam eden ve 25 yaşını doldurmamış gençlere verilen pasaportlardan harç alınmayacak
» Emniyet sınıfında tazminat oranları yüzde 25 artırıldı.
» 29 yaşını doldurmamış kişilere 3 vergilendirme dönemi boyunca elde ettiği kazançların Gelir Vergisi alınmayacak.
 
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda doğum yapanlara çalışma hayatında yeni hakları getirilmesini de içeren "Gelir Vergisi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"nın 9 maddesi kabul edildi.
AK PARTİ Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç başkanlığında toplanan Komisyon'da, kabul edilen maddeler şöyle:
«Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişilerin, faaliyete başladıkları takvim yılından itibaren üç vergilendirme dönemi boyunca elde ettikleri bu kazançların bir kısmı gelir vergisinden müstesna olacak.
» Ticari kazancı basit usulde tespit edilen mükelleflerin sadece basit usulde tespit edilen ticari kazançlarının 8 bin lirasına kadar olan kısmı üzerinden gelir vergisi alınmayacak.
» 8 bin TL'lik yıllık indirim tutarı, her yıl günün ekonomik koşullarına uygun olarak yeniden belirlenecek.
» Öğrenimi devam eden 25 yaşını doldurmamış gençlere verilen pasaportlardan harç alınmayacak.
» Memurların doğum sonrası aylıksız izinde geçirdikleri her yıl için bir kademe ilerlemesi ve her 3 yıl için bir derece yükselmesi verilecek.
» Kadın memurlara doğum yapmaları halinde analık izni sonrasında birinci doğumda 2 ay, ikinci doğumda 4 ay, sonraki doğumlarda ise 6 ay süreyle günlük çalışma süresinin yarısı kadar, mali ve sosyal haklarda herhangi bir kesinti yapılmaksızın çalışma imkânı tanınıyor. Çoğul doğumlarda söz konusu sürelere birer ay ilave edilecek. Bebeğin engelli doğması halinde ise her halükarda 12 ay süreyle çalışan kadın memura yarı zamanlı çalışma imkânı getirilecek.
» 3 yaşını doldurmamış bir çocuğu, eşiyle veya münferit olarak evlat edinen memurlar ile memur olmayan eşin münferit olarak evlat edinmesi halinde memur olan eşlerine, çocuğun teslim edildiği tarihten itibaren 8 hafta izin verilecek.
» Memurlara, doğum öncesi analık izninin başlaması gereken tarihten önce gerçekleşen doğumlarda, doğumdan analık izninin başladığı tarihe kadarki süre doğum sonrası analık iznine ilave edilecek.
» Doğum sonrasında kadın memurların analık izni bitiminde başlayan 24 ay aylıksız izin, istekleri halinde 2, 4 ve 6 aylık yarı zamanlı çalışma süresinin bitiminde de başlatılabilecek. Bu imkândan evlat edinenler de yararlanacak.
» Emniyet hizmetleri sınıfına dâhil kadrolarda bulunanların yararlandığı emniyet hizmetleri tazminat oranları yüzde 25 oranında artırılacak.
» Emniyet hizmetleri sınıfına dâhil personelden yükseköğrenimli olanların ek göstergeleri de yükseltilecek.»

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim