23 Nisan 2018
  • BIST 110.932
  • Altın 175,230
  • Dolar 4,0581
  • Euro 4,9812
  • Isparta 7 °C
  • İstanbul 13 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 14 °C

Göğü kıskanmıyoruz ama yapı güvenliği için şartlarımız var

Göğü kıskanmıyoruz ama yapı güvenliği için şartlarımız var
Isparta Belediyesi tarihinde ilk defa Yüksek Yapılar Yönetmeliği hazırlandı. İmar Komisyonu Başkanı İnşaat Mühendisi Akif Aslan, "yüksek yapı taleplerini değerlendirirken gönlümüz rahat, artık elimizde Belediyenin talep edebileceği yapı kriterleri ve stan

Isparta Belediyesi, bundan böyle yüksek katlı yapılar için imar değişikliği ve inşaat ruhsatı taleplerini incelerken 'rastgele' hareket etmeyecek. Yüksek katlı yapılara yönelik taleplere daha olumlu bir yaklaşım gösterilecek zira artık yüksek katlı yapılar için yapım standartlarını oluşturan bir yönetmelik var. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı onayına sunulan yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra Isparta'da 10 kat ve üzerindeki yapılarda can ve mal güvenliğini teminat altına alacak kriterler uygulanacak.

GÖNLÜMÜZ RAHAT RAHAT

RUHSAT VEREBİLECEĞİZ

         Isparta Belediyesi Meclis İmar Komisyon Başkanı İnşaat Mühendisi Akif Aslan, Yüksek Katlı Yapılar Yönetmeliği'nin şehir için bir milat olduğunun altını çizdi. Bu yönetmelik ile yüksek katlı yapılar için gerekli inşaat kriterlerinin ve yapılması gerekenlerin ortaya konduğununun altını çizen Aslan, "bu zamana kadar yüksek katlı yapıların ruhsat aşamasında mevcut uygulamalar esasına göre değerlerdirme yapılmış. Geçtiğimiz meclis döneminde Isparta'da ilk kez 12 kata kadar yapı izni verilmiş. Bu binaların ruhsat aşamasında neye göre değerlendirme yapılacak? İnşaat kriterleri neye göre oluşturulacak? Belli değil. Bu dönem sayın Belediye Başkanımızın talimatı ile böyle bir yönetmelik oluşturduk. Meclis kararı ile 12 kat verilen yerde de bundan sonra önümüze gelecek yüksek katlı yerlerde de artık müteahhidin, mühendisin önüne koyacağımız kriterlerimiz var, taleplerimiz var. İnsanların can ve mal güvenliğini koruma adına isteklerimiz var. Gönlümüz rahat. Bu tür talepleri daha yapıcı olarak değerlendirmeye alabileceğiz. Çüncük eğer yüksek kat isteniyorsa onun iç in yapılması gerekenler var. İnsanlardan, sektörden göğü kıskanmıyoruz. Ama diyoruz ki, 'şunu yapacaksın, bunu yapacaksın' Bu açıdan gönlümüz rahat. Önümüzdeki sürede 10 kat ve üzerindeki yapıların ruhsat ve benzeri taleplerine yönelik olumlu cevap verirken biliyoruz ki o yüksek yapıda insanların can ve mal güvenliğini koruyacak her türlü tedbir alındı" diye konuştu.

BETONDA C 30 ZORUNLULUĞU

         Yüksek Yapılar Yönetmeliği'nin 30.50 metre yani 10 kat ve üzerindeki yapılar için geçerli olacağını kaydeden İnşaat Mühendisi Aslan, "yönetmelik ile elektrik sistemine ilişkin talepler getiriliyor. Örneğin bu tür binalara jeneratör koyma zorunluluğu getiriliyor. Yine yıldırım düşmesine karşı bir sistem konulacak. Böylece o bina yıldırımdan etkilenmeyecek. Yine yüksek yapının en tepesinde hava araçlarına yönelik uyarı ışığı isteniyor. Belediyemizde bu yapıların ruhsat talebi öncesinde İnceleme Kurulu oluşturulacak. Bu kurulda Su ve Kanalizasyon Müdürü, İmar Müdürü ve İtfaiye Müdürü de bulunacak. Kurul bu müdürlerimizin ilgi alanlarındaki konuda yapılması gerekenleri denetleyecek. Kurul gerektiğinde bir akademisyenin görüşüne de başvurabilecek. Binanın yangından korunmasına ilişkin sistemler incelenecek. Statik hesaplamada meterorolojik verilerden yararlanılacak. Rüzgar ve binanın dış sıcaklığı verilerine göre statik hesabı yapılacak. Ruhsat aşamasında her türlü bilgi bilimsel ve detaylı hale gelecek. Elektrik tesisatına yönelik esaslar geliştiriliyor. Yine beton C 30 ve üzeri talep edilecek. Şu an C 25'e kadar kullalabiliyor. Beton kalitesi daha da artırılacak" diye sözlerini tamamladı.

 

Ruhsat aşamasında

istenecek bazı belgeler

 

-Yaldırımda korunma sistemi

- Çatılara uyarı ışığı

- Meteorolojik rüzgar ve dış sıcaklı veri raporları,

- 51 metreyi aşan binalarda ÇED raporu

- Yangın tahliye projesi

-Yangın sendürme projesi

-Otomatik kontrol sistemi projesi

-Gerekli görüldüğünde arıtma tesisi projeleri

-Kuvvetli akım

-Zayıf akım

-Yangın algılama ve uyarma projesi

-Topraklama

-Yıldırımdan korunma

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2013 kent 32 | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Faks : 0507 740 32 28 | Haber Scripti: CM Bilişim