20 Haziran 2018
  • BIST 95.147
  • Altın 194,295
  • Dolar 4,7426
  • Euro 5,4936
  • Isparta 23 °C
  • İstanbul 29 °C
  • Ankara 19 °C
  • İzmir 28 °C

Gergedan Böceği satmak suçtur

Gergedan Böceği satmak suçtur
Doğa Koruma ve Milli Parklar Isparta Şube Müdürü Hasan Hüseyin Ölçer, Gergedan Böceğinin 90 bin dolara satıldığı söylentileri konusunda halkı uyardı: “Gergedan Böceğini evinizde bulundurur ya da satmaya kalkarsanız bunun adı Biyokaçakçılık olur ve suçtur.

Son zamanlarda gerek ulusal gerekse yerel basın-yayın organlarında çıkan haberlerde Latince adı "Oryctes nasicornis" olan Gergedan Böceğinin 90 bin dolar gibi fiyatlarla kolleksiyonerler tarafından alıcı bulduğu haberleri çıkıyor. Doğa Koruma ve Milli Parklar Isparta Şube Müdürü Hasan Hüseyin Ölçer, bu konuda halkı uyardı.

KİMSEYE DEVLETİN İZNİ OLMADAN SATILAMAZ,

SATILIRSA SUÇ İŞLENMİŞ OLUR

Gergedan Böceğinin İngiltere hariç bütün Avrupa, Türkiye, Orta doğu, Kuzey Afrika ve Asya'da Pakistan'a kadar yayılışı olduğunu ifade eden Ölçer, şunları söyledi:  “Geceleri aktiftir. Çürümekte olan bitki artıklarıyla beslenirler. Bazı türleri özellikle palmiye ağaçlarına zarar verebilir. İnsana bir zararı yoktur. Düşünüldüğü gibi koleksiyoncuların çok rağbet ettiği ve bu yüzden binlerce dolar değeri olan bir böcek değildir.Evinizde gergedan böceği bulunduruyorsanız hemen ormanlık alana götürülüp bırakılmalıdır. Kış mevsimine girmeden öleceği için ölmeden doğaya yumurtalarını bırakmasına imkan sağlanmalıdır. Gergedan Böceğini evinizde bulundurur ya da satmaya kalkarsanız bunun adı Biyokaçakçılık olur ve suçtur. Doğadaki yabani canlılar ve türevleri hiç kimseye devletin izni olmadan satılamaz, satılırsa suç işlenmiş olur” dedi.

TİCARİ AMAÇLA SATILMASI BİYOKAÇAKÇILIK

Ülkemiz sınırları içerisinde; doğadan yabani canlıların(bitki, böcek, kelebek, sürüngen, balık vb) ve onlara ait parçaların(tüy, kan, yumurta, boynuz vb) yetkili makamların izni olmadan toplanması, canlıların eve beslenmesi, koleksiyonun yapılması, yerli veya yabancı kişilere ticari amaçla satılması eylemine biyokaçakçılık denilmekte olup bu eylemlerin yapılması yasaktır.

GÜVENLİK GÜÇLERİNE HABER VERİN

Doğadan bitki, hayvan, böcek vs materyal toplayan yerli veya yabancı kişiler görüldüğü zaman hemen Jandarma(Alo 156) ya da Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğünün yerel teşkilatı (Isparta 0246 228 74 63) ve diğer kolluk kuvvetlerine (Emniyet Alo 155) haber verilmelidir.

ÜLKEMİZ EKONOMİSİ ZARARA UĞRATILIYOR

Unutulmamalıdır ki bir böcek, bir yılan, bir bitki tohumu ya da bitki soğanın toplanması başta çok masum ve zararsız gibi görünse de başta ülkemiz doğasının tahrip edilmesine, bize ait bitki veya hayvan türlerinden elde edilen maddi değeri yüksek bir ilaç ya da endüstri ürününün kullanım hakkının yabancıların eline geçerek ülkemiz ekonomisinin zarara uğratılmasına sebep olmaktadır.

İDARİ PARA CEZASI VAR

Yerli veya yabancı şahıslarca izinsiz olarak doğadan canlı veya onlara ait parçaların toplanması, koleksiyonunun yapılması veya satışının yapılması gibi eylemlere karışan kişilere 2872 sayılı çevre kanununun 9. Maddesinin a veya f fıkraları istinaden biyolojik çeşitliliğin tahrip edilmesi veya nesli tehdit altında olan nadir bitki ve hayvan türlerine zarar vermekten dolayı aynı kanunun 20.maddesinin k bendi uyarınca 20415 yılı için geçerli olan 38.751,00-193.772,00 TL arasında idari para cezası uygulanmaktadır.”

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim