28 Nisan 2017
  • BIST 94.282
  • Altın 144,767
  • Dolar 3,5628
  • Euro 3,8748
  • Isparta 8 °C
  • İstanbul 15 °C
  • Ankara 4 °C
  • İzmir 11 °C

Gençlerin referans aldığı 6 lider içinde 1 kanlı el var

Gençlerin referans aldığı 6 lider içinde 1 kanlı el var
SDÜ, Akdeniz ve MAKÜ’de yaş ortalaması 21,7 olan 605 kız; 445 erkek ile yapılan araştırmada, referans alınan siyasi liderler soruldu. Yanıtlar ışığında oluşturulan listede 4’üncü sırada Adolf Hitler yer aldı.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ- Isparta), Akdeniz Üniversitesi (AÜ- Antalya) ve Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi’nde (MAKÜ- Burdur) eğitim- öğretim gören Y Kuşağı’na (1980- 1999) (‘- referans alınan siyasi liderler’) soruldu. Yanıtlar ışığında oluşturulan listenin 4’üncü sırasında Adolf Hitler yer aldı.

Gazi lider

Erdoğan 2.

Referans alınan en büyük lider Gazi Mustafa Kemal Atatürk… 2’inci sırada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 3. Hz. Muhammed (S.A.V.), 5. Fatih Sultan Mehmet yer aldı.

 

Yüzde 73.6’sı aktif

Siyasetle ilgilenmiyor

Araştırmaya katılan Y Kuşağı’nın (1980- 1999 doğumlular) yüzde 73,6’sı aktif siyaset ile ilgilenmediğini söyledi. Araştırmaya katılanların yüzde 38,2 milliyetçi, % 22,9 sosyal demokrat, yüzde 3,5’da sosyalist olduğunu söyledi.

 

» İşte o araştırma

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Isparta Meslek Yüksekokulu (MYO) Öğretim Görevlisi Dr. Pınar Göktaş, «Siyasi Liderlerden Beklenen Liderlik ve İletişim Tarzları: Y Kuşağı Üzerine Bir Araştırma» başlıklı bir Doktora tezi hazırladı. Y Kuşağı’nın (1980- 1999) siyasete bakış açılarını tespit etmek amacıyla hayata geçirilen Doktora tezinde çarpıcı sonuçlar çıktı.

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Rektörü Prof. Dr. İlker Hüseyin Çarıkçı’nın Danışmanı olduğu Doktora Tezi’nde yaş ortalaması 21.7 olan 605 kız ve 445 erkek öğrenci ile görüşme yapıldı.

Öğrenciler, SDÜ, AÜ ve MAKÜ’den seçildi.

Y Kuşağı’nda (1980-1999 arası doğumlular)  yer alan öğrencilerin siyasi liderlik tarzı ve iletişim bağlamı beklentisi nedir?” sorusuna yanıt arandı.

Dr. Pınar Göktaş, araştırmada, en önemli ve dikkat çekici bulgunun öğrencilerin karizmatik liderliği ve düşük bağlamlı iletişimi tercih etmesi olduğunu ifade etti. Ayrıca Göktaş, karizmatik liderlerin özelliklerini “Kendine güvenen, vizyon sahibi, kitleleri peşinden sürekleyebilen, ikna etme kabiliyeti yüksek, kişisel risk üstlenebilen liderlerdir.” şeklinde sıralarken; düşük bağlamlı iletişimin de siyasi liderlerin, karizmatik liderlik tarzı sergilemeleri, gençlere açık mesajlar vermeleri, net direkt ifadeler kullanmaları ve objektif iletişim kurmaları ile bağlantılı olduğunu söyledi.

» Gençler aktif siyasetle

ilgilenmiyor

Araştırmadan elde edilen diğer bulgulara göre araştırmaya katılan öğrencilerin;

-  %38,2’si siyasi görüşünü milliyetçi, %22,9’u sosyal demokrat, %17,1’i muhafazakâr, %4,9’u liberal, %3,5’i sosyalist ve %3,3 ise diğer olarak belirtmiştir.

-  %73,6’sı siyasetle aktif olarak ilgilenmemektedir.

-  %48,2’si mevcut şartlara göre siyasi bir yapılanmada politika yapmayı düşünmemekte, %22’si politika yapmayı düşünmekte iken, %28,2’si ise bu konuda kararsız görüş bildirmiştir.

-  %46,7’si siyasi gündemi internet-sosyal medya, %39,7’si TV, %8,8’i gazete aracılığıyla takip etmektedir.

-  %31,8’i siyasi liderin dünya görüşünün en önemli olduğunu düşünmekte iken, %22,6’sı yapacağı işlerin, %19,4’ü halkla iletişiminin, %17,4’ü eğitim durumunun önemli olduğu belirtmişken, siyasi liderin fiziksel özelliği ve dini söylemleri ise en az öneme sahip özellikler arasında yer almaktadır.

-  %82,2’si iletişim yöntemlerinden yüz yüze iletişimi tercih ettiğini belirtmiştir.

Araştırma kapsamında sorulan “Dünyada gelmiş geçmiş en büyük siyasi lider kimdir?” açık uçlu soruya ise katılımcıların verdikleri cevapların değerlendirildiğini belirten Göktaş, şunları kaydetti: “Katılımcıların referans aldıkları 6 siyasi lider sırasıyla; Atatürk, Recep Tayyip Erdoğan, Hz. Muhammed (S.A.V.), Adolf Hitler, Fatih Sultan Mehmet ve Alparslan Türkeş’tir. Buna göre gençler, dünya görüşü, karizmatik yapısı, halkın çıkarlarını düşünmesi, demokratik ve çağdaş olması, zekâsı, ileri görüşlülüğü, eşitlikçi olması gibi özelliklerinden dolayı Atatürk’ü referans almaktadır.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim